- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Tragiškas incidentas su nelegaliu migrantu kelia klausimus

bnr.bg

paveikslėlis

Naktį iš ketvirtadienio į pentadienį, tuomet, kai Europos Taryba svarstė migracijos spaudimo Europos Sąjungai keliamą problemą, bulgarų pasieniečio šūvis mirtinai sužeidė vieną iš 54 nelegalių afganų imigrantų, atsisakiusių paklusti komandai sustoti. VRM pranešė, jog šūvis nebuvo nukreiptas į migrantą, o kulka į jį pataikė rikošetu, tačiau kai kurie greitai užginčijo šį dalyką, ir net tvirtino, jog kalba eina ne apie pasienio incidentą, kadangi įvykis nutiko jau toli nuo pasienio.

Aukščiausiojo komisariato atstovybės Bulgarijoje pabėgėlių klausimais prie JTO spikeris Boris Češirkov pareiškė, jog jis šokiruotas fakto, kad migrantas, ieškojęs Bulgarijoje apsaugos, sutiko čia savo mirtį, ir priminė, jog tai pirmas atvejis, kai Europos Sąjungos pasienyje buvo nušautas imigrantas.

Suprantama, jog incidentui teikiama didelė reikšmė, jei dėl jo premjeras Bojko Borisov metė debatus Briuselyje ir grįžo į Bulgariją. Toliau sekė Europos komisijos pirmininko Žano-Klodo Junkerio ir Europos tarybos pirmininko Donaldo Tusko reakcija. Užuojautos lavinoje migrantams dėl sunkios jų dalios praslydo ir pasmerkimo gaidelės pasienio valdžios veiksmams. Buvo pasmerktas pats ginklo naudojimas prieš nelegaliai kertančius nacionalinio pasienio ribas, o ne per atitinkamus praleidžiamuosius punktus.

Ir kažkaip visiškai nebuvo iškeltas klausimas: ko kitko galėjo imtis trijų žmonių patrulis, naktį, nelygioje vietovėje susidūrę su 54 nežinomais žmonėmis, kurie, vietoje to, kad paklustų nurodymui sustoti, ėjo tiesiai į patrulį?

О-о-о, galima paklausti ir klausimą, ar šis nepaklusnumo atvejis yra atskiras ir nesusijęs, ar tiesa yra tai, jog viso prieš porą valandų iki lemtingojo incidento, Burgo teritorijoje, po policijos ir žandarmerijos persekiojimo, buvo sulaikyta 15 afganų?

Kodėl jie bėga, jei tuo ar kitu atveju, kažkuriuo momentu jie turės legalizuotis? Kodėl apskritai, ieškodami apsaugos, kai kurie migrantai atsisako vykdyti reikalavimais tų, kas galėtų jiems tą apsaugą suteikti, ir kas, tarp kitko, privalo ginti savo pačių gyventojus?

Dalis gyventojų jau davė savo atsakymą, inicijavę Burgo regione parašų rinkimą, skirtą apginti iššovusį lemiamą šūvį pasienio pareigūną. Šiuo atveju negalima apkaltinti nei policininko, vykdžiusio savo pareigą, nei bulgarų valstybės, pasiuntusios jį saugoti savo pasienį ir savo gyventojus. Galutinėje pasekoje, po ketverių metų masinio nelegalių migrantų antplūdžio, vienas atskiras fatališkas atvejis, tarp tūkstančių nelegalių pasienio linijos kirtimo atvejų, negali būti kriterijumi, pagal kurį daromos kažkokios išvados.

Daug daugiau migrantų žuvo pakeliui į Europą, dar iki atvykstant į Bulgariją, tačiau esant kitoms aplinkybėms. Vyksta šiuolaikinėje istorijoje beprecedentinis savo mastais ir sudėtingomis situacijomis kraustymasis, reikalaujantis atsakingo ir korektiško visų pusių elgesio.