“Antares” raketos sprogimas NASA priklausomybės nuo Rusijos šviesoje

2014, 4 lapkričio, 19:23 | kategorija Realybė | atsiliepimų dar nėra | peržiūrų 343 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlis

Antares raketos startas prieš sprogimą 2014 spalio 28 |(AP foto/Eastern Shore News, Jay Diem)

Raketa nešėja “Antares” ir krovinis laivas “Cygnus” turėjo pagaliau išlaisvinti  NASA nuo Rusijos raketų nešėjų  priklausomybės  po to, kai JAV nutraukė “Shuttle” programą. Orbital Science nesėkmė sprogus raketai,  duoda šansą jos konkurentams SpaceX.  Rusijos raketų variklių NK-33 gamintojas mano, kad  JAV neteisingai modifikavo kompanijos gaminius. Masinės informacijos priemonės pastebi “piktdžiugiškus rusų komentarus”.

Raketa “Antares”, kuri turėjo nugabenti krovinį į TKS, sprogo praėjus keletui sekundžių nuo starto, praneša “The Guardian”.

“Kompanija, kuri organizavo krovinių gabenimą i TKS, teisina pasenusių sovietinių raketų naudojimą”,- rašo leidinys. Vienas iš Orbital Science vadovų skubiai surengtoje konferencijoje pažymėjo, kad nėra šiuolaikinių alternatyvų šiems raketų varikliams, kurie savo laiku buvo sukurti tam, kad gabentų sovietų kosmonautus į Mėnulį,

Tuo tarpu Elon Musk, SpaceX vadovas dar 2012m. pasakė: Jų raketos, teisybę sakant,- tai skraidantis anekdotas, jose naudojami raketų varikliai, kurie buvo sukurti 60-tais metais. Aš turiu omeny ne tai, kad šis variklis sukurtas 60-tais metais, o kad jie būtent pagaminti tada ir iki šio laiko gulėjo kažkur Sibire.

Įmonė Orbital Science pasirašė 1,9 milijardų dolerių vertės kontraktą su NASA, kuriame įsipareigojo atlikti 8  skrydžius į MKS. Kompanijos vadybininkas, atsakingas už Antares programą pareiškė Reuters, kad kosminiame laive buvo “įslaptinta kriptografinė įranga, todėl mums reikia užtikrinti teritorijos apsaugą nelaimės vietoje”.

Kyla vis daugiau klausimų „dėl NASA ir privačių kompanijų bendradarbiavimo, kurių pagalba stengiamasi lopyti JAV kosminę programą”, rašo žurnalistai primindami, kad “Amerikos kosmoso agentūra nutraukė “Shuttle” eksploataciją 2011 metais ir dėl to tapo priklausoma nuo privačių kompanijų ir bendradarbiavimo su Rusija.

“Rusų variklio gamintojas, kurio variklis buvo naudotas JAV nepilotuojamoje krovininėj raketoj sprogusioje Virdžinijoje starto metu, paneigė pranešimą, kad tai jo gaminto variklio kaltė. Rašo Alek Lun ir Den Roberts kitame The Guardian straipsnyje.

Samaros įmonėje „Kuznecov” mano, kad dėl avarijos kalti ne jos varikliai NK-33, kurie sudarė pagrindinius mazgus AJ-26, o jų vėlesnė modifikacija atlikta JAV, rašo leidinys remdamasis ITAR-TASS informacija.

paveikslėlis“Incidentas, greičiausiai, dar paaštrino NASA kritiką dėl subrangovinių sutarčių su privačiomis kosminėmis kompanijomis, kurios gabena krovinius į TKS”,- mano žurnalistai. Orbital šiuo metu patiria itin didelį spaudimą, iš jos reikalaujama pasiaiškinti ar avarijos priežastimi galėjo tapti senų rusiškų variklių naudojimas. Orbital trečiadienį pranešė, kad ketina šių variklių atsisakyti, tačiau tai užtruks ilgiau nei metus ir dėl to  startas, kuris suplanuotas balandžio mėnenį tikriausiai nusikels. Orbital gal būt paspartins perėjimą prie kitų variklio naudojimo, jei paaiškės, kad tikrai kaltas AJ-26.

