Tikroji Chevron veiklos kaina: 2010 metinė ataskaita kitu žvilgsniu

2013, 8 rugsėjo, 14:51 | kategorija Genocidas | 4 komentarai | peržiūrų 1 297 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

2011 gegužės mėnuo

GENERALINIS DIREKTORIUS, DŽONAS VATSONAS, pradėjo Chevron 2010 m. metinę ataskaitą korporacijos akcininkams tardamas, jog „2010-ieji buvo išskirtiniai metai Chevron korporacijai.”

Mes nesutinkame.
Mes – bendruomenės, kurios kenčia Chevron operacijų kainą, išgyvenome metus, kurie Chevron nebuvo nei kiek ypatingi. Mes norime pažymėti šiame, jau trečiajame kasmetiniame leidinyje pavadinimu „Tikroji Chevron veiklos kaina: 2010 – ųjų metų metinė ataskaita kitu žvilgsniu”, kad Chevron tęsia savo ilgą gyvavimo istoriją niokodama gamtą, pažeisdama žmogaus teises, ignoruodama vietinių bendruomenių įstatymus, naikindama vietines gyvenvietes ir konvertuodama savo lėšas į neteisėtą politinę įtaką JAV bei visame pasaulyje.

Šiame leidinyje užfiksuotas baisus korporacijos elgesys, tokiose vietovėse kaip Kalifornija, Burma, Kolumbija, Ekvadoras, Kazachstanas, Nigerija, Filipinai ir Jungtinių Valstijų pietinė įlanka, kuris tęsiasi jau dešimtmečius ir iki pat šių dienų.

Tais metais, kai pasaulį sukrėtė didžiausias atsitiktinis naftos išliejimas, padidinęs pasaulinį susirūpinimą angliavandenilio pramone, Chevron elgesys nė kiek nepasikeitė. 2010-aisiais Chevron siekė vykdyti vis rizikingesnius, naftos išgavimo iš jūros dugno projektus Šiaurės Kinijos jūroje,
JAV Pietinėje pakrantėje ir Kanados Arkties vandenyno dalyje.

2010-aisiais Chevron padidino savo investicijas į tris prieštaringus suskystintų gamtinių dujų gavimo projektus vakarinės Australijos rajonuose, kurių išsaugojimu susirūpinta tarptautiniu mąstu.

2010-aisiais Chevron viešai pranešė apie projekto „Alberta”, koncentruoto į Kanados naftinio smėlio išgavimą, plėtrą. Šis projektas, žalojantys vietinę gamtą, smarkiai veikia vietinių gyventojų sveikatą, gyvenimo kokybę ir vietinių bendruomenių, įsikūrusių aplink vietoves, kur vykdomas šis projektas, kulturinį palikimą.

2010-aisiais, vieno iš Chevron vamzdžių trūkis Salt Leik Sičio mieste, Jutoje, išliejo virš 33 0000 galionų naftos į Red Butte Creek upę. Šio incidento pasekmės – vietinių apsinuodijimas naftos garais bei nežinomi galimi sveikatos sutrikimai. Red Butte Creek upės krantai yra tankiai apgyvendinti, taigi išsiliejusios naftos poveikis palietė daugybę gyventojų.

Po incidento, nors Chevron ir užtikrino vamzdžių saugumą,vamzdis,esantis vos už kelių šimtų metrų nuo pirmojo išsiliejimo, trūko prabėgus vos penkiems mėnesiams. Šį karta buvo išlieta apie 21 000 galionų naftos į upę.

2010-aisiais Chevron tęsė vietinės aplinkos teršimą Angoloje ir Nigerijoje. Nuodingų taršalų nutekinimai, atliekų išmetimai ir kenksmingų dujų skleidimas apylinkėse nebuvo sustabdytas.

2010-aisiais Chevron prisidėjo prie rizikingo stambaus naftos išgavimo projekto Tengiz lauke, Kazahstane, kurio metu į orą buvo išskirtas toks didelis kiekis nuodingų medžiagų, jog už šią operaciją šalies valdžia skyrė 64 milijonų dolerių vertės baudą.

2010-aisiais Chevron vamzdžio sprogimas uždengė vieno Indonezijos kaimelio gyventojus žaliavine nafta. Sprogimas sukrėtė visą bendruomenę, du vaikai liko kentėti skausmingus nudegimus.

