Toks įprastas kasdienis kyšis

2012, 24 spalio, 15:56 | kategorija Ideologija | 7 komentarai | peržiūrų 395 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlisJokia naujiena, kad kyšininkavimas yra senas kaip pasaulis dalykas. Todėl gana sunku įsivaizduoti žmoniją, kurioje toks dalykas neegzistuoja. Iš kitos pusės, kad jau toks dalykas yra, ir dėl jo daugelis mūsų burnojame ir skundžiamės, kad štai ten ar ten vieni kyšininkai sėdi, to ar to be kyšio nepadarysi, tai reiškia, kad šis dalykas nėra geras, nėra bent jau viešumoje teigiamai vertinamas.
Natūraliai kyla klausimas – argi normalus sveikas žmogus pavyzdžiui kasdien sau mėtytų ant kojos plytą, paskui sumuštą koją gydytųsi, išgijęs vėl specialiai užsimestų plytą ir vėl gydytųsi ir t.t. Žmogus šiaip jau savo noru dažniausiai nedaro to, kas jam nenaudinga. Pabandom pagalvoti, kas per mąstymas yra pas žmogų, kuris duoda kyšį, kad ir tam pačiam jį kelyje sustabdžiusiam policijos pareigūnui?

Manyčiau, toks žmogus yra „dvigubų standartų“. Ir, deja, tokiais esame daugelis iš mūsų, ką čia slėpt ir vaizduot nekaltus… Tai yra, kol mums niekas negresia (pvz., bauda), tol esame ar bent viešai skelbiamės kaip mes nekenčiam tų visų kyšininkų, ypač imančių kyšius, kaip juos visus reikia bausti, per juos mūsų valstybė į dugną grimzta… Vos tik patys pakliuvom į kokį reikalą, kur tenka prisiimti atsakomybę (sumokėti baudą, arba, sprendžiant kokį reikalą valdiškose įstaigose, atlaikyti visą įstatyminį popierizmo ir procedūrų kelią kad gauti reikiamą pažymą, leidimą ar pan.) tą savo „platų visuomeninį“ neigiamą kyšių atžvilgiu nusiteikimą pamirštame ir savo mąstymą ir matymą susiauriname ne toliau savo nosies. Žiūrim, kad mums visai apsimoka (o ir būsimas ėmėjas neprieštarauja „dovanoms“…) kyštelėti sumelę, kad tik mūsų čia ir dabar matomas reikalas būtų išspręstas kuo palankiau mums.

Kad ir bauda kelyje… Kam mokėti baudą, jei galima čia ir dabar „prasisukti“ už mažesnę sumelę. Taigi taip apsimoka, nuostoliai iš kišenės mažesni. Ties tuo mąstymas pas daugelį ir įstringa.
Mano manymu, tokiems žmonėms, kurie spręsdami reikalus įprastai ieško kreivesnių, bet jų požiūriu jiems asmeniškai naudingesnių kelių, visų pirma derėtų tylėti, o ne smerkti, kaltinti ir visai kaip kitaip kalbėti apie tai, kad visur pilna belaukiančių kyšio, kad viskas supuvę šioje šaly ir panašiai.

O antras žingsnis, aišku, jei norim jį žengti, tai mąstymo keitimas. Supratimas, ką reiškia pagal įstatymą sumokėta bauda. Nors ji ir didesnė nei kyšis (arba nustatytos procedūros tvarkant kokį reikalą valdiškose įstaigose yra ilgesnės, reikalaujančios nervų, laiko ir pastangų), tačiau pilnos baudos legalus mokėjimas (arba dokumentų tvarkymas griežtai pagal įstatymą) yra visų pirma mūsų pačių ilgalaikė investicija į SAVO valstybės ateitį.

