Kazimieras Juraitis. Vėl grįžtame prie skalūnų klausimo?

2014, 21 rugsėjo, 9:20 | kategorija Realybė | 17 komentarų | peržiūrų 500 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlisPraėjusio penktadienio rytą (rugsėjo 19) einančius į darbą vyriausybės narius Kudirkos aikštėje Vilniuje pasitiko būrys protestuotojų su plakatais. Smalsesniems praeiviams jie dalino spausdinto teksto kopijas ir kantriai aiškino, ko susirinkę.

Liutauras Stoškus (aplinkosaugininkas, visuomenininkas): „rugsėjo 17-ą dieną vyriausybė savo sprendimu nutarė grįžti prie seno varianto ir išsklaidytų angliavandenilių gavybai nereikalauti poveikio aplinkai vertinimo“.

Linas Balsys (seimo narys, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Aplinkos apsaugos komiteto narys): „nežiūrint to, kad Seimas jau yra priėmęs visą paketą įstatymų, kurie reglamentuoja skalūninių dujų ir skalūnų naftos žvalgybą ir gavybą, vyriausybė vėl ketina lyg niekur nieko pradėti iš naujo skalūninių dujų ir skalūninių angliavandenilių žvalgybos ir gavybos procesą. Ketina sudaryti mokesčių rojaus sąlygas toms kompanijoms, kurios norėtų tai daryti. Lietuvoje yra kelios kompanijos, kurios atlieka labai stiprų lobistinį ir galimai korupcinį darbą tarp Seimo narių ir vyriausybės. Su kitais čia dalyvaujančiais nevyriausybinių organizacijų atstovais kreipiuosi į premjerą, kad jis galų gale atšauktų šį nevykusį vyriausybės siūlymą ir teikimą seimui pataisyti įstatymus, įteisinant trijų metų mokesčių atidėjimą skalūninių angliavandenilių kompanijoms, kurios norės tai daryti, panaikinant privalomą poveikio aplinkai vertinimo atlikimą. Mes negalėsime kontroliuoti nei kokie chemikalai naudojami, nei kokie jų kiekiai suleidžiami į žemę ir ten paliekami pagal skalūninių angliavandenilių gavybos technologiją. Iš tikrųjų tai yra labai korupcinis ir lobistų įtakotas vyriausybės sprendimas.“

Zigmas Vaišvila (Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras): „manęs niekas neįtikins, kad Lietuvoje galima rasti vietą pagal aplinkosaugos reikalavimus, kad visi chemikalai, tame tarpe ir radioaktyvios medžiagos, kurios lieka po sprogdinimų, ieškant skalūninių dujų ir naftos, kad tai yra saugu. Aš nežinau, gal geologai pasakys? Bet Lietuvos geologai tyli. Kodėl šie projektai tęsiami, ignoruojant Tautos sprendimus? Kodėl galima kalbėti apie skalūnų paiešką ir eksploataciją be poveikio aplinkai tyrimo? Ar mes dar sveiko proto turim?“

Liutauras Stoškus: „aplinkosaugiškai mąstant, žmonės susiorganizavo į spontanišką piketą, kurio metu planuojame pasirašyti ir įteikti premjerui laišką reikalaudami, kad šitas vyriausybės sprendimas būtų atšauktas. Pagrindinis laiško reikalavimas yra vienas: persvarstyti priimtą sprendimą, taip pat siūloma atstatyti poveikio vertinimo aplinkai reikalavimą. Kad būtų iš naujo skelbiamas konkursas išsklaidytų angliavandenilių gavybos poveikio aplinkai, kadangi senas vertinimas buvo darytas neišsklaidytų angliavandenilių gavybai. To reikalauja mūsų teisės aktai. Poveikiai, kurie gali būti padaryti aplinkai, nėra įvertinami ir nei visuomenė, nei patys politikai iš tikrųjų nežino, kokios gali būti grėsmės“.