2010-aisiais įvyko du neteisėti Burmos armijos batalionų, užtikrinusių Yadana naftotiekių saugumą, vietinių gyventojų nužudymai ir kankinimai, už kuriuos atsakinga buvo jungtinė įmonė, kuriai priklausė ir Chevron. Šis incidentas buvo užfiksuotas EarthRights International atstovų.

2010-aisiais norėdama užtildyti pasipiktinusias kompanijos veikla vietines bendruomenes, Chevron korporacija atėmė bet kokias teises 17-ai legalius įgaliojimus turinčių akcininkų, uždrausdama dalyvauti metiniame akcininkų susirinkime.

2010-ieji nebuvo nė trupučio išskirtiniai metai bendruomenėms, šalia kurių gyvenviečių vystoma Chevron veikla. Tačiau protestai ir akcijos visame pasaulyje reikalaujančios Chevron prisiimti atsakomybę už savo veiklą buvo išskirtinės. Pasaulio valstybių valdžios atstovų žinojimas apie Chevron naikinančią veiklą ir atsiribojimas nuo veiksmų buvo išskirtiniai. Sunkiai iškovotos susivienijusių piliečių pergalės, kovojant prieš
Chevron vykdomą veiklą, buvo išskirtinės.

2010-aisiais po beveik 18 metų trukusio bylinėjimosi, vietiniai Ekvadoro Amazonės regiono gyventojai ir kampesinai pasiekė rezultatų. Ekvadoro teismas priteisė Chevron sumokėti 9,5 milijardo dolerių išmoką už vietovės valymo, geriamo vandens, sveikatos apsaugos ir kitas atstatomąsias išlaidas dešimčiai tūkstančių gyventojų, kurie nukentėjo nuo didelio regiono užteršimo už kurį buvo atskinga Chevron korporacija.

2010-aisiais Environment Texas, Sierra Club ir National Envirnoment Law Center pasiekė susitarimą su Chevron Phillips Chemical, kuris nurodė kompanijai sumokėti 2 milijonų dolerių vertės baudą ir įvykdyti svarbius pakeitimus korporacijai priklausančiame chemijos fabrike Beitaune, Teksase. Fabrikas šimtus kartų viršijo kenksmingų dujinių atliekų išmetimo į orą ribą jau nuo 2003 m. išmesdamas į orą daugiau nei pusę milijono kilogramų neleistinų dujinių išskyrų. 2010-aisiais Kalifornijos valstijos, Ričmondo miesto gyventojus pasitiko pergalė, kai vietos apeliacinis teismas priėmė žemesnės instancijos teismo iškeltus teisės aktų pažeidimus, rastus Chevron Ričmundo naftos perdirbimo gamyklos plėtros ataskaitoje dėl poveikio aplinkai, kurie buvo pripažinti, kaip pažeidžiantys valstijos aplinkosaugos įstatymus.

2010-aisiais po dešimtmečiais trūkusių protestų prieš ypač teršiančias anglies išgavimo operacijas, Alabamos, Naujosios Meksikos ir Vajomingų valstijų gyventojai sulaukė Chevron pareiškimo, jog korporacija sustabdys anglies išgavimo veiklą. Mes didžiuojamės šiais triumfais ir daugybe drąsių asmenybių, kurių nesutikimas tylėti padėjo iškelti baisius Chevron poelgius į dienos šviesą. Tačiau, tai dar ne pabaiga. Chevron vis dar tęsia kovą žymioje Ekvadoro byloje, kurios verdiktas vis dar neaiškus. Chevron tęsia savo veiklą visame pasaulyje niokodama vietinę gamtą ir pažeidinėdama žmogaus teisių aktus.

Luis Yanza, Affected People’s Assembly Ekvadore, koordinatorė rašo:

„mūsų kova tęsiasi iki šiandien ir ji stipresnė nei kada nors prieš tai… ji tęsiasi tam, kad užtikrintų, jog teisingumas triumfuos prieš nebaudžiamumą”.

Kviečiame jus susipažinti su mūsų Chevron metinės ataskaitos versija ir nuspręsti patiems, ar 2010-ieji buvo išskirtiniai korporacijai. Taipogi, kviečiame prisijungti prie sparčiai besiplečiančio tarptautinio judėjimo, kovojančio, kad Chevron prisiimtų atsakomybę už savo veiksmus visame pasaulyje.

***

CHEVRON  korporacija – jos politinė ir ekonominė apžvalga

CHEVRON PAGRINDINĖ INFORMACIJA

Chevron:

antra didžiausia JAV naftos kompanija ir trečia didžiausia JAV korporacija. 2010 m. šešta didžiausia pasaulinė naftos kompanija, vienuolikta didžiausia pasaulinė korporacija ir 45-a stambiausia komercinė veikla (skaičiuojant pagal gautą pelną).

