Maliarija. Ar mes ją nugalėjome?

2015, 19 rugsėjo, 1:01 | kategorija Sveikata | 2 komentarai | peržiūrų 241 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

project-syndicate.org

moskitas

Tiems, kas priešakinėse linijose kovoja su maliarija, daro įspūdį žinios apie sukurtą vakciną prieš parazitą. 2013 metais liga buvo atsakinga už 584 tūkstančius mirčių, beveik 90% iš Juodosios Afrikos šalių; apie 78% aukų yra vaikai iki penkių metų amžiaus. 97 šalyse, kuriuose maliarija yra endeminė, tai daro didelę žalą ekonominės veiklos rezultatams tų, kas mažiausiai gali tai sau leisti: vargingi žmonės, kurie gydymuisi ir priežiūrai turi ribotas galimybes.

Europos Sąjungos Reguliavimo Agentūra Medicinos klausimais liepą palaimino RTS, S naudojimą – vakcinos, taip pat žinomos pagal prekės ženklą Mosquirix – skirtos naudoti vaikams nuo šešių savaičių iki 17 mėnesių. Praėjo maždaug 30 kankinančių metų nuo to momento, kai farmacinės kompanijos GlaxoSmithKline (GSK) mokslininkai ėmė kurti vakciną, ir tarptautinė sveikatos bendruomenė jau seniai įvertino jos svarbą mažinant ligos sunkumą, ir kaip laukiama, Pasaulinė Sveikatos Organizacija lapkritį padarys pareiškimą apie Mosquirix naudojimą šalyse, kur maliarija yra laikoma endemine liga..

Vakcinos patvirtinimas yra svarbus žingsnis teisingos krypties profilaktikos ir kovos su maliarija link. Tai taip pat liudija apie nesibaigiančią socialinės labdaros, bendradarbiavimo ir tarptautinio bendradarbiavimo galią. Tačiau daug klausimų, susijusių su vakcinos įvedimu – ir jos integracija į kai kurių vargingų pasaulio šalių sveikatos pasaugos sistemą – lieka be atsakymo.

Kaina, tikėtina, yra pats svarbiausias klausimas. Daugelis tų, kuriems labiausiai reikalinga naujoji vakcina, vargšai. Belieka išsiaiškinti, ar bus įmanoma „sąžininga kainodara“, atsižvelgiant į milijonus dolerių, įdėtų tyrimams ir kūrimui. GSK praneša, jog Mosquirix vakcina bus pateikta „ne gauti pelnui“; tačiau farmacijos kompanijai būtina išvengti nuostolių.

Ir kas iš tikrųjų sumokės? Praeityje, daugelis Afrikos vyriausybių rodė nors kažkokį pasiruošimą investuoti į visuomenės sveikatos infrastruktūrą; tačiau politinis įsipareigojimas vakcinai galėjo reikšti lėšų perskirstymą iš kitų svarbių sričių, įskaitant skubius testus, pigius vaistus, saugius insekticidus ir daugkartinio naudojimo tinklelius prie lovų nuo uodų.

Kovai su maliarija tarptautinės nevyriausybinės organizacijos ir privatūs fondai bendradarbiauja su vyriausybiniu sektoriumi, steikdami priemones ir atkreipdamos dėmesį į šią problemą. Galbūt, tai jau per daug, laukti, jog jie dar sumokėtų už vakciną.

Taip pat egzistuoja klausimai susiję su kai kurių šalių galimybėmis platinti vakciną, o taip pat nežinia kaip ji veiks realiose sąlygose. Pavyzdžiui, testuojant Mosquirix neatsižvelgta į galimybę to, jog tėvai nepasirūpins naudoti insekticidais apdorotus tinklelius nuo uodų ant savo vaikų lovų, dėl klaidinančio patikimumo ir saugumo jausmo, kurį sukelia vakcina.

Dar daugiau, vakcinos efektyvumo išsaugojimo tikslais, pakartotinę vakcinaciją būtina atlikti po trijų pirminių dozių. Be jos efektyvumas krenta iki neapsaugoto lygio. Ar vyriausybės bus iš tikrųjų pasiruošusios išleisti tam milijonus dolerių?

Galų gale, daugelis Juodosios Afrikos tėvų šiuo metu dėl daugybės priežasčių, įskaitant nepasitikėjimą sveikatos apsaugos sistemos pareigūnais ir neišmanymo, neskiepija vaikų. Nigerijoje vakcina nuo poliomielito susidūrė su rimtomis kliūtimis, ir naujosios vakcinos nuo maliarijos gali laukti tokia pat lemtis. Vyriausybės privalės spręsti, ar padaryti jos naudojimą privalomą ar suteikti lengvatas tiems, kurie nuspręs skiepyti savo vaikus.

Mosquirix įtvirtinimas atveria naują perspektyvų etapą kovojant su maliarija. Tačiau rimtų problemų taip pat yra gausu. Kad jas išspręstų, Afrikos šalys privalo inicijuoti, kurti ir palaikyti nacionalinę mokslinių tyrimų ir mažiau brangius modelius suteikiant pagalbą. Taip pat prioritetais turi tapti tyrimai ir investicijos į fizinę ir socialinę infrastruktūrą.

Per tą laiką, kol skaitėte šį straipsnį, penki vaikai gali mirti nuo maliarijos. Dėka Mosquirix po dešimties metų ši statistika galėtų tapti ne kuo daugiau, nei tik blogu prisiminimu. Bet kuriuo atveju, šiandien pasaulis turi naują ginklą kovai, siekiant sumažinti ateities susirgimų netektis.

sarmatas.lt komentaras:

Čia matome farmacijos kampanijos reklaminį straipsnį, bandant prastumti į rinką savo pagamintą vakciną prieš maliariją, kurią, pagal instrukciją reikia leistis 4 kartus. Plius, tėvai turi prižiūrėti, kad anti-moskitiniai tinkleliai būtų apdoroti insekticidais ir t.t. Kitaip tariant pačios vakcinos poveikio be visų šių papildomų priemonių gali ir nebūti. O jokios atsakomybės už neigiamus jos šalutinius poveikius kompanija neprisiima. Standartiškai.  Kaip ir visų kitų vakcinų naudojimo atvejais. Dar siūlome atkreipti dėmesį į straipsnyje minimą Nigerijos gyventojų atsisakymą naudoti vakcinas nuo poliomielito, kaži kodėl jie nenori apsisaugoti nuo šios ligos? Gal todėl, kad jau pamatė skirtumus tarp besiskiepijančių ir nesiskiepijančių? Juk jie gyvena glaudžiomis bendruomenėmis ir vieni apie kitus žino viską.
Kodėl tokius straipsnius spausdiname? Kad žmonės išmoktų atskirti informaciją nuo propagandos..

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 2

  1. warts says:

    Gerai kad mes gyvename salyje kurioje jokios maliarijos nera. Nors aisku yra kitu skiepu, bet ju lengviau atsisakyti nes musu ligos nera tokios pavojingos. O straipsnis aiskiai gryna reklama bandant ja pristatyti kaip objektyvu svarstyma apie piusus ir minusus.

  2. mumis says:

    .Googlinam: „Malaria, blood glucose“. Ne kiekvienam ta maliarija atsiras, organizme turi būt sąlygos.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top