- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

WSJ: Rusijos aviacija subombardavo bendradarbiaujančius su CŽV sukilėlius

wsj.com

Residents inspect a site hit by what activists said was a barrel bomb dropped by forces loyal to Syria's President Bashar al-Assad in Maaret al-Naaman town in Idlib province June 4, 2015.  REUTERS/Khalil Ashawi - RTX1F1ZZ

Asociatyvi foto | REUTERS/Khalil Ashawi – RTX1F1ZZ

Pirmaisiais aviacijos smūgiais Sirijoje Rusija užklupo JAV ir Vakarų šalis nepasiruošusias. Maskvos veiksmai iššaukė naują pasmerkimo bangą, kadangi išaiškėjo, jog jos taikiniais tapo ne teroristai iš „Islamo valstybės“, o Bašaro Asado režimo oponentai, tvirtina Wall Street Journal.

Dar daugiau, vienas iš oro smūgių buvo nutaikytas į regioną, kontroliuojamą sukilėlių, kuriuos palaiko CŽV, praneša leidinys remdamasis amerikiečių valdininkų informacija. Tai, straipsnio autoriaus nuomone, „katapultuoja Sirijos krizę į naują pavojingumo ir neapibrėžtumo lygį“. Maskvos operacija reiškia, jog pačios galingiausios pasaulio kariuomenės (JAV, Prancūzijos ir Britanijos) esamu momentu Sirijos oro erdvėje veikia nekoordinuotai ir nesuderintai, kas padidina konflikto riziką, mano straipsnio autorius.

JAV gynybos ministras Eštonas Karteris sulygino rusų elgesį Sirijos karo atžvilgiu su „benzino į ugnį pylimu“. Spaudos konferencijoje Pentagone Karteris pranešė, jog JAV nesitikėjo tokio elgesio iš rusų kariuomenės.

JAV ir jų sąjungininkai, rašo leidinys, nepatenkinti rusais dėl daugelio priežasčių: Rusija palaiko Asado režimą; Rusija nederina savo veiksmų su jau egzistuojančia kovos su „Islamo valstybe“ koalicija su JAV priešakyje; Rusija perspėjo apie savo oro ataką valandą prieš jos pradžią; Rusija pareikalavo, kad koalicija paliktu Surijos oro erdvę; Rusija smogia oro smūgius į tuos rajonus, kur veikia Asado oponentai, o ne „Islamo valstybės teroristai“, – rašo amerikiečių leidinys.

Pasak amerikiečių valdininkų, kol kas neaišku ar Maskva tyčia pasirinko savo taikiniu regioną Sirijos vakaruose, kurį laiko užėmę palaikomi CŽV sukilėliai, dėl slaptos JAV programos apmokant ir finansuojant Sirijos opoziciją. Taip pat kol kas dar nežinomas aukų skaičius po oro smūgio. CŽV spaudos sekretorius komentuoti atsisakė.

Wall Street Journal primena, kad CŽV ginkluoja ir apmoko opoziciją prieš Asadą Sirijoje nuo 2013-ųjų metų.