Atominės projektas, paremtas melu

2012, 9 spalio, 19:28 | kategorija Ekonomika | atsiliepimų (10) | peržiūrų 2 256 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

fotoNepriklausomybės akto signataras šiaulietis Algimantas Sėjūnas įsitikinęs, kad Visagino atominės elektrinės (VAE) projektas energetinės nepriklausomybės Lietuvai nesuteiks. Atvirkščiai, tai – energetinės nepriklausomybės laidotuvės. A. Sėjūnas interviu „Šiaulių kraštui“ kalba ir apie tai, kad esame neatsparūs branduolinės energetikos lobistų spąstams.

Nepabėgsime nuo Rusijos

A. Sėjūnas daugiau nei pusmetį gilinosi į VAE projekto problemą, aiškinosi su mokslininkais, energetikos ekspertais. Memorandumu jis kreipėsi į Seimo narius ir ragino atsisakyti pavojingo projekto.

Ką pavyko išsiaiškinti, kokius argumentus teikiate?

Pirmiausia, japonų kompanijos „Hitachi“ branduolinis reaktorius yra per daug galingas.
Visagino AE jis bus 1350 MW. Su tokios galios agregatu niekada nebūsime nepriklausomi. Tokio galingumo rezervuoti, kai reaktorius bus stabdomas remontuoti ar dėl incidento, Lietuva net kartu su Latvija ir Estija nepajėgs užtikrinti.

Tokius rezervus gali suteikti Rusija, kurios energetinėje sistemoje dabar esame. Jeigu toliau iš jos imtume rezervinę energiją, nuo Rusijos priklausomi išliktume visą XXI amžių. Antras variantas – šalies tinklų sinchronizavimas su Vakarų Europos tinklais. Premjeras Andrius Kubilius, kiti strategai tai propaguoja. Bet nieko nėra padaryta. Konkursą laimėjusi Švedijos kompanija už beveik 1 milijoną eurų rengs galimybių studiją, kokiomis sąlygomis ir kaip Lietuva galėtų prisijungti prie Europos tinklų, pateiks 2013 metais. Lietuvos energetikos instituto, Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai šią problemą nagrinėjo, bet jų niekas neklausia. Jie suskaičiavo, kad tam reikia nutiesti tris papildomas kintamos srovės linijas su Lenkija. Kainuotų apie 6 milijardus litų.

Kaina ir pavojai milžiniški.

Kiek iš viso kainuos atominės projektas?

Melas, kad projektas kainuos tik 17 milijardų litų, investuojamų į VAE. Reikia pridėti dar tuos 6 milijardus litų tinklams sinchronizuoti – iš viso jau 23 milijardai litų. Dar neįvertinama, kiek kainuos branduolinės atliekos, jų saugojimas. Apie tai iš viso tylima. Tarptautinių ekspertų skaičiavimu, gali kainuoti 10 milijardų litų. Dar nežinome, kur reikės laidoti Ignalinos atominės atliekas – jų niekas nenori priimti. O laidojimo problemą sprendžia vos keturi specialistai. Jau sukaupta 2 300 tonų panaudoto branduolinio kuro. Jį reikia saugoti, šaldyti, konteineriuose laikyti apie 50 metų. Po to laidoti giluminėse šachtose: nuo 500 metrų iki kelių kilometrų gylio. Kur bus tie kapinynai? Ar jie bus saugūs 300 metų, ar neužterš požeminio vandens? Geologai

ieško vietos Pietryčių Lietuvoje ar apie Ignaliną. Tos pavojingos atliekos – tragiškas reikalas Lietuvai.

Pajėgumų netrūksta

Ar be VAE neturėtume elektros?

Iš premjero Andriaus Kubiliaus ir Visagino AE direktoriaus Rimanto Vaitkaus lūpų skamba, kad mums trūksta pajėgumų. Melas. Dabar galingumai yra beveik du kartus didesni nei mums reikia. Energetikos specialistai teigia, kad jų pakaks dar 30 metų. Jeigu trūksta, kaip teigia premjeras, reikia modernizuoti jėgaines ir investuoti į atsinaujinančius šaltinius. Panaudoti saulės, vėjo, žaliąją energiją. Ateina dar ir pigesnių skalūninių dujų era.

Galime turėti nepriklausomą nacionalinę sistemą, kaip, pavyzdžiui, Danija. Visiškai nesuprantama, kam reikia įsivelti į tokį brangų atominės projektą. Ir dar skleidžiamas įžūlus melas, kad jis užtikrins energetinę nepriklausomybę. Jis mus pririš prie vienos ar kitos sistemos – Rusijos arba Lenkijos. Rusijai dar svarbu turėti AE Baltarusijoje, Lietuvoje ir Kaliningrade, kad atomine juosta mus atskirtų nuo Europos.

