Europos mokslininkai susirūpinę dėl JAV galimai kuriamo biologinio ginklo

2018, 6 spalio, 1:01 | kategorija Genocidas | 7 komentarai | peržiūrų 608 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Larry Mayer/Getty Images

Tai skamba kaip mokslinė fantastika: JAV vyriausybės finansuojama mokslinių tyrimų programa siekia sukurti virusų nešėjus vabzdžius, kurie galėtų padėti augalams kovoti su grėsmėmis, tokiomis kaip kenkėjai, sausra ar tarša. „Vabzdžių aljansai“, 45 milijonų dolerių, 4 metų programa, buvo paleista 2016 m. Su kažkiek fanfarų.

Tačiau šios savaitės politikos forume „Science“ penki Europos mokslininkai vaizduoja kur kas blogesnį scenarijų.

Jei jiems pavyktų, šį metodą galėtų perimti piktybiniai veikėjai, siekdami skleisti ligas beveik bet kokioms pasėlių rūšims ir sunaikinti derlius.

Tyrimas gali būti laikomas Konvencijos dėl biologinių ginklų pažeidimu (BWC).

Penki Europos mokslininkai, vadovaujami Richardo Guy Reeveso iš Vokietijos Makso Planko vardo evoliucinės biologijos Instituto, yra rimtai susirūpinę Jungtinių Amerikos Valstijų pažangiosios gynybos tyrimų ir plėtros agentūros (DARPA) programos „Insect Allies“ tyrimais.

Straipsnyje, publikuotame žurnale Science, specialistai išsakė abejones kalbant apie praktinę šios programos naudą dėl rizikų, susijusių su biologinėmis, ekonominėmis ir socialinėmis pasekmėmis.

Programos, apie kurią eina kalba, esmė slypi sukuriant būdą, suteikiantį galimybę su vabzdžių pagalba užkrėsti žemės ūkio kultūras virusais, perduodančiais kažkokius naudingus genus.

Kaip tikina DARPA atstovai, projektas nukreiptas stiprinti JAV maisto apsaugai, konkrečiai, ginant žemės ūkį nuo įvairių grėsmių, tokių kaip sausros, ligos ir panašiai.

Tačiau mokslininkų nuomone šią programą sunku pateisinti, kadangi virusų sklaidos metodą sudėtinga kontroliuoti ir jai vargu ar bus suteiktas leidimas taikos metu.

Be to, sako mokslininkė-teisininkė Silja Voeneky, egzistuoja paprastesnis būdas apkrėsti augalus virusais – purškimas.

„Pasekoje programa gali būti vertinama kaip bandymas sukurti biologinius agentus priešiškiems veiksmams ir jų transportavimo priemonėms, kurios, jeigu šios prielaidos teisingos, bus laikomos Konvencijos apie biologinį ginklą pažeidimu“, pažymima publikacijoje.

Mokslininkus stebina tai, kad „akivaizdūs ir dvigubos paskirties aspektai šiame tyrime patraukė tiek mažai dėmesio“, ypač turint omenyje tai, kad DARPA yra karinė agentūra.

„Turint 30 sekundžių laisvo laiko ir pasitelkus šiek tiek vaizduotės galima nesunkiai įsivaizduoti genetiškai modifikuotus virusus, ypač, jei šie virusai gali ieškoti aplinkoje tam tikrų gyvybės rūšių ir genetiškai jas pakeisti“, – daro prielaidą Guy Reeves .

Pažymėtina, jog šis pranešimas nuskambėjo įtemptų santykių tarp JAV ir Europos Sąjungos, fone, dėl muito mokesčių plienui ir aliuminiui padidinimo bei sankcijų Iranui, turinčių tiesioginį poveikį europiečių verslui šioje šalyje.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 7

 1. Antanas says:

  Tie jankiai visai sunaglėjo.Gal kas pamena, kai Palangos pajūris iš jūros kolorado vabalais masiškai pasidengė.Lyg burtų lazdele pamojus.Aišku ir bulvių derliaus Lietuvoje neliko.Ir jau keletą metų masinių anskrydžių negirdėti,dingo. Ar ne tos programos bandomasis fragmentas?

 2. Vytas says:

  Gal realus gyvenimas privers ES valstybes rimtai susimastyti, kas yra jų draugai, o kas – nelabai. Kodėl JAV taip mėgsta visa , kas purvina, nešvaru, nemoralu, pavojinga, steigti užsienio valstybėse? Kankinimo kalėjimai – užsienyje, biologinės laboratorijos – užsienyje. Gal , pav., EŽTT dėl žmogaus teisių pažeidimų pretenzijas pareikš ne tik išprievartautoms ar nupirktoms valstybėms, bet ir JAV? Tas „demokratijos“ etalonas – JAV – senai to prašosi.

 3. konkurencijos nėra says:

  Kada valstybėj be pavadinimo (jav) buvo demokratija?

 4. Gintas says:

  Reikia žiūrėti plačiau, kapitalizmo dėka šiuolaikinis maistas pavirto į ligų sukėlėją, nes ten pilną mėšlo. Visur pelnas, net nuo to kad žmogus suserga,nes tada leis pinigus vaistams. Kai Monsanto susijungė su Bayer tai grynas biznis,savo sėklomis sukeli ligas, o po to pats tas ligas gydai! Kada ponams rūpėjo paprastas žmogus, šiuolaikiniai laikai gryna baudžiava, nes pusė populiacijos gyvena už 2.5 dolerius per dieną. Čia kas, kapitalizmo pergalė?! Ką tie žmonės valgo? Kokiomis sąlygomis jie gyvena?!

 5. konkurencijos nėra says:

  GERI, klausymai.
  Tik kas į juos atsakys?

 6. Simas Simaitis says:

  Dar prie Ginto klausimyno pridėkite klausimą: kodėl žmonės tą mėšlą valgo, o ne augina patys sveiką maistą? Čia kai toje Homero epopėjoje „Odisėjo kelionės“. Kai jie pakliuvo į salą su gražiomis mergelėmis ir su gausybe maisto. Ir pradėję vartoti tą maistą, visi pamiršo kur keliavo, pamiršo artimuosius ir pažįstamus.
  Skaitytojai, jums tai nieko neprimena? Vieni debildėžėse šokantys ir dainuojantys, kiti jose panirę tautiečiai, vartojantys „maximinį“ šlamštą ir nepajėgiantys tam pasipriešinti. Neveiklumas, kuris pasiekė savo apogėjų, atrandant tūkstančius argumentų, kad nieko nedaryti ir nei vieno argumento, kad bent pasistengti iš šitos „siurealizmo salos“ ištrūkti.

 7. Alfa says:

  Tai kodel visi puola tik rusija,ji kalta visom esamom ir busimom nuodemem,o tikruju nusikalteliu niekas nesmerkia,jiems viskas leidziama

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top