Klaipėdos SGD terminalas oficialiai pripažintas nerentabiliu

2017, 2 spalio, 1:01 | kategorija Ekonomika | atsiliepimų (18) | peržiūrų 6 970 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Independence - Lietuvos energetinė "nepriklausomybė"

Trijų Pabaltijo valstybių — Lietuvos, Latvijos ir Estijos — derybos dėl bendros rinkos dujų klausimu sukūrimo, kaip buvo tikėtasi, neatnešė jokio rezultato — labai jau skirtingi šių šalių ekonominiai interesai. Lietuvos premjeras Saulius Skvernelis buvo priverstas pripažinti, jog ta iniciatyva, kurią pastaraisiais metais Vilnius įkyriai piršo savo kaimynams, žlugo.

Papildomai buvo siekiama vienu metu išspręsti keletą kitų dalykų: iš vienos pusės, įpiršti Latvijai ir Estijai brangias norvegų suskystintas dujas, iš kitos – eilinį kartą įkišti ranką į Eurokomisijos kišenę, norint ten rasti pinigų „bendram“ regioniniam projektui dujų tiekimo klausimu.

Pirmuoju atveju Lietuvos valdžia tikėjosi pasidalinti su kaimynais ta našta, kuri gulė ant jos pečių išsinuomavus iš Norvegijos plaukiojantį SGD terminalą. Žinoma, tai padaryti reikėjo kaip galima greičiau. Šalyje kasmet mažėja pramoninės gamybos apimtys, o tai įtakoja ir dujų vartojimo apimčių mažėjimą vidaus rinkoje. Ir tai tuo metu, kai Lietuva, pasirašiusi sutartį su norvegų tiekėju Statoil, naudojasi minimaliu į šalį eksportuojamų dujų kiekiu.

Kitu atveju, eilinis energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos projektas atvertų Europos struktūrinio finansavimo duris.

Premjeras S. Skvernelis komentuodamas situaciją apgailestavo, kad Latvija šiuo klausimu pasinaudojo pauze, kuri sužlugdė paraiškų EK padavimo terminus. Kaip jis pabrėžė, „norint gauti europietišką paramą būtina pateikti bendrą trijų Pabaltijo šalių projektą, – priešingu atveju mes turime ieškoti kitų būdų, kaip sumažinti naštą mūsų mokesčių mokėtojams“.

Pasirodo, visas „šlovingas energetinės nepriklausomybės“ kelias, pradedant nuo 2014 metų, nuolat kėlė galvos skausmą. Visą tą laikotarpį Lietuvos valdžia ieškojo būdų kaip ištrūkti iš to jungo, į kurį įsikinkė savo noru.

Jau praėjus metams po terminalo įvedimo rikiuotėn Lietuvos valdžia sumažino jo apkrovą iki 20 proc. (minimalios leidžiamos technologinės apimtys). Valstybė (vyriausybė) net bandė, pasitelkdama ne rinkos mechanizmus, skatinti vidaus rinkoje brangesnių, nei rusiškų – tiekiamų vamzdžiais, dujų naudojimo augimą. Buvo priimtas įstatymas „Dėl suskystintų gamtinių dujų terminalo“, įstatymiškai įpareigojantis stambius pramoninius vartotojus ir komunalines įmones pirkti iš SGD terminalo trečdalį reikalingų dujų. Nepadėjo.

Tokia politika, kaip ir įspėjo ekonomistai, sukėlė komunalinių paslaugų kainų augimą.

Vilniui tapo aišku, kad pagal sutartį numatytų dujų apimčių nepanaudojimas gresia didelėmis baudomis. Ir ne tik. Dar buvo galima sulaukti bylinėjimosi Europos teismuose. Juk lietuviškasis įstatymas terminalo klausimu pažeidė Europos Sąjungos įstatymą, pirmiausia — pagrindinį konkurencijos principą: „Vartotojas turi teisę laisvai pasirinkti sau tiekėjus, o tiekėjai savo ruožtu turi teisę laisvai aprūpinti vartotojus“. Atitinkamą skundą Eurokomisijai padavė Lietuvos dujininkų asociacija.

Tokiu būdu Vilniaus svajonė paversti Lietuvą energetiškai nepriklausoma šalimi subliuško, tapo klasikinėmis žirklėmis: krito paklausa, o išlaidos, skirtos plaukiojančio Klaipėdos SGD terminalo išlaikymui liko tos pačios (pagal sutartį su norvegų kompanija HoeghLNG, už vienos paros laivo nuomą reikia mokėti 189 tūkstančius JAV dolerių, už 10 metų — 689 milijonus).

Energetinis Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės „kūdikis“ ne tik atsidūrė agonijos būklėje, bet ir atnešė šalies ekonomikai realų nuostolį. Sandoris su Norvegija iš pat pradžių buvo nuostolingas visais parametrais, tačiau jį sankcionavo pati prezidentė. Kaip pastebėjo Lietuvos Seimo narys socialdemokratas Artūras Skardžius, šios situacijos absurdiškumas tame, jog „nuoma yra triskart brangesnė nei pats laivas“.

