Vladimiras Toporovas: Lietuviai laike ir erdvėje

2015, 30 spalio, 22:38 | kategorija Istorija, Kelias | atsiliepimų (12) | peržiūrų 3 204 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Vladimiras Toporovas

Režisieriaus A. Tarvydo filmas apie vieną žymiausių pasaulio baltistų, Rusijos MA tikrąjį narį, profesorių, baltistą, Latvijos MA garbės narį , Vilniaus Universiteto garbės daktarą, daugelio pasaulio šalių akademijų garbės narį Vladimirą Toporovą.

Šiame neilgame filme V. Toporovas pasakoja apie baltiškos kilmės vietovardžių ir vandenvardžių atsiradimą dabartinės Rusijos ir Maskvos teritorijoje, apie galimą slavų kilmę, kaip baltiškų periferinių genčių, didžiojo tautų kraustymosi laikotarpiu atitrūkusių nuo savo motininių tautų ir nukeliavusių į dabartinės Rusijos teritoriją bei pamažu suslavėjusių.

Tos periferinės gentys ir suteikė baltiškus pavadinimus vietovardžiams bei vandenvardžiams bei išsaugojo stulbinamą rusų ir lietuvių kalbų panašumą.

Pasak akademiko V. Toporovo taip įvyko todėl, kad iš esmės tų kalbų šaknys yra bendros.

Čia vertėtų priminti, jog akademikas Vladimiras Toporovas yra rusas, tačiau nežiūrint į tai, jis kaip tikras mokslininkas, nekreipdamas dėmesio į nacionalinį interesą aiškiai įvardina kas yra kas, jo nuomone, lietuvių slavų santykiuose, kur daro prielaidą, jog slavai atsirado praėjus maždaug 400 metų po baltų.

Šį filmą turėtų pamatyti visi Lietuvos piliečiai – jis daug ką paaiškina ir daug ką sustato į savo vietas.

Filmą galėsite matyti po LRT reklamos

 

infa.lt

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 12

 1. e says:

  „Jei iš Maskvos,kad ir visiška nesamonė,laikoma kaip galutinės instancios sprendimas“-jei pakeisti maskvą į briuselį?Politrukai nesikeičia?

 2. Alvydas says:

  Raudoni: lukašenka, grybauskė, pionierė merkel,  ir kt. Raudona ar mėlyna, tos pačios vaivorykštės pakrasčiai. Lietuviai turi būt žali.

 3. Jo says:

  Rusai tikriausiai užpirko straipsniuką apie tai kaip lietuviams sunaikinti bet kokį tautiškumo identitetą.

 4. algimantas says:

  Truputį nesupratau aukščiau esančių komentarų – toks jausmas, kad tas kiršinančias replikas rašė tiesioginiai lietuvių tautiškumo priešai.

  Ne rusai, nes jiems šiame video nieko žeminančio nėra, o būtent lietuvių priešai.

  Toporovas šiame video iškėlė lietuvių kalbą net aukščiau už rusų, pareikšdamas, kad baltų kalbos yra bent jau 400 metų (mažiausiai) senesnės už slavų, kas žinant, jog jis rusas, verčia jausti jam kuo didžiausią pagarbą kaip mokslininkui, kuris nežiūrėdamas jokių tautinių priklausomybių savo vidinių paskatų verčiamas sako tiesą.

  O remdamasis lietuvių ir rusų kalbų giminingumu, kurio nematyti gali tik aklas arba nieko nesuvokiantis – išveda prielaidą, jog gali būti, kad slavų kalbos – tai suslavėjusių baltų genčių pasitraukusių nuo savo pagrindinių genių į dabartinės Rusijos teritorijos gilumą, – rezultatas.

  Kas iš esmės gali būti visai tikėtina, žinant, kad tenai pilna baltiškas šaknis turinčių vietovardžių ir vandenvardžių.

  Mums iš esmės reikia didžiuotis tuo, kas pasakoma šiame video.

 5. Ec says:

  Matosi, kad trys pirmi komentatoriai komentuoja nei straipsnio skaitę nei filmo žiūrėję :). O gal tiesiog nesupranta apie ką kalba

 6. Donda says:

  E, Alvydas ir Jo – tipinis pavyzdys, kaip propaganda gamina Šarikovus. Tokiems suveikia Pavlovo refleksas- bet kur sutiktas žodis „rusai“ iškart asocijuojasi su „puola“, todėl nebesvarbu, apie ką rašoma, nes pasipila užprogramuoti nevaldomi traukuliai-raudoni, politrukai, papirkti, vatnikai, putleristai ir t.t.

 7. stasys says:

  – retai kada sutiksi tokios įdomios medžiagos,..! 

 8. tep says:

  Tai, kad genų tyrimai rodo ką kitą. Turėjom bendrą protėvį- indoeuropiečius jie tėvinė linija, o motininės linijos baltų ir slavų skirtingos. Tai reiškia kad atėjūnai indoeuropiečiai kaip superstratas užėjo ant vietinių skirtingų substratų. Tyrimai rodo, kad prūsai gyveno didesnėje, nei mes dabar žinome , teritorijoje ir buvo slavų kaimynai. Mus nuo slavų įtakos ilgus amžius saugojo prūsai su jotvingiais, gal tiksliau neįžengemos, giriomis apsuptos Mozūrų ir Polesės pelkės.

