Džordžas Sorosas: Atsibusk Europa

2014, 24 spalio, 5:00 | kategorija Ideologija | atsiliepimų (9) | peržiūrų 902 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Tokiu šūkiu pavadino savo straipsnį-poziciją garsus finansininkas, mecenatas, milijardierius, spekuliantas akcijomis ir valstybių vertybiniais popieriais – Džordžas Sorosas, apie, jo nuomone, galimai teisingą Europos Sąjungos poziciją Ukrainos atžvilgiu. Jei ji elgtųsi taip, kaip jai netiesiogiai pataria minimas milijardierius, įsteigęs Ukrainoje savo vardo fondą ir atitinkamai turintis joje turtinių interesų.
sarmatas.lt redakcija

paveikslėlis„Rusija metė iššūkį pačiam Europos egzistavimui. Nei europietiški lyderiai, nei patys europiečiai pilnai nesuvokia šio iššūkio ir to, kaip su juo galima būtų susitvarkyti, – rašo amerikiečių finansininkas ir mecenatas Džordžas Sorosas straipsnyje, paskelbtame The New York Review of Books. – Aš šį dalyką priskiriu pagrinde tai aplinkybei, kad ES pilnumoje, ir eurozona dalinai, išklydo iš kelio po 2008 -ųjų finansinės krizės“.

„Šokiruoja tai, kad Vladimiro Putino Rusija parodė savo pranašumą prieš ES visoje akcentų eilėje: ji pasirodė labiau lanksti ir pastoviai pateikianti siurprizus, – samprotavo milijardierius, – ES ir JAV dėl įvairių priežasčių – nusiteikusios vengti bet kokios tiesioginės karinės konfrontacijos su Rusija. Rusija gi, naudojasi tuo jų nenoru“.

„Prezidentas Putinas kol kas prisilaiko paliaubų susitarimo, kurį jis pasirašė su Ukrainos prezidentu Petro Porošenko rugsėjo 5 dieną, bet Putinas pasilieka sau pasirinkimą prisilaikyti šio susitarimo, kol jis jam naudingas arba, jei jam prireiks vėl atnaujinti ataką pilna jėga“ – mano Sorosas.

JAV prezidentas atsisakė per paskutinį Porošenko vizitą į Ameriką, suteikti Ukrainai amerikietišką mobilų prieštankinį raketinį kompleksą Javelin. „Europos šalys taipogi nepageidauja suteikti Ukrainai karinę pagalbą, – kalbama straipsnyje. – Vizitas į Vašingtoną davė Ukrainos prezidentui tik iliuzinį palaikymą, už kurio iš tiesų beveik nieko nėra“.

„Lygia greta nerimą kelia ir oficialių tarptautinių lyderių ryžtas perkelti naujų finansinių įsipareigojimų Ukrainos atžvilgiu vykdymą porinkiminiam periodui – po spalio 26-os, – tęsia savo mintį finansininkas. – Tai padidino spaudimą į Ukrainos valiutinius rezervus, kurio galima buvo išvengti, ir horizonte vėl iškilo pilnos finansinės krizės šalyje grėsmė“.

Išdėstęs kokia situacija klostosi Ukrainos krizės atžvilgiu, Sorosas daro prielaidą, koks gali būti tolimesnis įvykių vystymosi scenarijus. „Putinas sulauks spalio 26 rinkimų rezultatų, ir po to pasiūlys Porošenkai dujų kainų ar dar kokias nuolaidas, kuriomis jis erzino Ukrainą, su sąlyga, kad anas paskirs priimtiną Putinui premjerą“, – rašo milijardierius. Jo nuomone, Rusijos prezidentas nenori matyto šiose pareigose Maidane nugalėjusių jėgų atstovo.

„Aš laikau mažai tikėtinu, kad Porošenko priims tokį pasiūlymą, samprotauja Sorosas. – Jei jis tą padarytų, – nuo jo nusisuktų Maidano gynėjai; ir tada vėl atbus pasipriešinimo jėgos“. Priešingu atveju, pagal milijardieriaus prognozes, Putinas gali pasitenkinti iki žiemos atsikariavęs koridorių, jungiantį Rusiją su Krymu ir Padniestre.

Arba jis gali laukti ekonominio ir finansinio Ukrainos kolapso. Milijardierius turi įtarimų, kad rusų lyderis laiko prie savęs stambaus sandėrio galimybę, siūlant pagalbą JAV iš Rusijos pusės kovoje su ISIL, mainais už suteiktą Rusijai veiksmų laisvę artimajame užsienyje. „Blogiausia yra tai, jog prezidentas Obama gali sutikti su tokiu sandėriu“.

