Nekompetentingo rinkėjo pamąstymai dėl AE Lietuvoje

2012, 10 spalio, 14:04 | kategorija Ideologija | atsiliepimų (2) | peržiūrų 664 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlisŠiemet spaudoje, radijo, televizijoje buvo daug diskutuota dėl atominės elektrinės statybos tikslingumo Lietuvoje.

Buvo ir tiesioginių diskusijų, kurių metu galėjo pasisakyti bei užduoti klausimus ir Lietuvos gyventojai. Kai kurie skambinusiųjų, dėl kompetencijos ir informacijos trūkumo, išsakė abejonę dėl savo gebėjimų priimti teisingą sprendimą dėl šio atsakingo klausimo. Tuo tarpu politikai tokių abejonių neišreiškia, jie nebūdami nei energetikos, nei ekonomikos specialistais lengvai priima politinį sprendimą įgyvendinti šį Lietuvai per brangų, ekologiškai rizikingą projektą, kurio pasekmės Lietuvoje, o gal ir visoje Europoje gali būti jaučiamos kelis tūkstančius metų.

Artėja spalio 14 diena ir iki to laiko kiekvienam Lietuvos piliečiui reikia apsispręsti: reikalinga Lietuvai atominė elektrinė ar ne.

Nei aš nei kiti Lietuvos gyventojai tikrai nenorime kenkti Lietuvai, todėl lyg tai reikėtų sakyti „taip“ Lietuva turi išlikti branduoline valstybe.

Tačiau mes taip pat negalime tapti savo priimtų sprendimų įkaitais, nes jeigu mes dabar pasakysime „ne“ tai ateityje, gavę išsamią ir teisingą informaciją, mes dar galėsime pritarti atominės elektrinės statybai. Tuo tarpu, jeigu dabar mes pasakysime „taip“, pakeisti sprendimo mes jau nebegalėsime, nes, nutarus statyti atominę elektrinę, bus pasirašytos sutartys, daromos investicijos ir tada politikai turės tvirtą argumentą, kad jau tiek pinigų išleista ir dabar jau nebegalima atsisakyti, taip pat sudarytose sutartyse bus numatytos sutarties nutraukimo sąlygos, kurios reikš tam tikras pinigines sankcijas (baudas).

Aš kaip ir dauguma Lietuvos gyventojų nesu atominės energetikos specialistė ir neišmanau atominės elektrinės darbo subtilybių, tiesa, prieš 5 metus lankiausi šalia elektrinės įrengtame muziejuje, ten vadovė supažindino su AE maketu ir veikimu, bet tai mano kvalifikacijos nepakelia. Tad bandau pasverti „už“, tai ką girdėjau iš valdančiųjų:

1. Lietuva įgis energetinę nepriklausomybę
2. Vienos kilovatvalandės kaina (ar savikaina?) bus 18 cnt.

Tai tiek „už“, o dabar pažvelkime į „prieš“, kuriuos įvardijo ne tik visuomenininkai bei politikai, bet ir atominės energetikos specialistai:

1. Lietuvai tai labai brangus projektas, jeigu vis tik kaimynės (Lenkija, Latvija, Estija) ir prisidės prie statybos, tai dar nereiškia, kad jos prisidės prie būsimos AE uždarymo (įdėjus uždarymo sąnaudas į elektros energijos kainą, jie gali pirkti pigesne rinkos kaina iš kitų).
2. Ekologinė grėsmė. Ne kartą buvo kalbėta, kad Visagino AE pastatyta ant tektononio žemės plutos lūžio, tad ir nedidelis žemės drebėjimas galėjo sukelti katastrofiškas pasekmes. Pamename prieš keletą metų įvyko nedidelis žemės drebėjimas Kaliningrado srityje, ką padarė valdantieji, kad ten nebūtų statoma AE?
3. Nelaimės atveju Lietuva viena nebus pajėgi likviduoti avarijos pasekmių. Kas mums tada padės, kai gretimos valstybės bus susirūpinusios savo šalies piliečiais?

Anot specialistų Lietuvos energetinę nepriklausomybę užtikrinti gali jungtys su Lenkija ir Skandinavijos šalimis, o šiuo metu jungtis turime tik su rytų kaimynais. Reiškia reikėtų šturmuoti ne AE statybą (su viena turbina?) o mums naudingų jungčių statymą, tuo labiau, kad Europos Sąjunga nusiteikusi jungčių statybą finansuoti. Tokiu būdu galima būtų kuo greičiau nutraukti pasirašytas energetinės priklausomybės sutartis su kaimynais iš rytų.

Šiandien veikiančių AE elektros energijos kaina yra pigiausia – rimtas argumentas, nes mes visi norime gyventi pigiau, bet kas bus po 10 metų nežinome – bandoma tik spėti. Atominės elektrinės gyvuoja daugiau kaip 50 metų, o dar po 10-20 metų gali būti sukurtos ir saugesnės ir pigesnės naujos technologijos ir tada gali paaiškėti, kad mūsų atominė elektrinė bus ekonomiškai ir ekologiškai nenaudinga eksploatuoti.

