Daiktiniai įrodymai patvirtina, kad Ukraina naudojo kasetines bombas

2014, 23 spalio, 17:53 | kategorija Realybė | atsiliepimų dar nėra | peržiūrų 510 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlis

Kariai atkasa nesprogusią kasetę įsmigusią į žemę gyventojo pašiūrėje. Ukrainos kariuomenės atstovas žiniasklaidai neigė, jog jų kariai naudojo kasetinius sprogmenis.

„Kaip manoma, Ukrainos armija kelis kartus apšaudė Donecko centrą kasetinėmis bombomis, atakuodama sukilėlių kontroliuojamą miestą, kuriame taikos metu buvo daugiau nei 1 milijonas gyventojų, sprogmenimis, draudžiamais naudoti daugelyje valstybių“, – rašo The New York Times korespondentas Endrius Rotas (Andrew Roth), remdamasis „daiktiniais įrodymais bei interviu su liudininkais bei nukentėjusiais“.

„Tose miesto vietose, kur spalio 2 ir 5 dienomis pataikė raketos, matomi aiškūs ženklai, rodantys, kad jos buvo paleistos iš armijos kontroliuojamos teritorijos. Ten kaimo gyventojai laukuose rado nesprogusias artilerijos raketas, kuriose vis dar yra mažos kasetinės bombos“, – rašoma leidinyje.

Anksčiau minėtų apšaudymų metu buvo sužeista ne mažiau nei 6 žmonės ir vienas žuvo – šveicaras, Raudonojo Kryžiaus Tarptautinio komiteto darbuotojas.

„Jei pasitvirtins faktas, kad provakarietiška vyriausybė panaudojo kasetines bombas, tai apsunkins Ukrainos suvienijimą“, – pastebi laikraštis.

„Be to, Human Rights Watch savo ataskaitoje, publikuotoje pirmadienio vakare, tvirtina, kad sukilėliai, greičiausiai, taip pat naudojo kasetinius ginklus konflikto metu. The New York Times nepavyko gauti patvirtinimo dėl šio teiginio iš nepriklausomų šaltinių“, – rašo laikraštis.

„Gana akivaizdu, kad kasetiniai sprogmenys naudojami gausiai apgyvendintuose rajonuose be atrankos, ypač apšaudant Donecką spalio pradžioje“, – elektroniniame laiške rašo Markas Hiznėjus (Mark Hiznay). Jis reikalauja nutraukti apšaudymus, kadangi jie pavojingi daugeliui taikių gyventojų.

Ukrainos armijos spaudos tarnyba neigė, kad jų kariai konflikto metu naudojo kasetinius ginklus, ir pareiškė, kad Donecko apšaudymus raketomis spalio pradžioje būtina ištirti, kai tik bus saugu. „Žmonės iš spaudos tarnybos taip pat sakė, kad sukilėliai šiame rajone turi galimybę naudotis galingais raketiniais prietaisais iš Rusijos, galinčiais šaudyti kasetinėmis bombomis“, – sakoma straipsnyje.

Tačiau, Human Rights Watch manymu, o taip pat ir The New York Times duomenimis, sviedinių nuolaužos, aptiktos Donecke ir jo apylinkėse bei liudininkų parodymai rodo, kad spalio 2 ir 5 dienomis kasetines bombas greičiausiai paleido Ukrainos kariai, esantys miesto apylinkių pietvakariuose. „Vietiniai liudininkai pasakoja, kad matė raketų paleidimą link miesto iš tų karių pozicijų, tuo metu, kuris sutampa su bombardavimo laiku“, – rašo Endrius Rotas.

Kaip teigiama Human Rights Watch ataskaitoje, kasetinės bombos gausiai apgyvendintose Rytų Ukrainos vietovėse buvo panaudotos ne mažiau kaip 12 (gali būti ir gerokai daugiau) kartų. Ataskaitoje sakoma, kad, matyt, kaltos abi pusės, o atakos „galimai prilyginamos kariniams nusikaltimams“, rašo korespondentas.

Ataskaitoje taip pat kalbama, kad yra „ypač svarių įrodymų“, jog Donecką spalio pradžioje apšaudė Ukrainos armija.

„Kaip teigiama ataskaitoje, Starobeševo kaimą (kurį buvo užėmę Ukrainos kariai) rugpjūčio mėnesį iš kasetinių bombų apšaudė arba prorusiški sukilėliai, arba Rusijos kariai“, – rašo autorius.

Spalio 5 dienos rytą Borisas Melichovas skaldė malkas prie savo namų Gladkovkoje, Donecke. Jis išgirdo garsų sprogimą, pajuto „stiprų smūgį į nugarą“, kaip jis sako, ir nugriuvo. Po to sekė dar keletas sprogimų. Gydytojai jo kūne aptiko keletą vienodų metalo nuolaužų.

Šimtai tokių nuolaužų buvo išmėtytos nuo mažiausiai dešimties kasetinių bombų, kurios sprogo tą rytą gatvėje, kur gyvena Melichovas. Mažomis bombomis 9H210 yra užtaisytos raketos „žemė-žemė“ „Uragan“, paaiškina Rotas. Duobė, atsiradusi po vienos iš raketų fragmento kritimo, esanti už kelių kvartalų nuo Melichovo namo, rodo, kad raketa atlėkė iš pietvakarių, rašo autorius.

Tą patį rytą, netoli Novomichailovkos (už 20 mylių į pietvakarius nuo Melichovo namo) kaimiečiai matė raketas, lekiančias į Donecko pusę. „Vietiniai interviu sakė, kad armija daugiau kaip savaitę šaudė raketas iš „Uraganų“, – sakoma straipsnyje. Jie taip pat teigė, kad spalio 3 dieną kelios nesprogusios raketos nukrito į laukus piečiau kaimo.

„Vienas žurnalistų nufotografavo ten tris sugedusias raketas, ir dvi iš jų buvo užtaisytos sprogmenimis, kaip ir tos, kurios sužeidė Melichovą. Spalio 2 dieną tokio pat tipo sprogmuo pataikė į Raudonojo Kryžiaus štabą Donecke. Per apšaudymą žuvo administratorius Loranas DiuPaskjė (Laurent DuPasquier)“, – tęsia straipsnio autorius.

Raudonojo Kryžiaus štabe Donecke Human Rights Watch darbuotojai užfiksavo 19 kasetinių bombų pėdsakų, kritusių spalio 2-ąją. Apžiūrėję duobes, darbuotojai sakė, kad apšaudymas buvo vykdomas iš pietvakarių.

Vienos Donecko ligoninės bei morgo gydytojai patvirtino, kad keleto žmonių kūnuose, tarp jų ir Melichovo, rado kasetinių sprogmenų fragmentus.

„Tai visiškai beprasmis pietvakarių griovimas, – apie apšaudymus kalbėjo Melichovas. – Kažkas negerai su jų galvomis“.

The New York Times

parengė: Darius Dimbelis

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top