Yra ir daugiau abejones keliančių faktų?

KTU profesoriai sako: „Jeigu taip norime statyti AE, ji galėtų turėti tris reaktorius po 400 MW.“ Po vieną reaktorių niekur pasaulyje atominės nestatomos. Visagino AE su tokios didelės galios reaktoriumi yra tik kliūtis įsijungti į Vakarų Europos tinklus.

Pagrindinis reikalavimas įsijungiant į Vakarų sistemą – prisijungiančios sistemos savarankiškumas. Ji turi pademonstruoti, kad yra patikima – vienus metus veikti kaip uždara sistema, izoliuotu režimu. Neturėdama rezervinių pajėgumų Lietuvos sistema savarankiškai negali funkcionuoti.

Todėl buvo padaryta išvada, kad viena Lietuva negali įsijungti į Europos sistemą. Tam reikia, kad visos trys Baltijos valstybės susijungtų. Pavyzdys – Centrinės Europos valstybės. Lenkija, Čekija, Slovakija, Vengrija, sudariusios vieningą bloką, atsijungė nuo buvusios SSSR sistemos ir prisijungė prie Europos sistemos.

Bet Baltijos valstybės nesugeba susitarti. O realiai egzistuoja keturių sistemų pertvarkos problema – Baltijos valstybių ir Rusijos. Su ja irgi reikia derėtis dėl bendradarbiavimo, elektros tiekimo į Kaliningradą.

Estija vienintelė iš Baltijos valstybių, Suomijai padedant, turi normalų ūkį ir kuria nepriklausomą sistemą. Estams ir latviams Visagino AE tik tiek reikalinga, jeigu gamins pigesnę elektrą.

Jeigu Lenkija būtų suinteresuota Visagino AE, suteiktų mums rezervinius pajėgumus.

Tačiau juk per Lenkiją planuojami elektros tiltai?

Lenkijos teritorijoje sinchronizavimo linijas mūsų strategai braižo su lenkais nesuderinę. Dėl to reikia derėtis ir su Lenkija, ir su Vokietija. Be šių šalių pritarimo negalime įgyvendinti prisijungimo projektų.
ES nori, kad neliktume sala – tiesia linijas su Lenkija ir Švedija. Tai – prekybinės jungtys.

Jeigu Rusija bandytų užblokuoti, tai iš Lenkijos gautume 1 000 MW, iš Švedijos – 800 MW. Nutiesę linijas 2015 metais jau būtume visiškai saugūs ir be atominės. Kokia bus elektros kaina rinkoje, tokią ir pirksime. Dabar per metus sunaudojame 2 000 MW elektros energijos.

Atsijungiame nuo Rusijos sistemos, bet paliekame su ja prekybines jungtis ir Rusija laikys Lietuvą savo partnere.

Ambicijų ir lobistų spąstai

Kaip manote, kas lėmė tokio galingo reaktoriaus pasirinkimą?

Po Fukušimos prasidėjo atominės energetikos saulėlydis. Europa nebestato naujų reaktorių. Japonija uždaro savo atomines.
„Hitachi“ reaktorių buvo numatyta statyti JAV, bet amerikiečiai atsisakė. Mūsų valdžia to nepaneigia, bet nekomentuoja. Turėtų visuomenei paaiškinti, kodėl amerikiečiams jis netiko, o mums tinka. Tokių reaktorių yra tik keturi pasaulyje.

Iš jų vienas Japonijoje uždarytas, du nepaleisti Taivanyje, ir pas mus vienas, neduok Dieve, jeigu bus. Mums jį tiesiog įkišo, kaip prekę, skirtą išparduoti. Ir pigumo mitai bliūkšta. Kur pažiūrėsi, tas projektas paremtas melu.

Kas už viso to slypi?

Branduolinės energetikos lobistai pasaulyje yra labai stiprūs. Tie projektai nepaprastai brangūs, čiulpia tautos pinigus, todėl jų nebelieka jokioms alternatyvoms. Turi daug pinigų, daro spaudimą valstybių vyriausybėms. Ypač mažų valstybių. Lietuva spaudimo egzamino neišlaikė, mes pakliuvome į lobistų rankas. Projektas 17 milijardų litų, iš jų 4 milijardai atiteks verslui. Korupcijos lygis, manoma, yra toks: 10–15 procentų byra vadinamiesiems „atkatams“. Skaičiuokime, nuo 4 milijardų – 400 milijonų nusės kažkokių veikėjų kišenėse.

Saviems jau „priešas“

Kokios reakcijos sulaukėte savo partijoje – Tėvynės sąjungoje, Seime?