Pasaulinė būstinė: San Ramon, Kalifornija

Generalinis direktorius: John Watson, buvęs vicepirmininkas, kadenciją pradėjęs 2010 m. sausio 1 d. 16,3 milijonų dolerių atlyginimas, 2010 m. rodo 85% sumos padidėjimą nuo 2009 m.7

Korporacijos tinklapis: www.chevron.com

Pelnas:

Metinės akcininkų ataskaitos duomenimis 2010 m. Chevron gautas pelnas siekia 19 milijardų dolerių. Tai didžiausias metinis pelnas nuo 2008 m. ir rodo pelno padidėjimą 81% nuo praėjusių metų. Chevron pelno kilimas fiksuojamas kasmet nuo 2002 m. su nuolydžiu 2009 m.. Iš viso korporacijos pelnas nuo 2002 m. iki 2010 m. pakilo 1581%.

Naftos atsargos ir gamyba:

Chevron turi 6,9 milijardus barelių naftos atsargų (su šiuo skaičiumi korporacija yra antra po Exxon su 9,2 milijardų barelių rezervu ir BP priešakyje, kurių rezervas siekia 5,6 milijardų). Chevron išgauna maždaug 2,8 milijonus barelių naftos kasdien. Kartu kompanijos Chevron, ExxonMobil, BP, ConocoPhillips, Shell ir Marathon kasdien išgauna daugiau naftos nei Saudo Arabija.

Veikla:

Chevron veikia 180 šalių. Korporacija ieško, išgauna, perdirba, perveža ir parduoda naftą, gamtines dujas ir benziną. Pagrindinė veikla taip pat apima cheminių preparatų ir elektros energijos gamybą bei angliakasybą.

Kompanijos istorija:

1876 m. Star Oil Works užtiko naftos šaltinius pietinėje Kalifornijoje. Po kelerių metų The Pacific Coast Oil Company prisijungė Star Oil kompaniją prie savosios. Dar po kelių metų sekant John D. Rockefeller’s Standart Oil Company pavyzdžiu, 1906-aisias įsikurė Standart Oil Company of California (SoCal).

1911 m., JAV aukščiausiasis teismas įsakė uždaryti kompaniją; SoCal buvo trečia didžiausia kompanija išsilaikiusi po uždarymo.
1985 m. SoCal nusipirko Gulf Oil – tuometinę didžiausią naftos išgavimo bendrovę JAV istorijoje – ir pakeitė kompanijos pavadinimą į „Chevron”.

2001 m., Chevron nusipirko Texaco, kuris prisijungė naftos gręžimo milžiną Getty Oil 1984 m. Neilgai trukus, nuo pavadinimo „ChevronTexaco”, 2005 m. kompanija grįžo prie pavadinimo „Chevron”. Tais pačiais metais kompanija nusipirko Union Oil Company of California (Unocal). 2011 m., Chevron sumokėjo 4,3 milijardus dolerių už galimybę prisijungti kompaniją Atlas Energy ir jos padalinius Pensilvanijos Marcellus Shale regione.

Chevron struktūra

Antonia Juhasz, Global Exchange

CHEVRON VISUOMET SAVO VEIKLĄ KREIPĖ VIENA KRYPTIM – naftos išgavimui.

2010 m., visi 95% iš visų 200 milijardų dolerių įplaukų buvo gauti išimtinai iš naftos ir benzino pardavimų. Kompanija savo ataskaitose pažymi, jog vienintelė priežastis, kodėl jų operacijos būna pelningos arba ne, yra žaliavinės naftos kainų kaita. Kitais žodžiais tariant, jei kyla žaliavinės naftos kaina – didėja ir Chevron pelnas ir atvirkščiai.

2010 m. naftos ir dujų kainos pakilo po nuolydžio 2009 m., taigi ir Chevron susikrovė didesnį pelną. 2010 m. metų Chevron pelnas siekęs 19 milijardų dolerių buvo bene dvigubai didesnis nei 2009 m. buvusiu 10,5 milijardų dolerių. Kompanijos pajamos siekė 200 milijardų dolerių, 30 milijardų dolerių daugiau nei 2009 m..

Pagal 2010 m. metų statistiką, Chevron buvo per mažą žingsnelį nuo paskelbimo 45-tu didžiausiu verslu pasaulyje.

