Jausminės civilizacijos pabaiga

2017, spalio 17, 1:07 | kategorija Ideologija | 7 komentarai | peržiūrų 899 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Civilizacijos pabaiga

Šiuolaikinę vakarų europietiškąją civilizaciją P. Sorokinas laikė esant paskutinėje, jausminėje fazėje ir pranašavo greitą ir neišvengiamą jos pabaigą. Jis ją aprašė sekančiais terminais:

1. Jausminės vertybės vis labiau darysis santykinėmis ir atomizuotomis. Praradusios bet kokį pripažinimą ir veiksmingą jėgą, jos galiausiai pasidengs dulkių sluoksniu. Riba tarp tiesos ir melo, teisingumo ir neteisės, grožio ir bjaurasties, tarp teigiamų ir neigiamų vertybių pradės neišvengiamai trintis, kol neateis protinė, moralinė, estetinė ir socialinė anarchija.

2. Vis didėjanti jausminių vertybių atomizacija, įtraukiant patį žmogų, jas nuvertins, padarys jas vis labiau jausminėmis ir materialiomis, tolimomis nuo viso dieviškumo, šventumo, absoliutumo. Jos vis labiau pasiners į sociokultūrinio purvo kloaką, įgaus ne konstruktyvų, o progresuojantį destruktyvų charakterį, bei taps greičiau sociokultūrinės patologijos muziejaus eksponatais, nei amžinomis Dievo karalystės vertybėmis. Jausminis mentalitetas vis didesne dalimi žmogų ir jo vertybes traktuos „fizine-chemine“, „biologine“, „refleksologine“, „endokrinologine“,, „ekonomine“, „psichoanalitine“, „mechanine“, „materialia“, tai yra kaip atomų, protonų, elektronų pasaulį, įtraukiantį į savo glėbį, supančiojantį lipniu voratinkliu žmones-robotus.

3. Kai visos vertybės atomizuosis, išnyks autoritetinga „visuomenės nuomonė“ ir „pasaulinė sąmonė“. Jų vietą užims daugybė, viena kitai prieštaraujančių neprincipingų frakcijų ir „pseudo-sąmonės“ įvairių įtakos grupių „nuomonės“.

4. Sandėriai ir susitarimai praras savo įpareigojančios valios likučius. Grius per ankstesnius šimtmečius Vakarų žmogaus pastatytas socialinis-kultūrinis susitarimų namas. Jo griuvimas nuneš sutartinę demokratiją, sutartinį kapitalizmą kartu su privačia nuosavybe ir sutartinę laisvų žmonių visuomenę.

5. Grubi jėga ir ciniškas melas pasirodys vieninteliais visų tarpasmeninių ir bendragrupinių santykių atributais. Jėga taps teise, to pasekoje įvyks karai, revoliucijos, sukilimai, visuomenę užplūs bangavimai ir žvėriškumas. Galvą pakels bellum omnium contra omnes: žmogus eis prieš žmogų, klasė – prieš klasę, nacija – prieš naciją, tikėjimas prieš tikėjimą, rasė – prieš rasę.

6. Daugumai laisvė taps mitu, tačiau valdančioji mažuma ja naudosis kaip nekontroliuojamu palaidumu. Nustos galioti prigimtinės teisės. Teisių deklaracija bus arba atšaukta, arba pradėta naudoti kaip graži širma nepridengtai prievartai.

7. Nykios, nužmogėjusios ir tironiškos valdžios vietoj duonos žmonėms duos bombas, vietoj laisvės – neš mirtį, vietoj įstatymo – prievartą, vietoj kūrimo – griovimą. Jų buvimas valdžioje bus laikinas ir netvirtas, jos vis dažniau bus nuverčiamos.

8. Šeimos, kaip šventosios vyro ir moters, tėvų ir vaikų sąjungos byrėjimas tebesitęs. Išsiskyrimų skaičius galų gale prives prie visiško sankcionuotos santuokos ir neteisėtų seksualinių santykių skirtumų išnykimo. Vaikai vis anksčiau ir anksčiau bus atskiriami nuo tėvų. Pagrindinės socialinės-kultūrinės šeimos funkcijos bus mažinamos, kol ji netaps laikinu patino ir patelės sugyvenimu, o namas – vieta, kur galima „prisiparkuoti“ nakčiai, pagrindinai seksualiniams kontaktams.

