Su žoliavalgiais ginčytis atsibodo. O ir neverta

2015, 9 spalio, 14:36 | kategorija Sveikata | atsiliepimų (19) | peržiūrų 1 255 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Pamenu vieną atsitikimą, įvykųsi prieš 30 metų, toli toli Šiaurėje, kur vasarą miškuose gali rasti tik menkas pušaites, pelkes ir ordas uodų. Kaip ten atsidūriau, nepasakosiu, bet iki šiol akyse stovi pelkėje skęstančio sulaukėjusio šuns išsigandęs ir maldaujantis žvilgsnis. Šakų pagalba šunį ištraukti pavyko (arčiau eiti bijojom, kad patys neįsmuktume), tačiau tas, vargšelis, gal mūsų išsigandęs, šastelėjo šonan ir vėl į klampų liūną įpuolė…  Tai va, gelbėjimas ne toks jau ir paprastas dalykas, kai gelbėjamasi pats tavęs bijo ir savo klaidas iš naujo daro.  Arba nesupranta. Arba yra beprotis. Su tokiais „kovoti“ dažnai būna beprasmiška, o ir jiems patiems, rodos, pagalba nebereikalinga.

Tai štai tokia įžanga apie vargšą šunį ir bandymą jį gelbėti, tačiau temą ir vėl nukreipsiu man malonia – mitybos kryptimi. Užvedė mane kažkokios Elžbietos Gabrėnaitės ilgas straipsnis 15 min. portale, kurioje mergina visomis išgalėmis bando aiškinti, kad vegetarizmas yra normalu, privaloma ir tik taip galima išgelbėti žmoniją.

paveikslėlis

Pamenate patarlę: už idiotą blogiau gali būti tik idiotas su iniciatyva? Jokiu būdu neteigiu, kad panelė Gabrėnaitė yra idiotė – nepažįstu jos, nebendravau su ja, tad vertinti negaliu. Nors kažkokios užuominos į tai, kad jos pasaulėžiūra iškreipta ir ritasi pakalnėn, yra. Tai tas straipsnelis apie vegetarizmo naudą, kur viskas, kaip sakoma, varoma „į vienus vartus“.

Panelė nusprendžia, kad tai, jog žmonija visais laikais mityboje naudojo gyvulinės kilmės produktus, nebesvarbu, nebereikšminga. Atėjo naujoji era su aukštu sąmoningumo lygiu, todėl galime pereiti prie mitybos žolelėmis. Na, aš čia kiek improvizuoju, tačiau minties neiškreipiu.

Taip pat mergina bando mėtytis „faktais“. Na, straipsnelyje žodelis „faktas“ labai paryškintas, kad niekas neabejotų jo teisingumu.

Faktas. Jau 2009 metais JAV Mitybos ir dietologų asociacija, būdama seniausias, didžiausias ir autoritetingiausias patarėjas mitybos klausimais JAV, oficialiai pripažino, kad žmogui nėra jokios įgimtos biologinės būtinybės valgyti gyvūninės kilmės produktus.

Apie amerikiečių mitybą šnekėti kažkaip tai nesinori… Tik galima pridurti, kad šiuo metu nuo širdies – kraujagyslių susirgimų kenčia apie (grubiai) 75 milijonai amerikiečių, apie 20 milijonų kankina diabetas ir dar apie 57 milijonams gresia nemaža rizika juo susirgti. Priminsiu, kad JAV yra apie 320 milijonų gyventojų. Beveik trečdalis JAU sergančių, šeštadalis rizikuojančių susirgti… Ir tai nekalbant apie kitas, su mityba susijusias ligas. Taigi, kaip matome, JAV Mitybos ir dietologų asociacija iš tikrųjų labai kompetentinga ir labai padeda nacijai.