Seimo Aplinkos apsaugos komitetas sureagavo, nes nusprendė, kad reikia referendumo dėl VAE. Referendumui pritarė ir Teisės ir teisėtvarkos komitetas, nemažai Seimo narių. Laukiau, galbūt partija iškvies diskusijai. Prašiausi į Seimo frakciją, bet jai uždrausta bendrauti su pasisakančiais prieš VAE. Džiaugiuosi, kad Vytautas Landsbergis pripažino, jog keliami rimti klausimai, į kuriuos reikia atsakyti. Bet atsakymų nėra. Manau, neturi argumentų. Pakliuvo į spąstus ir nežino, kaip atsitraukti.

Nebijote, kad būsite išstumtas iš partijos, politikos?

Esu laisvas žmogus. Matau, kaip kiekvienoje partijoje formuojasi valdančiosios grupės, kurios vienijasi kaip kokie klanai: lyderis ir aplink jį remiančiųjų grupė.

Andriaus Kubiliaus grupė nepripažįsta argumentų, nemėgsta prieštaravimų, yra kietakaktė, vienos linijos. Partijos viršūnei nesipriešinama, nes nuo jos priklauso numeris rinkimų sąraše. Jeigu nori išlikti politikoje, turi prisitaikyti. Vienas politikas man taip ir pasakė: negaliu plikomis rankomis eiti prieš traukinį.

Dar neapkaltino jūsų Tėvynės išdavimu?

Pats viešai pasakiau A. Kubiliui, kad išduoda valstybę. Konservatorių programoje yra aiškiai parašyta, jog atominės galios parinkimas neturi viršyti 800 MW. Ekspertai nustatė, jog ši riba negali būti viršyta. Tai aš ir vykdau tą programą. O jie jos atsisako.

Manote, jog nevėlu traukinį stabdyti?

Nevėlu. Turime paremti referendumo dėl VAE statybos idėją, dabar renkami parašai, kad referendumas įvyktų.

Ar turime šiandien Lietuvos viziją, ar žinome, ko siekiame, kur einame?

Deja, tos vizijos neturime. Labai liūdna. Pritariu profesoriaus Gintauto Mažeikio mintims, kad intelektas yra išstumtas iš viešosios erdvės. Mes negirdime savo žmonių, savo specialistų. Bandyk priešintis, tai premjero patarėjas R. Jasiulionis jau viešai rašo, jog tie, kurie pasisako prieš atominės projektą, remia Rusiją. Vadina valstybės priešais ir pritaiko Baudžiamąjį kodeksą – gresia 7 metai kalėjimo.

Vienas iš konservatorių man taip pat parašė, kad tokie yra valstybės išdavikai, „Gazprom“-o, Kremliaus agentai. Bet Seimo narių sąžinė jau sukirbėjo. Tai gal tą traukinį sustabdysime, nors bus nuostolių. Tai ir atsakomybės klausimas. Pirmiausia premjero Andriaus Kubiliaus vyriausybės atsakomybės. Bet pilietiškumo egzaminą visi turime išlaikyti.

Rūta JANKUVIENĖ

šaltinis: balsas.lt

Atviri ir nepatogūs SMK studentų klausimai Algimantu Čekuoliui

—————

Balsavimas

– Atsiprašome, šiuo metu nėra vykstančių Apklausų.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 10

 1. go home! says:

  čekuoli, go home! Understand?

 2. Sveikinimai says:

  Man tai apgailėtinai atrodo Jūsų svaisčiojimai apie Čekuolį. Kažkokias mergas pastatė subėrė kažkokias pavienes frazes… ką Jūs čia nusišnekat? Kokios valstybės atsisako? Siūlau pasiskaityti ir kitokios nuomonės – http://protokolai.com/2012/10/09/kodel-su-atomines-priesininkais-diskutuoti-nebereikia/

 3. Jonas says:

  A JUS JUOKAUJAT? nu sitas video, tai juokings, kazkas iskale kazkokias nesamones.. prognozuoja, kad atpigs, o jei neatpigs? tada miauksesi:O signataras ir dar sneka, kad tik is rusijos galesim gaut? keista matyti, kad net tokie zmones vis dar glaudziasi rusu pasoneje, kai tiek metu buvo ten ir iskovojo per tokius vargus.. tik nepradekit verkt, kad nesiklauso jusu, kas is tu pasvaiciojimu? pateikit argumentus rimtus, net ir partijos viduje, kad jusu klausytusi! apie amerikonus- musu valstybes atstovai turi paaiskinti, kodel amerikonai atsisake, nu nejuokinkit pasaulio!!!