Laiško pateikto premjerui tekstas:

Lietuvos Respublikos
Ministrui Pirmininkui
p. Algirdui Butkevičiui

Atviras laiškas

Gerbiamas Premjere,

Norime atkreipti Jūsų dėmesį į tai, kad Vyriausybė rugsėjo 17 d. savo sprendimu pritarė Aplinkos ministerijos teikiamam Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo pakeitimui, kuriuo numatyta, kad išsklaidytųjų angliavandenilių tiesioginiam tyrimui ir (ar) gavybai nebūtų reikalaujamas poveikio aplinkai vertinimas. Tokiu būdu yra sukuriama kuriozinė situacija, kai cukraus ar duonos gamybai, žuvies perdirbimui ar kempingo įrengimui prie tam tikrų apimčių pagal minėtą įstatymą privalo būti atliekama atranka dėl poveikio aplinkai vertinimo, o hidraulinio ardymo taikymui ieškant ir išgaunant išsklaidytuosius angliavandenilius nereikalaujama net ir tokią atranką atlikti.

Kokios grėsmės kyla aplinkai bei visuomenės sveikatai hidraulinio ardymo metu išgaunant išsklaidytuosius angliavandenilius jau yra susistemintos daugelyje tarptautinių tam tikslui skirtų leidinių. Apie tai savo išvadose kalba ir Lietuvos mokslininkai. Europos Komisija yra išleidusi rekomendacijas, kokių atsargumo priemonių reikia imtis pasiryžus taikyti vystyti išsklaidytųjų angliavandenilių gavybą. Galimi poveikiai ir ir dėl to kylančios problemos šiuo metu yra puikiai dokumentuotos, todėl dar kartą jas kartoti ir šiame laiške nėra tikslo. Mes negalime suprasti, kodėl visa tai Lietuvos valdžios yra ignoruojama, o kartais net prisidengiama geopolitiniais sumetimais. Bet net ir tuo atveju, jei išsklaidytųjų angliavandenilių gavyba iš tiesų būtų geopolitinės reikšmės klausimas, jokie teisės aktai nenustato, kad tokie klausimai būtų sprendžiami neatsižvelgiant į elementarius aplinkosaugos reikalavimus, konkrečiai –nevertinat koks poveikis aplinkai, visuomenės sveikatai gali būti planuojamu mastu taikant hidraulinį ardymą.

Maža to, strateginis poveikio aplinkai vertinimas, kuris yra reikalaujamas pagal įstatymus prieš skelbiant naftos angliavandenilių paieškos ir gavybos konkursą, yra padarytas ne išsklaidytųjų angliavandenilių poveikio vertinimui, o tradicinių. To neneigia ir Aplinkos ministerija. Tačiau padaryti tokį vertinimą, kokio reikalauja teisės aktai, ji atsisako. Todėl šiuo metu mes neturime net pačių bendriausių duomenų, kokios konkrečios pasekmės yra tikėtinos tiek parinktos teritorijos aplinkai, tiek ir kitiems sektoriams pradedant taikyti hidraulinio ardymo technologijas išsklaidytųjų angliavandenilių gavybos metu ar praėjus 20-50 metų po gręžinių uždarymo. Atsisakydami dar ir poveikio aplinkai vertinimo, mes visiškai paliekame procesą savieigai net nebandydami iš anksto įsivertinti ir numatyti galimų poveikio mažinimo priemonių.

Kaip rodo pačios Aplinkos ministerijos šių metų balandžio mėn. skelbta informacija, net tradicinių angliavandenilių gavybos atvejais 12 proc. esamų injekcinių gręžinių apylinkėse gruntinio vandens kokybė neatitinka kokybės normų. Kontroliuojančios aplinkosaugos institucijos su eilinį kartą mažinamais biudžetais yra nebepajėgios atlikti nuoseklių aplinkos kokybės ir poveikio aplinkai tyrimų. Tik dalies gręžinių poveikis aplinkai yra stebimas. Tai rodo, kad mes jau dabar neįstengiame užtikrinti tinkamos priežiūros ir aplinkos būklės vertinimo.

