Karas Sirijos danguje ar pačios Sirijos padalijimas?

2016, 7 spalio, 1:01 | kategorija Ideologija | atsiliepimų (3) | peržiūrų 710 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

svpressa.ru

Dwight Eisenhower

Dabar veikiantis JAV karinių jūrų pajėgų atominis lėktuvnešis „Dwight Eisenhower“ | Nuotrauka: DPA

JAV valstybės sekretorius Džonas Keris „buvo pasimetęs“. Ir dėl tokios jo būsenos, ne tokia ir maža dalimi buvo kalta JAV vyriausybė. Sprendžiant pagal garso įrašą, kurį gavo New York Times, jis ne kartą skundėsi sirų opozicionieriams, jog jo diplomatinės pastangos negauna atitinkamo karinio palaikymo.

40 minučių garso įrašas diskusijoje, kuri įvyko JT Generalinės asamblėjos metu, Niujorke rugsėjo 22 dieną, leidžia pajusti Kerio nusivylimą, iššauktą jo nesugebėjimu užbaigti Sirijos krizę, rašo laikraštis. New York Times pastebi, jog susitikime dalyvavo apie 20 žmonių, o pats įrašas buvo padarytas ne Sirijos atstovų, ir keletas žmonių patvirtino jo autentiškumą. JAV valstybės Departamento atstovas Džonas Kirbis atsisakė komentuoti, pasak jo, privačią diskusiją.

Posėdžio metu Džonas Keris bandė paaiškinti, jog Vašingtonas neturi teisinio pagrindo užpulti Asado vyriausybę Sirijoje, tuomet, kai Rusija, priešingai, buvo pakviesta Damasko. „Problema tame, jog rusų, skirtingai nuo mūsų, nejaudina tarptautinės teisės aspektas“, – cituoja laikraštis valstybės sekretoriaus žodžius.

Džonas Keris pateko į sudėtingą padėtį dėl Rusijos karinių operacijų Sirijoje ir savo nesugebėjimo įtakoti Vašingtoną veikti panaudojant daugiau karinės jėgos. Be to, tvirtina New York Times, jam nepasisekė „parduoti Sirijos opozicijai… politikos, kuria jis pats netiki visa širdimi“.

Nusivylimas ir Kerio nesutarimai su Obamos administracija niekam netapo paslaptimi, tačiau į laikraščio rankas patekusiame garso įraše JAV valstybės sekretorius taip pat „sielvartauja“ dėl to, jog Rusijos pusė jį pergudravo, išreiškia nepritarimą kai kuriems Obamos sprendimams ir tvirtina, jog Kongresas niekada nesutiks panaudoti Sirijoje karinę jėgą. „Mes bandome naudoti diplomatiją, ir aš suprantu, jog tai nieko neduos. Niekas nėra tiek nusivylęs, kaip mes“, – pareiškė Džonas Keris.

Diskusijos dalyviai iš Sirijos opozicijos pusės pranešė New York Times, jog po susitikimo „jie smuko dvasiškai“, nes įsitikino, kad Obamos administracija jiems niekuo nebepadės. Pasak vieno iš dalyvių, iš esmės, Keris pasakė Sirijos opozicijai sekančią mintį: „Jums reikia kovoti už mus, tačiau mes už jus nebekovosime“.

New York Times liudijimu, Keris pranešė sirams, jog geriausia išeitimi jiems bus opozicijos įtraukimas į pereinamojo laikotarpio vyriausybę. Tada, jo nuomone, įvyks rinkimai, ir sirai patys nuspręs, ką jie nori matyti valdžioje. Beje, kažkuriuo momentu Keris apstulbino sirus, pasiūlęs, kad rinkimuose gali dalyvauti dabartinis šalies prezidentas Bašaras Asadas, nežiūrint į tai, kad prezidentas Obama penkerių metų bėgyje akcentavo Sirijos lyderio atsistatydinimo būtinybę.

