Romas Dambrauskas apie Lietuvos Šeimų Sąjūdį ir jo perspektyvas

2021, 15 spalio, 9:30 | kategorija LPT | atsiliepimų (2) | peržiūrų 172 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Romas Dambrauskas

Asmeninio archyvo nuotr.

Arvydas Daunys

Po išgarsėjusio kritinio interviu Lietuvos Šeimų Sąjūdžio atžvilgiu, kurį Romas Dambrauskas davė Mažeikių „Didmiestis“ leidiniui, infa.lt paprašė Romo atsakyti į keletą konkrečių klausimų, į kuriuos jis maloniai sutiko atsakyti. Su Romu Dambrausku kalbasi infa.lt redaktorius, Arvydas Daunys, LŠS Tarybos narys. Interviu klausimai ir atsakymai pateikti be redagavimo, taip, kaip yra.

Laba diena Romai,

pirmiausiai norėčiau padėkoti už tavo dalyvavimą asociacijos „Lietuvos Šeimų Sąjūdis“ organizuotuose mitinguose, tu tikrai įnešei didelį indėlį į jų dvasią, ačiū.

Ir tuo pačiu norėčiau užduoti keletą klausimų, kurie kilo perskaičius tavo interviu Mažeikių leidiniui „Didmiestis“, kurio metu tu išsakei kritišką nuomonę apie LŠS organizuotus mitingus ir ypač apie paskutinį, rugsėjo 10 d.

Norėčiau paklausti – kokių tavo lūkesčių neįgyvendino LŠS organizuotas mitingas rugsėjo 10 d. ?

Dėkoju. Prie Jūsų veiklos prisidėjau gal visai nedaug, tik tiek, kiek leidot… Ačiū už tai.

Kadangi kalbu su tavimi, Arvydai, esame pažįstami, ir tu esi LŠS Tarybos narys, todėl vardindamas šiame interviu „Jūs“ – turiu mintyse tik Lietuvos Šeimų Sąjūdžio Tarybą. Tikslingai noriu išskirti asociacijos „Lietuvos Šeimų Sąjūdžio“ Tarybą nuo visos organizacijos, nuo esamų ir buvusių koordinatorių ir nuo žmonių, kurie tiesiog prijaučia LŠS arba aktyviai seka ir dalyvauja jo veikloje. Jūsų Taryboje dabar yra vienuolika asmenų, kurie ir priima visus sprendimus organizacijos veikloje.

Taigi, kalbant apie mano lūkesčių įgyvendinimą, noriu dar kartą padėkoti Jums už Lietuvos sutelkimą, pažadinimą ir žmonių įtraukimą į dabarties, gyvenimo analizę ir pasipriešinimą link mūsų slenkančiam „marui“. Aš irgi buvau vienas iš jų. 2021 metų gegužis Lietuvos istorijoje tikrai bus įrašytas Jūsų „Didžiojo Šeimos Gynimo Maršo“ garbingu vardu. Mano lūkesčius šis laikotarpis ir Jūsų veikla patenkino pilnai.

Bet po to, su kiekviena diena Jūsų veikla keitėsi, silpnėjo ir nyko. Kodėl? Į šį klausimą galite atsakyti tik Jūs patys. Ir tai reikėtų padaryti jau šiandien ir visiškai viešai. Kas gi privertė Jus, pačiame veiklos pakilimo pike, imtis „vasaros atostogų“.

Aplink Jus jau ėmė telktis netgi patys stropiausi miegaliai, patikėję tuomet Jūsų skleidžiama dvasia ir matydami Jumyse vienintelę viltį Lietuvai.

Tris Jūsų birželio mitingus aš stebėjau internete būdamas toli nuo Lietuvos. Neparuošti spektakliai, prastas scenarijus mane tikrai kiek nuvylė. Tada net neįtariau, kad po šio trigubo žmonių susiėjimo, LŠS „atostogos“ prasitęs dar tris mėnesius, ir kaip dažnai būna, po jų visiškai nebesinorės dirbti.

Akivaizdu ir liūdna, kad rugsėjo dešimtosios mitingas Katedros aikštėje tapo minoriniu ir turbūt finaliniu viso Jūsų mitinginio žaidimo akordu.