Ši miela mergina, parašiusi tokį ilgą ir apgaulių pilną tekstuką, kitų faktų pripažinti nenori. O yra vienas toks, nelabai jau ir smagus išgirsti: Pasaulinė sveikatos organizacija veganizmą ir kai kurias vegetarizmo atšakas klasifikuoja, kaip psichinį sutrikimą ir, jei žmogus nori pradėti štai tokį iškreiptą mitybos būdą, PSO rekomenduoja iš pradžių pasitarti su psichiatru.

Tad, kas „kietesnis“ – Dietologų asociacija ar Pasaulinė sveikatos organizacija? Spręskite patys.

Ir dar melo parašė mergina. Žinoma, pagal seną, jau gal net 50 metų siekiančią tradiciją, paminėjo, kad „Įvairių studijų metu, gyvūninės kilmės maisto vartojimas siejamas su širdies ir kraujagyslių ligomis, įvairiomis vėžio formomis (žarnyno, kasos, prostatos, krūties ir t.t.), nutukimu, osteporoze, artroze ir kt. “

Ypač įtikina tas „įvairių studijų“… Ne, nereikia nuorodų į šaltinius, mes čia tikrai ne disertaciją ginti susirinkome, tačiau aš taip pat atsakingai galiu pareikšti, kad „įvairių studijų“ metu tikrai įrodyta, kad gyvulinės kilmės produktai ir riebalai žmogaus širdžiai bei kraujagyslėms nekenkia, o netgi atvirkščiai – jas gydo. Kenkia angliavandeniai ir tik angliavandeniai, kurių daugiausia gauname kaip tik su panelės Elžbietos propaguojama mityba. Ir dar, pamiršau paminėti,  – augaliniai aliejai ir dirbtiniai riebalai.

Dar mergina užsiminė apie aplinkos teršimą ir ypač akcentavo tai, kad kuo daugiau auginsime gyvulių, tuo daugiau jie išskirs metano, o metanas (čia jau mano improvizacija, tačiau tikiuosi, kad į temą) užterš atmosferą, po to prasidės visuotinas atšilimas, kuris atneš klimato atšalimą ir taip mes visi sušilsim arba sušalsim.

Problemą matau vieną: žmonės nori valgyti. Jei ją kaip nors išspręstume, nereiktų nei gyvulių, nei javų pasėlių. Nekirstume miškų, negaudytume žuvies, neaugintume runkelių ir sodų.

Man labai gaila, tačiau žmonija yra tokia buka, kad nesusivokia, jog geriausia pradėti maitintis saulės energija ir toliau niokoja gamtą, visas žemes verčia savo maisto gamyklomis.

Panelė Elžbietai sunku suprasti, kad mūsų – žmonių, jau virš 7 milijardų ir, kad nori – nenori, nepriklausomai kuo tu misi, misti ši masė vis tiek turės ir maistas bet kokiu atveju bus gaminamas – auginamas.

Ir dar šiek tiek faktų (o, ir aš pasidaviau, faktais mėtausi): kasmet į atmosferą išmetama apie 600 milijonų tonų metano. Iš to kiekio 60 – 240 milijonų tonų išskiria gyvi augalai. Kas nežinojo, tai žinokit: mokslininkai tyrimų metu nustatė, kad gyvas augalas nuolat išskiria metaną. Jei netikite, galite pasiskaityti čia: Metanas, augalai ir klimato pokyčiai. Yra pastebėta, kad ypač daug metano ten, kur auga ryžiai. Na, mąstome toliau ir „dasimąstome“, kad metaną gamina ir kiti javai, miškų masyvai, pievos…

Tad, palikime tą metaną ramybėje ir eikime toliau.

Tiesa, noriu prisipažinti: viso panelės Elžbietos tekstuko neperskaičiau. Nervai neatlaikė. Na, žinote, kai būna, kai kas jums nuolat kabina makaronus: iš pradžių bandote susigaudyti, kas vyksta, po to pradedate analizuoti, pamatote, kad jus laiko idiotų ir tada arba oponentą pasiunčiante, gal net švelniai kumščiu paglostote žanduką, arba jums sutrinka nervai. Tai va, aš pasiųsti negalėjau, be to juk tai – mergina, tad apie žanduko glostymą kumščiu net mintis nekilo (ir fiziškai nepasiekiama juk), tad man tik sutriko nervai ir viskas. Ir nervinausi aš lygiai 3 minutes…

Po to ir prisiminiau tą istoriją su šuneliu: gelbėk, negelbėjęs, jei esi durnas ar tau kažkas ne taip rodosi, tai jau atsiprašau, nieko nebepadarysi – skęsk pelkėje.

