Andrius Švarplys. Kuo arčiau bus tolerantiškojo Europos „rojaus“ krachas, tuo aršiau bus ginamos „human rights“

2019, 15 lapkričio, 9:56 | kategorija LPT | 7 komentarai | peržiūrų 328 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Andrius Švarplys

Turkija jau atviru tekstu siunčia Europos Sąjungą

Po Sirijos ir Kymo su Rytų Ukraina, ES yra ne milžinas molinėmis kojomis, o neįgaliojo vežimėlyje sėdintis bet sprinteriu apsimetantis veikėjas. Įdomu ar URM‘e yra bent vienas žmogelis, kuris bando reflektuoti šituos tektoninius lūžius pasaulio politikoje, ar vis dar giedama ta pati giesmelė „mūsų balsas kartu su visa ES yra labiau girdimas; mūsų interesai gali būti apginti tik bendru ES vardu“?

Vienas dalykas akivaizdus: ES kaip neoliberalistinis leftistinis „human rights“ projektas yra žlugęs. „Vaivorykštinis“ taikos ir žalumo pasaulis realiajame už-europiniame pasaulyje nebeveža. Nebeveža galbūt todėl, kad nėščias vyras yra ne human rights, bet beprotybė ir aklavietė.

Europa paneigė savo tapatybę, pavadinusi ją imperializmu, fašizmu, rasizmu. Ištrynus kryžių ir tautą (the People) vakuumą užpildė „human rights“ ir „tolerancija“. Atgaila prieš „Kitą“ paraleliai ėjo su savasties naikinimu.

Europa tam turėjo rimtą priežastį – Aušvicą, bet savinaika nuėjo per toli. Europa sąmoningai pasirinko nežinoti kas ji yra ir kas kultūriškai bei istoriškai ją sukūrė. 40 metų dar vežė common market, nes teikė apčiuopiamą naudą.

Bet jau Maastrichtas 1992m. buvo pirmas tektoninis signalas, kad paradigma keičiasi – žmonės pirmą kartą atvirai nepritarė elitistinei eigai (nutraukė permissive consensus).

Šią legitimumo krizę, žinomą demokratijos deficito vardu, dar buvo galima gesinti kalbomis, konferencijomis, visokiausiais Plan D (democracy, dialogue, debate), t.y. įprastomis europietiškomis biurokratinėmis nesąmonėmis, nes tai buvo vidinis ES reikalas. (Nepaisant visos imitacijos susirūpinimu demokratija nekas iš esmės nesikeitė iki dabar. Prisimenam Airijos referendumą, atmetusį Nicos sutartį 2001m., ir jau kitą rytą vieno ES pareigūno tezę, kad „airiai privalės perbalsuoti“… teisingai. O ar su Brexitu elgiamasi kitaip?).

Bet tada Europa dar galėjo gyventi savo „rojuje“ (Robert Kagan‘o termino prasme).

Tačiau dabar jau negali. Įvykiai 2015m. parodė neįtikėtino masto naivumą, jei ne idiotizmą. Savinieka ir Kito „meilė“ pasiekė savižudišką lygį. Leftizmu išauklėtas politinis/žiniasklaidos elitas pradėjo kariauti prieš savo piliečius, jų absoliučiai pagrįstą susirūpinimą saugumu vadinti neonacizmu, populizmu ir islamofobija.

Nelegalus migrantas tapo svarbesnis nei savos šalies pilietis. Netgi buvo pradėta slėpti migrantų nusikaltimai… Ignoruoti saugumo tarnybų įspėjančiuosius pranešimus.

Sirijos reikalai galutinai nutraukė rūbų šydą nuo nuogo imperatoriaus. Europos Sąjunga dabar yra skuduras, į kurį kojas šluostosi Turkija, Rusija ir D.Trumpo JAV. E.Macronas yra visiškai teisus, bet mastas yra žymiai didesnis: ne tiktai NATO ištiko smegenų mirtis, – Europa jau kuris laikas ištikta širdies smūgio arba dar tiksliau – šizofrenijos (ji serga identiteto sutrikimu, ji nežino kas ji yra ir ką reikia ginti) ir kaip tikras šizofrenikas pati to nesupranta.

Be abejo, Berlaymont‘e tuno kepsnys ir vynas toliau keliauja ant stalų, t.y. kasdienių darbų ir bendros rinkos aktualijų rutina nesumažina eurooptimizmo, judama iš inercijos ir anapus Briuselio nieko nematoma.

Bet naivusis Briuselio technokratizmas negali paneigti fakto, kad ne tik neeuropietiška Turkija, bet ir vakarietiška Trumpo JAV su Europa kalba ne kaip draugai ir partneriai, o veikiau kaip priešai.

Aplinkinis pasaulis mato ES kaip visiškai kiaurą, pasiklydusią pasaulyje, neadekvačią, veidmainišką, bet pamokslaujančią, nevertą turėti rimtų reikalų. Europos Sąjunga tapo Eurovizija. Nenutrūkstamu „human rights“ entertainmentu.

Europai reikia naujos koncepcijos. Bet kadangi problemos šaknis yra ne ES institucijos, o pačių valstybių viduje įvykusi leftistinė-vaivorykštinė revoliucija, t.y. žymiai fundamentalesnis reikalas nei „patobulinkime institucijas“ ar „suteikime E Parlamentui daugiau demokratijos“, tai niekas neįsivaizduoja kaip kažką būtų galima padaryti.

