- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Katasonovas: Bitkoinas – JAV spectarnybų įrankis prasčiokų apiplėšimui

Valentinas Katasonovas

paveikslėlisApie tai, kodėl rusų valdžia nesiruošia kovoti su virtualiomis valiutomis

Kriptovaliutų tema užtvindė pasaulinę informacinę erdvę. Kriptovaliutos – sąvoka, iki šiol neturinti aiškaus apibrėžimo. Daugelis žmonių, esančių ”temoje”, mano, kad tai elektroninių (skaitmeninių) pinigų įvairovė. Skirtingai nuo įprastų elektroninių pinigų, kurie sukurti bankų ir daugiau-mažiau turi legalų statusą, kriptovaliutos nėra bankų emisinės veiklos ”produktas” (centrinių ir/ar komercinių). Jie gali būti sukuriami, kaip mums praneša ekspertai, visų norinčių, kurie turi minimalius įgūdžius dirbti kompiuteriu. Adeptų paukščių kalba tai vadinama ”mainingu” (”gavyba”, kaip naudingųjų iškasenų – red past.). Neretai termino ”kriptovaliutos” sinonimu naudojamas žodžių derinys ”privačios skaitmeninės valiutos” (PSV).

Svarbiausia, kad kriptovaliutos, kaip tvirtina jų šalininkai, leidžia žmogui ištrūkti iš taip vadinamo ”bankų konclagerio”, kuriame žmonės gali ekonominius santykius užmegzti tik per bankus. Ne be reikalo pastarieji vadinami ”finansiniais tarpininkais”. Šiuo atveju virš tų “tarpininkų” stovi centrinis bankas, kiti reguliuotojai, priežiūros institucijos, kurios seka tarp dalyvių pinigų judėjimą. Nenoriu toliau tęsti pasakojimo apie šiuolaikinio ”bankinio konclagerio ypatumus”, – tą, vietoje manęs gali geriau papasakoti kriptovaliutos šalininkai. Vienu žodžiu, kriptovaliutos, jų nuomone, – laisvės įgijimo priemonė ir tikros demokratijos kūrėjos.

Tuo pačiu, naudojant įvairius šifrus, kodus, “raktus” suteikia anonimiškumą. Jau nekalbant apie tai, kad kriptovaliutos sumažina sandorio išlaidas (nemokant komisinių mokesčių, kuriuos reikia mokėti tarpininkams), padidina komercinių ir finansinių operacijų greitį, garantuoja visų sandorių grandies “skaidrumą” ir operacijas naudojant taip vadinamą”blokčeią” („blockchain“ technologija leidžianti decentralizuoti protokolų sistemą) ir t.t.

Šiandien pasaulyje, tikint ekspertų išvadomis, yra apie 2000 kriptovaliutų rūšių. Tiesa, daugelis iš jų tai tik ”vienadieniai drugeliai“. Bet keletas dešimčių kriptovaliutų laikosi “rinkoje” pakankamai ilgą laiką (nuo metų iki keleto). Labiausiai žinoma kriptovaliuta – bitkoinas, kurio emisija (laida) prasidėjo 2009 metais. Tad, bitkoinui eina 9 metai, kitais metais bus ”apvali data”.

Mes retai apie tai susimąstome, kad gyvename neurolingvistinio programavimo epochoje. Tie, kurie šiandieną aktyviai veržiasi į pasaulinę valdžią, naudoja neurolingvistinį programavimą tam, kad formuotų visuomenės sąmonę reikiama jiems kryptimi. Daroma tai naudojantis MIP resursais, švietimo sistema, kultūros institucijose kuriant naujus žodžius, kuriuose iškreipta ar apversta forma atsispindi mūsų pasaulio realijos.

Žodis ”kriptovaliutos” – iš šios kategorijos. Žodis sudėtingas, sudarytas iš dviejų – ”kripto” ir ”valiutos”. ”Kripto” – (graikiškai Kryptos), pagal žodynus, reiškia ”slaptas”, ”užšifruotas”, ”įslaptintas”. ”Valiuta” – tai ”pinigai”, paprastai terminas taikomas užsienio kilmės pinigams. Tai va, jei pagalvotume ir išsiaiškintume klausimą, tai pasirodytų, jog šiame fenomene, kuris šiandieną vadinamas ”kriptovaliuta” ir išreklamuotas pasaulinės žiniasklaidos (tame tarpe ir rusiškosios), nėra nei vieno, nei kito. Tai reiškia, kad tai nei ”pinigai” ir tuo labiau ne ”slapti”.