Ateinančiais metais Chevron planuoja išleisti dar daugiau lėšų, ne, kaip oficialiai afišuojama, į alternatyvios energijos gavybą ir žmogaus teisių apsaugą, bet į naujų naftos telkinių paieškas ir naftos produktų gamybą.

45-as didžiausias verslas pasaulyje

2008 m. pasaulinė ekonominė krizė pasaulį sukrėtė naftos kainų šoktelėjimu iki 100 dolerių už barelį ir nekontroliuojamu išvestinių finansinių priemonių pardavinėjimu naftos ateities sandorių rinkose. Nebuvo imtasi jokių priemonių, kad būtų užtikrinta šių rinkų kontrolė. Tačiau, kai energijos tiekėjai, draudimo fondai ir naftos kompanijos – tarp jų ir Chevron – sugrįžo į nereguliuojamas naftos ateities rinkas 2009 m. pabaigoje ir 2010 m., naftos kainos ėmė kilti.

Tuometinis kainų kilimas lėmė Chevron pakilimą iš 46-tos vietos stambiausių pasaulio verslų sąraše į 45-tą, kartu su pajamomis, kurių dydis siekė daugiau nei 138 pasaulio šalių BVP ir daugumos pasaulio korporacijų pajamos. Remiantis 2010 m. Chevron pajamomis, „Fortune” žurnalas savo sąraše paskelbė, jog Chevron tapo trečia didžiausia korporacija JAV ir antra didžiausia valstybės naftos perdirbimo kompanija. Chevron išlaikė šias pozicijas kasmet per paskutinius ketverius metus.

Kol kas dar nėra duomenų, kokią vietą Chevron užima pasauliniu mąstu, tačiau 2010 m. „Fortune” žurnalo duomenimis Chevron pasaulio didžiausių naftos korporacijų sąraše nukrito iš 4-tos vietos (pagal 2008 metų pajamų duomenis) į 6-tą (pagal 2009 metų pajamų duomenis). Stambiausių korporacijų sąraše eilės tvarka nuo stambiausios paskelbtos Royal Dutch Shell, Exxon Mobil, BP, Sinopec, China National Petroleum ir Chevron. Dėl Toyota Motors, Japan Post Holdings ir State Grid of China pajamų išaugimo 2009 m., Chevron 2010 m. didžiausių pasaulio kompanijų sąraše nukrito iš 5-tos į 11-tą vietą. Taipogi, 2010 m. pelningiausių pramonių sąraše, kaip ir 2009 m. pirma vieta teko naftos pramonei.

Benzino paklausa krenta

2007-ieji buvo tie metai, kai benzino paklausa JAV pasiekė savo viršūnę, tačiau nuo tada taip ir nepakito. Tačiau nuo 2004 m. JAV vietinės naftos gavyba tik kilo ir tebekyla iki šių dienų. To pasekme tapo JAV skendinčios naftos pertekliuje. Nuo tada naftos eksportas į kitas šalis žymiai išaugo. Panaši situacija ištiko ir kitas valstybes visame pasaulyje. Per praėjusius dvejus metus Chevron skyrė daug pastangų savo benzino ir kitų atsargų pertekliaus atsikratymui. Kompanija pardavė savo Pembrauko miesto naftos perdirbimo gamyklą Velse ir sustabdė tepalų su Chevron ir Texaso etiketėmis pardavimus Kolumbijos apygardoje, Delavero, Indianos, Kentukio, Šiaurės Karolinos, Niudžersio, Marilendo, Ohajo, Pensilvanijos, Pietų Karolinos, Virdžinijos, Vakarų Virdžinijos regionuose ir kai kuriose Tenesio apylinkėse.
Taip pat Chevron pardavinėja savo degalų pardavimų padalinius visoje Afrikoje, Karibų salose ir centrinėje Amerikoje, kadangi paklausa šiuose regionuose taipogi ženkliai sumažėjusi.

Naftos gavyba kyla

Vietoj benzino pardavimų, Chevron telkiasi ties pagrindine savo veikla – naftos paieškomis ir gavyba. Chevron oficialiai pareiškė savo 2011 m. planuose padidinti investicijų į naftos paieškas sumą nuo 21,8 milijardų iki 26 milijardų dolerių, taip skiriant 85% savo biudžeto lėšų vien naftos paieškai ir gavybai.