Taigi, manau, kad čia mano paskutinis ginčas su nuodingosios mitybos propaguotojais. Kaip sakoma, jei esi durnas, tai – ilgam, gal net visam gyvenimui, o aš ne psichiatras  ir ne labdaros organizacija.

Suvokiau (pagaliau): į gyvenimą ir jo išbandymus reikia žvelgti pozityviai. Na, privis žolėdžių, ir ką? Daugiau mėsos man liks. Sūrio. Kiaušinių. Žuvies. Be to, jei žmogus pats nori rinktis pačią žemiausią, nors garsiai neįvardintą visuomenės kastą – tai jo reikalas. Nori maitintis , kaip juodadarbis, pačiu pigiausiu ir lengviausiai prieinamu maistu – prašau, į sveikatą! O aš ir toliau nepamiršiu – kas pigu, tas pigu visomis prasmėmis.

Žiūriu, mano įkurtoje Facebook grupėje „Tikras riebus maistas“ susirinko gana linksma ir gyvenimu patenkinta šutvė, tad man asmeniškai pilnai pakaks to kelių šimtų normalių žmonių rato, o mano buvusiems priešininkams ir oponentams tik draugiškai palinkėsiu skanios žolės!

P.S. Apie veganiškos mitybos poveikį organizmui nerašiau specialiai. Ne kiaulėms perlai.

Saulius Veržikauskas

harmonio.net

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 19

 1. Autoriui. Gyveni kąstom? says:

  O tau patinka nelygybė – kastų sistema?

 2. 65-metė says:

  Šiaip tai čia užklydau atsitiktinai….Ir neskaičiau E.Gabrėnaitės…. bet perskaičiau čia apie su kuo neverta ginčytis….Straipsnelis, o gal , sakyčiau ilgas komentaras, man pasirodė labai piktas….Taip piktai gali rašyti tik prisivalgęs mėsos, kuri prieš patenkant mums ant valgio stalo , praeina kančių kelius….Nėra ką čia aiškinti labai protingam autoriui….Linkiu , kad būtume vienas kitam atlaidesni, geresni ir daugiau jumoro…Valgykime kiekvienas ką norime, bet atsiminkime, kad nuo suvalgyto maisto priklauso mūsų nuotaika, mūsų bendravimas su kitu….Todėl visada prašau Dievo : Neleisk man niekinti kitų, niekada neleisk , kad mane supančiotų Puikybė ir Tuštybė. Pasilik su manimi , Viešpatie, ir vadovauk man….

 3. Ghj says:

  Cia kam su psiche negerai, tai autoriui. Piktas mikis. Ko cia sikt i kita stovykla, ir zemint…. Skivaizdu, persivalges mesos, anglosaksinis stilius kanibalu ir tiek. Graudu skaityt kaip zmogutis vidui menkutis jauciasi…. :)

 4. ooo says:

  Siulyciau paklausyt iki galo.Vegetarams geriau neziureti :) https://www.youtube.com/watch?v=001CGs1-oqo

 5. Ec says:

  Rašo, kad aname straipsnyje viskas į vienus vartus, bet ir šiame viskas į vienus vartus :)

 6. Vincius says:

  Taip, sis straipsnis- tai gera antireklama pries mesos valgyma – jei norite buti agresyvus psichiniai ligoniai, kaip sitas mikis, valgykite mesa ir kuo daugiau. Kiekvienam pagal pomegi ir pasirinkima, bet esame akivaizdziai ispeti apie rizika. Na, aciu autoriui bent uz tai.

