Jei ne Žalgirio mūšis – Ukraina šiandien būtų Vokietijos sudėtyje

2015, 8 spalio, 1:01 | kategorija Istorija | atsiliepimų (5) | peržiūrų 1 434 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

24tv.ua

617990

Ukrainiečių versija apie Žalgirio mūšio peripetijas, kariuomenių sudėtį ir tautų indėlį į mūšio baigtį. Pasistengėme išversti kuo tiksliau, siekiant perteikti tikrąją originalaus straipsnio prasmę.
sarmatas.lt redakcija

Ukrainos gynėjo dienos progai, ukrainiečių tinklapis „24.ua“ parengė seriją straipsnių ir kitos medžiagos apie žymius mūsų šalies (Ukrainos) karinius pasiekimus: nuo Kijevo Rusios – iki šių laikų. Juk dabar viskas galėjo būti kitaip.

Kryžiuočiai – užpuolikai

Teutonų ordinas, susikūręs XII amžiuje, buvo Romos katalikų bažnyčios riterių ordinu. Ordinas dalyvavo kryžiaus žygiuose ir suvaidino svarbų vaidmenį Rytų Europos krikšto klausimu. Vėliau, kovos su pagonimis pretekstu kryžiuočiai ėmė užkariauti Pabaltijo kaimynų žemes. Link pergalių žengė užtikrintai – riteriai įvykdė virš 140 žygių į lietuvių-lenkų-rusų teritorijas.

Mūšis prie Žalgirio

Ir mirtinas mūšis prie Griunvaldo gyvenvietės (šiuolaikinės Lenkijos teritorija) – jų grobimų pabaiga. 1410 liepos 15 dieną, netoli nuo minėtos gyvenvietės Lenkijos Karalystės ir Lietuvos, Rusijos ir Žemaitijos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenė smogė triuškinantį smūgį teutonų riteriams. Į istoriją mūšis pateko kaip vienas didžiausių Viduramžių mūšių. Kaip pažymi istorikai, Teutonų ordino kariuomenė turėjo apie 27 tūkstančius riterių, o lenkų-lietuvių-rusų kariuomenė – 39 tūkstančius. Ir duomenys kalbant apie mūšio nuostolius nėra patikimi, kalba mokslininkai.

Priešininkai keletą mėnesių ruošėsi kovai. Teutonų ordino kariuomenė vadovaujama didžiojo magistro Ulricho fon Jungingeno buvo sudaryta iš vokiečių, suvokietėjusių slavų ir kitų. Lenkijos karaliaus Vladislovo Jogailos ir Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Vytauto kariuomenėje buvo: lenkai, baltarusiai, ukrainiečiai (Galisija, Podolė, Kijevo regionas, Siverščina, Volynė), kariai iš Smolensko, čekai ir netgi – nedidelis totorių būrys. Todėl Griunvaldo mūšis dar vadinamas „tautų kova“.

Istorinis posūkis Ukrainai

Teutonų riteriai priešais laikė ne tik pagonis, bet ir pravoslavų tikėjimo slavus gyventojus, gyvenusius Lietuvos Didžiojoje kunigaikštystėje. Todėl ukrainiečių būrių dalyvavimas Žalgirio mūšyje turėjo svarbią istorinę reikšmę.

Pasekoje, po pergalės prie Griunvaldo, antrojoje XIV amžiaus pusėje, dabartinės centrinės, rytinės ir pietų Ukrainos teritorijos buvo įtrauktos į Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės sudėtį. Rusinai čia užėmė svarbius postus Lietuvos valdančiojo elito sistemoje. O jei sąjungininkai būtų pralaimėję – neaišku koks likimas būtų laukęs Ukrainos. Jei teutonai būtų laimėję – visiškai tikėtina, jog mūsų (ukrainiečių) valstybė būtų įėjusi į dabartinės Vokietijos sudėtį.

Ukrainiečiai ir visi kariai, kurie įveikė mūšyje Teutonų ordino riterius, gali didžiuotis savo neįkainojamu indėliu į istoriją. Juk jų dalyvavimas nulėmė ne tik rytinių ir vakarinių slavų, bet ir visos viduramžių Rytų Europos likimą. Jie padėjo „tašką“ Teutonų ordino ekspansijai.

Mėlynai-geltona vėliava

617990_1337275

Pirmą kartą istorijoje užrašyta, kad į mūšio lauką prie Griunvaldo rusų kariai išėjo ir kovėsi po mėlynai-geltona vėliava. Už dalyvavimą mūšyje Karalius Jogaila dosniai apdovanojo rusinų karius. Vienu iš jų yra riteris Ivanko Sušik iš Romanovo (šalia šiuolaikinio Lvovo). Karys nuo karaliaus gavo į valdas dvi gyvenvietes. 2005 metais „Ukrpočta“ (Ukrainos paštas) išleido pašto ženklą su riterio Sušiko atvaizdu.

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 5

 1. Mindaugas says:

  Bereikšmis ir idealistinis straipsnis….

 2. Istorikas says:

  Kaip istorikas galiu pasakyti, kad istorijoje nėra tokio jeigu būtų, nes apskritai nuo žalgirio mūšio galėjo sitorija rutuliotis visiškai kitaip, nežinau koks idotas gali rašyti apskritai neišmanydamas istorijos.