Chevron naftos paieškos plėtros projektai planuojami įgyvendinti Angoloje, Australijoje, Brazilijoje, Kanadoje, Kinijoje, Nigerijoje, Tailande, Jungtinėje Karalystėje ir JAV Pietinėje Meksikos pakrantėje. Tuo pačiu, lėšos alternatyvios energijos plėtros projektams ženkliai sumažėjo.

Chevron afišuojasi kaip kompanija, besitelkianti į atvirą plėtrą ir gamybą, tačiau kompanijos veikla krypsta link pačių nestabiliausių aplinkosaugos ir ekonomikos srityse regionų. Tuomet lieka klausimas, ar Chevron direktoriai, vadovai ir akcininkai pagaliau pakreips kompaniją linkme, kuomet būtų įgyvendimos oficialiai skelbiamos žmogaus teisių apsaugos ir aplinkosaugos vertybės.

Pertekę direktoriai

Tuo metu, kai JAV sunkiai išgyveno finansinę krizę ir Chevron mažino savo darbuotojų bei padalinių skaičių, Chevron generalinis direktorius John Watson sulaukė ženklaus atlyginimo pakilimo.

Tų metų 16,3 milijonų21 vertės atlygis buvo 85% didesnis, nei praėjusiais, kuomet Watson dar ėjo viceprezidento pareigas. Į Watson atlygį įtraukta 1,5 milijono dolerių bazinė suma, nuo 2009 m. padidėjusi 50%, 3 milijonų vertės premija, daugiau nei dvigubai didesni nei praėjusiais metais ir vertybinių popierių atneštas pelnas, siekiantis 3,8 milijonų dolerių, bei padidėjęs 57%.

Watson mėgina siekti 5,5 milijono vertės pensijos, nors jo pensijos vertė 2010 m. iškilo maždaug iki 2,3 milijonų dolerių. Watson taip pat turi galimybę naudotis asmeniniu kompanijos lėktuvu ir jam suteiktas gyvybės ir turto draudimas ir apsauga, kurių vertė siekia 220 496 dolerius.

Tuo metu valdybos vicepirmininkas George Kirkland džiaugėsi bazinio atlyginimo padidėjimu 20% nuo 2009 m., kuomet suma pakilo iki 1,2 milijonų dolerių.

Chevron išlaidos politiniams ryšiams

Tyson Slocum, Public Citizen

Su 43-jais lobistais ir bene 35 milijonų dolerių biudžetu, skirtu kurti federalinę politinę įtaką per praėjusius rinkimus, Chevron greičiausiai rengia stambius planus politikams Vašingtone. Kompanija jau išleido 4,3 milijono dolerių Atlas Energy padalinių prisijungimui Pensilvanijos Marcellus skalūninių dujų šaltinyje.

Taigi, pagrindinės Chevron pastangos dabar bus skiriamos išvengti valdžios hidraulinių trūkių reguliacijų.
Tolimesniuose planuose numatoma išgauti 260 000 barelių naftos ir gamtinių dujų Meksikos įlankoje, bei kartu užkirsti kelią Kongresui įvesti naujas jūros dugno gręžimo normas, kurios turėtų būti įvestos atsakant į BP ištikusią katastrofą.

Taipogi, Chevron planuoja sujungti jėgas su JAV Prekybos rūmais prieš užsidelsusį EPA (Aplinkos apsaugos valdyba) taisyklių dėl šiltnamio efektą sukeliančio dujų kiekio ribojimo nutarimą ir kartu padėti nuslopinti JAV pastangas kovojant prieš klimato kaitą. Trečia, Chevron planuose numatomas politinės rinkimų kovos dėl prezidento posto išnaudojimas naujoms vietovėms naftos ir gamtinių dujų gavybai gauti.

Taip pat iš Chevron tikimasi didelių pastangų išsisukinėjant nuo milijardų dolerių vertės naftos kompanijoms skirtų mokesčių ir išimtinių teisių sau prisiskyrimo. Visų galiausiai, tikimasi, jog Chevron skirs daug pastangų užsienio investicijoms apsaugoti nuo bandančių trikdyti vietinių valdžių, kurios bando užtikrinti aplinkos ir darbuotojų teises. Tam pasiekti turėtų būti naudojamasi JAV susitarimais su vietinėmis valdžiomis dėl palankesnės prekybos sąlygų.

Visi Chevron lobistai yra buvę ypatingai svarbūs valdininkai ir kaip Vašingtono DC pagrindinė taisyklė nurodo – greičiausias būdas pasiekti įstatymų leidėjus yra suvesti juos su buvusiais kolegomis iš valdžios organų.