Investicija ne pinigų ir jų grąžos prasme, o tvarkos valstybėje prasme. Sunku tikėtis visiško kyšininkavimo išnykimo, tačiau turim prisiminti, kad kiekvienu atveju, kai neduodam kyšio, mes silpninam ir naikinam esamą kyšio ėmėjų sistemą. Nors atrodo, ką čia reiškia tie mano sumokėti keliasdešimt ar keli šimtai, vis tiek nieko nepakeisiu. Jei, prieš duodami kyšį, priešingai, kad gali pakeisti, pagalvotų nors kelios dešimtys mūsų bendrapiliečių (o kasdien įvairiose situacijose duodančių kyšius spėju yra ne vienetai ir net ne dešimtys, o šimtai jei kartais ne tūkstančiai), tai galim įsivaizduoti, kokių sumų pradėtų netekti ta korupcinė sistema, kurią mes visi patys kasdien pašeriam, kad ji ir toliau augtų ir bujotų.

Negaudama dalies kyšių pati sistema labai iš lėto keistųsi, po truputį, ne šiandien, ne rytoj, gal net ne po metų, ir gal net ne po penkių, tačiau po kažkiek laiko, gal net mūsų vaikams ar anūkams ateitų laikai, kai jie galėtų sakyti, kad MŪSŲ valstybėje, kurią paveldėjome  iš tėvų ir senelių labai žemas korupcijos lygis ir yra žymiai daugiau tvarkos bei skaidrumo, nei kad buvo kadaise.

Arba tas antras žingsnis gali būti toks pats kaip visada – į tą tolimą ateitį nežiūrim, čia ir dabar duodam kyšį savo smulkių ir kartais netgi niekingų (nors mums atrodančių itin svarbių) reikaliukų susitvarkymui. Tačiau tada nesistebėkim, kai ir po dešimt ar penkiasdešimt metų mūsų krašte viskas bus kaip buvę – kyšininkai ant kiekvieno kampo. Patys juos išmaitinę neturim teisės tuo piktintis. Turim suprasti, kad ir imantis kyšį yra lygiai toks pats tvarkos valstybėje griovėjas, kaip ir duodantysis.

Beje, kartais kyšiai suprantami kaip padėka valdžios ar kitiems žmonėms už kažką. Padėka – tai visai kas kita. Padėkos kokia nors materialia forma visų pirma neprivalu teikti, o jei jau teikiama, tai daroma, nesislepiant ir jau po to, kai buvo išspręstas reikalas. Įstatymai irgi numato, kas gali būti dovanojama, kaip tai turi būti (jei turi būti) apmokestinta. Belieka veikti kaip numato įstatymai.

Mindaugas Vilkis

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 7

 1. renatas says:

  o kur paciu baudu pagristumas ? Kas leidzia tuos istatymus ?
  Zmogus turi atsakyti, ne pries istatyma, o pries kita zmogu !

 2. Mindaugas Vilkis says:

  Renatui

  Jei nežinojote, įstatymus šiuo metu Lietuvoje leidžia Seimas, tvirtina Prezidentė, jie įsigalioja nuo paskelbimo „Valstybės žiniose“.
  Dalis įstatymų yra priimami ES direktyvų, kurios mums privalomos kaip ES nariams, pagrindu.

 3. renatas says:

  Nesupykit, bet sita zino ir pradiniu klasiu mokinukai :)
  Taip pat reikia zinoti kam tarnauja pats seimas ir pats Briuselis :) Ir kokiu pagrindu leidziami tokie istatymai.
  Zmogus turi atsakyti, ne pries istatyma, o pries kita zmogu !

 4. a.grumbinas says:

  Jei žala padaroma kitam žmogui tai taip.O kai pažeidžiamas viešas interesas ir su juo susiėjes įstatymas?Šiaip įstatymai (beveik visi) yra geri,tik kad labai daug nesąžiningu ir nedoru žmonių yra kurie visa tai sugadina.

 5. Mindaugas Vilkis says:

  tai laukiam atsakymo, kam gi tarnauja pats seimas ir pats Briuselis ir kokiu pagrindu leidziami tokie istatymai :) ?