 3. Simas Simaitis says:

  Tai idiotas rašė idiotams. Pas mus irgi pakankamai bumbliauskiukų istorikų tarpe, kurie rašo rašliavą pagal užsakymus. Čia nėra ko stebėtis.

 4. FANAS says:

  NA KAIP CIA PASAKIUS. BUVO DIDINGA LIETUVOS DIDZIOJI KUNIGAIKSTYSTE. O KIEK VELIAVU IS MUSIO PAIMTU TURI LIETUVA? TAIGI KAD, NE KIEK. O LENKIJA TURI. TAS PAT IR SU KRONIKOMIS. O BELARUSINAI IR RUSINAI LABAI KONSERVATYVUS. PAS JUOS ISLIKO DAUG SENU LAIKU POPIERIU. OKUPAVE LIETUVA RUSAI, CIA YPAC NUODUGNIAI IESKOJU SU VALSTYBE SUSIJUSIU POPIERIU IR JUOS ISVEZE ARBA NAIKINO.PAS BELARUSUS IR KAHOLUS ISLIKO DAUGIAU.SKAICIAU NE VIENA KRONIKOM PAREMTA KNYGA GYVENDAMAS BELORUSIJOJE. TEN APIE ZALGIRIO MUSI DAUG DUOMENU.KRYZIUOCIU PUSEJE KOVOJO DAUG APVOKIETEJUSIU LENKU. TEN VYKO VOS NE LENKIJOS PILIETINIS KARAS.O DLUGOSA S BEGALINIS MELAGIS, NORS JO TEVAS DALYVAVO MUSYJE.JO MELA LABAI GRAZIAI PANEIGE NEUTRALIU SVEDU METRASCIAI.O VA TEKO SKAITYTI ,,BELARUSO,, DERUZINSKIO KNYGA, BALTARUSIJOS ISTORIJA. TIK PAEMES KNYGA I RANKAS ISKART PASAKIAU KAD AUTORIUS LENKU KILMES IR DAR JEZUITAS. PABAIGOJE TAIP IR PARASYTA. TAI BAISUS DERGIMAS ZEMAICIU, O LIETUVIU KAIPO TOKIU VISAI NERA. JAM BELARUSAI LAIKE OKUPAVE LIETUVA 700 METU.KAI BUS LAIKO, ZIEMOS METU AS JAM PARASYSIU ATSAKYMA, SUDIRBDAMAS JO KAIP ISTORIKO NEKLYSTANCIAS TEZES. VA KAD IR TOKIA- GERIEJI KRYZIUOCIAI NOREJO APKRIKSTYTI KRAUGERIUS ZEMAICIUS, BET VA TIE ISSILAKSTE PO MISKUS IR KRISTAUS BROLIAI JU NEPAGAVO.IR TAI ISTORIKU SAVES VADINANCIO ZMOGAUS MINTYS. BUVO TOJE KNYGOJE DAR DIDESNIU ,,PERLIUKU,,.BET YRA PAS JI IR LIETUVAI LABAI PALANKIU DALYKU, KO LIETUVOJE SURASTI NEIMANOMA. JIS REMIASI LENKU ISTORIKU, GARBIU IR PRIPAZISTAMU EUROPOJE. BET TAS ISTORIKAS LENKU-LOWMIANSKY IS MOLETU.

 5. FANAS says:

  O TAI JUMS GERIAU PATINKA KAI MUSI PRADEJO LIETUVIAI, NES JIE STOVEJO DESINIAJAME FLANGE KUR PAPRASTAI STOVI PATI KIECIAUSIA KARIUOMENE. PASKUI TIE LIETUVIAI ,,PABEGO,,. LIKE VIENI LENKAI LABAI LENGVAI KRYZIUOCIUS SUTRIUSKINO. LIETUVIAI NUSTOJO BEGTI KAI PASIEKE LIETUVA, TAIP RASE DLUGOSAS. BET PASKUI, KAIP PERKUNAS IS GIEDRO DANGAUS TIE LIETUVIAI ATSIRADO PRIE APSIAUSTO MARIENBURGO. VYTATAUTAS VIS GINCIJOSI SU JOGAILA. KAIP GALI PABEGUSIOS, PRIES MUSI NESKAITLINGOS, MUSYJE PRARETINTOS KARIUMENES VADAS GINCYTIS SU ,,GALINGOS,, LENKIJOS KARALIUMI?VYTAUTAS SIULE KAD JO TOTORIU PULKAI GALI I MARIENBURGA BESITRAUKIANCIUS KRYZIUOCIUS PAKELIUI ISMEDZIOTI. NU KAIP GALI SARACENAI PRIBAIGTI DIEVO TARNUS? TOKS BUVO JOGAILOS PAREDYMAS. PASKUI UZSIDARIUSIU MARIENBURGE KRYZIUOCIU NIEKAIP NEPAEME ,,GALINGIEJI,, LENKAI.VYTAUTAS PASKELBE, KAD LIETUVOS KARIUOMENE DEL LIGU PASITRAUKIA. TAI VA DEL TOS PASITRAUKUSIOS ,,SAUJALES,, IR SKAITLINGI LENKAI SPRUKO NUO MARIENBURGO SIENU.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top