Kylantis sankcionuotų šalių kartelis

2022, 14 rugsėjo, 21:29 | kategorija Ideologija | atsiliepimų dar nėra | peržiūrų 122 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

 

JAV pavertė sankcijas savo pagrindiniu ginklu, kuris aktyviai naudojamas prieš Rusiją, Kiniją, Iraną ir KLDR, rašo „Figaro“. Tačiau tai lėmė dedolerizaciją ir priešinimąsi Vakarų hegemonijai, ko Vašingtonas vargu ar tikėjosi.

Rytojaus geopolitika bus konfrontacija tarp Vakarų bloko ir sankcionuotų šalių sąjungos.

Per pastaruosius trisdešimt metų JAV savo užsienio politikoje vis dažniau taikė ekonomines sankcijas. Remdamiesi dolerio finansine hegemonija, amerikiečiai sankcijas netgi pavertė pagrindiniu savo ginklu, nes po nesėkmių Afganistane, Irake ir Libijoje amerikiečių strategai atsisakė atvirų karinių operacijų, kuriomis buvo siekiama pakeisti režimą.

Šiandien ši sankcijų politika daugiausia taikoma keturioms autoritarinėms šalims, kurios visos turi (arba gali turėti) branduolinių ginklų: Rusijai, Kinijai, Šiaurės Korėjai ir Iranui. Iš pradžių pervertinęs savo jėgas Ukrainoje, Vladimiras Putinas bando kompensuoti šią nesėkmę kurdamas sankcionuotų šalių kartelį. Todėl 2022 m. rugsėjo 7 d. Vladivostoke buvo surengtas Rytų ekonomikos forumas (REF), kurio atidaryme dalyvavo Rusijos prezidentas.

„Boikotuojamųjų“ solidarumas

Toks kartelis bus sukurtas stiprinant politinius ryšius ir karines pratybas tarp šalių, kurioms taikomos sankcijos. Nei Kinija, nei Iranas, nei Šiaurės Korėja nepasmerkė 2022 m. vasarį prasidėjusios Rusijos karinės invazijos Ukrainos teritorijoje. O Vladivostoke sankcionuotų šalių vadovai aptarė tarptautinės prekybos dedolarizavimą.

Be to, šalis, kurioms taikomos sankcijos, vienija tai, kad jos nebeketina toleruoti Vakarų bloko įspėjimų (dažnai lydimų sankcijų). Visų pirma, kai šie įspėjimai susiję su žmogaus teisėmis. Sankcijas taikančios šalys taip pat atkreipia dėmesį į JT valstybių suvereniteto neliečiamumo principo svarbą. Tiesa, Rusijos gynimas šio principo [situacijos Ukrainoje] kontekste yra labai ironiškas.

Kiekvieną kartą, kai JAV taiko sankcijas kitai šaliai, jos reikalauja, ir dažnai sėkmingai, kad jų sąjungininkės Europoje ir Azijoje pasektų amerikiečių pavyzdžiu. Tik retkarčiais šie sąjungininkai sugeba užimti ne tokią griežtą poziciją, kad apsaugotų savo ekonominius interesus.

Kai JAV vienašališkai pasitraukė iš 2015 m. liepos 14 d. branduolinio susitarimo su Iranu, jos sąjungininkės Europoje, taip pat pasirašiusios susitarimą, atsisakė laikytis JAV politikos ir grįžti prie sankcijų.

Tačiau šį žingsnį ES pirmiausia žengė prieš D. Trumpą, jo liberalių oponentų naudai, ir tai niekaip nepakeitė tikrovės. Irane veikiančios Europos bendrovės ir bankai patys įvedė sankcijas sau ir paliko Iraną, bijodami JAV Finansų ministerijos bausmės.

Šiandien Iranas turi galimybę pasitraukti iš sankcijų kartelio ir vėl prisijungti prie Vienos susitarimo, prie kurio Amerika yra pasirengusi prisijungti. Tekstai jau parengti, belieka juos tik pasirašyti. Dėl neaiškių priežasčių aukščiausiasis Irano dvasinis lyderis iki šiol atsisako tai padaryti. Tačiau net ir ši detalė nekeičia pagrindinio dalyko.

Rytojaus geopolitika bus konfrontacija tarp Vakarų bloko ir šalių, kurioms taikomos sankcijos, kartelio. Indija, Afrika, Lotynų Amerika ir Azija bus stebėtojos.

Dėl branduolinio atgrasymo pusiausvyros (nors trys Vakarų bloko šalys turi branduolinių ginklų, jų turi ir jų priešininkai, taigi sąlygos yra vienodos) ši konfrontacija bus labiau teisinė, ekonominė ir technologinė nei karinė.

Tačiau negalima visiškai atmesti atsitiktinio karinio konflikto, kilsiančio po kokio nors incidento, nesvarbu, ar tai būtų oro, ar jūrų transportas, tokiose įtemptose teritorijose kaip Juodoji jūra, Rytų Kinijos jūra ar Persijos įlanka.

Dolerio viešpatavimas netruks amžinai

Kokios yra dviejų pagrindinių blokų stipriosios ir silpnosios pusės? Vakarų blokas (be JAV ir ES, jis apima Pietų Korėją, Japoniją ir Australiją) visų pirma turi technologinį ir finansinį pranašumą. Tačiau jie yra pažeidžiami, trapūs ir ne amžini.

Tai, kad per pastaruosius trisdešimt metų Kinija vystėsi daugiausia kopijuodama Vakarų technologijas, nereiškia, kad dabar ji negali pati diegti naujovių.

Dabar Kinijoje kasmet studijas baigia 1,3 mln. diplomuotų inžinierių (palyginti su 370 000 Prancūzijoje). Tikėtina, kad iš šios masės atsiras ir genijų. Telekomunikacijų srityje kinų techninis lygis pranoko Vakarų šalių lygį.

Dėl didėjančio atsakomojo Vakarų boikoto, kurį vykdo „sankcionuotas kartelis“, dolerio dominavimas netruks amžinai. Kinija nebenaudoja dolerio nei pirkdama angliavandenilius iš Rusijos ar Irano, nei prekiaudama Afrikoje ir Azijoje.

Kartelio jėga yra labiau teritorinė nei demografinė. Rusijos ir Kinijos Eurazija yra šešis su puse karto didesnė už Europos Sąjungą! Sibiras yra retai apgyvendintas, tačiau dėl Kinijos investicijų ir visuotinio atšilimo jis gali tapti didžiule Normandija.

Labiausiai dramatiška tai, kad Vakarai nesugebėjo laikytis prieš 50 metų Henrio Kisindžerio pasiūlyto trikampio: – visada būti atskirai arčiau Rusijos ir Kinijos, nei jos viena prie  kitos.

Pasauliui reikia suteikti visas galimybes. Didelio dramatiško susidūrimo vis dar galima išvengti. „Diktatoriai“ gali ir nesutarti. O mes, Vakarų gyventojai, esame suinteresuoti geriau pasirengti ilgai konfrontacijai politiniu, kariniu, pramoniniu ir maisto saugumo požiūriu. Nes šioje konfrontacijoje su „sankcionuotu“ karteliu mūsų pergalė, Vakarų pergalė, anaiptol, nėra iš anksto nulemta, – reziumuoja straipsnio autorius.

 

Sarmatai

Jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba PayPal. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.Naujienos iš interneto

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top