Kas tris mėnesius Chevron moka 135 000 dolerių Breaux Lott Leadership Group priklausančiai advokatų kontorai už Chevron naudai daromą Kongreso atstovų spaudimą. Tai reiškia, jog buvę senatoriai, John Breaux ir Trent Lott, sukinėjasi aplink tuometines pareigas einančius senatorius privačiuose vakarėliuose ir prašo jų bet ko, ko Chevron norėjo paprašyti. Taipogi, Chevron priklauso lobistas advokatas Richard Holt,29 artimas Karl Rove draugas ir kas mėnesį vykstančio GOP lyderių Vašingtone susirinkimo, pavadinimu „Neoficialus klubas” pirmininkas.

Kas tris mėnesius Chevron moka 90 000 dolerių advokatų kontorai Akin Gump už galimybę naudotis politinių demokratiškų įžymybių vardais tarp kurių yra ir Al From, buvę senatorių patarėjai, bei senatoriai Max Baucus ir Rahm Emanuel.
Kiekvienąį ketvirtį Chevron moka 80 000 dolerių dvipartinei Dow Lohne Government Strategies kompanijai, kurios priešakyje Stephen Sayle (buvęs įgaliotinio Joe Berton patarėjas) ir Rick Kessler (buvęs įgaliotinio John Dingell personalo vadovas), visi galai susipina.

Lobistų firma TwinLogic Stragegies kas tris mėnesius taip pat yra paperkama 40 000 dolerių siekiant išgauti naudos iš dviejų buvusių įgaliotinių Bob Goodlatte ir Rich Boucher komandos narių.33 Timothy J. Keeler – prezidento George W. Bush Prekybos įgaliotinio personalo vadovas ir dabartinis advokatų kontoros Mayer Brown lobistas taip pat yra papirkinėjamas Chevron už įtakos darymą prekybos susitarimuose. Lobistų firma Ogilvy Government Relations palaiko santykius su įtakingu GOP nariu Wayne Berman, buvusiu Tom DeLay personalo nariu Drew Maloney ir buvusiu Dick Gephardt personalo nariu Moses Mercado.

2009-2010 metais Chevron buvo ketvirtas didžiausias rinkiminių kampanijų rėmėjas naftos ir dujų sektoriuje, skirdamas 82%, beveik 940 000 dolerių iš visos savo paramos sumos Respublikonų partijos kandidatams remti.
Be tiesioginės paramos partijoms, Citizens United Supreme Court teismo (žr. democracyisforpeople.org) sprendimu Chevron buvo įgaliota išleisti neribojamo dydžio sumas respublikiniams rinkimams. 2010 m. Chevron sumokėjo 500 000 dolerių Prekybos rūmams37 už pagalbą nuslopinant EPA ruošiamas taisykles dėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų ribojimo.

Taigi, kodėl Chevron išleidžia tokias milžiniškas sumas politinei sistemai? Atsakymas į šį klausimą – todėl, kad siekiant didesnio pelno, nėra geresnės investicijos nei į politikus. Be šios investicijos gamtosaugininkai priverstų tokias korporacijas kaip Chevron prisiimti atsakomybę už aplinkos teršimą ir korporacijos būtų priverstos išleisti tūkstančius naujiems įrengimams užtikrinantiems saugesnį ir švaresnį naftos ir dujų išgavimą. Žinoma, taip pagerėtų milijonų gyventojų gyvenimo kokybė, aprūpinimas geriamuoju vandeniu ir švariu oru, tačiau Chevron veiksmai šalies politikos atžvilgiu rodo, jog korporacijos pagrindinė vertybė yra pelnas ir toli gražu ne mūsų planetos išsaugojimas.

Vietinių bendruomenių skundų užtildymas

Paul Donowitz, EarthRights International

Chevron metinių susirinkimų istorija

Kasmetiniai Chevron akcininkų susirinkimai yra galimybė kompanijos akcininkams ir jų atstovams susitikti su Chevron vadovais ir aptarti korporacijos veiklą ir sprendimus. Šie vadovų sprendimai daro didelę įtaką vietinėms bendruomenėms ir gamtai. Per pastaruosius metus korporacijos susitikimų San Reimono mieste, Kalifornijoje, metu vietinės bendruomenės plūste plūdo pasitikti Chevron atstovus su masiniais protestais, vietinė spauda mirgėjo neigiamais pranešimais.

