Brazilija, Rusija, Indija, Kinija, Pietų Afrika – BRICS blokas auga, JAV liekant nuošalėje

2022, 8 lapkričio, 15:42 | kategorija Metodologija | atsiliepimų dar nėra | peržiūrų 167 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Ekonominis blokas, kuriam vadovauja penkios besiformuojančios ekonomikos šalys, tarp kurių yra dvi didžiausios JAV varžovės, atrodo, plėsis, nes Vašingtonui sunkiai sekasi įgyvendinti savo pasaulinę darbotvarkę už tradicinių sąjungininkų ir partnerių visame pasaulyje ribų, rašo Newsweek.

Šiai grupei, žinomai pagal penkių pagrindinių narių – Brazilijos, Rusijos, Indijos, Kinijos ir Pietų Afrikos Respublikos (BRICS) – akronimą, priklauso daugiau kaip ketvirtadalis pasaulio BVP ir apie 40% pasaulio gyventojų.

Nors BRICS nėra oficialus aljansas ir tarp narių esama didelių geopolitinių skirtumų, jų bendras interesas stiprinti ekonominius ir prekybos mechanizmus, nepriklausančius Vakarų sistemai, tampa vis patrauklesnis.

Po paskutiniojo BRICS aukščiausiojo lygio susitikimo, vykusio Pekine birželio mėn., Argentina ir Iranas pateikė prašymus įstoti į organizaciją, o dabartinė bloko prezidentė Purnima Anand po mėnesio Rusijos žiniasklaidai teigė, kad Egiptas, Saudo Arabija ir Turkija taip pat yra vienos iš šalių, kurios pareiškė norą prisijungti.

Pirmadienį Alžyro specialioji pasiuntinė Leila Zerrougui patvirtino, kad jos šalis vėliausiai pateikė oficialią paraišką dėl narystės BRICS, pranešė Alžyro naujienų portalas „Al Shorouq“.

Alžyro prezidentas Abdelmadjid Tebboune, kalbėdamas paskutiniame „BRICS+“ aukščiausiojo lygio susitikime, kurį surengė Kinija, teigė, kad „nuolatinė besivystančių šalių marginalizacija įvairiose pasaulinio valdymo institucijose yra neabejotinas nestabilumo, nelygybės ir vystymosi stabdymo šaltinis“.

Be to, kad reikia sukurti „naują ekonominę tvarką“ pagal 1974 m. priimtą Jungtinių Tautų rezoliuciją 3201, jis aptarė Alžyro įsipareigojimą „kurti naują tarptautinę tvarką, apimančią mūsų kolektyvinį saugumą, grindžiamą kiekvieno iš mūsų stabilumu ir klestėjimu“.

A. Tebboune buvo vienas iš 19 pasaulio šalių lyderių, dalyvavusių išplėstiniame BRICS formate; prie jo prisijungė penkių BRICS narių, taip pat Argentinos, Kambodžos, Egipto, Etiopijos, Fidžio, Indonezijos, Irano, Kazachstano, Malaizijos, Nigerijos, Senegalo, Tailando ir Uzbekistano vadovai.

Nors JAV iš esmės atmetė nuogąstavimus, kad BRICS gali tapti rimtu iššūkiu Septynių šalių grupės (G7), kurią sudaro Kanada, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija, Jungtinė Karalystė ir JAV, ekonominei galiai, dėl suintensyvėjusių geopolitinių ir ekonominių ginčų, kuriuos paaštrino Rusijos karas Ukrainoje ir po to sekusios Vakarų sankcijos, BRICS atsidūrė dėmesio centre.

Tai palietė net Alžyrą, Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) šalį-narę, kuri yra trečia pagal dydį dujų eksportuotoja į Europos Sąjungą. Europos Sąjungai stengiantis atsikratyti rusiškos energijos, ši Šiaurės Afrikos valstybė buvo viena iš svarstomų alternatyvų, nors ji ir toliau puoselėja ryšius su Maskva ir atsisako imtis bet kokių baudžiamųjų priemonių reaguojant į konfliktą Ukrainoje.

Taip pat gali būti svarbus Saudo Arabijos pasiūlymas prisijungti prie bloko.

Praėjus kelioms savaitėms po to, kai OPEC+, išplėstinė OPEC grupė, nusprendė dviem milijonais barelių sumažinti pasaulinę naftos gavybą, taip susilpnindama ir taip įtemptus Vašingtono ir Rijado santykius, nes JAV prezidentas Joe Bidenas kovojo už degalų kainų mažinimą, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas atvirai palaikė idėją, kad Saudo Arabija prisijungtų prie BRICS.

Spalio 27 d. Valdai diskusijų klubo surengtame renginyje Rusijos vadovas pažymėjo, kad tokiam sprendimui priimti pirmiausia reikia „visų BRICS šalių sutarimo“. Tačiau jis palaikė Saudo Arabijos priėmimą, atkreipdamas dėmesį į jos ekonominį pranašumą.

„Saudo Arabija yra sparčiai auganti valstybė, ir ne tik todėl, kad ji pirmauja angliavandenilių gavybos ir naftos gavybos srityje“, – tuomet sakė V. Putinas. „Taip yra todėl, kad kronprincas ir Saudo Arabijos vyriausybė turi labai didelių planų diversifikuoti ekonomiką, o tai yra labai svarbu“.

Jis taip pat pareiškė, kad karalystė „nusipelnė“ būti kito Kinijos ir Rusijos vadovaujamo bloko – Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos (ŠBO), prie kurios Iranas prisijungė kaip visateisis narys per paskutinį metinį aukščiausiojo lygio susitikimą, kurį rugsėjo mėn. surengė Uzbekistanas, nare.

Po V. Putino komentarų praėjusio mėnesio pabaigoje Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Wang Wenbinas per spaudos konferenciją pareiškė, kad „Kinija aktyviai remia BRICS plėtros procesą“.

Jis pažymėjo, kad BRICS lyderiai po liepą įvykusio Pekino aukščiausiojo lygio susitikimo pasiekė konsensusą dėl grupės plėtros, ir sakė, kad „po susitikimo daugelis šalių pareiškė norą prisijungti prie BRICS bendradarbiavimo“.

„Kinija dirbs su kitomis BRICS narėmis, kad kartu paspartintų plėtros procesą, – sakė Wangas, – kad prie BRICS šeimos prisijungtų daugiau partnerių.“

Sekmadienį leidinys „The Wall Street Journal“ pranešė, kad Kinijos prezidentas Xi Jinpingas rengiasi iki metų pabaigos apsilankyti Saudo Arabijoje, remdamasis žmonėmis, kurie esą yra susipažinę su pasirengimu šiai kelionei.

Teigiama, kad šis žingsnis, kuris būtų vienas iš vos kelių Xi Jinpingo užsienio kelionių atvejų nuo 2020 m., kai pasaulį apėmė COVID-19 pandemija, vyks Pekino ir Rijado siekio sukurti labiau daugiapolę pasaulio tvarką fone.

 

Sarmatai

Jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba PayPal. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.Naujienos iš interneto

Rašyti atsiliepimą

Mums svarbios jūsų nuomonės.
Tuo pačiu norime priminti, kad komentarai nėra tarpusavio rietenų ar keiksmams skirta sritis.
Komentarai nėra cenzūruojami, tačiau programa gali kai kuriuos sulaikyti, jei ras keiksmų, nevartotinų žodžių ar nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "https" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top