- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Su žoliavalgiais ginčytis atsibodo. O ir neverta

Pamenu vieną atsitikimą, įvykųsi prieš 30 metų, toli toli Šiaurėje, kur vasarą miškuose gali rasti tik menkas pušaites, pelkes ir ordas uodų. Kaip ten atsidūriau, nepasakosiu, bet iki šiol akyse stovi pelkėje skęstančio sulaukėjusio šuns išsigandęs ir maldaujantis žvilgsnis. Šakų pagalba šunį ištraukti pavyko (arčiau eiti bijojom, kad patys neįsmuktume), tačiau tas, vargšelis, gal mūsų išsigandęs, šastelėjo šonan ir vėl į klampų liūną įpuolė…  Tai va, gelbėjimas ne toks jau ir paprastas dalykas, kai gelbėjamasi pats tavęs bijo ir savo klaidas iš naujo daro.  Arba nesupranta. Arba yra beprotis. Su tokiais „kovoti“ dažnai būna beprasmiška, o ir jiems patiems, rodos, pagalba nebereikalinga.

Tai štai tokia įžanga apie vargšą šunį ir bandymą jį gelbėti, tačiau temą ir vėl nukreipsiu man malonia – mitybos kryptimi. Užvedė mane kažkokios Elžbietos Gabrėnaitės ilgas straipsnis 15 min. portale, kurioje mergina visomis išgalėmis bando aiškinti, kad vegetarizmas yra normalu, privaloma ir tik taip galima išgelbėti žmoniją.

paveikslėlis

Pamenate patarlę: už idiotą blogiau gali būti tik idiotas su iniciatyva? Jokiu būdu neteigiu, kad panelė Gabrėnaitė yra idiotė – nepažįstu jos, nebendravau su ja, tad vertinti negaliu. Nors kažkokios užuominos į tai, kad jos pasaulėžiūra iškreipta ir ritasi pakalnėn, yra. Tai tas straipsnelis apie vegetarizmo naudą, kur viskas, kaip sakoma, varoma „į vienus vartus“.

Panelė nusprendžia, kad tai, jog žmonija visais laikais mityboje naudojo gyvulinės kilmės produktus, nebesvarbu, nebereikšminga. Atėjo naujoji era su aukštu sąmoningumo lygiu, todėl galime pereiti prie mitybos žolelėmis. Na, aš čia kiek improvizuoju, tačiau minties neiškreipiu.

Taip pat mergina bando mėtytis „faktais“. Na, straipsnelyje žodelis „faktas“ labai paryškintas, kad niekas neabejotų jo teisingumu.

Faktas. Jau 2009 metais JAV Mitybos ir dietologų asociacija, būdama seniausias, didžiausias ir autoritetingiausias patarėjas mitybos klausimais JAV, oficialiai pripažino, kad žmogui nėra jokios įgimtos biologinės būtinybės valgyti gyvūninės kilmės produktus.

Apie amerikiečių mitybą šnekėti kažkaip tai nesinori… Tik galima pridurti, kad šiuo metu nuo širdies – kraujagyslių susirgimų kenčia apie (grubiai) 75 milijonai amerikiečių, apie 20 milijonų kankina diabetas ir dar apie 57 milijonams gresia nemaža rizika juo susirgti. Priminsiu, kad JAV yra apie 320 milijonų gyventojų. Beveik trečdalis JAU sergančių, šeštadalis rizikuojančių susirgti… Ir tai nekalbant apie kitas, su mityba susijusias ligas. Taigi, kaip matome, JAV Mitybos ir dietologų asociacija iš tikrųjų labai kompetentinga ir labai padeda nacijai.

Ši miela mergina, parašiusi tokį ilgą ir apgaulių pilną tekstuką, kitų faktų pripažinti nenori. O yra vienas toks, nelabai jau ir smagus išgirsti: Pasaulinė sveikatos organizacija veganizmą ir kai kurias vegetarizmo atšakas klasifikuoja, kaip psichinį sutrikimą ir, jei žmogus nori pradėti štai tokį iškreiptą mitybos būdą, PSO rekomenduoja iš pradžių pasitarti su psichiatru.

Tad, kas „kietesnis“ – Dietologų asociacija ar Pasaulinė sveikatos organizacija? Spręskite patys.

Ir dar melo parašė mergina. Žinoma, pagal seną, jau gal net 50 metų siekiančią tradiciją, paminėjo, kad „Įvairių studijų metu, gyvūninės kilmės maisto vartojimas siejamas su širdies ir kraujagyslių ligomis, įvairiomis vėžio formomis (žarnyno, kasos, prostatos, krūties ir t.t.), nutukimu, osteporoze, artroze ir kt. “

Ypač įtikina tas „įvairių studijų“… Ne, nereikia nuorodų į šaltinius, mes čia tikrai ne disertaciją ginti susirinkome, tačiau aš taip pat atsakingai galiu pareikšti, kad „įvairių studijų“ metu tikrai įrodyta, kad gyvulinės kilmės produktai ir riebalai žmogaus širdžiai bei kraujagyslėms nekenkia, o netgi atvirkščiai – jas gydo. Kenkia angliavandeniai ir tik angliavandeniai, kurių daugiausia gauname kaip tik su panelės Elžbietos propaguojama mityba. Ir dar, pamiršau paminėti,  – augaliniai aliejai ir dirbtiniai riebalai.