 4. Algirdas says:

  Tokį ir kitus diletantus kaip šio nuomonių kratalo autorių Algimantą Sėjūną tiesiog reikėtų grubiai patraukti nuo toli ne savo srities nuomonių, komentarų, pareiškimų. Esu pats energetikas, baigęs KPI ir KTU elektros sistemų katedrą bei tiesiogiai dirbu statant, rekonstruojant elektrines, termofikacines elektrines tiek esamas tiek naujas biokuro. Būtų galima šiam veikėjui į kiekvieną jo teiginį atsakyti argumentuotai, bet nėra prasmės bei laiko diletantui aiškinti to ko jis nesupranta. KELIS jam antiargumentus pateiksiu: iškarto 2 atomines „Hitachi“ statys Jungtinėje karalystėje, Rusija ir Baltarusija jau stato skubos tvarka panosėje Lietuvos atomines be jokių abejonių dėl kokių nors jų nenaudingumų, Lietuva dabar didžiąją dalį elektros energijos gamina iš DUJŲ (ELEKTRĖNŲ TE, VILNIAUS VE2, VE3, KAUNO TE, KLAIPĖDOS TE, MAŽEIKIŲ TE ir krūva smulkesnių) Tik nedidelę dalį gamina iš atsinaujinančių šaltinių, daugiau ir nebus – nei yra galimybių nei finansiškai yra galimybių. Todėl tokius Lietuvos diletantus ar specialiai apmokamus dujų tiekėjų parazitus reikia rauti su šaknimis nuo bet kokių valdymo informavimo galimybių. Beje, neseniai baigiau statyti vieną nedidelę biokuro termofikacinę elektrinę – tai puiku nedideliems miestams gal dalį dideliems, bet tai neišsigelbėjimas visai Lietuvai. Dar – kiekvieni uždelsti metai atominės statybai – apie 2 milijardai nuostolių kasmet rusiškų dujų tiekėjų, perpardavėjų naudai.
  Ačiū už dėmesį.

 5. ara-copy says:

  Gal galite gerbiamasis Algirdai atsakyti:

  1. kieno žemėse šimtus tūkstančių metų bus saugomos radioaktyvios atliekos ir kieno sąskaita tai bus daroma?
  2. Kada, kaip ir už kokias lėšas bus uždaryta Ignalinos AE ?
  3. Kodėl tauta turėtų pasitikėti tais statytojais, kurie iki šiol nesugebėjo uždaryti vienos IAE, ypač, kai jai jau buvo suteiktas finansavimas, o jau veržiasi statyti kitą AE, kuriai net pinigų neturi ?
  4. Kodėl mes apskritai turime pasitikėti tų žmonių (norinčių statyti AE) atstovais, kurie 22 metus tik blogino padėtį šalyje, tuo parodydami, kad apie šalies valdymą neturi žalio supratimo? Juk 1918 metų atkurtoje Lietuvoje iki 1939 metų buvo sukaupta 13 tonų aukso, o dabartinėje konservatorių pakaitomis su socialdemokratais valdomoje Lietuvoje buvo sukaupta TIK 50 milijardų litų valstybinės skolos?
  Pasiūlyčiau jums eiti ir su atominės energetikos siūlomos naudos ideologija knisti smegenis kur kitur – čia renkasi protingi žmonės ir tokių pseudo energetikos specialistų, kaip jūs niekas čia neklausys.

 6. HHH says:

  kad jau toks protingas ir išsilavinęs papasakok žmonėms apie kitokia energija pvz; energija iš eterio…ar kitaip vakuumo…. kiek aš žinau jį uždrausta bet VOKIETIJOJ,AUSTRIJOJ,ŠVEICARIJOJ TOKIUS ĮRENGINIUS JAU GAMINA TIK JIE PRIEINAMI IŠRINKTIESIEMS KAD NESUGRIAUTŲ PLĖŠIKIŠKOS NUSISTOVĖJUSIOS ENERGETIKOS. JEI TU APIE TOKIA NEŽINAI TAI TIK TODĖL KAD NESI VERTAS SAVE VADINTI ENERGETIKOS PROTU…….

 7. HHH Algirdas says:

  O JEI NORI PABĖGTI NUO RUSIJOS TEKS TAU IŠSIKELTI IŠ LIETUVOS NES TIK KVAILYS IR NEMĄSTANTIS GALI NORĖTI PYKTIS SU KAIMYNAIS. VOKIETIJA TAI SUPRANTA O MAT LIETUVOS ,,SPECIALISTAI,, SPJAUNA RUSIJAI Į VEIDĄ JAV LIEPIAMI … KLAUSIMAS; KUR PIRKSITE KURĄ ATOMINEI???

 8. Zemaitis says:

  Kam reikia mlrd. litu kainuojancio AE projekto, kai sis sumazintu is uzsienio importuojamu energetiniu istekliu kaina nuo 8 mlrd. iki 7.5 mlrd.? Kokia cia nepriklausomybe? Tai nesusiprotejimas elementariuose skaiciuose (tariant, jog valdzia nekorumpuota). Aciu

 9. viktorija A says:

  TS- LKD su Kubiliumi yra diletantai AE srityje, ir ne tik, ju patarejai taip pat.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top