Ar Lenkija atims iš Ukrainos tris sritis už skolas pagal restituciją?

2015, 1 lapkričio, 10:53 | kategorija Metodologija | 5 komentarai | peržiūrų 1 048 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

vremya4e.com

Visos jaunos valstybes turi vieną įdomią savybę, – jos veržiasi draugauti su Europa, tačiau nėra pasiruošusios šios draugystės pasekmėms. Rožiniai iliuzijų akiniai nukrenta, kai Europa ir europiečiai, meiliai, bet tvirtai pradeda kalbėti su savo „naujais partneriais“: o jūs, mūsų nauji draugai, nepamiršote apie tas senas nuoskaudas, kurias kažkada jūs mums padarėte, tikriesiems europiečiams? Anksčiau nenorėjome šiuo klausimu kelti triukšmo – ką iš jūsų, barbarų, galima buvo paimti, o dabar – be šito niekaip. Reikia sudėti taškus virš „i“ – visų pirma turtiniu klausimu. O po to pradėsime toliau gyventi kaip giminingos sielos. Jūs nesijaudinkite, mes paimsime tik tai, kas mums priklauso, kultūringai, per teismą…

Šis įvadas tampa labiau aiškus nejuokingo lenkų noro kontekste susigrąžinti savo turtus taip vadinamuose „Rytiniuose Kresuose“, priklaususius Lenkijai iki 1939 metų:

Rytiniai Kresai

Kaip mes matome žemėlapyje, ši teritorija visai nemaža – palyginus vos ne pusė šiuolaikinės Lenkijos. Ir, atitinkamai, skaičius tų, kurie ten gyveno buvo irgi nemažas. O tai garantuoja tiesiog štorminę ieškinių bangą europiniuose teismuose.

Tad, apie viską iš eilės. Dar šių metų balandyje Lenkijoje įkurta organizacija „Kresų Restitucija“, kurios tikslas gauti iš Ukrainos kompensaciją už tą visą turtą, kurį lenkai buvo priversti palikti po 1944 metų. Jau šios organizacijos veiklos pradžia davė suprasti, kad tai ne du ar trys pamišėliai – į ją įstojo iš karto keli šimtai žmonių, o viso, pagal naujus paskaičiavimus, Lenkijoje šiuo metu yra apie šimtas tūkstančių žmonių, turinčių dokumentinius įrodymus, patvirtinančius turtinę nuosavybę šiuolaikinės Ukrainos teritorijoje.

Balandžio naujiena sukėlė kažkiek triukšmo ir užsimiršo. Bet, kaip pasirodė, užsispyrę (ir godūs) lenkai be darbo nesėdėjo, o per pusmetį suspėjo paruošti 600 ieškinių į europinius teismus dokumentų paketą. Ir, kad atsakovai suspėtų surinkti reikalaujamą sumą, iš karto ją paskelbė – apie 5 milijardus dolerių.

Humoras, tiesą sakant, ne tame, kad lenkai nusprendė gauti kompensaciją, o tame, kad pas juos būtent dabar atsirado visai neiliuzinis šansas bent jau dalinei sėkmei. O kodėl, kaip jūs manote? Ogi todėl, kad „Ukraina – ce Europa“: Asociacijos su ES sutartyje tiksliai surašyti valstybės įsipareigojimai ginant įpėdinių nuosavybės ir kitas turtines teises. Ir dabar prisiminkite šito teksto pradžią.

Na, žavinga iki ašarų: pagrindiniai Maidano karnavalo didvyriai, patys pačiausi „už-europiečiai“ – vakarų ukrainiečiai – tiesiogine to žodžio prasme rizikuoja būti palikti nuogi-basi, tų, pas kuriuos jie bėgo išskėstomis rankomis!

Jūs laisvai galite atsakyti: jiems niekas nieko neduos. Oi ne! Ne taip viskas paprasta!

Pirma, lenkai ir patys ne tokie kvaili – jie apskaičiavo situaciją keliais ėjimais į priekį. Iš pradžių jie, tiesiog formaliai, planuoja pateikti dokumentus į ukrainietiškus teismus, o po nuspėjamo atmetimo ten – jau pritrauks „sunkiąją artileriją“, kaip Strasbūras ar kiti europietiški paskutinės instancijos teismai. Ir, jau sprendžiant iš pirminių 600 ieškinių salvės, jie turi neblogas galimybes paimti Strasbūro teismą šturmu. 100 000 lenkų su savo ieškiniais tiesiog gali „užmėtyti kepurėmis“ bet kokį teismą.

Antra, pačioje Lenkijoje tokiai iniciatyvai tvyro visiškai prijaučiantis požiūris visuose lygmenyse. Tai puikiai iliustruoja neseniai vykęs skandalas Lvove, kai meras Sadovas pykosi su Lenkijos pasiuntiniu dėl žemėlapio, kuriame Lvovas pavaizduotas „Lenkijos dalis“.

Lvovas

O tai reiškia, kad trukdyti „Kresų restitucijai“ lenkų oficiozai nesiruošia, ir net prisilaikys šią kortą, kaip kozirį, tam atvejui, jei Ukrainos-Lenkijos santykiai atšals. Reikalui esant, primins aukščiausiame lygmenyje – „yra pas mus čia tokia visuomeninė iniciatyva, o kadangi mes demokratai, tai negalime į ją nekreipti dėmesio…“

Trečia, tokio spaudimo Ukrainai įrankis nuo šiol kabės kaip rykštė ant sienos. Laikas nuo laiko europiečiai Briuselyje prisimins apie ją, ims į rankas, su švilpimu skros ja per orą ir išraiškingai žvelgs į Kijevo pusę.