Dar mergina užsiminė apie aplinkos teršimą ir ypač akcentavo tai, kad kuo daugiau auginsime gyvulių, tuo daugiau jie išskirs metano, o metanas (čia jau mano improvizacija, tačiau tikiuosi, kad į temą) užterš atmosferą, po to prasidės visuotinas atšilimas, kuris atneš klimato atšalimą ir taip mes visi sušilsim arba sušalsim.

Problemą matau vieną: žmonės nori valgyti. Jei ją kaip nors išspręstume, nereiktų nei gyvulių, nei javų pasėlių. Nekirstume miškų, negaudytume žuvies, neaugintume runkelių ir sodų.

Man labai gaila, tačiau žmonija yra tokia buka, kad nesusivokia, jog geriausia pradėti maitintis saulės energija ir toliau niokoja gamtą, visas žemes verčia savo maisto gamyklomis.

Panelė Elžbietai sunku suprasti, kad mūsų – žmonių, jau virš 7 milijardų ir, kad nori – nenori, nepriklausomai kuo tu misi, misti ši masė vis tiek turės ir maistas bet kokiu atveju bus gaminamas – auginamas.

Ir dar šiek tiek faktų (o, ir aš pasidaviau, faktais mėtausi): kasmet į atmosferą išmetama apie 600 milijonų tonų metano. Iš to kiekio 60 – 240 milijonų tonų išskiria gyvi augalai. Kas nežinojo, tai žinokit: mokslininkai tyrimų metu nustatė, kad gyvas augalas nuolat išskiria metaną. Jei netikite, galite pasiskaityti čia: Metanas, augalai ir klimato pokyčiai. Yra pastebėta, kad ypač daug metano ten, kur auga ryžiai. Na, mąstome toliau ir „dasimąstome“, kad metaną gamina ir kiti javai, miškų masyvai, pievos…

Tad, palikime tą metaną ramybėje ir eikime toliau.

Tiesa, noriu prisipažinti: viso panelės Elžbietos tekstuko neperskaičiau. Nervai neatlaikė. Na, žinote, kai būna, kai kas jums nuolat kabina makaronus: iš pradžių bandote susigaudyti, kas vyksta, po to pradedate analizuoti, pamatote, kad jus laiko idiotų ir tada arba oponentą pasiunčiante, gal net švelniai kumščiu paglostote žanduką, arba jums sutrinka nervai. Tai va, aš pasiųsti negalėjau, be to juk tai – mergina, tad apie žanduko glostymą kumščiu net mintis nekilo (ir fiziškai nepasiekiama juk), tad man tik sutriko nervai ir viskas. Ir nervinausi aš lygiai 3 minutes…

Po to ir prisiminiau tą istoriją su šuneliu: gelbėk, negelbėjęs, jei esi durnas ar tau kažkas ne taip rodosi, tai jau atsiprašau, nieko nebepadarysi – skęsk pelkėje.

Taigi, manau, kad čia mano paskutinis ginčas su nuodingosios mitybos propaguotojais. Kaip sakoma, jei esi durnas, tai – ilgam, gal net visam gyvenimui, o aš ne psichiatras  ir ne labdaros organizacija.

Suvokiau (pagaliau): į gyvenimą ir jo išbandymus reikia žvelgti pozityviai. Na, privis žolėdžių, ir ką? Daugiau mėsos man liks. Sūrio. Kiaušinių. Žuvies. Be to, jei žmogus pats nori rinktis pačią žemiausią, nors garsiai neįvardintą visuomenės kastą – tai jo reikalas. Nori maitintis , kaip juodadarbis, pačiu pigiausiu ir lengviausiai prieinamu maistu – prašau, į sveikatą! O aš ir toliau nepamiršiu – kas pigu, tas pigu visomis prasmėmis.

Žiūriu, mano įkurtoje Facebook grupėje „Tikras riebus maistas“ susirinko gana linksma ir gyvenimu patenkinta šutvė, tad man asmeniškai pilnai pakaks to kelių šimtų normalių žmonių rato, o mano buvusiems priešininkams ir oponentams tik draugiškai palinkėsiu skanios žolės!

P.S. Apie veganiškos mitybos poveikį organizmui nerašiau specialiai. Ne kiaulėms perlai.

Saulius Veržikauskas

harmonio.net