 9. Skalvis says:

  Turiu prūsiško kraujo ir todėl ieškau įvairios informacijos apie Europos centre buvusią stiprią valstybę Prūsiją, kurios sunaikinimu pasirūpino Vatikanas, suvienijęs visas galimas Europos valstybes (ES prototipas) kovai su ja, o kitas neutralizavo (tame tarpe ir Lietuvą pažadu Mindaugui uždėti karūną), vien už tai, kad Prūsijos gyventojai nesutiko išduoti savo tikėjimo. Lietuvoje gyvenančių lietuvių ir žemaičių tautos tarpusavyje labai sunkiai susikalba savo kalbomis. Tas pats buvo ir Prūsijoje. Šiauriniai prūsai kalbėjo į žemaičių kalbą panašia kalba, vakariniai į skandinavų, o rytiniai buvo slavai. Yra ir tokia teorija, kad Kijevo Rusią ir net LDK kaip valstybes sukūrė pabėgėliai iš Prūsijos, nes tuomet tose teritorijose valstybių dar nebuvo, o prūsai jau žinojo kas yra valstybė ir kaip ją valdyti.

 10. tep says:

  Aš nesu nieko skaitęs, kas kalbėtų, kad senovės prūsai buvo sukūrę vieningą valstybę. Kiek esu skaitęs, tai buvo nuolat kintanti žemių sąjunga. Būdami arčiau vakarų Europos prekybinių kelių turėjo ženkliai aukštesnę materialinę kultūrą( archeologinių tyrinėjimų duomenys) nei lietuvių gentys. Na mūsų jaunieji istorikai kelia revoliucijas, pateikdami daug neįtikėtinų hipotezių apie baltų praeitį, bet kolkas nemačiau nė vieno rimto darbo, ką nors galinčio iš esmės pakeisti . Čia kaip teorinėje fizikoje, gali prikurti teorijų neprasilenkiančių su fizikine ir matematine logika, bet kol nebus eksperimentinių rezultatų jas patvirtinančių, tol jos bus tik žavios proto mankštos apraiškos. Kol archeologai neperkas tūkstančius kubų žemės, o senųjų knygų archyvai nebus perskaityti tol naujųjų istorinių hipotezių vertė yra grožinės literatūros lygio. Paleogenetiniai tyrinėjimai vis tobulėja, tačiau jie visada išliks tik šalutiniais įrodymais istorijos moksle, nes tautų ir valstybių formavimasis, egzistavimas, žlugimas, kartais būna toks greitas, kad nespėja kaip nors atspindėti genetiniame lygmenyje. Net ir ilgaamžėse tautose, valstybėse dažnai vyko labai greita etninių grupių migracija, maišymasis, epidemijos, todėl genų tyrimai gali parodyti to paveikslo foną, karkasą, perspektyvą. Paveikslo konkretiką visada sudarys archyvų tyrinėjimas ir archeologija, visi kiti mokslai gali prisidėti tik gražių detalių potėpiais.

 11. FANAS says:

  PRELEGENTUI ,,TEP,,.ARCHELOGINIAI IR GENETINIAI DUOMENYS NENUGINCIJAMI, TAS TIESA. KAS SIAIS DUOMENIMIS NEPAREMTA, TAS GROZINES LITERATUROS LYGIO, SUTINKU BET VA RASYTINIAI SALTINIAI KITAS DALYKAS. KAS MOKA PINIGUS, TAS IR MUZIKA UZSAKO. TAIP IR SU JU KRONIKOMIS. O PRUSAI , ZEMAICIAI, LIETUVIAI GANA ILGAI NESUTIKO BUTI SUVARYTI I UPELI IR GAUTI ZYDISKA VARDA. TAIGI IR RASE APIE JUOS KA KRIKSCIONIU KUNIGAIKSCIAI DIKTAVO. O PATIKEKIT JIE NIEKO TEIGIAMO NEDIKTAVO. KIEK OBJEKTYVESNI SENOVES GRAIKU KRONIKININKAI. JIE TIESIOG IR RASO: PATYS GARBINGIAUSI IR TEISINGIAUSI SKITU, O PASKUI SARMATU ZMONES.IR TEN ISVARDINA BENE 76 GENTIS. SUSILIEJIMO PROCESAS BEGALINIS.PIRMA REIKIA ISSTUDIJUOTI IR IVERTINTI KA TIE NEVA TEISINGA TIKEJIMA NESANTYS KRIKSCIONYS SUNAIKINO? PAZIUREKIME RASTU SENOVES GINKLU METALO STRUKTURA, PAPUOSALU ATLIKIMO IR MENINI LYGI, DAUG KAS BUVO IS AUKSO IR SIDABRO. IR TAI PADARE,,LAUKINIAI,, KRISTAUS MOKSLO NEPAZISTANTYS PAGONYS.ABRA KADABRA. STAI IR LAUZYKITE GALVAS, KAS YRA KAS?

 12. Tep says:

  Na va vasara, laisvalaikiu nutariau pažaisti su lingvistinėmis terminų rekonstrukcijomis: graikiškas sarmatų pavadinimas „savromatoi“- rekonstruojami į lietuvišką „šiauromatai ar siauromatai“, kas reikštų „žiauriažvilgsniai arba siauraakiai“ :)).Gali būti, kad sarmatų etnonime užfiksuota jų rasinė priklausomybė.
  O va poros upėvardžių iš hipotetinės baltų gimtinės Dono- Dnepro tarpupyje maloniai sukrėtė. Per Kurską tekanti upė rekonstruojama kaip „kūrė“, o Seimo upės pavadinimas rekonstruojasi , kaip „šeimė“, analogas pas mus būtų „Šeimena“. Iš pirmo karto pavyko „užsikrauti ant“ :) terminų charakterizuojančių pirmykštę-
  bendruomeninę santvarką, kaip minimum į neolito laikus. Katarsis 8).

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top