Todėl norime paprašyti, gerbiamas Premjere, kad rastumėte galimybių atšaukti priimtą sprendimą dėl neprivalomo poveikio aplinkai vertinimo hidraulinio ardymo taikymo atveju bei pavestumėte Aplinkos ministerijai, prieš skelbiant naują konkursą išsklaidytųjų angliavandenilių paieškai ir gavybai, atlikti Strateginį poveikio aplinkai vertinimą kaip numato dabar galiojantys teisės aktai.

Pagarbiai,

2014.09.19 piketo prie LR Vyriausybės dalyviai: (parašai)

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarų 17

 1. Kestutis says:

  Reikia tvirtos rankos valdzioje, o tokios pilietines akcijos tik eilinis laiko svaistymas…

 2. Simas Simaitis says:

  Ir kokią tvirtą ranką, tamsta, siųlote? Kas tą tvirtą ranką į valdžią įsileis? Jeigu Jūs taip mąnote, kad tos tvirtos rankos ten taip reikia, tai Jūs ten ir eikite, tos tvarkos daryti

 3. Manau says:

  Reikia, kad prie seimo, vyriausybes ir prezidentūros susirinktu 10000-50000 tautiečiu su šakėmis ir išmežtu is ten mešla

 4. Simas Simaitis says:

  Tai tikiuosi, tamsta „Manau“, užsiims organizuoti tuos žmones prie Seimo, asmeniškai?

 5. Kestutis says:

  O ka Simai pats siulai?

 6. Valdžia tai nusikaltėliai MARIONETĖS says:

  Lietuvos Respubilką valdo nusikaltėlių gauja.

 7. Valdas says:

              Prieš pastatyti valdžiai mes neturime ką. Vienintelė jėga  tik sutelkta Tauta. Tam reikia keliasdešimt bendraminčių kad tie sugebėtų paaiškinti dar likusiems 10 proc gebantiems savarankiškai mastyti,o toliau pagal; kritinės masės dėsnį. Bendraminčių ieškoti niekas taip ir nenori,bandė čia toks R. Paulauskas  kurti klausimyną bendraminčių paieškai,iki šiolei niekas jo nematė. Bandė čia tokia E. Drungytė  po Tautos konferencijos Kaune  Romuvos kino teatre rinkti tuos bendraminčius iš visos Lietuvos ,iki dabar nieko nepadaryta . 
           Kas mums atsitiko? Mėsmalė mus jau mala.
    

 8. Simas Simaitis says:

  Sutinku su Valdu. Mėsmalė mus mala „patyliukais“, nesukeldama didelių bangų. Bepigu grįžus iš darbo, patogiai atsisėsti ant poteliuko, atsidaryti alaus buteliuką ir kompe pamaigyti mygtukų, kad sužybėti paukščių turguje, oi atsiprašau, internete, savo išprūsimu ar įžvalgumu. Pavydžiu, jei galima taip išsireikšti, gali jums tapti ukrainiečiai, nes tie Maidaną turėjo, juos gerai supūrtė gyvenimas, didelio pasirinkimo jie jau nebeturi, patogus poteliukas ir alaus buteliukas jiems jau atimtas, tad nori – nenori o protelis šviesėja ir varu į gatves jų nebereikia jau vyti. Aišku vienybės pas juos su žiburiu nerasi, kaip ir pas mus, tačiau toks siekis pas juos jau atsiranda. Daugelis ukrainiečių vienijasi į visuomenines organizacijas kapos principu. Ir mums yra iš ko pas juos pasimokyti. Belieka palinkėti, kad lietuvis greičiau atplėštų sėdynę nuo patogaus poteliuko ir eitų bendrauti gyvai, o ne per paukščių turgų.

