Priklausomybės alkoholiui atsikratęs Seimo narys E. Vareikis: „Esu nesveikas, nes negaliu „normaliai“ gerti?“

2016, 19 spalio, 16:23 | kategorija Sveikata | atsiliepimų (15) | peržiūrų 790 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Egidijus Vareikis

Egidijus Vareikis (58 m.) – politikas, mokslininkas, poetas, rašytojas, diplomatas, ginklų kontrolės ir tarptautinio saugumo ekspertas, Seimo narys. Alkoholio prieš tris metus atsisakęs politikas šiuo metu skiria daug laiko savanorystei, dalijasi patirtimi Minesotos programoje, lanko žmonių su priklausomybėmis bendruomenes, dalyvauja jų stovyklose.

„Normalus“ politiko gyvenimas leido pasiekti „dugną“

Gyvenau tai, ką žmonės laiko ir vadina „normaliu“ gyvenimu: šeima, labai intensyvus ir turiningas darbas, nestigo įdomios ir atsakingos veiklos. Dirbdavau daug ir entuziastingai, į poilsį ar pramogas žiūrėdavau kaip į savotišką tuštybę, kuriai iš viso nenorėjau skirti laiko. Per daug pasinėręs į darbus ir visuomenines veiklas apleidau kai kuriuos gyvenimo „saugiklius“, o pasitaikančias problemas kartais tiesiog lengvai „nuplaudavau“. Ilgainiui tai tapo visiems žinoma problema.

Mano priklausomybė susijusi su Lietuvos nepriklausomybe. Prasidėjus diplomatinei tarnybai visada gaudavau išgerti taurę geros kokybės alkoholinių gėrimų, man niekada neteko rūpintis nei kaina, nei prieinamumu. Buvo puikios sąlygos kiekvieną dieną šiek tiek paragauti alkoholio. Tada man atrodė, kad gyvenu teisingai, nors ir mačiau, kad iš tokio gyvenimo kyla didelės būdos. Kai artimieji mane įtikinėjo gydytis, aš nekreipiau dėmesio, maniau, kad galiu tai padaryti pats. Kiekvieną rytą sau žadėdamas gyventi kitaip, pasiekiau „dugną“ – bandžiau išvaduoti pasaulį nuo problemos, kuria esu aš pats. Tad išeitys buvo dvi: prisipažinti, kad alkoholis nugalėjo ir pasitraukti į gyvenimo užribį ar, vis tik, pabandyti atsikratyti priklausomybės.

Bandymai atsikratyti alkoholio parodė kitokį gyvenimą

AA grupę pradėjau lankyti seniai, 2011 m. Buvo labai gerai, bet tai neapsaugojo nuo 2013 m. rudenį įvykusio atkryčio. Pagaliau supratau, kad užuot kovojus ir ieškojus kompromisų su priklausomybe, reikia tiesiog pasveikti.

Pirmas mano etapas – Minesotos programa ir po jos pratęstas gydymas. Ligoninėse tuomet praleidau apie 3,5 mėn. Valgydamas tik ligoninės maistą numečiau apie 20 kg. Vieną rytą atsibudau, pamačiau, kad marškinių „guzikai“ sueina. Apsidžiaugiau pamatęs, kad galima „susitalpinti“ save į normalų svorį.. Kažkuriuo momentu tiesiog suvokiau, kad galiu būti ne priklausomas, o tiesiog – nepriklausomas. Galiu būti žvalus, pasitempęs, nepiktas, galiu atsikelti ryte be fizinių negalių ir dvasinių nuoskaudų. Paskui atsirado išvaizdos ir gyvenimo būdo pokyčiai. Daugelis šeimos narių, sirgusių ko-priklausomybe, taip pat pasveiko.

Pasikeitęs gyvenimo būdas atvėrė kelią į daugelį dar nepažintų dalykų, į naujus ir labai patrauklius gyvenimo nuotykius. Viskas labai pasikeitė. Knygas ir eiles rašau daug lengviau nei anksčiau. Niekada netikėjau galįs šokti pramoginius šokius, žaismingai groti pianinu, „sutalpinti“ savo svorį normos lentelėse. Džiaugiuosi, kad esu sveikas ir ne pagal amžių jaunatviškas.