 6. Jonas says:

  Jei kalba eina apie policiją ar gydymo įstaigas kyšį mano nuomone reikia duot ir netgi būtiną. Ta galima pagrįsti moksliškai ir t.t. Kad nepasirodytų kad pilstau iš tuščio į kiaurą pateiksiu pavyzdžius: Viršijau greiti ir sustabdė policija. A)daviau kyšį B)nedaviau kyšio. Kas gaunasi? pirmu atveju mano istorija švari ir kitą kart sustabdžius policininkas jei norės būtinai nubausti taikys švelnesne bausme (jau sutaupome pinigų). Antru atveju permokame ir po dar keliu grubesniu pažeidimų galime netekti teisių… kita situacija: patenkame į avariją, kurioje esame nekalti, tačiau nekaltumą įrodyti sunku pagal automobiliu išdėstyma. Kaip manote į ka teismas atsižvelgtų spręsdamas tokią bylą? ogi pirmiausia žiūrėtų mūsų vairavimo istoriją. Ir jei aš moku sąžiningai baudas pas mane bus kažkokių pažeidimų o pas avarijos kaltininką nebus tai gaunasi kad esant nekaltu busiu pripažintas kaltu tik todėl kad kažkada nedaviau kyšio. Tai kaip čia išeina? -paklausit – Jei neduodu kyšio ne tik finansiškai nukenčiu bet dar ir mane nekaltą gali padaryt kaltu. duoti reikia. Straipsnio autorius teisus, kad jei mes neduosim kyšio mes po truputi žlugdysim sistemą. Tik jis nepasako viso to kainos. Kaži kaip jis elgtusi jei jo motina susirgtų ir kad suteikt tinkamas gydymo sąlygas reiktų duoti kyšį? Nedavęs jis kovotų už sistemą, tačiau paaukotų motinos gyvybę, o davęs išgelbėtų mamą, bet paremtų kyšių sistemą. Tai atsakykit visi į klausimą ar sutiktumėt paaukot artimą žmogų vardan sistemos keitimo, kuri gal but ir nepasikeis. Dar Darvinas sakė, kad išlieka tik tie kurie geriausiai prisitaiko. Tai jei sistema dabar su kyšiais turime prie jos prisitaikyt ir išlikt. Šiuo atveju nesutinku su autorium ir manau, kad kyšius duot reikia kol sistema nepasikeis. Autorius agituodamas neduot kyšio tikriausiai nepamastė, kad žmonės nepasiryžę mokėt tokia kaina, nes ji tiesiog yra per didelė. Vienas iš būdų su tuo realiai kovot išrenkant teisingą valdžią į seimą, nes tik jie turi tam visus įrankius pažabot kyšininkavimo sistemą. Gyvenam jau daugiau kaip 20 metų nepriklausomoj Lietuvoj, tačiau nieks nesikeičia. Nepaisant to balsuojama už tas pačias partijas. Peršasi išvada , kad žmonėms patinka toks gyvenimas tie patys kyšiai. Kai į seimą nepateks nei konservatoriai nei socdemai tada gal dirbantys seime pamastys kodėl taip atsitiko ir ką preš tai buvę valdžioj darė blogai. Kitas būdas rengti mitingus ir eit i gatves. Tačiau tai irgi nevyksta ir reiškia kad visiems viskas gerai ir nieko keist nereikia. Juk dauguma žmonių paskaitę straipsnį aukščiau turbūt pagalvojo kaip gerai kad pas mus vis dar yra kyšiai, nes kaip reiktų gyvent jei jų staiga nebūtų: policininkai ir gydytojai neišmaitintų savo šeimų, kažkas negalėtų susitvarkyt savo reikalų ir t.t…. o tie kuriems visa tai jau įgryso iki gyvo kaulo emigruoja…

 7. Mindaugas Vilkis says:

  Jonui

  man Jūsų nuomonė suprantama. Gerai papildėt apie tai, ką aš, kad ir turėdamas galvoje, sąmoningai nutylėjau :) ne kokią nors tiesą neginčijamai įrodyti noriu :) o duoti impulsą kad kiekvienas pats sau šiuo klausimu pasigalvotų kaip geriau…

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top