- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Vakarai palieka Sirijos sukilėlius likimo valiai

edition.cnn.com

CNN reportažas

Taikos derybų tarp JAV valstybės sekretoriaus Džono Kerio ir Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo išvakarėse, kyla artėjančio pavojaus nuojauta.

Opozicijos atstovė derybose Bassma Kodmani pranešė, jog opozicijos kreipimaisi pagalbos į JAV ir Jungtinių Tautų Organizaciją pastaraisiais mėnesiais liko be atsako. „Mes prašome pagalbos, tačiau mūsų niekas negirdi, – kalba ji. – Kaip atsakas – visiška tyla“, praneša CNN.

Lyg kalbėtų, papildo ji: „Jūs patys žinote, ką geriau daryti ir kaip gelbėti savo tautą, todėl, kad mes [JAV ir Vakarų sąjungininkai] nesiruošiame teikti jums pagalbos“.

Praėjusį mėnesį vienas iš sukilėlių užimtų Damasko priemiesčių Daraya, išbuvęs apgultyje 4,5 metų, pasidavė, nusileidęs Sirijos vyriausybės reikalavimui kapituliuoti.

Iš tiesų, panašu, kad Ženevoje politinis pragmatizmas ima viršų. Vakarų sąjungininkai nori, kad opozicija aiškiai suprastų jų neišsakytos minties prasmę. Sirija

Sirijos opozicija girdi iš savo sąjungininkų – „Jūs turite patys apsispręsti, kaip greičiau padėti tašką savo tautos kančioms“, tačiau turite tai daryti suvokdami, kad jokia tarptautinė jėga neateis jums į pagalbą, pasakė šaltinis. Tokio atvirumo neįmanoma buvo išgirsti anksčiau.

Spaudimas sukilėliams vis didėja, nes kuo ilgiau užsitęsia derybos, tuo labiau darosi suprantama, jog Jungtinės Valstijos turi per mažai įtakos svertų Rusijai ir dar mažiau Asadui.

Tad, tuo metu, kai Džonas Keris bando apčiuopti palankesnes ugnies nutraukimo, humanitarinės pagalbos tiekimo ir belaisvių išlaisvinimo sąlygas, tuo pačiu jis pats yra pragmatiško politinio požiūrio Ženevoje įkaitas. Dauguma šios partijos kozirių yra jo pašnekovo Sergejaus Lavrovo arba jo tiesioginio šefo – prezidento Putino rankose.

Matomai, geriausia ką Keris galėtų pasiūlyti opozicijai, – tai pasiekti kuo greitesnį tvirtos taikos susitarimą.

Panašu, kad Ženevos politinis procesas patvirtina, jog raktai randasi Rusijos rankose. Klausimas tame, ar sugebės Keris įtikinti ją nuimti apgultį, nutraukti kančias ir atverti duris taikos deryboms.

Iki šiol į šį klausimą atsakymo nėra. Rusų reali politika driekiasi toli už Sirijos ribų iki Ukrainos; jie nori sankcijų atšaukimo, kurių raktai randasi Jungtinių Valstijų rankose.