Vietoje to, kad valdantieji pakviestų į diskusiją prieštaraujančius, atominės energetikos specialistus ir viešai su jais aptartų ir paaiškintų Lietuvos žmonėms visus AE pliusus ir minusus, jie organizavo absurdišką reklaminę kompaniją, kurioje net ir nespecialistas mato melą.

A. Čekuolis sako, kad Hitachi yra strateginis investuotojas. Nuo kada gamintojai tapo investuotojais? Kiek žinau gamintojas ar pardavėjas iš pirkėjo už parduodamą prekę ar paslaugą reikalaudavo (ir reikalauja) susimokėti, o čia su japonais gaunasi atvirkščiai – jie mums dar ir primokės?

Sulaukus žmonių pasipiktinimo A. Čekuolio skleidžiamu melu, atsirado kitas melas, kad AE statymui nebus naudojamos biudžeto lėšos, bet gi tai valstybinė įmonė ir jos pajamos dividendų (jeigu įmonė turi pelną) forma patenka į biudžetą, o jeigu įmonė neturi pelno, reiškia Lietuvos Vyriausybė, vykdydama susitarimus su rangovu ir investuotojais, turės reikiamą sumą skirti iš valstybės biudžeto, tuo pačiu labai ribojant (gali būti dar blogiau nei krizės metu) visus kitus Lietuvos gyventojų poreikius. Neturint biudžete perteklinių pinigų, teks skolintis iš bankų. Jeigu bankai už paskolą paprašys 5 procentų metinių palūkanų, tai per 20 metų reiks gražinti ne tik paskolą, bet ir 50 proc. paimtos paskolos, reiškia statybos kaštai pabrangs 50 procentų. Na o jeigu palūkanų norma bus didesnė, reiškia ir AE statybos kaštai dar padidės.

Reklamoje pastoviai minimi 18 centų. Kaip galima suskaičiuoti kainą, kai dar elektrinės statybos kaina nežinoma, o kiek gi kainuos tos elektrinės uždarymas. Ir kas mokės už tos elektrinės uždarymą? Hitachi??? O sprogus elektrinei kas, ta pati Hitači vėl skirs lėšas, o gal A. Čekuolis?

Jis bus kalčiausias, nes agitavo balsuoti „už“. Daugiau atsakingų nei SEIME nei VYRIAUSYBĖJE nebus rasta, nes jie nepakaltinami. (Jau seniai žmonės pasigenda teisės aktų dėl Seimo ir Vyriausybės atstovų asmeninės atsakomybės. Šiaip eiliniams žmonėms už grupinį nusikaltimą bausmė padidinama).

Atrodo, kad atominė elektrinė tikrai yra toks juodas darbas, kad išgauti Lietuvos gyventojų pritarimą, nutarta imtis visų priemonių. Vienas iš valdančiųjų atstovų debatų metu taip ir pasakė, kad noras išgirsti Lietuvos piliečių pritarimą yra toks didelis, kad gal būt ir buvo persistengta ir nutarta, kad visos priemonės tam tinka.
Pritrūkus pinigų Seimas spalio pirmą savaitę turėjo skirti dar 2 mln. atominės elektrinės reklamai. Vienu žodžiu už Lietuvos gyventojų pinigus bus ir toliau plaunamos tų pačių gyventojų smegenys ir akivaizdžiai meluojama.

Įdomu kodėl Vyriausybė mažina šilumos gamintojams elektros energijos gamybos normas? Specialistai pasisakydami per žiniasklaidą sako, kad Lietuva jau dabar gali pagaminti elektros energijos tiek kiek jai reikia ir dar daugiau. Reiškia mažinant šilumos gamintojams elektros energijos gamybos normą, bandoma sudaryti elektros energijos deficitą tam, kad Vyriausybės atstovai galėtų kalbėti apie elektros energijos trūkumą Lietuvoje ir būtinybę statyti atominę elektrinę.

Stebina, kad prezidentė tam pritaria, nes, jos manymu taip būtų mažinamas šilumos gamintojų pelnas. Jeigu tos įmonės priklausytų savivaldybėms, tai jos galėtų pelno sąskaita sumažinti šilumos įkainius arba gautą pelną panaudoti miesto reikmėms, bet kai tos įmonės buvo parduodamos, tai nei vienas prezidentas neišreiškė susirūpinimo dėl savivaldybių ar valstybės strateginių, tame tarpe ir energetinių įmonių perdavimo privačiam sektoriui.

