Saudo Arabija ir Rusija, nepaisydamos JAV, planuoja smarkiai sumažinti naftos gavybą

2022, 6 spalio, 7:30 | kategorija Metodologija | 1 atsiliepimas | peržiūrų 157 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Naftos gamykla - Saudo Arabija

Bendras Saudo Aramco naftos perdirbimo gamyklos „Ras Tanura“ ir naftos terminalo Saudo Arabijoje vaizdas, 2018 m. gegužės 21 d. (Ahmedas Jadallah / „Reuters“)

Vienoje vyksiančiame svarbiame susitikime Saudo Arabija tikisi padidinti naftos kainas – tai supykdytų JAV ir padėtų Rusijai, rašo Financial Times.

Pasak gerai informuotų šaltinių, trečiadienį vykusiame OPEC+ kartelio susitikime Rijadas, Maskva ir kiti gamintojai yra pasirengę paskelbti apie didelį gavybos mažinimą.

Dėl tikslaus dydžio dar nesusitarta, tačiau Saudo Arabija ir Rusija siekia, kad gavyba būtų sumažinta 1-2 mln. barelių per dieną ar net daugiau – galbūt palaipsniui. Analitikų teigimu, neabejotina, kad dėl tokio mažinimo JAV imsis atsakomųjų priemonių.

„Tai nėra senoji Saudo Arabija, ir JAV, panašu, yra šiek tiek pasimetusios energetikos klausimais arba tiesiog nenori to pripažinti“, – sakė „Eurasia Group“ analitikas Raadas al-Qadiri.

„Jie aiškiai pasakė, kad jei nori aukštų naftos kainų, jie to sieks, nepaisydami galimo JAV atsako“, – pridūrė jis.

Trečiadienį OPEC susitikimas buvo skubiai sušauktas kartelio būstinėje. Ministrai skuba į Austrijos sostinę, kur, analitikų teigimu, vyko svarbiausias pastarųjų metų renginys.

Tikimasi, kad renginyje dalyvaus aukštas Rusijos pareigūnas Aleksandras Novakas. Tikėtina, kad jis pritars reikšmingam gavybos sumažinimui: Rusijos nafta jau dabar parduodama su didele nuolaida dėl Europos pirkėjų boikoto.

Vienas gerai informuotas šaltinis teigė, kad mažinimas turės įtakos faktinei gavybai, o ne kvotoms, kurių kai kurios OPEC+ šalys nesugebėjo laikytis dėl nusistovėjusio blogo valdymo ir kapitalo investicijų trūkumo.

Toks sumažinimas neabejotinai turės didelį poveikį kainoms, kurios vasarą krito, o tai sustiprino demokratų ir prezidento Joe Bideno šansus kitą mėnesį vyksiančiuose JAV kadencijos vidurio rinkimuose.

Vis dėlto, kainos vis dar yra didelės, palyginti su ankstesniais laikotarpiais, ir, kadangi vis labiau aiškėja, kad gavyba bus gerokai sumažinta, trečiadienį tarptautinis „Brent“ markės barelis pabrango iki 91,50 JAV dolerio už barelį, t. y. 8 % daugiau nei praėjusią savaitę.

Įtampa tarp Saudo Arabijos, didžiausios pasaulyje naftos eksportuotojos, ir JAV, didžiausios vartotojos, padidėjo dėl Rusijos karinės invazijos Ukrainoje sukelto pasaulinio energetinio karo.

Rijadas ir Maskva suintensyvino pastangas mažinti gavybą, tikėdamiesi sustabdyti kainų kritimą: naftos kaina nuo birželio mėn. 120 JAV dolerių už barelį smarkiai sumažėjo, o tai smogė Rusijos iždui.

JAV nori apriboti Rusijos pajamas iš naftos ir taip atimti iš jos karo finansavimo galimybę. Todėl Maskvos bendradarbiavimas su Saudo Arabija tapo papildomu įtampos tarp Baltųjų rūmų ir Rijado šaltiniu.

Buvusi CŽV analitikė, „RBC Capital Markets“ žaliavų tyrimų skyriaus vadovė Helima Croft teigė, kad nutraukusi didžiąją dalį dujų tiekimo Europai, Rusija galėtų pereiti prie naftos rinkų žlugdymo.

„Artėjant žiemai numatome dar daugiau asimetriškų, trikdančių veiksmų“, – sakė ji.

JAV ir Saudo Arabijos santykiai paaštrėjo praėjus vos dviem mėnesiams po to, kai J. Bidenas Džidoje susitiko su kronprincu Mohammedu bin Salmanu. Tada JAV prezidentas patikino, kad karalystė imsis „papildomų veiksmų“ tiekimui padidinti.

