Naujos ES taisyklės. Indėlininkai turintys iki 100 000 eurų – bijokite

2014, 8 spalio, 5:00 | kategorija Metodologija | 11 komentarų | peržiūrų 957 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslkėlis

ši trjulė kuria taisykles Bankų sąjungai, kurios taps svarbiomis kiekvienam taupančiam pinigus europiečiui: Hermann van Rompuy (niekieno nerinktas), Dalia Grybauskaitė( išrinkta 68,21 procentų iš dalyvavusių rinkimuose lietuvių), Jose Manuel Barroso (žiūrėti van Rompuy) | (Foto: consilium)

Banko bankroto atveju kiekvienas jo klientas turės nemažai problemų, nors dėl indėlių draudimo santaupos šiaip turėtų būti saugios. Konkretus ES siūlymas, kad klientai bankroto atveju galės kas dieną nusiimti nuo savo sąskaitos tik nuo 100 iki 200 €urų. Tokia padėtis gali tęstis iki trijų savaičių. Kas planuoja didesnius pirkimus, turi laiku (iš anksto) apsispręsti, kokiu būdu jis galėtų atsiimti savo pinigus.

Patyliukais nuo visuomenių, ES ruošiasi konkretiems žingsniams banko bankroto atveju. Prieš kelias savaites buvo nutarta bankų gelbėjimą vykdyti savaitgaliais, o indėlininkai turintys sąskaitoje daugiau nei 100 000 €urų, akcininkai ir obligacijų savininkai privalės banko gelbėjimui atiduoti dalį savo indėlių lėšų.

Lietuvos pirmininkavimo ES laikotarpiu buvo pateiktos konkrečios banko gelbėjimo detalės. Jos bus labai nemalonios kiekvienam indėlininkui, nors daugelis tiki, jog indėlių draudimas juos išgelbės ir bankroto atveju mokės tik turtingieji, – tai yra tie indėlininkai, kurių sąskaitose daugiau kaip 100 000 €urų.

Lietuvos pasiūlymas: jei bankas bankrutuoja, savų pinigų iš karto neatgaus ir smulkieji indėlininkai. Iki keturių savaičių – 20 darbo dienų turės tenkintis tik būtinomis išlaidomis: nuo sąskaitos galės nusiimti nuo 100 iki 200 €urų per dieną – nedaugiau. ES komisija, vadovaujama, niekieno Europoje nerinkto, prezidento Van Ronpuy, iš pradžių nutarė, kad indėlininkai savo pinigų lauks keturias savaites.

ES parlamentas šį laikotarpį palaikė per ilgu ir pareikalavo šį laikotarpį sutrumpinti iki penkių dienų, po kurių indėlininkai atgautų savo pinigus. Dėl tos priežasties, kad techniškai to įvykdyti neįmanoma – nė vienas bankas realiai neturi tokių pinigų. Kompromisas atrodo taip: teks 20 dienų laukti, bet galima bus gauti nuo 100 iki maksimaliai 200 €urų kasdien iš bankomato.

Tris savaites reikės bijoti, kaip rašo vienas iš biržos laikraščių, ir taip iki 2020 metų, kol nacionalinės priežiūros tarnybos susimils arba indėlininkai nusisamdys rusus su automatais, tada procesas gal ir pagreitėtų: pradžioje 15, vėliau 10 ir 2032 metais sutrumpės iki 7 dienų.

Iš tiesų tai reiškia, kad visi indėlininkai aklai pasitikėdami Angelos Merkel ar Wolfgango Šoiblerio (mūsų atveju JE, vertėjo pastaba) pažadais, kad iki 100 000 Eurų indėliai bus saugūs, – turės maldauti ir bijoti, kad neprarastų savo santaupų. Jeigu nenorite prarasti savo pinigų ir jais disponuoti kaip jums tinka ar patinka, o ne po 100 €urų į dieną, tai turite rimtai pagalvoti, kaip prieiti prie savo pinigų banko bankroto atveju.

Šie planai rodo, kad banko bankroto atveju negalima pasikliauti valstybine parama. Gali būti ir taip, kad „nenumatytos aplinkybės“ prives prie to, jog ir paprasti indėlininkai bus priversti paaukoti dalį savo santaupų, nors jų santaupos ir neviršys 100 000 €urų ribos.

„Vokiečiams ši tema dar bus priminta“, kaip Lietuvos centrinio banko valdytojas Vitas Vasiliauskas sakė žinių agentūrai Reuters, jis esą įsitikinęs, kad Bundestago rinkimai šį procesą šiek tiek palėtins, bet Bankų sąjunga ES – super prioritetas.