9. Jausminė mūsų kultūros supersistema vis labiau primins „kultūrinio dempingo vietą“, pripildytą netvarkingų elementų masės, praradusios vienybę ir individualumą. Pavirtus į tokį turgų, ji taps atsitiktinių jėgų auka, darančių iš jos greičiau „istorinį objektą“, nei save valdantį gyvą subjektą.

10. Tebesitęs kūrybinio kultūros potencialo vytimas. Vietoje Galilėjaus ir Niutono, Leibnico ir Darvino, Kanto ir Hegelio, Bacho ir Betchoveno, Šekspyro ir Dantės, Rafaelio ir Rembrato užims vidutiniški pseudo-mąstytojai, amatininkai iš mokslo, muzikos, grožinės literatūros, vienas už kitą vulgaresni šoumenai, o kategorinis moralės imperatyvas pasirodys išstumtas hedonistiškais, egoistinio polinkio samprotavimais, prietarais, apgaule ir prievarta. Didžiąją Krikščionybę pakeis daugybė pačių bjauriausių nebūčių, sukurptų iš mokslo fragmentų, filosofinių nuotrupų, įkvėptų primityvaus magiškų tikėjimų mišinio ir tamsių prietarų. Konstruktyvūs technologiniai išradimai palaipsniui bus pakeičiami destruktyviais. Smulkiau:

a) kiekybinė gigantomanija išstums kokybišką kruopštumą; „pats didžiausias vietoje paties geriausio“; bestseris vietoje klasikos; puiki išorė vietoje vidinio turinio; metodika vietoje genialių apvaizdų; mėgdžiojimas vietoje kūrybos; sensacinga sėkmė vietoje kruopštaus įvertinimo; „operacinis valdymas“ vietoje apsišvietusių žinojimo;

b) mąstymas bus keičiamas „informacijos paieška“, vietoje išminčių bus „gudrūs Aleksai“; vietoje autentiškų kriterijų – falsifikatai; vietoje didžių lyderių – apgavikai;

c) Bus niekinamos netgi didingiausios praeities kultūrinės vertybės. Betchovenai ir Bachai taps pakabučiais prie iškalbingų tuščiagalvių, reklamuojančių vidurius laisvinančias priemones, kramtomas gumas, kukurūzų dribsnius, alų ir panašius malonumus. Mikelandželas ir Rembrantas puoš muilą ir skutimosi peiliukus, skalbimo mašinas ir viskio butelius. Reporteriai ir šnekoriai radijuje laikas nuo laiko pagerbs Šekspyrą arba Getę, leisdami jiems „palikti pėdsaką“ savo popieriuose ir pokalbiuose.

11. Esant moralinėms, protinėms, socialinės anarchijos ir kūrybinio jausminio mentaliteto gebėjimo degradacijos, anarchijos sąlygoms, taip pat slops materialinių vertybių gamyba; padažnės depresijos; nukris materialus pragyvenimo lygis.

12. Dėl tų pačių priežasčių nukris gyvybės ir turto saugumas, kas reiškia, jog ramybė sieloje ir laimė taps retenybe. Pradės augti savižudybių, psichinių ligų ir nusikaltimų skaičius. Nuobodulys paveiks vis platesnius visuomenės sluoksnius.

13. Gyventojai vis akivaizdžiau pradės skilti į du tipus; jausminius hedonistus su jų devizu „Valgysime, gersime ir mylėsime, nes rytoj mirsime! ir asketus bei stoikus, abejingai ir priešiškai vertinančius jausmines vertybes.

Tryliktasis šios „P. Sorokino Apokalipsės“ punktas, tapęs dar aktualesniu praėjus 50 metų po šio teksto parašymo 1957 m., nurodo į tai, kas logiškai turi sekti po vakarų europietiškosios civilizacijos pabaigos – į naujosios „asketų ir stoikų“ civilizacijos pradžią.