Ir kaip nustatyti tą nuostolį, kurį patyrė Lietuva dėl prezidentės Dalios Grybauskaitės ambicijų? Atsižvelgiant į iš anksto pareikštus tikslus, kai buvo tariamasi dėl plaukiojančio SGD terminalo nuomos, — energetinė nepriklausomybė nuo Rusijos — jie nepasiekti.

Rusijos koncernas „Gazprom“, analitikų duomenimis, iki šiol tiekia Lietuvai dujas (tenkina apie 60 proc. poreikio). Ir tai tada, kai šis koncernas, po to, kai 2014 metais dėl Lietuvos valdžios paskelbto vietinės dujų rinkos liberalizavimo pardavė visus aktyvus, prekiauja su šia šalimi tokiomis pat kaip ir kiti tiekėjai sąlygomis.

Lietuva 2016 metais pralaimėjo ginčą su „Gazpromu“ Stokholmo arbitrų teisme, kai reikalavo išieškoti iš šio dujų milžino 1,4 milijono eurų, nes esą 2004–2012 metais permokėjo už pirktas dujas. Lietuviams teisme buvo nurodyta, jog terminas „teisinga kaina“ yra abstraktus, o reikalauti tiekti dujas „žemiausia kaina — beprasmiška“.

Rezultatas: teisminėms išlaidoms padengti Vilnius turėjo „pakloti“ šimtus tūkstančių eurų.

Taigi Dalios Grybauskaitės pareiškimai apie terminalo „laimėjimo istoriją“ ir jau pasiektą energetinę nepriklausomybę nuo RF neturi pagrindo, jie turi populizmo kvapą. Premjeras Saulius Skvernelis paneigia jos pareiškimus.

Per aštuonerius savo prezidentavimo metus D. Grybauskaitė sugebėjo įstumti Lietuvos–Rusijos santykius į aklavietę, atimdama iš šalies ekonomikos rusiškas investicijas ir krovinių eksporto srautus. Jos vadovavimo rezultatas — užsitęsęs ekonominis sąstingis, ryškiausias šalies istorijoje atotrūkis tarp turtingųjų ir skurstančiųjų, neregėtas ES mastais gyventojų emigravimas, keliantis realią grėsmę nacionaliniam saugumui, o taip pat visiška priklausomybė nuo ES finansinės adatos. Štai tokia ji, Lietuvos „laimėjimų istorija“.

šaltinis: rubaltic.ru

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 18

 1. Dainius V. says:

  Čia ne mano nuomonė,tik girdėta frazė ,kurią pasakė politikas ,seimo narys Gražulis Pūko TV laidoje : „….a.a. verslininkas Lubys siūlė patiems pastatyti tokį laivą ir gabentis dujas iš Norvegijos ar iš kur kitur,buvo parengtas projektas kuris būtų kainavęs daugiau nei per pusę,nei dabar Lietuvai kainuoja tą plaukiojanti talpykla,tačiau Lubio ir jo grupės siūlytas projektas buvo kažkodėl atmestas,o pats Lubys „kažkaip nesėkmingai “ nugriuvo nuo dviračio ir numirė.“ Savo nuomonės nereiškiu,tačiau pagrįstai manau kad šioje vietoje komentarų nereikia.Kaltininkas dėl esamos situacijos daugiau nei aiškus.Žiūrėsim kaip bus toliau.tik netikiu kad tam žmogui bus pareikšti kaltinimai bent jau savo užimamos padėties panaudojimu spaudimui kitiems : labai dažnos kitaip manančių mirtys.Be abejo,kad nuo išsekimo ir senatvės,Nuo ko gi daugiau?

 2. Vidas says:

  Jei naudoti medicinine terminologija, medicina, grybauskates, landzbergio atzvilgiu, bejege…..
  Ir, reikia tiketi, jog ateis laikas, kai teks, visdelto, atsakyti uz padarytus milziniskus nuostolius valstybei, uz tautos nuskurdinima,  nes politine shizofrenija neatleidzia nuo baudziamosios atsakomybes……!!

 3. sigitas eilinis says:

  vienas išdryso parašyti,o kiti vėl „“uodegas pabruko“, a ka pasakysi,kaip ir taip viskas aišku,ar ne komentatoriai litovcai,oi atsiprašau grynakraujai lietuviai kaip šunys lojat vieni ant kitų,o ant teisybės eiti- slabo?ir be be to jusu klouno gražuliso buvo žinoma,kad tas lubis norėjo ir galėjo lietuvišku kapitalo indėliu viską pigiau per pus tokį laivą pastatyti,bet gal pravda tane,kad ir tas rymtas verslylinkas matė koks tai yra šudas ir kom tai reikia…ubagai bet pirmiausiai dvasios

 4. pestininkas says:

  Sigitai eilini, tai išeina visi „litvinai“ „glušai“, tik tu viėnas čia „piėnknas“?! O pats gyvenime daug „čiėsnas“ aplinkiniams buvai ir esi? Gal biškuti „susturėk“ ! Mes ir taip žynom mūsų „padlų“, darbus, ir juos mokam skaičiuot! Ir „mokytojų“ matėm vysokių, ant sviėto. Taigi gal nereikia čia koneveikt iš pykčio kolegų! Nes sulauksi adekvataus atsako savo adresu, aš taip manau. Su pagarba TAU!