Kasdienė veikla praturtinta malda ir tikėjimu

Mano kasdieninė darbotvarkė pasimetusi tarp konkrečių dienos, savaitės, mėnesio įpareigojimų ir vadinamos nenormuotos darbo dienos. Jokių aiškesnių ribų tarp darbo ir laisvalaikio, tarp Lietuvos ir užsienio, miesto ir kaimo. Kiekvienas rytas – naujo gyvenimo nuotykio pradžia, atsibundu ir laukiu nuotykių. Keliuosi anksti, be didelio vargo, stengiuosi detaliai planuoti dienos darbelius ir laikytis grafiko, kurį didele dalimi lemia ir be manęs planuojami posėdžiai bei susitikimai. Mėgstu savo darbą, tad ir dienos pabaigoje nesijaučiu išsekęs. Vakarais su malonumu dalyvauju kultūriniuose renginiuose.

Sportuoju. Mano sportas ypatingas – išmokau raumenų tempimo pratimų, galiu juos daryti posėdžių metu, važiuodamas automobiliu, neatsitraukdamas nuo „gamybos“. Nepamirštu pasirūpinti savimi, atrodyti padoriai, patraukliai sau. Man sportas reikalingas, kad jausčiausi gerai.

Tikėjimas ir malda visą laiką yra mano fone. Taip buvo visada, net ir tada, kai gėriau. Žmonės sako, kad man sekasi, o aš sakau, kad sekasi, nes susitelkiu maldai.

Patyčių atmosfera slopina norą pasveikti

Neretai girdžiu, kad esu nesveikas, nes negaliu „normaliai“ gerti. Tai reiškia, kad „normaliai gerti“ yra laikoma sveiko žmogaus požymiu. Kai bebūtų nemalonu kalbėti apie liūdną Lietuvos lyderystę alkoholio vartojimo statistikoje, bet liūto dalis joje tenka būtent tiems, kurie mano esantys sveiki ir geria sveikai. Aišku, kad kultūrinių stereotipų greitai nepakeisi, tačiau vien supratimas, kad sveiko gėrimo nebūna ir kad galima pasveikti, būtų reikšmingas žingsnis reikiama kryptimi.

Manau, kad ilgainiui vadinamoji viešoji nuomonė priklausomybių ligomis sergančių žmonių atžvilgiu pasikeis. Juk tarkim, diabetas irgi dažnai kyla dėl netinkamo gyvenimo būdo, tačiau tokių ligonių niekas nei smerkia, nei išjuokia. Jei jau juoktis – tai geriau iš netinkamo gyvenimo būdo. Norinčių pasveikti nuo alkoholizmo yra daug, tačiau neretai ir jie patys tuo netiki, ir visuomenės nuomonė, deja, yra vis dar palankesnė ligas slepiantiems, o ne sveikstantiems. Toks totalus sergančiųjų smerkimas ir patyčių atmosfera nustelbia norą kovoti su liga.

Džiugu, kad susidomėjimas sveiku ir blaiviu gyvenimu vis auga. Lyg atsiranda savotiška mada nevartoti alkoholio ar nerūkyti. Norisi tikėti, kad mada nebus praeinanti ir virs įpročiu.

Sigita Kriaučiūnienė

sveikuoliai.lt

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 15

 1. Dainius says:

  Daugiau nei juokinga,Jūs ką čia Sarmatuose reklaminius straipsnius spausdinate? Gal galima ir man pasireklamuoti?

  Pasireklamuokite, jei turėsite kuo pasigirti, o kad suprastumėte – tai ne politinė reklama, – tai bandymas parodyti, kokių pokyčių žmogaus gali pasiekti savo paties mąstymo atžvilgiu. Jei jūs to nesupratote […] Ir rinkimai čia ne prie ko – Sarmatai niekada nedalyvauja rinkimų reklamose.
  moderatorius

 2. Ec says:

  Na taip, rinkimai lyg ir praėjo :)

 3. Rosalie says:

  Kai apie pasieniečių šuni, visa menesi LT spauda kaip patrakus raso,tai mat nieko. O ce zmogus rado jegu nesuklupti. Tai is kart ….reklama. Na bendrai lietuviai esam, kaip cia be pavydo !!

 4. konkurencijos nėra says:

  Sekmės.

 5. Nu jo says:

  Manęs tokie pavypavimai neįtikino….

