Katalonija ir globali plutokratija

2017, 8 spalio, 17:39 | kategorija Metodologija | atsiliepimų (16) | peržiūrų 914 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Leonidas Savinas

pavceikslėlisReferendumo dėl nepriklausomybės Ispanijos regione Katalonijoje pravedimo bandymas tapo lakmuso popierėliu ne tik patiems ispanams, bet ir polinei daugelio šalių bendruomenei. Viena šalis pasisakė už teritorinio vientisumo išsaugojimą ir Ispanijos Karalystės suverenitetą, o kita – už Katalonijos gyventojų apsisprendimo teisę. Aktyviausiai Barselonos siekius palaikė Škotai ir Flandrija (kas natūralu, nes šie regionai taip pat siekia atsiskirti), o taip pat Izraelis. Briuselis užėmė laukimo poziciją. Sprendžiant pagal jokios operatyvinės informacijos nebuvimą JAV valstybės departamento ir Baltųjų Rūmų puslapiuose, panašu, kad ši tema Jungtinių Valstijų ypatingai nejaudino.

Visiškai akivaizdu, kad globalios-liberalios demokratijos šalininkai iškart nepasmerkė Madrido veiksmų. Taip sakant, guminės lazdos ir tokios pat kulkos, – to jau per daug europiečių pilietinei visuomenei. Bet kaip rodo kitų, svarbių ES šalių – Vokietijos, Belgijos ir Prancūzijos patirtis, visai jau ne per daug, o įprasta norma. Tegu dar pasako Madridui ačiū, kad neparvarė vandens patrankų, kaip tai įprastai daroma Vokietijoje. Bet tam, kad galima būtų objektyviai įvertinti vykstantį procesą Ispanijoje, reikia peržiūrėti kai kuriuos istorinius faktus.

Katalonijos identitetas kaip toks atsirado XIX amžiuje, tuo metu, kai visoje Europoje augo nacionalizmas. Tuo pačiu, jis turėjo aiškų rasistinį atspalvį – „katalonai“ save laikė aukštesne rase, o likusius ispanus – žemesne, kurie turėjo juos gerbti.

Tačiau po 1987 m., kai buvo įvesta nauja šalies Konstitucija, šis diskursas, ryšium su politkorektiškumu, buvo pakeistas ir Katalonijoje pradėta kalbėti apie kultūrinį pranašumą. Panašu, kad šis „pranašumas“ dabar pasireiškia tuo, jog Barselona tapo kažkuo panašiu į ES „iškrypėlių meką“ ir ten legalizuoti lengvieji narkotikai (tuo pačiu iš Maroko vyksta narkotikų gabenimas). Katalonijos parlamentas 2017 m. priėmė įstatymą, reguliuojantį kanapių vartotojų asociacijas, jų kultivavimą ir platinimą šiomis asociacijomis (dalis iš jų finansuojamos Džordžo Sorošo).

Visumoje, bandymai atsiskirti buvo jau ir anksčiau. Tačiau, kadangi Kataloniškasis kapitalas buvo tampriai susijęs su Madridu (kaip ir Baskų šalyje), šie klausimai buvo sprendžiami nedidelės grupės ribose. Pažymėtina, kad per pastaruosius šimtą su trupučiu metų, Madrido valdžia visą laiką prioritetu vystymui laikė Kataloniją, o ne Kastiliją. Tai buvo dažni verslo sandėriai tarp liberalaus šalies elito, reikėjo palaikyti katalonišką tekstilėės pramonę, taip kaip ir Baskų šalies metalurgijos sektorių. Valdant Franko vyriausybei viskas buvo panašiai. Kai buvo surengiami pokalbiai apie atsiskyrimą, regionas gaudavo daugiau finansinių įliejimų ir tuo visi bandymai atsiskirti pasibaigdavo. Beje, Katalonijos vyriausybė palaikė Kosovo atsiskyrimą nuo Serbijos, priešingai nei oficialus Madridas, kuris nepripažino ir pasmerkė Albanijos separatistų veiksmus.

Naujoji kataloniškojo separatizmo banga Ispanijoje pakilo 2010 m. Kartu su tuo reikėtų pažymėti ir kitus tai lėmusius faktorius, – 2011 m. gegužės 15 d. po masinės akcijos buvo sukurta politinė liberalios-kairiosios pakraipos partija Podemos (Mes galime) ir jų dvynė Ciudadanos (Piliečiai), kurie save pozicionavo kaip „naujos politinės jėgos“, galinčios ženkliai į gerąją pusę pakeisti ispanų gyvenimą, atstovais. Tačiau už abiejų partijų stovėjo amerikietiškos polittechnologijos ir Džordžo Sorošo lėšos.