P. Sorokinas „Socialinė ir kultūrinė dinamika“ 880 – 883 p.

A. Duginas, Noomachija „Geosofija“ 215 – 218 p.

vertė: Alenas Kostiugovas

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 7

 1. Alvydas says:

  Jei tai pranašiška, tai liūdna.Geriau neišsipildytų, ar būt suklydęs.

 2. simas simaitis says:

  Kur jau ten suklydo, jei jau viskas išsipildė. Čia tik aklas ir kurčias gali to nepastebėti

 3. Istorikas says:

  Alvydai, apsidairyk aplink. Tie procesai jau vyksta. Jų tik daugės ir bus ryškesni. Man keisčiausia tai, kad Sorokinas, taip teisingai viską numatęs, buvo anti-komunistas, emigravo iš Tarybų Sąjungos į JAV ir buvo apologetas tos santvarkos kuri ir privedė žmoniją iki jo pranašaujamo finalo.

 4. sigitas eilinis says:

  JAV ir vakarų valstybėse tas vyksta nuo antro pasaulinio karo,o pas mus ir kitose rytinėse valstybėse nuo socializmo imperijos griūties ir pagreitintai,vienetai supranta kas daroma ir bando ieškoti bendraminčių gebančių priešintis nepaisant tautybės tikėjimo ar asmeninių įsitikinimų,nes kaip straipsnyje minima,netruks praeiti laiko kai nei nacija,nei tikėjimas ar lytis ,amžius nebus kliūtis tiesiog gatvėje užmušti žmogų.Vadovaujantis stipresniojo teise.Nežianau kaip kitose valstybise,tačiau Lietuvoje jūsų lanzbergis net nesuvokia,kokį džiną padėjo išleisti iš butelio ir manau kad jo patys ainiai dar ne kartą prakeiks jo darbus ,tas pats bus ir su kitų valstybių „nusipelnusiais lyderiais“.Kažkur seniai skaičiau,kad kai Dievas išvarė Adomą ir Ievą iš Rojaus ,jiems tardamas ir tokius žodžius: jūs nusižengėte ir būsite ištremti į ašarų ir skausmo žemę,tačiau būdami mano vaikais nebūsite atskirti nuo mano meilės jums net atimamt amžinąjį gyvenimą jums palieku savo dieviškos ugnies kibirkštelę jusų sielose.kuri padės jums ir jūsų vaikams surasti kelią pas mane///. Šėtonui priklauso ši planeta,žemė kurią trypiam ir mes patys esam tarsi kaliniai,galintys laisvai judėti po teritoriją,tačiau negalintys išeiti nei už jos ribų,nei savo suvokime….vienintelis dalykas dėl ko visa žmonija DAR yra gyvuojanti tai jogi KAŽKAM gyvybiškai svarbu išgauti tos dieviškos kibirkštėlės paslaptį,o žmonės lengva širdimi atsiduoda šėtono gundymams vis labiau ir labiau- jų begalinis noras kuo skubiau viską turėti,nenumaldomas poreikis turtėti,sunkus kaip akmuo pavydas „labiau parsidavusiems“ prasisiekėliams,savo esybės gėdijimasis ir kaukių keitimas,aistros ir pyktis,abejingumas ir savo naudos ieškojimas -visi tie ir kiti blogi poelgiai tolina nuo Dieviškos šviesos ir užgesina viduje Dievo dovaną ir kiekvieno iš mūsų mirtingųjų šansą sugrįžti ten,kur vis dar esame laukiami… Fantastika ar ne? tačiau pamąstyti derėtų….

 5. konkurencijos nėra says:

  Ne fantastika. Taip yra.
  Skaitykit AllatRa.

 6. Simas Simaitis says:

  Man susidaro toks įspūdis, kad Šėtonui nepavyko išgauti tos Dieviškos kibirkšties paslaptį, todėl dabar daroma viskas, kad tą kibirkštį žmoguje užgesinti, iškeliant gyvūliškus instinktus į pirmą planą. 
  Kaip rašo Sigitas, viskas daroma postsovietinio bloko valstybėse skubotai ir brutaliai. Matomai Šėtonui neliko laiko, reikia skubėti.

 7. Royce says:

  Tai vyksta, tai vyksta rimtai. Baisu.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top