Po to kai 2011 metai buvo atsisakytos “Shuttle” programos, JAV turėjo naudoti ne tik rusiškus variklius, bet ir ištisas raketines sistemas norėdamos nugabenti žmones ir krovinius į TKS. Tačiau auganti tarp JAV ir Rusijos politinė įtampa negatyviai atsiliepė ir kosminiam bendradarbiavimui. Rusija atsakydama į JAV sankcijas, paskelbė embargą rusiškiems varikliams, kurie buvo skirti JAV kariniams palydovams.

“Nors Vakarams ir kilo įtarimų dėl rusų gamybos „Antares“ komponentų, kosminės srities  insaideriai veikiantys Maskvoje mano, kad ši avarija dar labiau padidins JAV priklausomybę nuo Rusijos. Šaltinis pažymėjo, kad ši avarija greičiausiai sugadino startavimo kompleksą, todėl JAV greičiausiai bus priversta prašyti Rusijos pasinaudoti rusų raketa “Progress”.

Kosmoso analitikas Pavelas Felgengauseris leidiniui pažymėjo, kad nežiūrint į “rusų piktdžiugą dėl avarijos” JAV vis tiek turės naudoti rusiškus variklius. “Kaip bebūtų, dar anksti yra kaltinti rusiškus variklius dėl avarijos”-, pažymėjo ekspertas.

“Net gi iki „Antares“ katastrofos Orbital Science norėjo nurašyti naudojamus rusiškus variklius, rašo “Business Week” korespondentas. Dėl šios katastrofos kompanija neturės didelių nuostolių, nes beveik visi pinigai reikalingi skrydžiams jau gauti, o draudimo kompanija turėtų išmokėti pinigus, kuriuos atsisakys mokėti NASA. Rimtesnės problemos kompanijai gresia dėl reputacijos, ypač komercinių klientų tarpe. Taip pat manoma, kad ilgas incidento tyrimas “gali paskatinti NASA perduoti daugumą darbų susijusių su krovinių gabenimu į MKS konkurentams Spasex.

Liberation rašo, kad ši avarija parodo MKS priklausomybę nuo Rusijos krovininių laivų. Po to kai raketa sprogo starto metu, rusai pasiūlė savo paslaugas, žinoma jei NASA su tuo sutiktų. Tokį pasiūlymą galima traktuoti kaip pasišaipymą, mano Liberation žurnalistas.

“MKS turbūt vienintelė JAV ir Rusijos santykių sfera, kurios nepalietė nepavykęs santykių “perkrovimas”. Net ir Krymo krizės metu, NASA’i įšaldžius bendradarbiavimą su Rusija, tai nepalietė MKS bendradarbiavimo srities. Taip atsitiko dėl to, kad JAV neturi raketų nešėjų. „Antares“ raketa ir krovininis laivas „Cygnus“ turėjo JAV išvaduoti iš šios priklausomybės. Šis žingsnis yra itin reikalingas, nes Rusija dėl jai skirtų sankcijų grasina palikti MKS 2020 metais.

New Republic” žurnalistė Julija Jofė rašo apie “lengvai prognozuojamą Rusijos masinių informavimo priemonių ir internautų reakciją į „Antares“ katastrofą. “Russian Today” eteryje nuskambėjo informacija, kad raketa buvo “amerikietiškai-ukrainietiška”- kaip pranešė keletas Rusijos šaltinių, šios raketos prototipas- rusiška raketa “Zenit”, buvo sukurta sovietų konstruktorių biure “Južnoe”. Šiuo metu jis yra Ukrainoje.

“Išanalizavus sankcijas skirtas mūsų kosminei pramonei, siūlau Amerikai siųsti astronautus į MKS naudojant batutą”,- taip balandžio mėnesį pareiškė Rusijos aviakosminės pramonės kuratorius Dmitrijus Rogozinas.

Raketos pakilimą ir po to sekusį sprogimą galima pamatyti čia: theguardian.com/science/2014/oct/28/antares-rocket-explodes

parengė:  Giedrius Kochanka

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top