Dar rugpjūty, mokytojos Astros Genovaitės Astrauskaitės mitinge teko kalbėti su Jūsų vadu Raimondu Grinevičiumi, kurio akys tiesiog degė grandioziniais planais ir noru Jūsų mitingą rugsėjo 10 dieną paversti dideliu ir įspūdingu šou su limuzinu, persirengėliais ir kančių grandinėmis. Tą dieną aš jo, net du kartus, primygtinai prašiau nedaryti iš mitingo klounados.

Komiško vaidinimo neįvyko, nes nebebuvo kur žygiuoti, visas veiksmas vyko tik Katedros aikštėje. Gaila, bet čia turbūt jau Jūs nebeįgyvendinot savo lūkesčių. Gal ir gerai. Užteko begalinės maldos, kuriai tikrai niekas nebuvo pasiruošęs. Nustebinot ne tik mane. Ne ramiai pasimelsti iš visos Lietuvos suvažiavo žmones, turbūt kai ko kitko. Jie tikėjosi, būtent iš Jūsų, tolimesnio veiklos plano, rimto ir tikslaus, tokio, kuriuo patikėtų kiekvienas žmogus.

Nuo scenos mes neišgirdome nieko naujo, tas pats internete, tas pats žmonių lūpose… Daug šiandienos šviesuolių buvo tiesiog išbrokuoti. Jiems nebuvo leista pasisakyti. Kodėl? Kas tas didysis mitingo scenaristas ar patriotinio broko tyrinėtojas?

Tu pats manęs paprašei sudainuoti ir pakalbėti. Prašymą išpildžiau, išliedamas visą širdį ir net nežinodamas, kad garbūs ir taip reikalingi žmones, nepatekę ant scenos, palieka aikštę,. Žinau, kad Jūs prieš tautą nesiteisinsite, liksite tylūs, susikaupę ir rimti prieš didelius, dabar jau tarptautinius savo organizacijos planus.

Kas konkrečiai turėjo būti daroma kitaip, ir kaip tas „kitaip“ turėjo atrodyti realybėje?

Tą dieną aš nebuvau, ir turbūt niekada nebūsiu, Jūsų renginių scenaristu ar režisieriumi. Bandžiau Jums patarti kai kuriais klausimais, dėkui jei mane išgirdot, jei atkreipėt dėmesį į mano pastabas. Bet kodėl Jūs, per daugiau nei pusmetį, negirdite ar nenorite išgirsti, Jums taip pasiaukojančiai dirbančių žmonių, koordinatorių? Aš nesu Jūsų fabriko nei darbininkas, nei kontoros darbuotojas, todėl pilnai suprantu, išgirsti žmogų iš šono gal ne taip jau ir paprasta.

Dar pieš Maršą atvežiau Jums penkiasdešimt savo albumų su autografais. Palikau ir pasakiau, – patys spręskite, kam juos išdalinti. Praėjus pusmečiui, po Maršo, po birželio ir rugsėjo mitingų, teko juos atsiimti atgal, nes jie niekam taip ir nebuvo panaudoti. Turbūt per savo užimtumą Jūs daug ko gyvenime nevertinate.

Aš Jums atleidžiu, bet šiandien jau turbūt nieko Jums ir nebepatarsiu. Mitingų Jūs jau nebeorganizuosite, nes patys jaučiate, kad į juos tauta gali jau ir nebeatvykti.

Ar tu siūlei organizatoriams kažką, kas būtų, mitingą padarę labiau efektyvų, tavo požiūriu, kad jis pasiektų tų tikslų, kurių tu manei mitingas turėtų siekti?

(manau, kad į tą klausimą aš jau atsakiau – Romas Dambrauskas ats.)

Lietuvoje šiandien, žmonių akimis, visiškas chaosas. Ar įžvelgi kažkokią iš visuomenės kylančią jėgą, kuri galėtų suburti žmones, siekiančius oraus gyvenimo savo šalyje?

Aktyvūs žmones šiandien dairosi, norėdami pamatyti tą ,nors mažytę, švieselę tunelio gale, kuri vėl viliojančiai parodytų kelią. Didžioji šviesa, kurią mes turėjome, kuri aiškiai švietė ir, kuria trumpam mes buvome patikėję, staiga užgeso. Kalbu apie Jūsų ir mūsų Didįjį Šeimos Gynimo Maršą, likusį tik prisiminimuose, nuotraukose ir video kadruose. Jis tikrai galėjo pakeisti daug ką, jei nebūtų sustojęs pusiaukelėje.

