Mūšis dėl rusiškos naftos tik prasideda

2022, 15 rugsėjo, 14:40 | kategorija Metodologija | atsiliepimų dar nėra | peržiūrų 117 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Jei Rusija nesilaikys kainų viršutinės ribos, tai gali išprovokuoti Maskvos ir Vakarų karą.

Rugsėjo 2 d. G7 šalių – Kanados, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Japonijos, Jungtinės Karalystės, Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Valstijų – finansų ministrai paskelbė pareiškimą, kuriame patvirtino savo planus nustatyti Rusijos žaliavinės naftos ir naftos produktų kainų viršutines ribas, praneša amerikiečių „National Interest“ portalas.

Kainų viršutinės ribos nustatymo idėja – pasinaudoti Jungtinių Valstijų ir Europos draudimo ir laivybos paslaugų kontrole ir uždrausti šioms pramonės šakoms palaikyti bet kokį naftos gabenimą, neatitinkantį dar nenustatytos viršutinės kainos ribos, taip priverčiant Rusiją laikytis reglamento.

Kai planas bus baigtas įgyvendinti, G-7 šalys tikisi, kad nuo gruodžio 5 d. bus pradėta taikyti viršutinė žaliavinės naftos kainos riba, o po dviejų mėnesių bus pradėta taikyti viršutinė rafinuotų produktų kaina.

Tą pačią dieną paskelbtame atskirame pareiškime iždo sekretorė Janet Yellen šį žingsnį pavadino „svarbiu žingsniu į priekį siekiant dviejų mūsų tikslų – mažinti pasaulines energijos kainas ir kartu atimti iš Rusijos prezidento Vladimiro Putino pajamas, iš kurių jis galėtų finansuoti savo žiaurų karą Ukrainoje“.

Jungtinės Valstijos ir Europa tikisi, kad toks manevras padės užpildyti spragą beprecedentėse sankcijose, kurias Vakarai įvedė Rusijai po jos invazijos į Ukrainą vasario mėn. Iki šiol Rusijos ekonomikai pavyko išsilaikyti paviršiuje dėl naftos pardavimų. Dienraščio „Wall Street Journal“ duomenimis, iki šių metų liepos mėn. iš naftos pardavimų Maskva uždirbo 74 mlrd. dolerių.

Jei G7 pavyktų sėkmingai įgyvendinti kainų ribojimą, naftos kaina išliktų palyginti stabili, o Rusijos pelnas būtų apribotas, taip randant aukso vidurį tarp status quo ir ankstesnio siūlymo visiškai uždrausti Rusijos naftos siuntų eksportą, kuris turėjo įsigalioti metų pabaigoje ir dėl kurio naftos kaina greičiausiai būtų smarkiai išaugusi. Klausimų, ar šis planas gali būti įgyvendintas ir kiek jis bus veiksmingas, lieka.

Svarbiausias iš šių klausimų – Maskvos atsakas. Nors tradicinė išmintis sufleruoja, kad Rusija laikysis naujų taisyklių, nes net ir sumažėjęs pelnas iš pardavimų vis tiek yra geriau nei jokio, tačiau nebūtinai taip ir bus.

„Rusija yra strateginis žaidėjas, kurio vertės funkcija yra šiek tiek egzotiška ir kuris moka žaisti neigiamos sumos žaidimus“, – rašė nepriklausomas energetikos analitikas, buvęs „Gazprom Neft“ strategijos ir inovacijų vadovas Sergejus Vakulenko 2022 m. liepos mėn. straipsnyje, skirtame „Carnegie Politika“. „Reaguodama į tai, Maskva gali būti linkusi atsakyti į Vakarų blefą ir nustatyti ne viršutinę, o apatinę savo naftos kainos ribą, uždrausdama eksportuoti už mažesnę nei ši riba kainą. … o tada Maskva galėtų tiesiog laukti, kol pirkėjų kartelio perbėgėliai pasibels į jos duris“.