Tuo pat metu JAV Valstybės sekretorius neatmeta, kad „bet kokios prezidento Asado reakcijos nebuvimas“ į Vašingtono veiksmus vers panaudoti „kitus įmanomus mechanizmus“.

The New York Times ekspertai mano, jog kovai su Asado vyriausybe JAV padidins sunkiosios ginkluotės tiekimą taip vadinamai nuosaikiajai opozicijai. Technika bus naudojama įvairiuose Sirijos rajonuose „mažinti Sirijos vyriausybės karių spaudimą Alepui“.

Anksčiau, rugsėjo 29 dieną, agentūra Reuters pranešė, jog Baltuosiuose rūmuose aptariami daug agresyvesnių veiksmų Sirijoje variantai. Agentūros duomenimis, JAV gali leisti sąjungininkams Persijos įlankoje aprūpinti sukilėlius gerokai pažangesne ginkluote. Be to, neva neatmetamas ir oro smūgis į Sirijos vyriausybinę karinę bazę, nors tuomet gali būti žuvusių ir rusų karių.

Kas slypi už Kerio žodžių, ar tikrai JAV rankos surištos ir jos negali spręsti Sirijos konflikto jėga, ir kokie gali būti šio sprendimo scenarijai?

– „Slaptas“ Kerio susitikimas yra tik spektaklis, kaip ir informacijos nutekėjimas į The New York Times, – mano MGIMO (Maskvos valstybinis tarptautinių santykių institutas – vert.past) Karinių ir politinių tyrimų centro vyriausiasis specialistas Michailas Aleksandrovas. – Visa tai daroma siekiant daryti psichologinį spaudimą Maskvai ir Asado režimui. Neva, Keris pasisako už jėgos panaudojimą ir kol kas jo planai nepradedami įgyvendinti, nors Baltųjų rūmų pozicija gali pasikeisti, jei RF ir Asadas spyriosis.

Pastebėtina, jog Kerio pasisakyme nėra konkretumo – visiškai neaišku, ką būtent JAV galėtų padaryti Sirijoje. Konkrečių pasiūlymų nesigirdi ir iš Sirijos opozicijos pusės. Mano manymu, tai lengvai paaiškinama. Jėgų santykis regione šiandien yra toks, kad JAV negali išspręsti Sirijos klausimo jėga, nepradėjusios stambaus masto karo veiksmų. Galbūt netgi Trečiojo pasaulinio karo.

Suprantama, kad Trečias pasaulinis karas nėra amerikiečių tikslas ir jie nesuinteresuoti tokia įvykių eiga.

SP: The New York Times rašo, jog JAV gali padidinti sunkiosios ginkluotės tiekimą Sirijos opozicijai. Ar tai pakeis jėgų santykį?

– Kažin. Ginkluotę Sirijos opozicijai amerikiečiai tiekė ir anksčiau. Todėl opozicionieriai yra ginkluoti ne blogiau, nei Asado armija, bent jau taip buvo iki to momento, kai Rusija ėmė tiekti Sirijai pačius naujausius ginklus.

Sirijos opozicija turi ir tankų, ir tolimo nuotolio artilerijos. Bet kuomet danguje karaliauja rusų aviacija, tankai ir artilerija neduoda jokios naudos, kadangi gali būti sunaikinti per labai trumpą laiką.

O štai pristatyti Sirijos opozicijai šiuolaikinių priešlėktuvinių sistemų – kad ir zenitinių raketų kompleksą MIM-104A Patriot – amerikiečiai negali. Priešingu atveju tai bus galima traktuoti kaip tiesioginį JAV įstojimą į karą, o tai Vašingtonui nenaudinga.

Teoriškai Valstijos galėtų tiekti pernešamus zenitinių raketų kompleksus – pavyzdžiui, FIM-92 Stinger. Bet toks ginklas yra efektyvus prieš malūnsparnius, o ne bombarduojančią aviaciją.