Siekdami sumažinti benzino kainas JAV, Baltieji rūmai ėmėsi diplomatijos su Persijos įlankos naftos šalimis. Jie taip pat paragino vietos skalūnų naftos gamintojus didinti pasiūlą ir atskleidė strategines atsargas.

„Artėjant žiemai numatome dar daugiau asimetriškų, trikdančių veiksmų“, – sakė ji.

JAV ir Saudo Arabijos santykiai paaštrėjo praėjus vos dviem mėnesiams po to, kai J. Bidenas Džidoje susitiko su kronprincu Mohammedu bin Salmanu. Tada JAV vadovas patikino, kad karalystė imsis „papildomų veiksmų“ tiekimui padidinti.

Siekdami sumažinti benzino kainas JAV, Baltieji rūmai ėmėsi diplomatijos su Persijos įlankos naftos šalimis. Jie taip pat paragino vietos skalūnų naftos gamintojus didinti pasiūlą ir atvėrė strategines naftos atsargas.

Praėjusią savaitę Saudo Arabijoje lankėsi vyresnieji administracijos pareigūnai Brettas McGurkas ir Amosas Hochsteinas – tai buvo paskutinis dvišalių susitikimų ciklas.

Rugpjūčio mėn. JAV energetikos sekretorė Jennifer Granholm rekomendavo naftos perdirbėjams kaupti vidaus atsargas, o ne eksportuoti. Ji pabrėžė, kad JAV vyriausybė yra pasirengusi apsvarstyti „papildomus federalinius reikalavimus ar kitas neatidėliotinas priemones“.

Pasak gerai informuotų šaltinių, J. Bideno administracija jau svarsto galimybę apriboti naftos produktų eksportą ir aptarė šią galimybę su naftos bendrovėmis. Jų nuomone, šis žingsnis taps dar labiau tikėtinas, kai gerokai sumažės tiekimas iš OPEC+ šalių.

Pagrindinės JAV naftos pramonės lobistinės grupės antradienį paragino R. Granholm „paneigti“ gandus apie galimus apribojimus, įspėdamos, kad priešingu atveju kainos dar labiau pakils tiek šalies viduje, tiek tarptautiniu mastu.

Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karin Jean-Pierre per susitikimą su žurnalistais sakė, kad administracija iš anksto nekomentuos OPEC+ veiksmų. Ji pridūrė, kad JAV daro „viską, kas įmanoma, kad užtikrintų pakankamą pasiūlą rinkose ir patenkintų augančią pasaulio ekonomikos paklausą“.

Jean-Pierre’ teigė, kad JAV nesvarsto galimybės iš strateginio naftos rezervo pradėti naujo tiekimo. Šių metų pradžioje JAV ištuštino savo atsargas dešimtimi milijonų barelių, siekdama sumažinti energijos kainas.

Tuo pat metu JAV ir kitos G7 šalys planuoja šiais metais nustatyti viršutinę Rusijos naftos pardavimo kainų ribą. Kartu su gruodį sugriežtintomis Europos sankcijomis Maskvai tai kelia riziką, kad naftos tiekimas gali dar labiau sumažėti.

„OPEC+“ gamintojai baiminasi, kad iki šiol tik Rusijai numatyta viršutinė riba sukurs precedentą ir prieš kitus gamintojus“, – teigė „Rapidan Energy Group“ vadovas ir buvęs George’o W. Busho patarėjas Bobas McNally.

Valstybinės naftos bendrovės „Saudi Aramco“ vadovas Aminas Naseras antradienį įspėjo, kad rinka susitelkusi į tai, kaip paklausą paveiks galimas nuosmukis, ir pamiršta apie dabartinius pasiūlos apribojimus.

Šį straipsnį parašė James Politi, Felicia Schwartz ir Myles McCormick

Atnaujinta: OPEC susitarė dėl naftos gavybos mažinimo 2 milijonais barelių per dieną. Plačiau…

 

Sarmatai

Jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba PayPal. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.Naujienos iš interneto

1 Atsiliepimas

  1. Vytas says:

    Vakarų noras apriboti viršutine dujų kainą tik Rusijos dujoms kvepia tarptautiniu ekonominiu banditizmu. Nemanau, kad tai jiems pasiseks, bet triukšmo bus daug.

Rašyti atsiliepimą

Mums svarbios jūsų nuomonės.
Tuo pačiu norime priminti, kad komentarai nėra tarpusavio rietenų ar keiksmams skirta sritis.
Komentarai nėra cenzūruojami, tačiau programa gali kai kuriuos sulaikyti, jei ras keiksmų, nevartotinų žodžių ar nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "https" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top