- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Tamsioji stambiausių pasaulio bankų pusė

Bankų kovos su pinigų plovimu sistemoje yra didelė skylė. Žurnalistai surinko neginčijamus įrodymus, kad bankai ir jų akcininkai pelnosi iš šios veiklos. Tame dalyvauja ir JAV, ir Europos bankai.

Iš JAV iždo departamento FinCEN padalinio kovos su finansiniais nusikaltimais dokumentų:

Tai yra pagrindinės „BuzzFeed“ bendradarbiavimo su daugiau nei 100 naujienų agentūrų išvados dėl 2100 bankų iš viso pasaulio konfidencialių įrašų.

Praėjusią savaitę „BuzzFeed News“ papasakojo pasauliui apie JAV iždo Finansinių nusikaltimų skyriaus „FinCEN“ dokumentacijos turinį. Kartu su tarptautiniu žurnalistinių tyrimų konsorciumu leidinys peržiūrėjo tūkstančius vyriausybės dokumentų.

Darbas apėmė kelis žemynus, dalyvavo daugiau nei šimtas naujienų organizacijų 88 šalyse. Kai straipsniai buvo pristatyti plačiajai visuomenei, milijonai skaitytojų juos perskaitė, o išrinkti pareigūnai pareikalavo pokyčių. Tyrimas atskleidė štai ką:

1

Didžiausi pasaulio bankai patvirtina įtartinas trilijonų dolerių transakcijas, nors jų pačių darbuotojai perspėja, kad šie sandoriai gali būti susiję su nusikalstamu pasauliu. Teroristinės organizacijos, narkotikų karteliai, organizuoto nusikalstamumo grupuotės ir nepasotinami kleptokratai praturtėjo naudodamiesi JAV finansų sistema neteisėtoms pajamoms plauti. Bankai ir jų akcininkai gauna naudos iš šios veiklos, kai šios transakcijos minėtoms asmenybėms padeda sėti nelaimes pasaulyje.

2

Informaciją apie tokias transakcijas JAV vyriausybė gauna kaip „įtartinos veiklos ataskaitas“, kurias registruoja bankai. Šios ataskaitos yra skirtos kovai su pinigų plovimu, tačiau ekspertai teigia, kad sistemoje yra didelis skylė: bankai privalo pranešti apie pavojaus signalus JAV iždo departamento finansinių nusikaltimų skyriui FinCEN, tačiau stabdyti įtartiną veiklą arba atsisakyti aptarnauti įtartinų klientų jie neprivalo.

„BuzzFeed News“ šaltiniai pažymi, kad dauguma šių pranešimų, dar vadinamų SARs, nėra skaitomi, jau nekalbant apie jų analizavimą. (Patys savaime SARs duomenys neliudija nusikaltimo, tačiau juos galima panaudoti atliekant tolesnius tyrimus ir žvalgybos duomenis).

3

Kartais bankai net nesiima elementarių priemonių siekiant užkardyti finansinius nusikaltimus, pavyzdžiui, nesistengia sužinoti, kieno pinigus perveda. Tuo pat metu prokurorai, užuot ryžtingai kovoję tokį aplaidumą, yra įtraukiami į abipusiai naudingų susitarimų kompleksą, dėl kurio bankai gauna baudas, kurios yra maža jų metinių pajamų dalis, ir antrą šansą užglostyti klaidą.

Mūsų ataskaita liudija, kad, nors susitarimai dėl atidėto baudžiamojo persekiojimo lydimi griežtos retorikos, jie praktiškai retai taikomi. Bankai per nustatytą laiką dažnai nesugeba išspręsti savo problemų. Tačiau pasekmės, kuriomis grasina prokurorai, niekada neateina.

4

Didžiausias Europos bankas HSBC gavo antrą šansą, nepaisant to, kad tapo pagrindiniu narkotikų prekybos ir pinigų plovimo kanalu. Bet net ir tada, kai prižiūrėti buvo paskirtas federalinis vadovas, teisėjas ir prokurorai, HSBC toliau pelnėsi iš įtartinais laikomų klientų.

5

Mūsų tyrimas atskleidė, kad dar ilgai iki to, kol „veidrodiniai sandoriai“ – didžiausia pinigų plovimo afera istorijoje – virto tarptautiniu skandalu, kuriame dalyvavo „Deutsche Bank“, jo vadovai buvo perspėti: yra rizika, kad banku gali pasinaudoti nusikaltėliai. Nepaisant JAV vyriausybės gautų pranešėjų pranešimų ir pavojaus signalų, „Standard Chartered“ toliau tarnauja įtartiniems klientams ir, kaip nustatė prokurorai, palaimino neteisėtas Irano kontragentų transakcijas.

6

Pinigų plovimas nėra susijęs tik su vienu banku ar viena šalimi. „FinCEN“ dokumentų analizė parodė, kad po to, kai korporacijoms ir bankams JPMorgan Chase, Bank of New York Mellon, HSBC, Standard Chartered ir „Deutsche Bank“ buvo nurodyta į pažeidimus, jie ir toliau pervesdavo pinigus nusikaltimais įtariamiems klientams.

7

Įtartinų pinigų upės, tekančios visame pasaulyje, jau pateko į kiekvieną šalį, į daugelį pramonės šakų, palietė pažįstamus produktus ir kompanijas, pradedant sportu, baigiant nekilnojamuoju turtu ir kasdienėmis prekėmis. Šis reiškinys yra toks plačiai paplitęs ir chaotiškas, kad labai sunku atskirti šešėlinę ekonomiką nuo tos, kurią žmonės paprastai laiko legalia.

8

Šioje publikacijų serijoje aprašytos problemos egzistuoja dešimtmečius. Jas išspręsti nebus lengva, nes galingos jėgos veikia vieningu frontu, siekdamos išsaugoti dabartinę padėtį. Ekspertų teigimu, bankų aukščiausio lygio vadovų baudžiamasis persekiojimas, kuris iki šiol buvo JAV politika, gali būti didelis žingsnis teisinga linkme. „FinCEN“ dokumentai padeda sutelkti JAV ir JK įstatymų leidėjus, teisininkus ir ekspertus, nes jie naudojasi proga pokyčiams ir nagrinėja įvairių reformų galimybes.

Redakcijos pastaba:

Bankų priežiūros sistemos skyles tirs tos pačios struktūros, kurios ir iki šiol privalėjo tą daryti. Jei ne žurnalistų tyrimas – kas būtų norėjęs kažką keisti?