„Tai taptų tragiška klaida su toli siekiančiomis geopolitinėmis pasekmėmis, – mano finansininkas. – Ukrainos krachas taptų siaubingu praradimu NATO, ES ir JAV. Pergalinga Rusija įgautų kur kas daugiau įtakos ES ir imtų kelti aiškią grėsmę Pabaltijo šalims su jų didelėmis rusakalbių mažumomis. Vietoje to, kad palaikyti Ukrainą, NATO teks gintis savoje teritorijoje“.

„Europos sąjungoje ir JAV paėmė viršų tas argumentas, kad Putinas tai ne Hitleris: suteikus jam viską, ko jis beprašytų, proto ribose,  galima sulaikyti jį nuo tolimesnio jėgos naudojimo“, – rašo Sorosas.

„Egzistuoja apgaulingos viltys, sužadintos apgaulingų prielaidų, nepatvirtintų jokiais įrodymais, – toliau dėsto amerikiečių milijardierius. – Putinas ne kartą naudojo jėgą, ir jis sugeba padaryti tą vėl, jei jam nebus galingai pasipriešinta“.

Sorosas pateikia dar du „mažiau akivaizdžius, bet svarbesnius“ argumentus palaikančius jo hipotezę. „Pirma, vakarietiški lyderiai ignoravo svarbą to, ką aš vadinu „nauja Ukraina“, užgimusia iš sėkmingo Maidano pasipriešinimo“.

„Priešingai paplitusiems gandams, Maidano pasipriešinimo priešakyje stovėjo geriausi visuomenės žmonės, – tikina Sorosas. – Jaunimas, kurio daugelis atstovų gavo išsilavinimą užsienyje ir grįžę nenorėjo dirbti vyriausybėje ar tapti verslininkais dėl atstumiančios atmosferos šalyje. (Nacionalistinio ir antisemitinio pobūdžio ekstremistai sudarė mažumą manifestantų prieš Janukovičiaus valdžią tarpe)“.

Dar prieš paskelbiant Ukrainoje nepriklausomybę 1990 metais, amerikiečių mecenatas įsteigė ten savo fondą. „Jo vadovybė ir bendradarbiai – ukrainiečiai, ir jis tampriai susijęs su pilietine visuomene“.

Užgimus „naujai Ukrainai“ tarpe tarp 2004 ir 2014 metų, Sorosas buvo nustebintas stulbinančio progreso savo fonde ir pilietinėje visuomenėje. „Šiuo metu pilietinis ir politinis žmonių įtraukimas Ukrainoje gerokai aukštesnis, nei visoje likusioje Europoje“.

„Kitu pastebimu Europos santykių Ukrainos atžvilgiu, trūkumu yra tai, kad ES nesuvokia, jog Rusijos puolimas prieš Ukrainą yra netiesioginė ataka prieš pačią €uro-sąjungą ir jos valdymo principus, – mano finansininkas. – Turi būti akivaizdu, kad šaliai ar šalių grupei esant karo stovyje nepritinka prisilaikyti griežtos biudžetinės politikos, kaip tą toliau daro  ES. Visi prieinami resursai turi būti metami į karo rinką, net jei tai akivaizdžiai siūlo biudžeto deficito didėjimą“.

„Nauja Ukraina turi politinę valią tam, kad apginti Europą nuo rusiškosios agresijos ir pradėti radikalias struktūrines reformas, – rašo Sorosas. – Kad išsaugoti ir sustiprinti šią valią, Ukrainai reikalingas adekvatus palaikymas iš jos rėmėjų pusės“..

Paskutinėje rugsėjo mėnesio ataskaitoje TVF įvertino, kad blogiausiu atveju Ukrainai prireiks papildomų 19 mlrd dolerių paramos. „Po Ukrainos rinkimų TVF turės naujai pervertinti savo bazinę prognozę, konsultuodamasis su ukrainiečių vyriausybe. Jis turi suteikti skubų grynųjų įliejimą, mažiausiai 20 mlrd dolerių, pažadėjęs duoti daugiau, jei prireiks“, – mano milijardierius.

Taip pat Sorosas tvirtina, kad yra būtina valstybinės naftos kompanijos „Naftogaz“ reforma. Šiuo metu ši kompanija yra „pagrindinis korupcijos židinys“.

„ES turėtų kritiškai pažvelgti į save iš šono,- pabaigai rašo finansininkas, – Turbūt su €uro-sąjunga kažkas yra ne taip, jei Putinas sugebėjo pasiekti tokių rezultatų per tokį trumpą laiką“. Sorosas mano, kad europietiškoji biurokratija turi tapti labiau susitelkusia, lanksčia ir efektyvia. Europiečiai turėtų atidžiau žvilgtelėti į Ukrainą, – rašo jis. – Tai būdas padėti jiems vėl atgauti pradinę dvasią, esančią ES pagrinduose. Europos Sąjunga išgelbės save, išgelbėjusi Ukrainą“.