Apie tai, kad jokio ”slaptumo” tarp kriptovaliutų sandorio dalyvių neužtikrinama, aš jau ne kartą esu rašęs. Visų pirma, nežiūrint į slaptą ir uždarą kriptovaliutų pasaulį, jos dalyviai bendrauja su įprastu valiutų ir prekių pasauliu (labiausiai su valiutų, – prekės kriptovaliutų pasaulio dalyvius domina mažiausiai; su išimtimi, pvz., tokių uždraustų, kaip narkotikai, ginklai ir panašiai). Egzistuoja specialūs įėjimo ir išėjimo kanalai (koridoriai), sujungiantys du pasaulius.

Per perėjimą į ten ar iš ten labai panorėjus galima identifikuoti tuos skaitmeninio valiutų pasaulio gyventojus, kurie naiviai mano, kad jie ten randasi visiškai anonimiškai. Jau buvo keletas garsių istorijų, kai policija ir spectarnybos pagavo tokius ”nematomus“ skaitmeninio valiutų pasaulio gyventojus (dažniausiai atsiskaitymo už narkotikus metu). Yra ir kiti “anonimų” identifikacijos būdai, bet tai atskiro pokalbio tema.

Bet svarbiausia: kriptovaliutos – ne pinigai. Pinigų apibūdinimų yra daug. Pavyzdžiui, anksčiau (aukso standarto metu) pinigai būdavo apibūdinami kaip ”prekė”. Šiandieną jie įprastai vadinami piniginiais ”ženklais”, – jie jau prarado ryšį su auksu ir kitais brangiaisiais metalais. Tokius pinigus -ženklus vadina ”fiatiniais” (nuo lotynų kalbos fiat – dekretas, įsakymas) ar ”fiduciariniais” (nuo lotynų kalbos fiducia – pasitikėjimas). Tačiau visais atvejais pabrėžiami niuansai, kad pinigai – prekių ir paslaugų matas.

Netgi, jeigu pinigai tik ”ženklai” (tai yra, kad jų emisija nepadengta emitento prekių atsargomis), jiems priešpastatyta prekių masė, kuriama ir cirkuliuojanti ekonomikoje. Idealiu atveju centrinis bankas turėtų kontroliuoti cirkuliuojančių ekonomikoje piniginių ženklų masę, derindamas su prekių mase, tuo pačiu, palaikydamas piniginių ženklų perkamąją galią. Kainos matas – pagrindinis pinigų bruožas (kaip prekinių, taip ir fiduciarinių) ir jų funkcija. Kitos funkcijos – mainų priemonė, apmokėjimo priemonė, kaupimo priemonė.

O kalbant apie bitkoinus, akivaizdžiai matome, jog su kriptovaliutomis negalime atlikti prekių kainos reguliavimo funkcijos. Pirmaisiais bitkoino egzistavimo mėnesiais šis ”piniginis vienetas” buvo keičiamas į JAV valiutą (dolerį) kursu: viena ”moneta” už 0,01 cento. Palaipsniui bitkoino perkamoji galia pradėjo augti, nulinių metų pradžioje viena ”moneta” jau buvo keičiama į keletą JAV dolerių. Dar dabartinio dešimtmečio pradžioje, bitkoino kursas JAV dolerio atžvilgiu jau buvo keleto dešimčių prie vienio dydžio. 2013 metais pirmą kartą kursas pasiekė 1000 JAV dolerių kartelę. Šių metų gegužę, pirmą kartą buvo pasiekta 2000 dolerių riba. Paskutinis rekordas buvo pasiektas 2017 metų birželį, kai bitkoinas pasiekė 3000 dolerių ribą.

Klausimas: kaip galima naudoti bitkoiną, kaip kainos reguliavimo matą prie tokio kosminio jo kurso kitimo greičio JAV dolerio ir kitų oficialių valiutų atžvilgiu? Padėtį dar labiau apsunkina tai, kad kriptovaliutų biržose ir kitose aikštelėse, kur sukasi privačios skaitmeninės valiutos, dienos bėgyje gali vykti ženklūs keitimo kurso pakilimai ir kritimai. Kartais paros svyravimai siekia +/- 20% nuo vidutinės vertės. Šių metų birželį-liepą aukcionų aikštelėse vyko tikra pasiutpolkė. To pačio bitkoino kursas per parą galėjo pasiekti ar nukristi 100 dolerių.

Kartais kritimas vykdavo keletą dienų ar savaičių. Jeigu šių metų birželį, kaip jau buvo minėta, bitkoino kursas pasiekė 3000 dolerių ribą, tai liepą įvyko kritimas iki 1300 dolerių. Finansinių analitikų kalba tai vadinama ”dideliu nestabilumu”. Pastarąjį mėnesį tokį ”didelį nepastovumą” pademonstravo ne tik visiems žinomas bitkoinas, bet ir altkoinas, eteris ir diduma kitų kriptovaliutų.