 7. Joris says:

  Protingiausi gyvūnai gamtoje – žmonės. Ir jie – visaėdžiai. Išimtis – delfinai. Bet jie – ne žmonės. O dabar apie tai, kas slepiama nuo visų: visuose maisto produktuose, nesvarbu augaliniai ar gyvuliniai, esama natūralių toksinų, kurie naikina smegenų neuronus (panašiai kaip alkoholis, tik ne taip akivaizdžiai). Žmogaus organizmas pajėgus suskaidyti tam tikrą kiekį vienos ir kitos rūšies toksinų. Jei žmogus pradeda valgyti tik vienos rūšies maistą… Pasekmes galite nuspėti patys. O iš šito aišku, kodėl PSO organizacija veganus priskyrė prie psichinių…

 8. O says:

  Na budistai Tibete daugelis vegetaru, bet amziaus skirtumo… su mesaedziais nematyt.

 9. Dalia says:

  Įdomu ką panelė Elžbieta mano apie HAARP? Sužinojusi, numanau ką atsakytų pagirdama vegetarišką mitybą. Tik va, pažįstu vieną panelytę nevalgančią mėsos, o salotų lapus, bet jos sąmoningumas, tiksliau jo nebuvimas, Dieve pasigailėk….Dažnai apie ją pagalvoju. Tikiuosi Elžbieta ne tokia…. 

 10. niam niam says:

  visi mes esam kazkieno tai maistas.

 11. Alvydas says:

  20 -imt metų sirgau kas dvi tris savaite kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis. Mečiau visiškai pieno produktus ir baltys miltus ir kitas nesamones- viskas pasibaigė. Žmonai taip pat, skydliaukė susitvarkė, regėjimas pagerėjo nusiėmė akinius . Mums 43 ir 40. Nori bėdų šlamšk viską. Šuo ar karvė renkasi ką ėsti. Žmogus ?..

 12. Ex mesaedis& vodka vartotojas says:

  Tam kad skituma pajusti reikia abu variantus pabandyt , gyvenimas su mesa ir vodka ar gyvenimas be ju.
  Ar gyventi be vodkos sunku? Jo …kai sake multikas Mr Freeman ….жрать.срать.ржать. toks gyvenimo budas nebetinka…..o del mesos paprasciau, vartojome kazkada, pabandem nevartot tai renkames gyvenima be mesos…..

 13. zombiams ne says:

  Tikrai, vegetarizmas išgelbės nuo pražūties, ir gyventojųū pertekliaus. Nes vegetarai triskart dažniau serga žarnyno vėžiu. Juk nitratai turi kaip nors patekti į vidų? O gyvūnuose jo nėra. O dėl aliejaus pavojaus – perdeda. Nebent skrudinamas daug daugiau prigamina kancerogenų, nei gyvuliniai riebalai. bet dar daugiau skrudinama mėsa.

 14. sa-ldainis says:

  Perskaičiau. Patiko. Be panelių Elžbietų kapitalizmui neišsiversti. Už pinigus ar iš idėjos ji mus vegetarizuoja čia jau kitas reikalas. Didžiausia nelaimė yra ne natūralūs augaliniai ar gyvulinės kilmės produktai, o gamybininkų sąžinės nebuvimas. Komercija tai chemija. Ant jos viskas ir auginama. Ja visi ir esame tručinami. Maistas – chemija. Vaistai – chemija. Na, o panelė Elžbieta – gyva negyvos moralės propaganda.

 15. arthur says:

  Pasaulinė sveikatos organizacija veganizmą ir kai kurias vegetarizmo atšakas klasifikuoja, kaip psichinį sutrikimą……

  Užtat piderasitizmą ne!

  Straipsnį parašė visiška idiotas.