Atstatyti autoritetą, grįžti prie klasikinių žmogaus teisių, gerbti nacionalinius demos‘us, stabdyti europinių pinigų parazitavimą, atnaujinti de Golio „valstybių Europos“ koncepciją, stiprinti ne ES institucijas, bet nacionalines demokratijas, pažaboti globlalizuoto elito galią – kryptys aiškios, bet sąlygų joms vystytis nėra, nes dabartinė ES pilna apimtimi „serga“ išvardintais simptomais. Kaip galima alkoholiką pagydyti degtine?

Todėl ES laukia vis didesnis žeminimas tarptautinėje arenoje. ES ginsis. Ginsis taip kaip geriausiai moka: išrašys diagnozes visiems paeiliui aplinkui. Homofobai, diskriminacija, netolerancija, rasistai, fašistai, neonaciai, populistai, islamofobai, ksenofobai, nacionalistai.

Kuo arčiau bus tolerantiškojo Europos „rojaus“ krachas, tuo aršiau bus ginamos „human rights“. Panašiai kaip didėjo buržuazinių elementų pasipriešinimas jau greitam socializmo ir komunizmo įvedimui Andropovo laikais. Galbūt tai dar neįvyks greitai. Bet to proceso simptomai yra akivaizdūs.

Europai reikia forumo, kuriame būtų bandoma rasti naują paradigmą, kurios esmė būtų tokia: bendros rinkos privalumų išsaugojimas „valstybių Europos“ rėmuose. Arba kalbant paprasčiau, tiesiog apriboti Briuselio institucijų galią ir stiprinti demokratiją valstybių viduje. Globalizacijos nešamą naudą sukti nuo globalziuotų elitų link eilinių valstybių piliečių.

Teksto autorius Andrius Švarplys – filosofijos bakalauras, tarptautinės teisės magistras, sociologijos mokslų daktaras.

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 7

 1. konkurencijos nėra says:

  Tai kas gi ta dEMOKRATIJA?

 2. Vytas says:

  Manau, kad ES žlugimo procesas yra negrįžtamo proceso eigoje. Tai kaip sužeisto žvėries agonija: nesąmoningo kliedesio priepuolyje naikinami ir namai (tautinės valstybės), kuriuose gyvena ES nariai. Čia gaunasi kaip su laukine žirgų banda, kai vedlys (ES elitas) nesuvokia, jog veda šuoliais kaimenę link prarajos – tautinių valstybių sugriovimo. Kaip ir žirgų kaimenės atveju, jei vedlys laiku nepradeda sukti nuo prarajos, nesvarbu, dėl nepatirties ar dėl nežinojimo, kad priekyje praraja, tai ant jos krašto bėgantys priekyje kartu su vedliu bus kaimenės nublokšti į prarają. JK tai pajuto ir suka nuo prarajos į šoną., kas labai nepatinka ES elitui. Mesta visa ES elito kariauna, kad Brexsitas neįvyktų. O ES mažos narės , tokios kaip Lietuva, labai stengiasi neatsilikti nuo vedlių – ES elito(?) ir veda savo tautas į neišvengiamą žūtį.

 3. Incognito says:

  Cia info del geltonuju lemeniu Revoliucijos Prancuzijoja sis filmukas, zaidimas buvo dalinamas nemokamai kai buvo padegta katedra, ir vyko geltonuju lemeniu protestas. Zaidimas skirtas jaunai kartai nei filmukas. Padegta katedra senajai kartai „tycia padegta“. Nes per daug sutapimu
  Lorde – Everybody Wants To Rule The World (Kiekvienas nori valdyti pasauli). Paziurekite internete ! Assassin’s Creed Unity E3 2014 World Premiere Cinematic Trailer [EUROPE].

 4. Incognito says:

  Cia is straipsnio, zaidimas kurtas 2014m galima itart jog ruosiamasi Geltonuju lemeniu revoliucijai buvo labai senai bei Makrono nuvertimui nuo sosto. Kadangi net Trampas siule Makronui iseit is ES. Cia viskas ir susideda. Ubisoft also announced a €500,000 donation to aid the restoration and reconstruction of Notre-Dame. “In addition, we want to give everyone the chance to experience the majesty and beauty of Notre-Dame the best way we know how,” Ubisoft said in announcing the free game.

 5. Gintas says:

  ES tai bankininkų sukurta organizacija, kur nacionaliniai interesai nieko nereiškia, todėl Lietuvos balsas kaip to šuns, kurio balsas i dangų neina! Yra daroma viskas, kad valstybės savęs ne išlaikytų o būtų priklausomos nuo centro, todėl kalbėti apie nepriklausomybę yra kvaila…

 6. Simas Simaitis says:

  Mūsų gerbiamas filosofas tai – avinas provokatorius, avių bandoje, kuris pasakoja kaip gera gyventi garde, vadinamu Lietuva. Yra problemų, bet jas mes galime pakeisti, tik pažiūrėkite į tas skyles aptvare, už jo nieko gero nėra. Geriausiai likti jame, leisti save kerpamoms ir karts nuo karto pabliauti, jei tas kirpimas per daug skausmingas.

 7. Alvydas says:

  Kokia skola užkrauta Lietuvai ? Kiek ten milijardų ? Ką padarysi, kai tik skolos metinis aptarnavimas 1 000 000 000 € Direktyvos direktyvos direktyvos. Mano tautą apgavo naikina engia.😀

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top