Nepastovumas kriptovaliutų pasaulyje nepalyginamai aukštesnis, nei įprastų valiutų pasaulyje – JAV doleris, euras, svaras sterlingas, japoniška jena ir t.t. Ir reikalas ne tik tame, kad paprastai valiutos kurso reguliavimu užsiima tam tikra prasme centriniai bankai (FRS, ECB, Anglijos bankas, Japonijos bankas ir kiti). Bet esmė dar ir tame, kad tikrų pinigų (valiutų) pasaulis tiesiogiai susietas su prekių pasauliu. Prekių masė yra tas stabilizatorius, kuris neleidžia net labiausiai nutrūktgalviškiems spekuliantams įsiūbuoti valiutų kursus iki begalybės.

Kitas reikalas – kriptovaliutos. Jos kaip uždaras pasaulis, kurį su realiu materialių gėrybių pasauliu jungia tik labai siauri koridoriai. Prekinio stabilizatoriaus mechanizmas čia neveikia. Tiesa, kai kurie kriptovaliutų entuziastai, jausdami, kad būtent privačių skaitmeninių valiutų ”achilo kulnas” tame ir yra, pamėgino paleisti kriptovaliutų projektus, padengtus auksu. Visi tie projektai subliuško. Vienu atveju, kaip išaiškėjo, jokio padengimo auksu iš viso nebuvo, tai buvo tik aferos ir akių dūmimas publikai. Kitais atvejais padengimas auksu buvo, bet kažkam labai nesinorėjo, kad pasirodytų auksinės kriptovaliutos su tvaria perkamąja galia. Auksinės kriptovaliutos sukūrė ”nepalankų foną” ”nepastovioms”, ”tuščioms” kriptovaliutoms, o kaip tik tokios ir reikalingos spekuliantams ir aferistams.

Kai sakoma, kad kriptovaliutos neturi prekinio (materialaus) padengimo, turima omenyje, kad ne tik privatus skaitmeninės valiutos emitentas nesuteikia jai turtinės vertės, bet ir ši privati skaitmeninė valiuta neturi jokio sąlyčio su prekių pasauliu. Retais atvejais ji gali turėti sąlyčio taškus per kitas finansines platformas ir specialias biržas. Būtent tokiose platformose ir nustatoma ”temperatūra” tokiuose ”zoologijos soduose”, vadinamais ”kriptovaliutų pasauliu”.

Dar labiau idealesnės schemos spekuliantams ir aferistams sugalvoti neįmanoma. Viliuosi, kad to, kas buvo pasakyta, pakaks tam, kad galima būtų padaryti akivaizdžias išvadas: kriptovaliutos ne pinigai. O kas tai? – azartinio žaidimo įrankis. Dar griežčiau: tai – ”molių” apiplėšimo įrankis, kuris visomis tiesomis ir netiesomis įtraukia visus į kriptovaliutų pasaulį.

Šio azartinio žaidimo ”beneficiarai” (naudos gavėjai), tai tie, nedaugelis, kurie sukūrė tas kriptovaliutas. Tai tie, taip vadinami, ”maineriai“, kurie iki šiol išlaikė savo anonimiškumą, kurie gali veikti ir veikia pasislėpę už įvairių ”nikų”(slapyvardžių). Jeigu kalbėtume apie bitkoinus, tai pagrindiniu šios kriptovaliutos laikytoju (turėtoju) laikomas Satoši Nakamoto.

Jo niekas nematė akyse. Bet jis jau sugebėjo ”primainyti” (išgauti) labai daug ”monetų” minimaliomis išlaidomis dar projekto pradžioje. Ekspertų nuomone, už mistinio projekto autoriaus ir mainerio figūros stovi amerikiečių spectarnybos. Prieš keletą metų (2013 metais) JAV FTB “uždarė” vieną kriminalinę prekybinę platformą su gražiu pavadinimu ”Šilko kelias“. Ten vyko aktyvus narkotikų pardavimas su bitkoinų pagalba. ”Šilko kelio” sukauptos bitkoinų atsargos buvo FTB konfiskuotos.

Į kur aš vedu? – Formaliai kriptovaliutą kuria tūkstančių tūkstančiai ”nepriklausomų” ir ”laisvų” ”mainerių”, bet iš tikrųjų už jų visų stovi vienintelis organizatorius ir ”beneficiaras”. Bitkoinų atveju – amerikiečių spectarnybos. Beje, amerikiečių spectarnybos gali būti ne ”paskutinės instancijos naudos gavėjais”. Net jeigu tai ir ne spectarnybos, tai vis tiek eiliniams ”kriptovaliutų pasaulio” gyventojams maža paguoda.

