Apie Iraną, Saudo Arabiją ir FRS šimtmečio jubiliejų

2013, 9 lapkričio, 10:19 | kategorija Metodologija | atsiliepimų (3) | peržiūrų 521 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveiksl4lisPaskutiniu metu MIP dažnai aprašomas nusimatęs JAV ir Irano suartėjimas, tuo pačiu aštrėjant santykiams tarp JAV ir Saudo Arabijos. Ir vis dažniau prisimenamas toks 1913 metų įvykis, kaip JAV Federalinės Rezervų Sistemos sukūrimas, kuriai gruodžio mėnesį sukaks lygiai 100 metų. Paskutinių įvykių Viduriniuose ir Artimuosiuose Rytuose datų sutapimas laike su artėjančiu FRS jubiliejumi labai simboliškas

Pasistengsiu neperžiūrinėjant visos krūvos šio prasidėjusio atšilimo tarp Vašingtono ir Teherano priežasčių, paaiškinti šių įvykių finansinę-piniginę pusę. Amerikos ir Irano santykiai po Antrojo pasaulinio karo buvo pakankamai artimi ir draugiški. Tačiau, 1979 metais, nuvertus Teherane šachą, vedusį šalį proamerikietišku kursu – viskas pasikeitė. Ir paskutiniųjų dešimtmečių eigoje amerikiečių-iraniečių santykiai geriausiu atveju buvo įtempti, o dažnokai ir atvirai priešiški.

Vašingtonas iki pat paskutinio meto stengėsi prispausti ir priversti Teheraną paklusti jo kontrolei, tam naudodamas ekonomines ir finansines sankcijas. Paskutiniojo dešimtmečio bėgyje sankcijos buvo įvedamos prisidengiant kovos su Irano branduolinės programos vėliava, branduolinės programos, kuri neva nukreipta branduolinio ginklo sukūrimui.

Iranas jau daugelį metų gyvena amerikiečių ekonominių sankcijų sąlygomis. Jos suprantama apsunkina Islamo respublikos gyvenimą, tačiau ji kažkuria prasme sugebėjo prisitaikyti prie šių sąlygų.

Pagrindinis, vienpusių Vašingtono įvedamų sankcijų akcentas, yra atsiskaitymų JAV doleriais tarp Irano ir kitų šalių blokavimas: kadangi visi kažkiek stambesni atsiskaitymai yra vykdomi negrynaisiais pinigais – jie pereina per amerikietiškąją bankų sistemą.

Teherano reakcija į šią sankciją, atsiskaitant už savo naftos ir kitų prekių tiekimą, buvo perėjimas į atsiskaitymą pagrindinai €urais. Kaip atsakymas sekė tolesnis „veržlių veržimas“ iš Vašingtono pusės, kuris ėmė spausti savo sąjungininkus Europoje. Pirmiausia jis ėmė reikalauti atsisakyti pirkti Irano naftą. Antra – ėmė reikalauti uždrausti Europos bankams aptarnauti Irano atsiskaitymus €urais.  Sąjungininkai Europoje didžia dalimi pasidavė Vašingtono spaudimui.

Irano reakcija į tai buvo naftos eksporto perorientavimas į kitas šalis – pirmiausia į Indiją ir Kiniją. Be viso to, atsiskaitymai buvo vykdomi ne doleriais ar €urais, o rupijomis ar juaniais. Tuo pačiu, Irano prekyboje su Turkija ir kai kuriomis kitomis šalimis buvo pradėtas naudoti auksas. Taip pat buvo prisimintas senas, laiko patikrintas prekybos būdas, leidžiantis apsieiti be valiutos – barteriniai mainai.

Įvedęs sankcijas prieš Iraną, Vašingtonas staiga suprato, kad kerta šaką, ant kurios sėdi. Sankcijos prieš IIR išprovokavo Iraną ir jo kontragentus atsisakyti užsienio prekybos atsiskaitymuose naudoti JAV dolerius. Savo sankcijomis Vašingtonas pirmoje eilėje padėjo savo geopolitiniam priešininkui – Kinijai, tiksliau jos valiutai – juaniui.

Vašingtonas kilusią problemą pabandė išspręsti jėga, įvykdydamas greitą ir pergalingą karą prieš Siriją, o po to kariniais būdais įvesti tvarką Irane. Tačiau Vašingtono karo planas šių metų rugsėjo mėnesį buvo užbrauktas (daugiausia dėl Rusijos pozicijos). Šioje situacijoje reikia įvertinti didelį Vašingtono lankstumą ir operatyvumą – nuo konfrontacijos su Teheranu jis pasuko link suartėjimo. Čia reikėtų pabrėžti, kad visos kalbos apie Irano branduolinę programą didžiąja dalimi tėra tik priedanga, slepianti tikruosius Vašingtono tikslus. O tikrieji tikslai susiveda į bandymą įvesti efektyvią Viduriniųjų ir Artimųjų Rytų regiono kontrolę. Iranas – svarbiausia valstybė šiame regione. Dar prieš keletą metų, siekyje kontroliuoti Artimųjų rytų geopolitinę erdvę, pirmoje vietoje stovėjo dalykai susiję su nafta ir gamtinėmis dujomis. Šiandien, „skalūnų revoliucijos“ sąlygomis, energetiniai Vašingtono poreikiai pereina į antrą planą. Į pirmą planą patenka finansiniai dalykai.

