- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Ukrainos priešai

dn.pt

Dmitrij Jarosh

Ukrainos klausimas pasitraukė iš pirmųjų pranešimų eilučių, tačiau karo veiksmai rytiniame fronte nenurimo. Donbasas kaip ir anksčiau randasi kryžminėje prorusiškų separatistų ir ukrainiečių kariuomenės ugnyje, žūsta kariškiai ir civiliai asmenys, toliau tęsiasi vidinė migracija, o ekonominis nuosmukis vyksta jau seniai.

Minsko susitarimai numatė karo veiksmų pabaigą ir rusų karinės technikos išvedimą, tačiau nieko iš to nebuvo padaryta. Putinui,tokiu būdu, tenka viskas, kas geriausia iš abiejų pasaulių: jis neribotam laikui užšaldo konfliktą strategiškai svarbioje jam zonoje ir priverčia europiečius atlyginti Ukrainai nuostolius. O prieš keletą dienų mes tapome liudininkais to, kaip Ukrainos parlamentas patvirtino Donbaso autonomijos išplėtimą. Net, jei tai buvo vienu iš Minsko susitarimų reikalavimų, – tai ir jis priartina Kremlių prie jo galutinio tikslo: Ukrainos federalizacijos siekiant apginti Rusijos strateginius interesus be visuotinio karo būtinybės.

Autonomijos pripažinimo dėka Putinas pasiekia sekantį tašką, akivaizdžiai matomą pastarųjų dienų susidūrimų Kijeve metu: galutinį ultradešiniųjų partijų ir smogikų („Svoboda“, „Dešinysis sektorius“, „Ukrainos patriotai“, „Nacional-socialistinė asamblėja“) tapimą priešais ukrainiečių vyriausybei ir prezidentui.

Revoliucijos Maidane metu šie judėjimai buvo priešakinėse žiaurios priešpriešos, su prieš tai buvusiu Janukovičiaus režimu, pozicijose, nustūmę į antrą planą visuomeninės kilmės judėjimus.

Antro etapo, Krymo aneksijos ir karo veiksmų plėtojimo Donbase metu, jie sudarė pagrindą kariuomenės, kovojančios prieš separatistus, ypač Mariupolyje. Tiesa, kartu jie neprirenka 5% parlamente, ir jų kandidatai į prezidentus gauna tik likutinius balsus.

Būtent bendras priešas (Rusija) pasirodė vienintele jėga (motyvatoriumi), pritraukusia juos į išimtinai instrumentinę „sąjungą“ su Kijevu, niekas daugiau: nei Minskas, nei europietiška integracija, nei reikalaujamos TVF ir ES reformos. Nuo šiol konfliktas turės ne vieną, o ištisas dvi kryptis: Ukrainos priešais dabar yra ultradešinieji ir Putinas. Taip sakant – priešų vis daugėja, mažėjant resursų nuo jų apsiginti.