Kodėl prezidentė neparėmė vilniečių, kai 2011 m. birželio 13 d. Vilniaus miesto taryba priėmė sprendimą Nr. 1-75 „Dėl sutikimo perleisti UAB „Vilniaus energija“ akcijas“. Čia įvardintas žodis „perleisti“, išeitų parduodamos, bet neįvardinta „perleidimo“ kaina. O jeigu įmonė buvo parduodama, tai kodėl nebuvo skelbtas konkursas? Mažesnės vertės turtas parduodamas viešame konkurse, o čia tyliai, ramiai buvo „padovanotos“ Vilniaus energijos akcijos. Kiek žinau Vilniaus energija buvo išnuomota Dalkijai, o dabar jau Vilniaus energijos savininkas kitas, tik kas jis? Cituoju minėto sprendimo 1 punktą: „Sutikti, kad įmonių grupės „Dalkia S.A.S.“ dukterinė bendrovė „Dalkia International S.A.“ (kodas Lilio komerciniame registre 433 539 566) perleistų visas turimas uždarosios akcinės bendrovės „Vilniaus energija“ akcijas (100 proc.) kitai įmonių grupės „Dalkia S.A.S.“ įmonei „Societe Valmy Defense 22“ (kodas Nantero komerciniame registre 509 256 707), liekant sutarties laiduotoja iki Vilniaus šilumos tinklų nuomos sutarties termino pabaigos“. Atvirai sakant, skaičiau kelis kartus, bet taip ir nesupratau, nes aš įsivaizdavau, kad jeigu aš nuomoju savo turtą, tai tas turtas mano, o čia išeitų, kad išnuomotas turtas jau seniai nebepriklausė Vilniaus m. savivaldybei.

Jeigu šilumos gamintojų elektros energijos kaina yra per brangi, tai kodėl negirdėjome nei vieno valdžios atstovo prieštaravimo dėl dar vieno energetinio bloko statymo Elektrėnų elektrinėje, kuri gamindama elektros energiją gan didelį šilumos kiekį, kaip gamybos atliekas, išmeta į aplinką. Atominėje elektrinėje gamybos proceso metu atsirandanti šiluma taip pat tampa gamybos atliekomis. Ar iš tikrųjų Elektrėnų elektrinės gaminama elektros energijos kaina yra pigesnė nei šilumos gamintojų gaminama elektros energija?

Klausimėliai atominės energetikos šalininkams:

1. Kodėl turėdami atominę elektrinę mes Lietuvos gyventojai už elektros energiją mokėjome brangiau nei latviai (vairuotojai kalba, kad tas pats yra su benzinu);
2. Kur dingo atominės elektrinės uždarymui kaupti pinigai, jeigu dabar grasinama, kad jeigu Europos Sąjunga neduos pinigų, tai lėšas uždarymui teks kaupti iš elektros energijos vartotojų (t.y. pakelti elektros energijos kainą). Apie tai, kad kaupiamos lėšos elektrinės uždarymui, buvo skelbiama žiniasklaidoje atgavus nepriklausomybę, reiškia mums teks antrą kartą mokėti už elektrinės uždarymą? Kurgi dingo tie sukaupti pinigai? Maiše be dugno? Ar ne todėl tiek Lietuvoje, tiek Vilniuje ar kituose miestuose siekiama vykdyti kuo daugiau statybų, kad pinigai patekę į tą kiaurą maišą galėtų byrėti į kitus nekiaurus maišus?

Taip, šiluminių elektrinių ir Elektrėnų elektrinės gaminamos elektros energijos kaina yra brangesnė nei veikiančių šiandien atominių elektrinių, tačiau aš sakau „NE“ atominei elektrinei, nes pasvėrus visus „už“ ir „prieš“ paaiškėja, kad valdantieji, neturėdami jokios kompetencijos, nebendraudami su specialistais, įtikėjo savo šventumu ir per jėgą bando primesti mums savo valią.

Valdančiųjų siekis bet kokia kaina pastatyti atominę elektrinę Lietuvoje primena mažo vaiko elgesį: pamatęs kad kiti uždegė laužą kieme ir jis gražiai dega, paima degtukus ir sukuria laužą savo namuose, kuo tai baigiasi mes žinome, bet vaikai už pasekmes neatsako, kaip ir politikai.

Kadangi iki šiol negirdėjau atsakymų į aukščiau pateiktus mano klausimus, jaučiamas tik didžiulis valdančiųjų spaudimas, kad Lietuvos gyventojai balsuotų „už“ nedalyvautų referendume.

Todėl kviečiu visus ateit į referendumą ir balsuoti „PRIEŠ“ atominę elektrinę LIETUVOJE, žemėje, kurią mums paliko protėviai ir kurią privalome palikti ainiams. Dar galime pasakyti kitaip: Žemę, kurią mes pasiskolinome iš savo ainių – privalome ir grąžinti tokią pat švarią, kokią ją ir gavome.

Janina Veličkaitė

————
Apie Ignalinos AE uždarymą ir REFERENDUMĄ dėl Visagino AE

Balsavimas

– Atsiprašome, šiuo metu nėra vykstančių Apklausų.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 2

  1. Gediminas says:

    Balsuoju ne prieš atominę energetiką aplamai, o prieš NAUJOS ATOMINĖS STATYBĄ.. Laikai keičiasi, yra daug geresnių energetikos šaltinių, bet jei veiktų senoji elektrinė, dar suprasčiau.

  2. lietuvis says:

    Dr.Rolandas Asauskas – apie Visagine statomą branduolinį reaktorių: “ Mums nori pastatyti nesaugų reaktorių“ va cia tai verta paziureti ka mums nori pastatyti. 2 serijos viso. http://www.youtube.com/watch?v=thpfXu_q46o&feature=plcp

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top