Todėl kompleksai FIM-92 Stinger kardinaliai pakeisti situacijos negali. Matyt, dėl to JAV ir nesistengia jų tiekti. Be to, reikėtų manyti, jog amerikiečiai ne be pagrindo baiminasi, kad kompleksai gali pakliūti į tikrų teroristinių grupuočių narių rankas, o ne tų, kuriuos JAV neva kontroliuoja. Tuomet pavojus kiltų ir amerikiečių lėktuvams.

SP: Amerikiečiai gali atakuoti Sirijos vyriausybės armiją iš oro?

– Gali, tačiau tada jie susidurs su rusų karinėmis oro pajėgomis. Kuo baigtųsi toks susidūrimas nėra aišku. Negalime teigti, kad amerikiečiai jį laimėtų. O pralaimėjimas Valstijoms turėtų labai rimtų pasekmių. Tokiu atveju Amerikos imperija imtų irti per siūles ir Vašingtonui teliktų sukelti pasaulinį karą, kad išgelbėtų padėtį. O tai – ne tas rezultatas, kokį JAV ori gauti Sirijoje.

Iš tikro, amerikiečiai Sirijoje norėtų laimėti vietinių teroristinių grupuočių rankomis, kaip tai atsitiko Libijoje, bet jiems neišeina. O kito varianto Valstijos neturi.

Todėl dabar rusai yra bauginami, taipogi ir sankcijų režimo griežtinimu. O kadangi Rusija nesirengia atsitraukti, JAV vertėtų sumažinti spaudimą, sėstis už derybų stalo ir aptarti tikrus Sirijos konflikto sureguliavimo variantus.

SP: Kaip klostysis įvykiai, jei Valstijos atsisakys?

– Bašaras Asadas gali laimėti, jei Alepas pasiduos. Be to, dabar pavojus kilo ir Saudo Arabijai, kuomet JAV kongresas nusprendė leisti amerikiečių šeimoms, kurių artimieji žuvo 2001 metų rugsėjo 11 dienos teroristinio išpuolio metu, pateikti ieškinius teismui prieš Rijadą. Priminsiu, jog dauguma teroristų, dalyvavusių rugsėjo 11 d. atakose, iš tikro buvo Saudo Arabijos piliečiai.

Jei amerikiečių teisminiai ieškiniai bus tenkinami, santykiai tarp Vašingtono ir Rijado bus visiškai sugadinti. Ir nežinia, ar po to Saudo Arabija laikysis savo ankstesnio kurso, ar pabandys susitarti su Rusija.

SP: Kokiomis sąlygomis Valstijos gali ryžtis antžeminei operacijai Sirijoje?

– Iki prezidento rinkimų jie tikrai nesiryš. Bet iš principo tokia operacija įmanoma – jei JAV susitars su Rusija ir pajungs NATO sąjungininkus. Tokiu atveju visos pusės įves į Siriją savo antžemines armijas ir Sirijos teritorija bus padalinta į okupacines zonas.

Mums (rusams) toks scenarijus yra naudingas: tokiu atveju mes kontroliuotume pačias geriausias teritorijas, tokias kaip Latakija, Damaskas, Alepas. O Valstijoms gali atitekti kurdų rajonai, taip pat ir dykumos zona kartu su „Islamo valstybe“. Tokiu atveju, manau, amerikiečiai tikrai pribaigs teroristus…

– Pats lengviausias jėgos panaudojimo variantas, kokio gali imtis JAV – tai aviacijos smūgiai į Sirijos vyriausybės armiją, – mano karo mokslų daktaras, Geopolitinių problemų akademijos prezidentas Konstantinas Sivkovas. – Priminsiu, jog tokia situacija jau buvo iškilusi rugsėjo 17 dieną netoli Sirijos miesto Deir ez Zoro. Tuomet du amerikiečių F-16 ir du A-10, kurių vienas priklausė Australijos karinėms oro pajėgoms, sudavė smūgį vyriausybės armijai. Žuvo virš 80 karių, apie 100 buvo sužeista.