Dar nėra bendro sutarimo, kokio dydžio sumos bus mokamos už indėlių draudimą. Šioje vietoje ES ginčijamasi, kas paskaičiuos kiekvieno banko rizikas, kad nustatyti įmokų dydį. Biurokratai gavo rimtą užduotį. Pradžioje įnašas „galėjo“ priklausyti nuo rizikos, dabar įnašas „turi“ būti paskaičiuotas po rizikos (post factum).

Kad draudimo įnašas „turi“ būti skaičiuojamas po rizikos, priešingai, nei  sako sveikas protas, priklausys nuo to, kad nacionalinės vyriausybės ateityje bus nušalintos nuo bankų rizikos vertinimų kaip nekompetetingos. Tuo užsiims patys bankai tarpusavyje ir tuo užsiims Europos bankų priežiūra EBA – institucija, belgų Daxia paminėjusi, kaip patikimą, kuri po kelių mėnesių po „streso“ testo nugarmėjo į bankų patikimumo indeksacijos apačią.

ES planai apie bankų bankrotus turbo spekuliacijų amžiuje prives prie to, kad streso išbandymus turės smulkieji bankų indėlininkai, ypatingai pagyvenę žmonės, kurie bus priversti savaitėmis drebėti nežinioje – ar jie savo santaupas atgaus, ar ne.

ES planuose tvyro nuotaikos Bankų sąjungą įvesti dar šiais metais. Indėlininkams bus striuka ir, kaip jau darosi aišku, ne tik turtingiesiems.

pagal: deutsche-wirtschafts-nachrichten.de

parengė: Remigijus Sinkevičius

Nuo redakcijos:

Europos Vadovų Tarybos pirmininko pareigoms išrinktas Donaldas Tuskas, perims H. Rompuy pareigas tik gruodžio mėnesį, iš esmės jau po „bankų sąjungos ECB audito“ rezultatų suvirškinimo ir preliminarių sprendimų.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarų 11

 1. Ec says:

  Grįžtam į tuos laikus, kada geriausias indėlis yra sveikata, vaikai, namas, daržas.

 2. PP says:

  Ir pinigai kojinėje, o ne banke.

 3. Simas Simaitis says:

  Kaip ten bebūtų, peršasi mintis, kad JE pasitreniravo ant Snoro banko. Ir laikas tinka, ir aplinkybės

 4. taigi says:

  Taigi atėjo laikas, kai pinigai neteko savo svorio ir reikšmės. Beje butai irgi neteko savo vertės, ypač jei tas butas turi kelis kambarius, o ne bendrabučio tipo patalpa, nes tokio buto nei parduosi, nei išnuomuosi, nei pats gali gyventi dėl ypač brangaus išlaikymo. Tai gerai čia rašė, belieka gyventi atokioje kaimo troboje ir džiaugtis savo išaugintu derliumi. Vaikams irgi jokių perspektyvų nesimato, o jų auginimas tapo nepakeliamai brangus ir reikalaujantis didelių nervų. Pasaulis griūva, o mes tik stebime tai iš šono, lyg tai mūsų neliestų.

 5. Mindas says:

  seniai sakiau, kad bankas ne vieta laikyti pinigus.

 6. T0mas J. says:

  Nelaikau pinigų banke (ir jums nepatariu), tad jokių problemų šioje sriutyje man nenusimato.
  Jei su bankais susidėsi – būtinai bėdų turėsi, anksčiau ar vėliau.

 7. Mindas says:

  bėdos prasidės ir tau Tomai, ir man, ir kitiems panašiems, jei bus daleista situacija, kad atsiskaitymai TIK per bankus, grynų panaikinimas ir pan.

 8. T0mas J. -> Mindas says:

  Atsiskaitymai tik per bankus – tai būtų ne teisinė valstybė. Jau dabar egzistuojančios kasos prekybos centruose „aptarnaujame tik su banko kortelėmis“ yra įstatymo pažeidimas, nes valstybė neišduoda tokių kortelių.

 9. PP says:

  Nusispjaut jiems ant įstatymų. Kai reikės, pakeis ir įstatymus. Tai tik formalumas.

 10. Simas Simaitis says:

  Liūdna, kad yra tokių, kurie dar galvoja, kad gyvename teisinėje valstybėje, tokių jau nebėra visame pasaulyje. Mes turime tik fašistinį didžiųjų koncernų ir bankų diktatą

 11. Stebėtojas says:

  Malonu kad čia tiek kritiškai mąstančių.
  Dar peno apmąstymams:
  http://www.thecommonsenseshow.com/2014/10/11/u-s-and-uk-to-test-big-bank-collapse-in-joint-model-run/

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top