V. Putinas jau pagrasino imtis atsakomųjų priemonių prieš šalis, kurios dalyvauja nustatant naftos kainų viršutines ribas. Ir kaip ir bet kurių kitų sankcijų atveju, V. Putinas ir jo sąjungininkai neabejotinai jau mąsto, kaip sėkmingai apeiti gresiančias viršutines ribas, įskaitant tai, ar naftos eksportas galėtų būti apdraustas Rusijos ar Azijos draudikų.

Kitas svarbus veiksnys, į kurį reikia atsižvelgti, yra tai, kaip į šią iniciatyvą reaguos kitos svarbios suinteresuotosios šalys, nepriklausančios Rusijai ar G7, įskaitant Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) šalis.

Šią vasarą JAV prezidentas Joe Bidenas vyko į Saudo Arabiją, siekdamas įtikinti Rijadą pumpuoti ir gabenti daugiau naftos, iš dalies tam, kad sušvelnintų galimo kainų ribojimo poveikį Rusijai. Tuo metu buvo pranešta, kad tai gali būti beveik neįmanoma užduotis, iš dalies dėl to, kad Saudo Arabija jau galėjo būti sumažinusi tiekimą.

Tačiau, pagalba Vakarams nustatant Rusijos naftos kainų viršutinę ribą taip pat gali prieštarauti Saudo Arabijos – ir kitų OPEC narių – interesams. Kainų viršutinės ribos nustatymas kelia tiesioginę grėsmę OPEC gebėjimui pačiai nustatyti pasaulines naftos kainas.

„Paradoksalu, bet Rusija gali sulaukti tam tikros pagalbos iš OPEC šalių. Joms besiformuojantis pirkėjų kartelis kelia pavojų, kad gali būti manipuliuojama visa naftos rinka ir jos kainomis“, – rašo A. Vakulenko neseniai paskelbtame liepos mėn. straipsnio Carnegie tęsinyje. Todėl nepriklausomai nuo to, ar Saudo Arabija turi papildomų naftos atsargų, ji gali nesiryžti didinti eksporto.

Nors jos reakcija į kainų ribojimą dar neaiški, iki šiol Saudo Arabija ir OPEC laikėsi priešingo požiūrio. Neseniai sumažėjus naftos kainoms, organizacija susitarė sumažinti gavybą.

Galiausiai, norint, kad G7 planas būtų sėkmingas, greičiausiai reikės ir Kinijos bei Indijos pritarimo. Šios dvi ekonominės galybės po invazijos į Ukrainą buvo didžiausios pirkėjos ir yra supirkusios daugiau kaip pusę viso Rusijos naftos eksporto jūra.

Kol kas abi šalys nepagarsino, kaip reaguos į kainų ribojimą: Indijos naftos ministras Shri Hardeep Singh Puri sakė, kad apsvarstytų pasiūlymą, bet galiausiai neturi moralinio konflikto dėl verslo su Rusija. „Turiu moralinę pareigą savo vartotojui“, – mėnesio pradžioje sakė Puri.

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas teigė, jog Pekinas tikisi, kad „atitinkamos šalys dės konstruktyvias pastangas, siekiant dialogo ir konsultacijų būdu sušvelnintų padėtį, o ne elgsis priešingai“.

Jei Rusija nesilaikys kainų viršutinės ribos, tai gali išprovokuoti Maskvos ir Vakarų karą. Jei V. Putinas nuspręstų iki gruodžio sustabdyti eksportą į šalis, kurios laikosi viršutinės ribos, naftos kainos vėl padidėtų, o tai sukeltų politinį galvos skausmą J. Bidenui prieš artėjančius kadencijos vidurio rinkimus.

Tokiu būdu, nors kainų ribojimo ketinimai gali būti naudingi, praktiškai juos įgyvendinti gali būti sunku. Reikia atsižvelgti į pernelyg daug skirtingų suinteresuotųjų šalių, ir, jei G7, Rusija ir OPEC nenorės nusileisti, to kaina gali būti didelė.

Straipsnio autorius, Blaise Malley yra „The National Interest“ asocijuotasis redaktorius. Jo darbai publikuoti „The New Republic“, „The American Prospect“ ir kituose leidiniuose.

 

Sarmatai

Jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba PayPal. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.Naujienos iš interneto

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top