Sorošo instrumentai aptinkami ir Katalonijos procese.

Pavyzdžiui, liberalios-nacionalistinės „Demokratinė Katalonijos Konvergencija“ partijos lyderis ir nuo 2010 iki 2016 m. Katalonijos Generaliteto prezidentas Artūras Mas‘as atsiskyrimo idėjos skatinimui (tame tarpe Internete ir tarptautinėje bendruomenėje) pasamdė Nepriklausomos diplomatinės grupės kompaniją. Ši lobistinė struktūra buvo sukurta Britanijoje ir yra finansuojama Sorošo „Atviros visuomenės“ fondo, kartu su Carnagie Corporation of New York, Nartional Endowment for Demokracy, Rockfeller Brothers Fund ir daugelio kitų.

Jo įpėdinis Karles Pučdemon 2016 m. pasamdė sociologą ir rašytoją Džeremį Rifkiną, kad pastarasis surengtų konferenciją Katalonijos atsiskyrimo tema, išmokėjus jam už tai kolosalią sumą, 50 tūkstančių eurų. Rifkinas – nuolatinis vedantysis ir „Atviros visuomenės“ forumų dalyvis.

Šiuolaikinės kultūros centras Barselonoje (CCBC) palaiko artimus ryšius su regioninio Europos, „Atviros Visuomenės“ fondo direktoriumi ir Iniciatyvos „Atviros Visuomenės“ Europoje kodirektoriumi Chordi Bakeriu. Bakeris anksčiau (nuo 2008 iki 2012 m.) buvo tarptautinių tyrimų Barselonos dokumentacijos centro (CIDOB), analitinio centro, kuris anksčiau gaudavo Sorošo pinigus.

Derėtu paminėti ir kitus matomus separatizmo veikėjus.

Verslininkas Karles Viliarrubi Karrio, dabartinis Barselonos klubo ir Rotšildų Banko viceprezidentas, vadovauja Katalonijos gastronomijos ir maisto akademijai. Ši organizacija gavo viešosios teisės korporacijos statusą valdant Artūrui Mas‘ui. Be to, Karles Viljarrubi yra separatistinio fondo CATmon nariu, kuris laiko Izraelį, JAV ir Vokietiją pagrindiniais nepriklausomos Katalonijos sąjungininkais.

Jis vedęs Sol Daureija Komandran, Europos Coca-Colos partnerių prezidentę ir Banco Sandander akcininkę. Sol Daureja iki 2017 sausio įėjo į konsultacinę tarybą, sukurtą grupės „Diplokat“, bendradarbiavimui ir Katalonijos pasauliniu mastu įvedimui.

Svarbia figūra, buvusia už atsiskyrimo procesą jau daugelį metų, yra David Madi, Katalonijos verslininko Choano Baptistos Sendros anūkas, kultūrinės-separatistinės organizacijos Omnium Cultural įkūrėjas. Ši organizacija buvo įkurta stambių Katalonijos verslininkų, ir vienu iš jų įkūrėju buvo Luis Karuja, Rokfelerių interesų atstovas regione. David Madi yra Chordi Pajolos Demokratinės konvergencijos narys ir jis buvo lozungo „Teisė spręsti“ autoriumi, kuris davė naują postūmį separatistiniams siekiams. Kai Artūras Mas‘as buvo vyriausybėje, jis laikė jį vienu iš savo mėgstamiausių patarėjų. Madi laikomas artimu Tatso Benet, esančio dešiniąja Chaime Rureso ranka Madiapro kompanijoje.

Pats Chaime Rures yra Britanijos grupės WPP ir Džordžo Sorošo (Gala Capital) Mediapro verslo parneriu.

Neskaitant Kosovo separatizmo palaikymo, Katalonijos politikai buvo labiausiai nuoseklūs Izraelio interesų, atlantistinės(proamerikietiškos) strategijos ir neoliberalios politikos Ispanijoje šalininkai.

Pavyzdžiui, Mossos d‘Esquadra – automominės Katalonijos policija gaudavo paramą ir konsultacijas iš Mosado. Katalonijos generaliteto Konkurencingumo agentūra ACCIO pasirašė susitarimą su Izraelio partneriais. Būti tarptautiniu referendumo stebėtojo statuso atstovu atvyko Izraelio Kneseto Ksenija Svetlova. Ši parlamentarė yra Sionistininės Sąjungos, centro-kairės politinio susivienijimo, kuris yra Netanjachu vyriausybės opozicijoje, atstovė.