Bet, jei tokie incidentai ims reguliariai kartotis, Rusija gali perduoti Sirijos armijai priešlėktuvinį kompleksą C-400 „Triumf“, kartu su rusų personalu. Šis žingsnis greitai užbaigtų sąjungininkų aviacijos veiksmus. Be to, tokiu atveju Rusijos oro pajėgos bombarduos proamerikietiškos Sirijos opozicijos pozicijas.

Tačiau šis variantas ydingas tuo, kad greitai gali pereiti į karštesnę fazę. Ir tada atsiranda tiesioginio RF ir JAV susidūrimo rizika.

Toks ginkluotas konfliktas gerokai sumažins JAV ginkluotę – jie neteks keliasdešimt lėktuvų. Bet tokiu atveju ir rusų grupuotė būtų sunaikinta. Paprasčiausiai todėl, kad per tokį trumpą laiką sudaryti sąlygas pilnutiniam jos funkcionavimui praktiškai neįmanoma.

Tokio scenarijaus atveju galime neabejoti, jog Turkija – NATO narė – uždarys Juodosios jūros sąsiaurius ir užkirs kelius Rusijos armijos tiekimui. Užtat amerikiečiai, prie jau esančių oro uostų Turkijoje ir Saudo Arabijoje, kuriais šiuo metu naudojasi JAV karinės oro pajėgos, galės skubiai priplukdyti dar tris lėktuvnešius.

Taigi, galiausiai prieš 40 rusų lėktuvų būtų priešpastatyta pora JAV aviacijos sparnų, o tai – apie 140 lėktuvų. Plius trys smogiamieji sparnai lėktuvnešiuose – dar apie 180 lėktuvų (po 60 kiekviename lėktuvnešyje).

Reikėtų tikėtis, jog amerikiečių aviacijos veiksmai bus palaikomi raketomis. Šį smūgį gali sudaryti iki 200 jūroje bazuojamų BGM-109 Tomahawk raketų, kuriomis amerikiečiai be vargo pramuš koridorių rusų priešlėktuvinės gynybos sistemoje, sunaikins kompleksą C-400 ir sunaikins didelę dalį Rusijos aviacijos tiesiog aviacijos bazėje.

Po to Rusijos grupuotė bus sunaikinta per kelerias valandas.

Rusija neturi kuo atsakyti į šiuos veiksmus, nebent tik sukelti karą, gal būt netgi panaudojusi atominį ginklą. Tiesa, JAV tokiu atveju taptų pasaulinio terorizmo bendrininkais, o tai amerikiečiams gresia milžinišku pralaimėjimu politinėje arenoje.

Būtent šie du faktoriai ir sulaiko JAV karinį aktyvumą Sirijoje. Iš esmės, Vašingtonas yra cungcvango padėtyje. Jei jis nesiima radikalių veiksmų, tai netenka įtakos Sirijoje ir arabų pasaulyje. Jei imasi – rizikuoja stoti į branduolinę dvikovą su RF. Tokiu atveju Sirijos padalijimas yra bene vienintelis galimas variantas…

parengė: Darius Dimbelis

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 3

 1. Myndė says:

  „Po to Rusijos grupuotė bus sunaikinta per kelerias valandas.“ – kad to neįvyktų, rusai dislokuoja (-avo?) naujausią C-300 modifikaciją, kuris kartu su jau buvusiais ten C-400, Bukais ir Pancyriais sukuria gana efektyvią ešelonuotą zoną kilometrų taip 500 aplink Chmeimimą.
  Amerikonam labai jau turėtų stogas nuvažiuoti, kad ryžtųsi išbandyti savo galimybes.

 2. omen says:

  Rusai nesėdės rankas sudėję ir nelauks kol jų bus naikinami jų lėktuvai. Amerikosai gal mano, kad jų lėktuvnešiai yra nepaskandinami ? Turkai uždarys sąsiaurius, na čia išvis jokios kritikos neišlaikanti frazė.

 3. pestininkas says:

  Nu teip,donbasa metė per borta bet va šeimininkui paliėpus Sirijoj blickrigus pindosu pagalba daro!Taigi neužilgo pamatysim kuom viskas baigsis.….

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top