 6. Dainius says:

  na sakysime, aš gerai žinau to žmogaus aplinką,reiškiasi kaip ir patį žmogų pažįstu,galbūt įdomiau paskaityti apie paprastus darbo žmones,kurie atsisakė ydų trukdančių gyventi neįdėję TIEK DAUG pinigų ir vos ne visos giminės kolosalių pastangų.Gera naikinti priklausomybes,kai garantuotas pelningas postas ir finansinis užnugaris,o ką daryti eiliniams,kurie neturi pinigėlių pagulėti liukso palatose….čia pamąstymai apie lygiavą,nes priežastis nuplauti savo problemas alchogolyje šiandien gali norėti kas antras lietuvis. Pas tą gerb.žmogų viskas prasidėjo ne nuo gyvenimo sunkumų, ne iš vargo ,o iš ko kito…Žinoma,tai nereiškia kad aš jam neišreiškiu savo pagarbos,tačiau jo vietoje aš taip savęs sureikšminti neleisčiau ir buvusių purvinų paklodžių viešumai,kaip žinomas žmogus ir politinis veikėjas ,nerodyčiau.

 7. algirdas says:

  Man keista, kai žmonės, vietoj to, kad pasidžiaugtų pozityviu pavyzdžiu ieško razinkų vienoje vietoje, nors jų ten niekada nebuvo.

  Pastaba Dainiui – šis žmogus ne pats rašė, jūsų žiniai, pas jį paprašė Sigita Kriaučiūnienė, „Sveikuolių sąjungos“ viceprezidentė, jog jis pasidalintų savo patirtimi, kad kiti, kurie turi panašių problemų žinotų, jog jie gali tikėtis tokios pačios sėkmės, jog jie ne vieni, kad žinotų kur kreiptis ieškant pagalbos.

  Tad šioje vietoje reikia džiaugtis, kai žmonės išdrįsta viešai papasakoti tai, kas kitiems baisi gėda ir ko daugelis net sau patiems nedrįsta pripažint.

  Sarmatai visą laiką pasisako prieš alkoholio vartojimą, alkoholizmą, narkomaniją, rūkymą ir t.t. Todėl jie visada spausdino tokius straipsnius ir aš juos už tai gerbiu. Tai sveiko mąstymo kolektyvas iki kurių mums visiems dar plaukt ir plaukt.

  Ir siūlau, jei kažko nesuprantame – nereikšt viešai savo neišmanymo, o pasidomėt – gal dar kažko nežinau? Gal galiu pamatyt kažką gero tame, ką dabar peikiu?

  Pradėkim nuo pozityvo ten, kur jis aiškiai yra. Šiame straipsnyje jis akivaizdus. O jei kažkam nori kitokios medžiagos – rašykite patys. Tikiuosi, jog jūsų straipsnį išspausdins.

 8. Dainius says:

  Gerbiamas Algirdai,aš irgi taip pat manau,kad jeigu kažko nesuprantate,tai galbūt nereikia reikšti savo nuomonės viešai,kaip dabar padarėte.Jūsų žiniai,aš žinau kas ir ko paprašė parašyti šį straipsnį, taip pat numanau dėl kokių priežasčių.Tačiau Jūs gerai išsireiškėte apie šį tinklalapį,nes Sarmatai bent jau stengiasi keisti žmonių pasamonę,nors tai nėra lengva daryti,nes daroma daug nenatūralių kliūčių.Vis gi jie yra.
  Pozityvą visada matau,kaip ir šiuo atveju, tik nepatinka kaip ir kokiomis aplinkybėmis jis pateiktas.Mūsų žmonėse yra daug gero,ko tie patys ,mano gerbiami Sarmatai nepastebi arba labai retai publikuoja- apie paprastą Lietuvos žmogų,kuris savo vidumi anaiptol nėra toks paprastas.Ir jo daromi darbai stebina pasaulį,tik deja,lengviau parašyti apie kokią Zvonkę ar kaip šis atvejis.Pas mus kaip: paprastas žmogus prisimenamas tik prieš rinkimus,o šiaip įsivaizduojamas toks koks ir vaizduojamas TV PAGALBA,24 VALANDOS,FARAI …na ir toliau tokiu formatu.Aš dar kartą primenu,kad esu ne prieš pozityvą šiame straipsnyje,kuris tikrai yra,ne prieš aprašytą žmogų,tačiau PRIEŠ asmenybės pasirinkimą,nes gal užtenka mums jau tų „nusidėjėlių“ ,ką tik nuo kryžiaus nulipusių „šventųjų“.Beje,straipsnį parašyti yra labai lengva,tačiau teisingas ir visuomenei prieinamai suprantamas mintis išdėstyti užima laiko.Dėl to ir delsiu.

 9. algirdas says:

  Gerb Dainiau – man tikrai džiugu, kad jūs taip aiškiai įvardijote, kad nesuprantu čia tik aš, o jau jūs tikrai viską žinote ir suprantate. Nors, jei įsiskaitytumėte ką rašiau aš pats – rašiau „mes“, o ne „jūs“.