Ką berašytu Katalonijos ar užsienio MIP apie (ne)įvykusį referendumo bandymą, perteklinę policijos ir gvardijos jėgos (pagal Aukščiausiojo Ispanijos Teismo sprendimą) panaudojimą ir demokratines teises, vargu ar paprastų Katalonijos gyventojų interesai sutampa su politinio regiono elito interesais. Kai separatistinė propaganda pakankamai stipriai primena ukrainietiškąjį fenomeną (nuo pranašumo jausmo iki įsitikinimo, kad atskirai nuo Ispanijos Katalonija bus klestinčia šalimi), patys politikai turi konkrečius pragmatinius interesus.

Vienas iš jų – labiau autonominis migracinių procesų reguliavimas, kas leis ir vėl panaudoti atvykusius (pagrindinai iš Maroko) kaip pigią darbo jėgą. Vargu ar vietinių katalonų interesas yra darbo vietų praradimas, bet elito verslas, suprantama, to savo agitacijoje nepaminės. Patys migrantai aktyviai integruojasi į vietinę politiką ir palaiko separatistines nuotaikas. Pažymėtina yra organizacijos „Naujosios Katalonijos jaunimas“ veikla, kurios nariai pilnumoje yra išeiviai iš Afrikos, Azijos ir kitų regionų.

Net ir esant nesėkmingam nepriklausomybės scenarijui, Katalonijos politikai-verslininkai, greičiausiai, liks laimėtojais, nes tam, kad nuramintų regioną Madridas bus priverstas nukreipti į Kataloniją papildomas investicijas, kaip tai jau ne kartą buvo daryta. O globali plutokratija vietinių separatistų asmenyje ir toliau tęs savo projektus, remdamasi tarptautiniais ryšiais su kitais neoliberaliais oligarchais.

vertė: Alenas Kostiugovas

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 16

 1. konkurencijos nėra says:

  banksteriai Valdo!

 2. Algimantas says:

  Visi pasaulio neramumai eina is vieno centro.

 3. Dainius V. says:

  Kaip teigia klasikinis posakis : visada reikia surasti tuos ,kam viena ar kita situacija atneša daugiausiai naudos,aš asmeniškai negaliu suvokti kas pakėlė katalonus prieš Ispaniją,tačiau net tokiam kaip man vaizduojasi „ilga“ realios jėgos „ranka“ šiame procese,beje esu šventai įsitikinęs ,kad būtent tokia jėga suskaldė imperiją CCCP ir buvusiais jos satelitais susovietintas „broliškas“ respublikas, pavertusias jas JAV ir vakarų „supuvusio“ kapitalizmo donorais ir įvairių eksperimentų žiurkėmis.

 4. sigitas eilinis says:

  a ka noreti iš tokios tautos kai neigali net savo kalbos apginti? cha,kiek litovcu liko? tū normaliu,kurie ne zydus jav ar marsiecius kaltintu del savo valstibes žlūgymo,o save: avynų banda

 5. sigitas eilinis says:

  cia aš gal ne i tema,tasciau omenije tiurejau litovcus,o ne katalonus(beje dėl mano gramatikos: esu baigęs du aukštuosius Vilniuje,esu magistras ir kelių ekonomikos tema brošiūrų autorius,žinomas tik siaurame rate,tačiau rašau specialiai su rašybomis klaidomis,ne didžiuma Jūsų,lietuviškai rašančių savo gimtąją kalbą iškraipote ir kitaip nuvertinate,tokie jūs neverti didžios Rzeczpospolita Obojga sąjungos vardo,jūs kai reikia kalbantys lenkiškai,rusiškai,dabar visi be išimties pasidavę anglizmui,ar pas jus liko nors kiek tautiškumo apraiškų?) Litovcai? ajū!

 6. ligonis says:

  Į tokių,kaip SIGITAS EILINIS kliedesius nereikia kreipti dėmesio.Jo tikslasyra lietuvių supriešinimas su lenkais.Kam tai yra naudinga,supranta visi.Nieko jis nebaigęs ir joks jis ne lenkas.Jis yra baigęs nepilną vienos,žinomos visiems,įstaigos ,esančios Latvių gatvėje sutrumpinta kursą.Tokie sigitai seniai jau bando įkalti pleištą tarp lietuvių ir lenkų,tik jiems šnypštas gaunasi.Na o paskutinysis SIGITAS EILINIS daro gėdą visai Kremliaus demagogų mokyklai,nes blevyzgoja visiškas „pievas“.Net šiam tinklapiui jis yra nepatogus ir nesuprantamas :)