Jeigu realių mainerių skaičius nėra didelis (ar tai tik vienas maineris, slepiantis už keleto vardų), tai visa laisvė ”kriptovaliutų pasaulyje” tampa efemerine (greit praeinanti, vienadienė). Kaip sakoma: ”krienas už ropę ne saldesnis”. Realių pinigų pasaulyje viską valdo centrinis bankas. O kriptovaliutų pasaulyje tokiu ”centriniu banku” tampa pagrindinis maineris (arba kelių stambių tokių mainerių kartelis). Kokius pranašumus ar privilegijas gauna toks ”šeimininkas”, galima tik spėlioti. Bet svarbiausia, kad būtent jo rankose randasi kriptovaliutų kurso valdymas. Daugelis ekspertų apie tai nutuokia, bet kol kas šią versiją vadina ”hipoteze”.

Ir taip. Kriptovaliutos – ne pinigai. Stebina, kodėl šia tema taip domisi mūsų (Rusijos) pinigų valdžia. Aš turiu omenyje Centrinį banką ir Finansų ministeriją. Dar labiau keista, kad nurodytos organizacijos nesiruošia kovoti su šiuo mūsų laikmečio “maru“. Jos ruošiasi jį ”reguliuoti”. Apie tai daug kalbama ir mūsų MIP: pilnu tempu vyksta teisinės-normatyvinės bazės kūrimas, siekiant ”civilizuotai“ ir ”kultūringai” naudotis privačiais skaitmeniniais pinigais Rusijos Federacijos teritorijoje.

”Reguliuoti” kriptovaliutų sukūrimą ir naudojimą, mano manymu, tai tas pats, kaip sukurti ”civilizuotą” narkotikų gamybos ir vartojimo kontrolę. Narkotikus (išskyrus atskirus atvejus naudojant medicinos tikslais) reikia tiesiog uždrausti, o tuos, kurie dalyvauja jų gamyboje, platinime ir vartojime – griežtai bausti. Matomai, mūsų pinigų valdžia nusprendė imti pavyzdį iš vakarietiškų kolegų: pinigų valdžios daugelio Europos šalyse sukūrė ar kuria darbo su kriptovaliutomis taisykles bankams, biržoms, prekybos įstaigoms, paprastiems piliečiams ir t.t. Bet tai juk Europa. Ten dešimtys šalių priėmė įstatymus, reguliuojančius”kultūringą narkotikų vartojimą”. Man tai vienas ir tas pats.

Kriptovaliutas reikia uždrausti. Ir kova prieš jų naudojimą turi užsiimti ne Centrinis bankas, ir ne Finansų ministerija. Jie turi užsiimti pinigais. O ”azartinių žaidimų įrankiu” turi užsiimti kitos valstybinės organizacijos. Visų pirma, Vidaus reikalų ministerija, policija. Juk dirba mūsų policija su nelegaliomis “azartinių žaidimų landynėmis”. Jei ”kriptovaliutų maras“ kels rimtą grėsmę šalies nacionaliniam saugumui, tai kovai prieš šį ”marą” pravartu įkurti naują organizaciją. Vėlgi, galiu pravesti analogiją su narkotikais. Šia ”tema“ rūpinosi Federalinė narkotikų kontrolės tarnyba (ФСКН -rus.). Kaip efektyviai, aš nesiimu diskutuoti. Tik pažymėsiu, jog praeitais metais buvo priimtas sprendimas organizaciją restruktūrizuoti, ir situacija šalyje su narkotikais tapo grėsminga.

Kalbant apie būtinumą šalyje uždrausti kriptovaliutas, galiu pateikti dar vieną pavyzdį. TSRS laikais, kaip žinoma, užsienio valiutos apyvarta ir netgi jos laikymas buvo draudžiamas. Rusijos Federacijos Baudžiamojo kodekso 88 straipsnis nustatė labai griežtą atsakomybę už taisyklių pažeidimus kalbant apie valiutines operacijas. Konkrečia veikla dėl užsienio valiutos operacijų taisyklių laikymosi užsiėmė ne TSRS Valstybinis bankas ir ne TSRS Finansų ministerija, o TSRS Vidaus reikalų ministerija. Todėl, kad Tarybų sąjungos teritorijoje užsienio valiuta nustodavo būti pinigais ir buvo kvalifikuojama kaip ”valiutinės vertybės” ir kaip stabilumo grėsmė nacionaliniai valiutai – rubliui.

Šiuolaikiniai, Centrinis bankas ir Finansų ministerija, paskendę ”kriptovaliutų“ temoje, faktiškai pripažino, jog bitkoinas ir kitos privačios skaitmeninės valiutos – pinigai. O tai jau – pusė pralaimėjimo. Galima drąsiai teigti, kad kurdami “kultūringo” skaitmeninių valiutų naudojimo taisykles, šalies (Rusijos) pinigų valdžia, tuo pačiu rengia naują smūgį prieš rusišką rublį.

vertė: Remigijus Sinkevičius