 9. PP says:

  Skalūnai – blefas. Nėra čia jokių skalūnų tokiais kiekiais, kad apsimokėtų gavyba. Yra kiti momentai. Kadangi žvalgybą vykdys, labiausiai tikėtina, JAV firmos, o ne Europos, nors ir europinėse gali būti nemenka JAV kapitalo dalis, tai gali būti slaptų susitarimų – jie neva „nemokamai“ ieško, o Lietuva paskui atsiskaito uoliai vykdydama JAV interesus atitinkančią užsienio politiką Rusijos atžvilgiu, perka JAV ginkluotę, siunčia karius į „misijas“.

 10. Simas Simaitis says:

  Pridėkime dar vieną sąmokslo teorijos versiją. Jei pagalvojus, kad visas pasaulis valdomas pinigo, iš visko daromas pinigas, tai pagalvokime kokius dividentus atneštų geriamo vandens stoka ir geriamo vandens gamyklų privatizavimas pasaulio mastu.

 11. Valdas says:

  Vandenį labai nesunkiai galima išgauti iš oro ,kadangi vykdomas intensyvus žemės ūkis daug ariamos žemės tai vandens sugrąžinimas į žemę sutrikdytas tas vanduo niekur nedingsta jis  garų pavidalu ore. Tereikia iškasti šachtą padaryti piltuvėlio formos dugną pastatyti ventiliatorių orui iš atmosferos varinėti ir šachtos dugne pastatyti siurblį. Rusai iį MGU  universiteto šį įrenginį pagamino išbandė ir keliasdešimt sumontavo sausringuose regionuose ,,rosa“.
      Bijau kad sukontroliuoti vandens nepavyks,po mano namu yra nedidelis rusys,iš rūsio padariau ventiliaciją,vent vamzdis  5 m ilgio užkastas po žeme,pastačius 15W ventiliatoriuką per dieną prilaša kibiras kondensato žiemą vasarą.

 12. Ec says:

  Labai panašu, mes čia Lietuvoje gyvenam vandens nevertindami, nes čia jo perteklius. O tarkom jei skalūnininkas ims ir užšiks kokio regiono gruntinius vandenis, ar atsakys už tai? Manau su lietuviškais įstatymais ir teisėjais net baudos iš jo neišspausi. Kaltų nebus, daugiausia kas bus kaltas, tai aplinkybės, kurių nenuteisi :)

 13. PP says:

  Tai jokia ne sąmokslo teorija, o realybė. Geriamojo (gėlo) vandens jau dabar trūksta. Pakanka nuvažiuoti į kokią Ispaniją, kad tuo įsitikintum. Vandens tiekimas jau dabar privatizuojamas po truputėli. Ar reikia priminti, kaip prieš gerą dešimtmetį buvo bandyta parduoti (išnuomoti?) Vilniaus vandens tiekimo sistemą Liono vandenims, vienai iš privačių vandens tiekimo kompanijų?

 14. PP says:

  Kiek tai kainuos? O elektra iš kur? Tegul tuo užsiima tie, kurie neturi. O mes Lietuvoje turime pakankamai vandens. Tik nereikia jo užteršti ar daleisti to, kad jo tiekimas ir šaltiniai atsidurtų privataus kapitalo rankose.

 15. Valdas says:

  Jau beveik atsidūrė.
  Mes nieko nedarome ir iš mūsų atima resursus…

 16. PP says:

  Dar neatsidūrė. Bet tendencija aiški.

 17. Kestutis says:

      Ka bendra turi „pauksciu turgus“ ir pilietines akcijos? o gi ta, kad rezultatas tas pats….
      Ir dar:
      Tauta nuo televizoriaus ir alaus bokalo atsiples nebent tuomet kai nebeliks televizoriaus, ir uz ka to alaus isgerti, taciau atsizvelgiant jau vien i ta fakta, kad prekybos tinkluose spustys kur kas didesnes, nei prie visu pilietiniu akciju kartu sudejus… kokie nors rimtesni pokyciai tikrai nenusimato….
      Taip kad….

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top