 7. sigitas eilinis says:

  na kliedesiai ar ne-koks skirtumas ką aš rašinėju,kartoju,man tai malonus laisvo laiko praleidimas,tačiau visokie ligoniai rašinėjantys čia ir visur kitur beveik visi akivaizdūs beraščiai,tai kaip aš esu lenkas,tai jei tokie patys lietuviai,ir situacija valstybėje nesikeičia į gerą ir tik LIGONIAMS visur Kremlius vaidenasi,tai būtent šioje vietoje ir iškyla klausimas kas ir kiek yra baigęs,o jūs kliedėkite rusais žydais marsiečiais ar dar kokiu velniu ir rinkite į valdžią toliau,kol jums į subines kuolus sukals,na tai ir varykite ant manęs,svarbu netingite : man tik malonumą suteiksite

 8. Romanas says:

  Sigitai , iš jūsų nors ir šiurkštokų komentarų man atrodo , kad ir jus jaudina Lietuvos ateitis. Ar teisingai aš supratau ? Tai ką reikia daryti , kad žmonės sugebėtų išsirinkti tokius politikus , kurie norėtų dirbti visų labui ,tai yra – būtų altruistai? Tie žmonės – rinkėjai , kurie gauna informaciją apie būsimus valdžios atstovus iš LRT ar iš mūsų televizijų ir balsuoja už tuos atstovus , kuriuos palaiko šios masinės informacinės priemonės. Ir tokių rinkėjų , kurie dalyvauja rinkimuose yra absoliuti dauguma . Reikia žmonių , kurie domėtųsi politika , nes tik tokie gali padaryti teisingą pasirinkimą . Taigi Sigitai , kaip reikėtų keisti tokią padėti? Gal reikėtų keisti dabartinę rinkimų sistemą , tačiau kas rišis tai daryti , nes dabartinė rinkimų sistema leidžia įtakoti rinkėjų pasirinkimą ?

 9. pestininkas says:

  Kažkodėl straipsnis niėko naujo nepasakė, Ausytės tai tos pačios chebrikės už referendumo, kaip ir donbase kyšo…..

 10. konkurencijos nėra says:

  Skaldyk ir valdyk!

 11. ligonis says:

  Nereikia Sigi taip nervuotis.Mokintis reikia.Niekada akiplėšiškumas nepakeitė išsilavinimo.Akivaizdu,kad Jūs pats labjausiai čia žavitės savo nachališkumu.Tokių,kaip Jūs apsimetinėjimas eruditu-eilinis,iš koto verčiantis,bajeris.Verkia puodas,kad katilas juodas.

 12. sigitas eilinis says:

  jūs ponai tai jau tikrai nieko nepakeisite,aš turėjau kantrybės išstudijuoti šį portalą ir pasiknaisioti po jo archyvus ir ką aš pamačiau : daugybę buvusių protingų komentatorių,kurie jau „dingę“ ,bet jie kažkada savo laiku taip pat rašė kaip dabar jūs čia visi,ir kas ?Atsakykite man,ponai lietuviai,kas pasikeitė nuo jų rašymo iki dabartinio ?Ogi viskas perpus blogiau imant aplamai viską.Ir tendencingai blogėja.Ir tai ne mėnesiai,tai metai ir net ne vieni praėjo,o jūs vis vokrug do okolo ir mano nuomonę šūdus malate.Jums kaip šuniui kaulą numeta straipsniuką ir tuoj puolate ginčytis vienas su kitu.O kas jūs ponai po visokiais išgalvotais nikais esate? Aš pasakysiu- eiliniai bailiai,vienas kitas komentatorius drįsta parašyti vardą ar net pavardę,tai gal pradėkime nuo to,kad bendraukite žinodami tikruosius vardus,bent žinosite ką gelbėti reikės reikalui esant,jei tokie protingi ir vieningi ,o dabar tuščios jūsų kalbos „saugiai“ už kompų ekranų „drąsiai“išdėstyti savo tuščias mintis,jums savo laiko negaila?Aš galiu,nes dirbu tokioje sferoje ,kad kai kurie ligoniai ir kitame gyvenime ten nepaklius ir man l a b a i juokinga esą jus manančius,kad apie jūsų rašliavas nežino tie,kam reikia žinoti.Naivuoliai.Visa aukštoji politika yra nuleidžiama iš viršaus vaizduojant kažkieno pasirinkimą,viskas ir visada padaroma taip,kaip reikia virš debesų,ir be jokių išlygų.Ir ne pas tokius kaip aš turite klausti KĄ JŪS TURITE DARYTI?,o vieni kitų tokių protingų ir „įžvalgių“,tikinčių kad Brexit žmonės nubalsavo.Nėra palikta net menkiausios galimybės pakelti mases iš apačios be naudos virš debesų.Jūsų Paksai,Vaišvilos ir pan.iki pažaliavimo gali rašinėti ir juos beveik leis spausdinti,nes jie yra tik lojantys nepašerti mišrūnai.Kai „kai kam “ pasidarys negera nuo jų skalambinimo-sunaikins ir nebūtinai fiziškai.Aš gyvenu sotų gyvenimą ir man nėra kuo skūstis,tačiau akivaizdžiai matau neteisybės mastą lyginant šią gražią šalį ne tik su Lenkija.Kaip ten rašė vienas kad kalbų mokėjimas tik mėšlo daugiau galvoje pridaro,gal ir taip,bet tik žmogui siaurų pažiūrų.Taip,aš neabejingas Lietuvai,nes susiklosčius aplinkybėms turiu dvi tėvynes : Lietuvą ir Lenkiją ir abi vienodai man brangios.Toje pačioje Lenkijoje nėra viskas gerai,savų durnelių ir marionečių taip pat užtenka,bet ten liaudis kitokia,čia pas per TV nerodo,kokie streikai tuoj kyla,jei vyriausybė pabando užkabinti ,nes ten skyrium nuo čia pas jus nėra sunaikintas smulkusis ir ypač vidurinis verslas.Dėl to lietuviai yra neįgalūs nors smulkmeną pakeisti savo naudai,nes nėra kas gali tai įtakoti: jūsų tautiečių beribis godumas išvarė iš šalies veikliausius žmones,likusieji čia kimba vieni kitiems į gerkles už sausesnę vietą po nesibaigiančiu mokesčių baudų lietum..jūsų draugai giminės užsienyje bijo garsiai lietuviškai viešumoje kalbėti,kada lenkai ,net ukrainiečiai tuo net mėgaujasi…Jūs mirštanti padlaižių melagių ir bailių tauta,kaip jūs elgiatės vienas su kitu?vien šiame portale puikiausiai matosi ir prašau nemaišyti dviejų sąvokų kas liečia mane : man patinka Lietuva,o ne lietuviai.

 13. ligonis says:

  Tai kodėl Tu čia,jei jau lietuviai nepatinka?Rašyk į lenku spaudą.Įtariu,neskaitytų tokių paistalų net senieji „kresų“ gerbėjai.Kaip jau minėjau,tokių sigitų rašliavos tikslas apspręstas Latvių gatvėje.Nenusimink,narsicizmas tokiems Sigitams ne kliūtis ,bet pliusas.Taip ,kad gali „varyti“taip ir toliau.Tik nemanau,kad visi :Sarmatuose“ serga savęs niekinimo manija.

 14. sigitas eilinis says:

  tu esi toks,ligoni,koks esi kaip man rodosi ir aš savo nuomonės nekeisiu ir taškas o tu ,gali rašinėti ką nori ir kur nori – asmeniškai man giliai pofik

 15. Romanas says:

  Taip , Sigitai , Jūs viską teisingai pastebėjote . Padėtis tikrai nekokia , tačiau viltis miršta paskutinė . Tačiau šioje situacijoje yra vienas niuansas apie kurį neteko man niekur girdėti . Valdžioje dirbantys žmonės yra tėčiai ir mamytės , seneliai ir močiutės bei proseneliai ir prosenelės . Beveik visi jie turi savo vaikus ,anukus ir proanukus , o kai kas ir proproanukus , kuriems nori gražios ateities . Ši ateitis turi būti pradėta kurti jau šiandien . Negi šito nesuvokia dabar valdžioje esantys žmonės ? Šiuo metu jie užima gerą padėtį visuomenėje , gauna neblogas algas – kurios leidžia jiems oriai gyventi . Bet tai yra laikina , praeis sakykim 5-10 metų ir situacija daugumai pasikeis . Tačiau , kad suaugtų proanukai reikia žiūrėti į ateitį per 50-60 metų laikotarpį . Dabartinė šalies raida rodo – kad po mūsų nors ir tvanas .

 16. sigitas eilinis says:

  Romanai.tuo mūsų valdžia ir taip pavadintas elitu sluoksnis taukų skiriasi nuo išsivysčiusių šalių valdančiūjų,kad anie irgi vagia,tačiau palieka procentą ir liaudies gerovės indeksui pakelti skyrium nuo mūsų besočių,prie to dar ir nemąstančių .

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top