Ukraina, tiesą sakant, mėgina kontratakuoti: esą lenkai ukrainiečius 1947 metais gerai pataršė „Operacijos „Vysla“ metu. „Na jeigu jūs mus į teismus, tai ir mes jus galime“. Bet toks apsikeitimas „meilybėmis“ bus Ukrainai ypatingai nuostolingas – „Rytiniuose Kresuose“ lenkiškos nuosavybės liko kur kas daugiau, kainuoja ji gerokai brangiau (kiek, pavyzdžiui, kainuos Lvovo miestas?), ir, kas svarbiausia, Lenkija pajėgs susimokėti ukrainiečiams jų pateikto ieškinio reikalaujamą sumą, o Ukraina – ne. Todėl atiduoti Lenkijai į rankas patį svarbiausią kozirį („mes su ukrainiečiais atsiskaitėme, o jie pagal analogišką atvejį nenori“) Kijevas nerizikuos.

Štai tokia linksma istorija. Ir kažkas kužda, kad tai toli gražu ne pabaiga… Vis dėlto, kaip kultūringai, europietiškai, ėmėsi šio reikalo Ukrainos draugai – nepradėjo reikalauti žemės atgal, o tik jos „įvertintos pinigais sumos“. Faktiškai Ukrainai dabar siūloma susimokėti už dabartinę teisę valdyti tris vakarų Ukrainos sritis.

O kas įvyks jeigu nesusimokės? Ar mes pamatysime tai, kaip dalis valstybės teritorijos atimama „už skolas“?

parengė: Remigijus Sinkevičius

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 5

 1. andrius says:

  Dar tokiu nesamoniu neskaites.Tai ka,visa Slovenija galima paduoti i teisma,nes jos pries kara nebuvo.O kaip bus su vokieciu nuosavybe vakarineje  ir siaurineje lenkijoje? ten,taip pat ,yra puse visos dabartines Lenkijos teritorijos su tokiais miestais kaip Poznane,Torune ir t.t.Ka,lenkai durni ir nesupranta? Prirasote tokiu nesamoniu ir bandot eskaluoti tautini susipriesinima.

 2. memel says:

  su tokiu pat pasisekimu lenkai gali pretenduot ir i Vilniaus krasta,o vokieciai i Klaipedos sriti,kurios po antro pasaulinio karo atiteko Lietuvai,o del Ukrainos,tai ten tokia bala,kad tik laiko klausimas,kada ji bus isdraskyta po gabaliukus ir atskiras „kunigaikstystes“

 3. Panzer says:

  Tai kai reikės skolas grąžinti tada ir paims. Graikijos salas irgi isporceliuoti nori už skolas. Jūs manot paramas veltui dalina…

 4. Ius ad pacem says:

  Visų pirma dėl panašių dalykų kreiptųsi ne į Europos Ne-žmogaus teisių teismą, o į Tarptautinį Teisingumo Teismą. Po baigiamojo Helsinkio akto buvo sutarta dėl Europos sienų nekintamumo ir restitucija keičiant valstybių teritorijos dydį neįmanoma. Kas realiai galėtų pretenduoti tai Lietuva į dalį lenkijos (etninio Lietuvos Sūduvos krašto) ir Baltarusijos rytinę dalį, dėl paprastos priežasties visų pirma Lietuva niekada nebuvo pripažinta de jure TSRS sudėtyje, todėl viskas kas vyko TSRS sudėtyje, tame tarpe yra dalies Lietuvos teritorijos atidavimas Baltarusijai yra neteisėtas ir viskas turi būti sugražinta į pradinę padėtį – 1918 m. sienas (žinoma Klaipėdos krašto sukilimą 1923 m. būtų įmanoma pateisinti), kas dėl lenkijos tai ji okupavo etninių Lietuvos žemių dalį Sūdūvos kraštą čia pisludskis manydamaska daro gudriai su želigovskio „veikimu savarankiškai“ prašovė. Jeigu želigovskis be lenkijos žinojimo okupavo dalį Lietuvos, tai kodėl dabar Sūdūvos kraštas lyra lenkijos dalis, kokiu pagrindu ji gali rewikšti pretenzijas ?

 5. stasys says:

  autorius aiškiai persiskaičiavo tikėdamasis čia didelio pasisekimo..tuo str.. Na tęsiant jo mintį toliau o kodėl Rusija ir jos piliečiai negalėtu ištraukti savo nuosavybės dokumentus kažkada galiojusius Lietuvoje? ,,realiu pastatų gal ir neliko,. bet žemės liko apsčiai ,.kas vėlgi matyt reikštu kad tektu taikyti kokios tai formos restitucija anuliuojant vienus sandorius į kitus (fantazuoju). Absurdas prasideda ne tada kai žmonės ieško teisybės o tada kai tos teisybės bandoma rasti to pačio absurdo pagalba ..Nors Lietuvoje žydu bendruomenė prisiteisė sau kompensacijas už prarasta turtą ir nieko, bet jai galiojo visiškai kitos etninės normos . Juokinga yra tai kad ir vieni ir kiti suvokia kiek absurdiška pretenduoti  į tai kas kažkada buvo išgauta – sukurta prievartos būdų ..Pagal etnine sandara Lenkija tas sritis gavo taip kaip ir prarado su visu turtu ..o tokios aplinkybės nesuformuoja jokios teisės į išlikusi turtą .. 

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top