Pasipiktinusių bendruomenių atstovai veržte veržiasi į susirinkimus, jog galėtų tiesiogiai susitikti su korporacijos atstovais ir aptarti niokojančias veiklos pasekmes palietusias bendruomenes visame pasaulyje.

2010 m. metinis susirinkimas Teksase

Į 2010 m. metų metinį akcininkų susirinkimą Hiustono mieste, Teksase, atvyko daugybė Chevron nuniokotų vietinių bendruomenių atstovų iš Ričmundo, Kalifornijos ir Hiustono, Teksaso bei atstovai iš Angolos, Australijos Kimberli regiono, Ekvadoro ir Kolumbijos Amazonės regionų, Burmos, Nigerijos, Kazachstanto, Filipinų bei Kanados Pirmųjų tautų, jog galėtų tiesiogiai aptarti Chevron veiklos pasekmes su naujai išrinktu generaliniu direktoriumi Džonu Vatsonu, visais susirinkusiais akcininkais, valdybos nariais ir personalo darbuotojais.

Tenykščiams vietiniams ir Pirmųjų tautų atstovams tai buvo didelis žengtas žingsnis – atvykti į susirinkimus ir vienintelė proga susitikti su atsakingais už jų gamtos ir bendruomenių darkymą. Tai buvo galimybė dėl kurios buvo kentėta ir kurios laukta ilgus metus. Chevron akcininkai bendruomenių atstovams savanoriškai sutiko suteikti teises perskaityti savo pranešimus metinio susirinkimo metu.

Tačiau Chevron atstovai bandė tam užkirsti kelią, nepraleisdami 17 asmenų, atstovavusių oficialius investuotojus ir pateikusių legalius sutikimo pasisakyti dokumentus. Manoma, jog Chevron pasirinko būtent šiuos 17 asmenų dėl jų praeities veiksmų, nukreiptų prieš korporaciją, manant, jog šie gali pasikartoti metinio akcininkų susirinkimo metu. Taipogi, Chevron grasino areštuoti vietinius čiabuvius ir Pirmosios Tautos atstovus.

Keturi organizacijos True Cost of Chevron Network nariai buvo areštuoti, kad įžengė į privačią teritoriją be leidimo, kai Hiustono policijos departamento pareigūnai įsakė jiems palikti Chevron teritoriją, nors True Cost of Chevron Network nariai buvo pateikę legalius leidimus, gautus sutikus Chevron akcininkams.

Viena iš Chevron akcininkių, Antonia Juhasz, buvo praleista į susirinkimo teritoriją vien dėl to, kad vėliau būtų areštuota už įžengimą į privačią teritoriją ir susirinkimo trikdymą. Moteris buvo išvesta iš susirinkimo, kompanijai įsakius patylėti ir šiai nesutikus. Ilgai netrukus po arešto, kaltinimai Juhash buvo atsiimti.

Nepaisant didelių pastangų užtildyti tuos, kurie atvyko susiremti su Chevron generaliniu direktoriumi John Watson ir išsakyti savo nuomonę apie didelės žalos, kurią išgyveno vietinės bendruomenės visame pasaulyje pasekmes, True Cost of Chevron Network nariai, atstovaujantys Angolą, Ekvadorą, Kazachstaną, Filipinus ir Turkmenistaną gavo galimybę patekti į susirinkimą ir išsakyti savo susirūpinimą ir prašymus Chevron vadovams.

paveikslėlis

Bendruomenių atstovai nepraleisti į metinį Chevron akcininkų susirinkimą Hiustone, Teksase

Antra eilė gale, iš kairės į dešinę: Debora Barros Fince – Kolumbija; Joshua Coates – Australija; Tom Evans – Aliaska; Naing Htoo – Burma; Dr . Henry Clark – Kalifornija; Omoyele Soware – Nigerija; Emem Okon – Nigerija; Abby Rubinson – Kalifornija. Pirma eilė, iš kairės į dešinę: Guillermo Grefa – Ekvadoras; Paul Donowitz – Vašingtonas DC; Neil McKenzie – Australija; Thomas J . Buonomo – Kalifornija.

Gerbiami skaitytojai, likusią šios ataskaitos dalį siūlome pažiūrėti PDF formatu, paspaudus žemiau esančią nuorodą:

  Tikroji Chevron veiklos kaina: 2010 metinė ataskaita kitu žvilgsniu (8,2 MiB, 9 377 atsisiuntė)

Sarmatas.lt  dėkoja Artūrui ir kitiems  žmonėms, padėjusiems daug pastangų, savo asmeninio laiko ir lėšų, kad išversti šią svarbią medžiagą į lietuvių kalbą.
Ačiū jums.Sarmatai

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 4

 1. ara-copy says:

  Šiandien Chevron jau perka ir Lietuvos pareigūnus ir politikus, pradedant partijomis ir manau baigiant konkrečiomis asmenybėmis.