  Na bet tiek to, su žinovu nesiginčysiu, bet priminsiu, kad, kaip bebūtų keista – aš irgi žinau kas ir ko paprašė šį straipsnį parašyti – net aš gavau anketą su klausimais tokiam straipsniui iš šio straipsnio autorės :) Bet juk jūs ir taip viską žinote, todėl nesiplėsiu. Tačiau jūsų pretenzija dėl asmenybės kelia nuostabą – ar manote, kad turėjo jūsų pasiklaust apie kokias asmenybes kam straipsnius rašyt ir publikuot? – Pasiūlysiu dar kartą – rašykite pats laisvai apie ką norite, ir priminsiu – leiskite ir kitiems rašyti apie tuos, kuriuos jie nori. Būkite pakankamai protingas nerodyti savo nepasitenkinimo dėl to, kas padaryta neatsiklausus jūsų nuomonės, nes kol kas jūs dar nenuveikėte nieko tokio, dėl ko galėtumėte būti autoritetu, į kurio nuomonę atsižvelgiama. Keiskitės pats, o ne bandykite keisti kitus. Su geriausiais linkėjimais.

 10. Dainius says:

  Mielas Algirdai, Jūsų pageidavimu galiu būti pakankamai protingas ir visada rodantis savo pasitenkinimą panašiais atvejais,dar daugiau : į rodantis savo tolerancijos ne stoką šiuolaikiniame iškraipytų veidrodžių pasaulyje ,su meile ir viltimi meiliai žvelgiantis į šviesias akutes tokių kaip rokas zilinskas ar Jūsų straipsnio veikėjas ir tikėti šviesia Lietuvos ateitimi.Bet tikrai,ką aš čia…kas aš toks – balsą tyruose keliantis( šypsenėlė tamstai) vienas iš runkelių,nieko nenuveikęs,kad būčiau cituojamas daugiau nei savęs pačio.Mano mielas oponente,laikai keičiasi ir šiuolaikiniai vienadieniai autoritetai labai greitai gali būti pakeičiami tų pačių ,kuriuos keistis kviečiate.Matomai dar esu užstrigęs vaikystėje,nes gyvenu ne priimtais kanonais ,o savo žiniomis ir pasaulėžiūra.Ir nuoširdžiai dėkoju už gerus linkėjimus,juk dabar taip retai sutiksi gera linkinčių žmonių…

 11. LosAngeles says:

  Geras straipsnis. ‘Kaip pasielgia zinomas zmogus, taip elgiasi ir paprasti zmones’. Taisykle, kurios nevertetu uzmirsti. Panasios istorijos labai aiskiai parodo, kad ‘kulturingo gerimo’ filosofija tera gerai uzmaskuotas jaukas. Ir zmones, jau praeje sia pamoka, gali labai daug ir issamiai apie slypincius pavojus papasakoti. O dar pridejus tai, kad pilnavertiskai gyventi ir linksmintis taip pat galima nenaudojant svaigalu, panasios patirtys tampa dar brangesnes.

 12. Mindas says:

  Dainiau, jums niekas nedraudžia surasti kokį nors paprastą žmogų, su juo pabendrauti, aprašyti jo istoriją, kaip jis pakilo iš kad ir alkoliūno ir jį paskelbti, jei tik tas paprastas žmogus su tuo sutiks. Aš manau, kad ir sarmatas.lt tokį jūsų straipsnį įdėtų.

  Arba kurkite savo puslapį ir rašykite jame ką tik norite apie ką norite.
  Ieškoti priekabių lengviausia.

 13. konkurencijos nėra says:

  Labai gerai apie šią bėdą samprotauna Petras Dargis.

 14. Moteris says:

  As 33 metus gyvenau su alkoholiku.Negerdavo po keturis ,penkis metus.Po to vel …Negeria 3-5 men ir vel uzeidavo alkoholizavimasis.Niekas nepadejo,jokie prasymai Pavarga,netekau sveikatos.O kai medikai pasake ,kad daryciau isvadas,nes tas zmogus taip ir gers ,o as nueisiu be laiko i kapus,issiskyriau.Ir kaip man dabar gera!

 15. Dainius says:

  Mindai ,man niekas nedraudžia reikšti savo nuomonės laisvai.Aš manau,kad šis tinklalapis tam ir sukurtas.Aš nesu žurnalistas ir darbuojuosi kitoje sferoje,o tamsta matomai toks esi,todėl tai Tavo užduotis būtų surasti paprastą žmogų ir aprašyti jo gyvenimo peripetijas,žinoma,jei rasi iš to sau naudą.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top