Išvysti naują jėgą, kuri imtųsi darbo, žinoma, nedarant Jūsų klaidų, labai norėčiau. Eiti keliu, kuriame primėtyta ir palikta daug „grėblių“, turbūt sunkoka. Gundančiai pavojinga, bet, drąsiai einantys, didesnių ar mažesnių gumbų kaktoje, neišvengs. Svarbiausia nelipti ant paties pamesto grėblio, kas labai dažnai mums nutinka.

Po tavo pasisakymų ir dainų mitinguose mačiau mitinguojančių ovacijas ir didelį palaikymą. Ar tau pačiam asmeniškai davė kokios nors naudos dalyvavimas LŠS protesto akcijose?

Šie metai man davė nubudimo ir išsigryninimo laikotarpį. Neslėpsiu, netekau kai kurių draugų. Galbūt jie tikrais draugais ir nebuvo, tik geri žmones, bičiuliai, su kuriais smagiai praleisdavome laiką. Mano glėbys visada atviras, aš visada juos priimsiu atgal į savo pasaulį, tik dabar jie jau turės kažkaip pateisinti savo buvimą šalia. Pats aš irgi ieškau įdomių naujų žmonių bendravimui.

Žinau, kad ne vien aš pajutau savo krantą, pajuto ir kiti, gal net stovintys kitame vertybių upės krante, su kitais įsitikinimais ir požiūriais. Tieskime anon pusėn tiltus ir mūsų čia padaugės…

Niekada netikėjau, kad viena daina gali taip stipriai pakeisti mano gyvenimą. „Kelkis, Lietuva!” tiesiog priartino mane prie paprastų gerų žmonių. Kažkodėl po šios dainos pasirodymo kažkas manęs pradėjo nekęsti, kažkas labiau pamilo… Keista, aš gi visai nepasikeičiau.

Tik mano lūpose suskambo daugiau tiesos, ir tas skambesys tuoj persimetė į kitas lūpas. Tai džiugu ir teisinga. Sudainavęs ją, aš netapau geresniu žmogumi, , tapau tik blogesniu tiems, kas raitosi ir šnypščia nuo šios dainos. Jiems turbūt aš jau niekuo nebepadėsiu.

Ar dalyvausi ateityje Lietuvos Šeimų Sąjūdžio organizuojamuose mitinguose?

Turbūt taip. Tik ar tai įmanoma? Ar Jūs ruošiatės keistis, ar garsiai pripažinsite savo klaidas ir pradėsite vertinti tai, ką šiandien turite… O turite dar kol kas labai daug, daugiau negu kiti.

Bet kokiu atveju, Arvydai, dėkui tau už drąsą ir įdomius klausimus, kurie , jaučiu, ir tau pačiam yra labai sunkūs, o gal ir nemalonūs.

Ačiū už atsakymus, Romai

infa.lt

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 2

  1. Vytas says:

    Manau, kad „Šeimos Sąjūdžio lyderiai dar nepribrendo lyderystei -per daug naivumo tiek jų siekiuose (neisim į politiką), tiek planuose „susikalbėti su valdžia“ taikiai, prašant leidimų vienokiam ar kitokiam veiksmui. Juk Šimonytė pasakė aiškiai: nepatinkam – po keturių metų išsirinksit kitus“. Tiesa, ne visai atvirai, juk po tų keturių metų valdžia tokios galimybės gali ir nesuteikti. Todėl galimybę pakeisti valdžia reikia imti dabar, nelaukiant malonės. Bet „Šeimų Sąjūdis“ aktyvų valdžios ėmimą atmetė. „Sąjūdžio“ taryboje neatsirado ne tik kelių lyderių, pasiruošusių patirti valdžios „geležinės rankos“ aktyvias priemones priš juos, bet net ir vieno. Gaila, bet Romas teisus. Ačiū jam už HIMNĄ. Gaila, kad jis netapo PERGALĖS PRIEŠ VALDŽIOS CHAMIZMĄ chinu.

  2. Ec says:

    Stiprybė būtų pripažinti savo klaidas, jei reikia, dar ir atsiprašyti, keistis ir daryti tai kas teisinga. Iki šiol visi mitingai buvo neteisingi, nes jie neturėjo tikslo. Geriausiu atveju mitingai tebuvo žmonių nuomonės išreiškimas, nuomonės, ant kurios valdžiai nusišvilpt. O gaila, siūliau gerą, stiprų dalyką, kuris buvo atmestas :(

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top