  Juk ko čia Mazuronis, kuris yra tik aplinkos apsaugos ministras užsiima ūkio reikalais ir stumia tą Chevroną? Užsiima visai ne savo reikalais ir kas įdomiausia visi tyli, lyg pilną burną būtų „š…“ prisiėmę.

  Spręskite patys – štai keletas skaičių iš partijos „Tvarka ir teisingumas“ finansinių ataskaitų.

  2006 metai

  Partiją „Tvarka ir teisingumas“ parėmė:

  Thomas Miles Haselton – 37 500 Lt

  Natalja Haselton – 37 500 Lt

  2007 metai

  Partiją „Tvarka ir teisingumas“ parėmė:

  Thomas Miles Haselton – 37 500 Lt

  Natalja Haselton – 37 500 Lt

  2008 metai

  Partiją „Tvarka ir teisingumas“ parėmė:

  Haselton Thomas Miles ir Natalja Haselton – 35 000 Lt

  Natalja Haselton – 39 000 Lt

  UAB „Minijos nafta“ – 39 000 Lt

  Valentino Mazuronio kandidatūrą 2008 metų Seimo rinkimuose parėmė:

  UAB „Minijos nafta“ – 10 000 Lt

  Iš viso vien 2006–2008 metais UAB „Minijos nafta“ bei ponia ir ponas Haseltonai oficialiai „parėmė“ būsimąjį aplinkos ministrą Mazuronį ir jo partiją visai nekuklia 263 000 litų suma.

  Kas gi šie „dosnūs“ ponai?

  Visiems, kurie domisi skalūnų žvalgybos ir gavybos Lietuvoje perspektyvomis, šių žmonių pristatyti tarsi ir nebereikia. Visiems kitiems – trumpai, bet svarbiausia: Thomas Milesas Haseltonas yra UAB „Minijos nafta“ generalinis direktorius, o jo žmona Natalija Haselton – UAB „LL investicijos“ direktorė; 50% „LL investicijų“ akcijų valdo JAV kompanija „Chevron Global Energy“, o 50% – Lietuvos įmonė „TanOil“; kompaniją „Chevron“ į Lietuvą atvedė ne kas kitas, o būtent T.M.Haseltonas, Lietuvoje „Chevron“ interesams atstovauja būtent UAB „LL investicijos“.

  Taigi, šitų ponų ir UAB „Minijos nafta“ interesai yra akivaizdūs – laimėti Lietuvos vyriausybės paskelbtą skalūninių dujų žvalgybos ir gavybos konkursą. Ar dar reikia paaiškinimų, kodėl jų interesus taip uoliai gina V.Mazuronis, partijos „Tvarka ir teisingumas“ deleguotas į koalicinės vyriausybės aplinkos ministrus? Ar dar reikia kokių kitų įrodymų, jog prieš mūsų akis – akivaizdus ministro ir visos partijos interesų konfliktas, vertintinas kaip politinė korupcija?

  Beje, „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje paklaustas apie „Chevron“ paramą partijai ir jam pačiam, V.Mazuronis apsimelavo: ne tik neigė esant kokį nors interesų konfliktą, bet ir tvirtino jokios paramos sau negavęs.

  Iš partijos „Tvarka ir Teisingumas“ 2006 metų pajamų deklaracijos

  Šaltinis: Deklaracija pateikiama Valstybinei mokesčių inspekcijai

  Laisvūnas Šopauskas

 2. smgs says:

  pakso partija politinis lavonas,galvoju geriausiai butu i rinkimus visiskai neiti arba isbraukyti sarasus,nes zaidziant pagal ju taisykles,nieko padoraus nebus!

 3. anonimas says:

  Užtikau puikų straipsnį apie šiuolaikinę „mediciną“ ir farmacijos mafiją:

  http://www.kvantinemagija.lt/kaip-apsaugoti-savo-sielos-tvirtove.html

 4. Česlovas says:

  Komentarui smgs, balsuoti butina eiti, nes tavo biuleteniu pasinaudos „patikimi partiju asmenys“ ir prabalsuos „uz ka reikia“. O isbraukes zarasus, nors ir bus sugadintas biuletenis, taip nors pareiksi protesta sarasiniams.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top