 5. sigitas eilinis says:

  ne ne ,tikrai ne visi litvinai glušai- tie tupi seime ar yra“gerbiami“ verslyninkai,čia aš turėjau mintise tuos,kurie vadinami pas jus runkeliais,juk einate balsuojate ir vis išsirenkate blogiausius,nors žynote savo „padlu“ darbus.tai kas jūs?ne glušai? :))))))))))))

  Sigitai, galim keikti vieni kitus, bet geriau tai daryti ne čia!

 6. konkurencijos nėra says:

  Sigitai, eilini glušai, prieš sapaliodamas apie rinkimus sužinok Lt rinkimų įstatymo gudrybes!

 7. xxxx says:

  Laidą „Sąmokslo teorija“, kurioje Skardžius papasakojo apie šią aferą, uždarė, Skardžių per visas TV rodo kaip nusikaltėlį, kas išdrįs dar kažką blogo kalbėti apie „ekselenciją“ ir jos juodus darbus?

 8. sigitas elinis says:

  Jo,jeigu kiekvienam glušui įremia pistoleto vamzdį ar peilį į šoną kad eitų balsuoti?! taigi kad ir žynodami tas „Lt rinkimų įstatymo gudrybes“ vis vien einate balsuoti,tai čia tikrai jums konkurencijos nėra

 9. As says:

  Kur pranest VSD apie si tinklalapi?

 10. Darius says:

  Labai abejoju ar kada nors tie kas dabar valdzioje bus nuteisti. Pries juos buve tokie, kaip premjerai A.Kubilius, A.Butkevicius, tas pats „dorybes nesejas“ E.Masiulis jau senai turejo tupeti uz grotu del salies turto pardavinejimo ir tautos genocido…

 11. bebras says:

  Dar vienas „pažangus“ energetikos sprendimas prie Elektrėnų dujinio bloko, kuris irgi niekam nereikalingas. Panašu kad Lietuviai reikia savos Bastilijos dienos su „pakabukais“ Gedimino prospekte, nes kitu atveju nebereiks ir rusų, savi „gelbėtojai“ valstybę ir tautą pribaigs.

 12. Pro says:

  to ->> As,

  Tai kad šis tinklapis yra minimas VSD ataskaitose ir jį ir be jūsų pranešimų VSD žino – pavėlavot. Tačiau gen prokuratūra tyrusi šį klausimą nerado jokio nusikaltimo sudėties. Įveskite aukščiau paieškos langelyje „vsd ataskaita“ – ir pamatysite viską, kas jus domina. Ir nesinervuokite – kenkia sveikatai.

 13. Jonas says:

  Jei nors pusė parašyto yra tiesa, tai ta grybauskaitė turėtų tuojau pat atsistatydinti arba būti atstatydinta, o „ekonomistas“ ir rašytojas kubilius uždarytas į Lukiškių „pencijoną“ „ekonominį main kampf“ rašyti neribotam laikui!

 14. Anupras says:

  „Jonai“ apsidairyk : ne tik tai kas parašyta,bet dar žymiai daugiau padaryta,daroma ir ruošiamasi daryti,Valdžiažmogiai speičiami į kampą ir JAV šeimininkų,ir Briuselio „administratorių“ ir sava liaudis pernelyg viskuo domėtis pradėjo.Žinote ką daro į kampą užspeitas žvėris? Teisingai,Tad laukime vargšai runkeliai „naujovių“ greitu laiku.

 15. Laurynas says:

  Jeiguvir padaryta klaida del nuomos, tai dabar reikia ieskoti kaip sita laiva „idarbinti“, pasaulis platus, gal galima gabenti dujas kazkur tarp kitu saliu, nebutinai baltijos, gal vokietijai, svedijai, gal jav, reikia ieskoti galimybiu

 16. memel says:

  >Laurynas< reikia paleist bigplude nuolat plaukiot netoli Somalio krantu ir problema issispres savaime

 17. O kas says:

  O kas atsakys už Rail Baltica nesąmonę, kuriai sukišta šimtai milijonų Lietuvos ir Europos pinigų. Tuo geležinkeliu niekas nevažiuoja – nei keleiviai, nei kroviniai. Ir nevažiuos. Paskaitykite mano straipsnį „Projekto Rail Baltica kilpos ir zigzagai“.

 18. žinoma, says:

  terminalas stovintis-nerentabilus, ekonomiškai nenaudingas, inkaras ekonomikai, girnapusė po kaklu, bet jeigu jį (terminalą) teisingai įdarbinus atsipirks gana greitai , o ne plūduriuos sukeldamas galvos skausmą ir depresiją, nes savininkui kas? išnuomota pinigai kapsi, bet nuomininkui (Lietuvai) svarbu teisingai jį išnaudoti, o ne virkauti, kam ašaros naudingos? faktas dujų kaina ženkliai krito atsiradus terminalui-laim4jome visi gal dėl to ir pabiro ašaros ir kiek šluostytojo! juokas ima

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top