Vašingtonas siekia išsaugoti naftos dolerio standartą, kuris pasaulyje egzistuoja jau beveik keturiasdešimt metų. Naftos dolerio pagrindai buvo sudėti būtent čia, Artimuosiuse Rytuose, kai Saudo Arabija ir kitos regiono šalys, sudariusios su Vašingtonu specialų susitarimą, 70-aisiais XX amžiaus metais, perėjo į atsiskaitymą už naftos tiekimą išimtinai tik JAV doleriais.

Šiandien toli gražu ne visos šalys prisilaiko šių susitarimų, bet ypač iššaukiančiai ėmė elgtis Teheranas, kuris ėmė pardavinėti naftą už juanius, rupijas, kitus nacionalinius piniginius vienetus, skirtingai nuo JAV dolerių ir €urų, tiekti naftą mainais į auksą, o taip pat naudoti barterinių mainų schemas.

Pradėjęs aktyvų dialogą su Teheranu, Vašingtonas susidūrė su aštriai negatyvia Rijado (Saudo Arabijos) reakcija. Norėtųsi pažymėti kai kurias galimas šio konflikto pasekmes. Labai greitai Saudo Arabija gali atsidurti toje padėtyje, kurioje savo laiku buvo atsidūręs Iranas: prieš Rijadą gali būti įvestos sankcijos. Galima būtų šiuo atveju apskaičiuoti Rijado reakciją – jis bandys išvengti atsiskaitymų už savo naftą JAV doleriais, pereidamas prie kitų valiutų. O gali bandyti panaudoti tokius aprobuotus instrumentus, kaip auksas ar barteris. Sekantį ėjimą darys jau Vašingtonas. Jėgos ėjimą. Vašingtonas bandys jėga priversti Rijadą pasiduoti jo kontrolei, kad priversti vykdyti keturiasdešimties metų senumo susitarimus(atsiskaitymai už naftą išimtinai JAV doleriais).

JAV tapo savo įsitraukimo į Artimųjų Rytų reikalus įkaitu: pabandžius ištraukti iš pelkės vieną leteną (atkuriant santykius su Iranu), pastebėjo, kad neišvengiamai ėmė grimzti kita letena (pablogėjo santykiai su Saudo Arabija). Ir dar nėra aišku – ar pasieks amerikiečiai pagrindinį tikslą, dėl kurio siekia suartėjimo su Iranu, t.y. ar sutiks Teheranas grįžti, dabar jau nuo juanio ir rupijos tarptautiniuose atsiskaitymuose už naftą, prie JAV dolerio. Mažai tikėtina. Teheranas temps laiką, bet į dolerio sistemą jo jau nepavyks įtraukti net užmetus kilpą.

Kažkada tvirtas Artimųjų Rytų naftos dolerio pagrindas mūsų akyse virsta klampia pelke… Įvykiai Artimuosiuose Rytuose – rodmuo į tai, kad JAV doleris pergyvena labai sunkius laikus. Simboliška, kad visa tai vyksta Federalines Rezervų Sistemos sukūrimo 100-mečio išvakarėse. Jeigu įvyks dolerio griūtis, tai FRS spausdinimo staklės virs nereikalingu laužu. Iš FRS liks tik iškaba. Negalima atmesti to, kad „jubiliatas“ neilgai pergyvens savo apvalią datą. O jo mirtis gali ateiti būtent iš Artimųjų Rytų.

fondsk.ru

išvertė: Sarmatai

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 3

  1. Alius says:

    Kad greičiau tas doleris gautų galą, sėkmės Iranui. Geras straipsnis.

  2. Joris says:

    Daugelis nežino apie aukso aferą susijusią su JAV… Kinija iš Jav nusipirko aukso. Apsidžiaugė. Bet vienam kvaileliui (o gal ir ne) parūpo pakrapštyti aukso luitą, Pakrapšius, paaiškėjo, kad aukso luitų tik paviršius yra auksinis. Kilo skandalas (kurį stengėsi nutylėti MIP). Paaiškėjo , kad ne tik kinai prisipirko „kačių aukso“. Linksma…

  3. Erikas says:

    Sekmes musu broliams ARIJAMS iš Persijao.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top