 16. Zaliavalgis says:

  uzuojauta straipsnio autoriui,o jei rimtai sis pasaulis platus uzteks vietos visiems svarbiausia be pykcio,o gyvenimas sudelios viska i vietas ko nesupranti dabar ta suprasi sulaukias senatves tik klausimas ar uzteks jegu ir laiko klaidas istaisyti,nors tai irgi nesvarbu kitam gyvenime turesi ka veikti.Pabaigai-esu 56 metu zaliavalgyste susidomejau budamas 50 ir galiu pasakyti gaila kad anksciau neuzteko motyvacijos ir proto tai padaryti

 17. Alvydas says:

  Bukokas- darbininkiškas straipsnis. Kai pasibeldžia į duris; kas dairosi į kalnelį, kas į operacinę, kas susitvarko su maisto kolonėle ir pila pagal skaičių, litras, galias, kolorijas ar natūralumą. Na o purvinų batų šeimininkus bado tas pavyzdys. Inteligentiškumas tolygus sveikastos prisižiūdėjimo koficiantui.

 18. Ina says:

  Perku mėsytę „iš namų“, kur žmonės augina ir mėsytę parduoda tikrai be adrenalino. Valgau jos laaaabai nedaug, bet pasiilgstu – normaliai. Per savaitę sušlamščiu apie 200-300 gr…visai užtenka! Vyras mėgsta lašinukus karts nuo karto. Su svogūnėliu, oj skanu (daktariuks sakė, kad lašinuke mažiau cholesterolio, negu bandutėse visokiose…) Mano mama akurat taip ir valgė, o mirė 95 m! Vyro tėvelis išgyveno 97 – tip-top taip pat valgė – tik mėsą valgydavo kasdien:) Sakė, kad gal durns jei mesiu valgyti mėsytę…:) Mirė nuo senatvės, be kažkokių ligų, pilnu protu…Ir mama – taip pat. Nežiūriu aš į tuos dietologus – švilpiu ir tiek. O švilpdama būūūtinai auginu savas daržoves – visas. Na, bulvikes, svogūnėlius. arbūzus, agurkėlius, burokėlius, ir t.t.. Visko pasigaminu žiemai.
  Cukrus – von iš raciono! Arbata, kava, medaus vandenėlis – nes savo medaus – kalnai (tereikia porą aviliukų turėti)! Žodžiu, jei trūksta judėjimo kalorijos pramėtyti – paminu treniruoklį:) Manęs nieks neįtikins šlamšti tik žolę…ir dar turguje pirktą:)))) Mano seneliai nemaaaažai mėsytės valgė, mirė jau turėdami arti šimto. Ir mano bei vyro tėvai – taipogi. Gal žol-ėdžiai išgyvens ir ilgiau, bet man to nelabai reikia… Prieš 20 metelių savo karvytę dar laikiau. Maukiau šiltą pieną ir vargo nemačiau:) Viskas su saiku reikalinga. Mama sakydavo nepersiryti, nors jos cepelinai puikūs būdavo. Suvalgydavau po 4 – būtinai:) Bet tada buvau stumiama dirbti, šienelį grėbt, visokius kaimo darbus atlikt. Tada DARBO nebijoti ir išmokau. Pamokėlės būdavo atidedamos vėliau. Ir visks normoje – baigiau universitetą, dar kolegiją vėliau, o nuo mėsos durna nepasidariau. ŽMONĖS! Grįžkite į gamtą ne šlamšt žolių, bet kuo daugiau savo auginti ir dirbti, dirbti… Visi gi (manau…) turim gal savo senelių namučius, gal giminių sodybas. Paprašykim 5 arų – ir bus OK. Ir dvasingumas gims, bendrystė, senukai jumis džiaugsis… ir jūs daugiau šypsositės (gera nuotaika – sveikatos pagrindas,ar ne???) Ir dar – didelė sveikata – nuoširdus Tikėjimas. Kai siela serga – nei žolė nei mėsa nepadės. Na reziume: kas nori – tevalgo ką nori. Bet ilgaamžiai japonai tikrai mėsos neatsisako. Juk žmogus – visaėdė būtybė:)))

 19. Ed says:

  Staripsnis patiko – tiesiai i desimtuka…:)

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top