New York Review of Books

Sarmatai

Jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba PayPal. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.Naujienos iš interneto

Atsiliepimų 9

 1. Kestutis says:

  Cia aisku graziai ir dailiai parasyta, netgi tiesos yra.. bet paaiskinsiu kaip gamtininkas…
   Putinas „ryklys“ o si padara tegali sustabdyti nebent plesrieji banginiai orkos, deja ju net tolimam horizonte nesimatyti. Delfinas (Europos Sajunga) rykli gali nebent atbaidyti, kas siuo metu ir daroma…

 2. Simas Simaitis says:

  Mes turime taip į šį reikalą žiūrėti, kad ES „vedlys“ yra Vokietija, A.Merkel kvaila mergaitė, kuriai kabina makaronus kas tik netingi

  • PP says:

   Merkel nei kvaila, nei mergaitė, bet pati Vokietija yra vis dar okupuota JAV – Antrojo pasaulinio karo išdavoje.

 3. Jurga says:

  Sorosas tai kapitalistas – tarp NR 1 pasaulyje, jokiu ideologiniu, moraliniu ir etikos vertybiu jis nepropaguoja, nes paprasciausiai neturi. Ka jis sako, ka jis daro, ko jis siekia, – tai tik pelno, pelno, ir nieko daugiau, isskytrus pelna (pinigai — valdzia) . Tad jo tauskalais, gali tiketi visi tie, kas isvis nesuvokia , kas vyksta. O vyksta karas del itakos zonu, resursu , kuris vyksta jau senai – Azijoje, Afrikoje, deje vykes atrode, taip toli, jis atkeliavo prie musu namu duru – ir tik naivuoliai tikes, kad kazkam esate rupimas, kaip zmogus, kaip gyvybe.
  citata: „Vietoje to, kad palaikyti Ukrainą, NATO teks gintis savoje teritorijoje““ – aga va to ir nenorima, gintis nei Berlyne, nei Paryziuje, nei Londone, nei Vasigtone – (ten kur kurstomi karai) – geriau bardakus daryti ir viska sprogdinti Ukrainoje ir Pabaltyjyje – taip saugiau ir kapitalas tik dides Sorosui :)

  • Ec says:

   Pritariu

  • Stebėtojas says:

   Sveikintinas skepticizmas Sorošo atžvilgiu.
   O va toliau…
   Kokie dar karai dėl išteklių?
   Visi ištekliai seniai valdomi elito.
   Visas tas spektaklis, bet su tikrais lavonais, tai tam, kad mes patys paprasytume pagalbos, ispausti nevilties į kampą.
   Ir tada ateis geri dėdės ir sukurs pasaulinę vyriausybę, o mes vergiją garbinsime kaip taikos garantą.

 4. Seno sukčiaus kliedesiai says:

  Pažiūrėkite į to sorošo snukį, tenkur straipsnis išspausdintas, pabaisa, gyvatžmogis,o darbai-vien pasaulinės machinacijos ir narkotikų legalizavimas, kas amerikoje jau pavyko -marihuana.Sugalvojo pakeisti pasaulinę valiutą -dolerį į savo sukurtą, bet planus sugriovė Putinas, susitaręs su Kinija ir sukūręs BRIGS .O kas gi mokės už Ukrainą, kur žydeliai prisisamdę samdinių už kelias grivinas , šaudosi ir dėl ko? Dėl to, kuriam žydui-rytų Ukrainos ar vakarų atiteks fabrikai, iškasenos ir energetika.O mokėti tais\ siūlo Europai-tai yra jau ir mums, kurie kaip asilų banda jau įstumti į eurozoną.Šiandieną Kameronas pareiškė, kad 3 mlrd į „katilą “ nebeduos, o mes gi su augančiu PVP ir šešėliu, už kurį irgi priskaičiuoja įnšus, mokėsime .Ubagai-gelbėkit europą ir chochložydiją , nes jiems reikia atkurti chazariją.

  • Ec says:

   Gal tu ir senas sukčius, bet čia labiau panašu į tiesą o ne į kliedesius :)

   • To Ec says:

    Kas tau labiau panasu i tiesa – „Maidano pasipriesinimo priesakyje stovejo geriausi visuomenes zmones“? Ar „Nauja Ukraina turi politine valia tam kad apginti Europa nuo rusiskos agresijos’? O gal „Europa turetu atidaziau zvilgteleti i Ukraina – tai budas padeti jiems vel atgauti pradine dvasia, esancia ES pagrinduose“?
    Ar perdozavai ant bambalio, ar jau nuo vaikystes nesveikas?

Rašyti atsiliepimą

Mums svarbios jūsų nuomonės.
Tuo pačiu norime priminti, kad komentarai nėra tarpusavio rietenų ar keiksmams skirta sritis.
Komentarai nėra cenzūruojami, tačiau programa gali kai kuriuos sulaikyti, jei ras keiksmų, nevartotinų žodžių ar nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "https" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top