Kai Artimuosiuose Rytuose griūva tvarka

2014, 26 lapkričio, 18:52 | kategorija Ideologija | atsiliepimų dar nėra | peržiūrų 303 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlisArtimieji Rytai vis labiau grimzta į chaosą. Tačiau, nežiūrint į visą tą islamo politinių intelektualų pūtimąsi ir Turkijos vyriausybės fantazijas apie „pasaulinę jėgą“, senosios tvarkos griovimas Turkijos, kartu su jos Teisingumo ir plėtros partija (TPP) nesustiprins.

Jūs paklausite: „O kas, iš esmės, gali sustiprėti šiame procese?“. Atsakant į šį klausimą, pirmiausia, kas šauna į galvą, tai du kandidatai – Iranas ir kurdai, jei jų lyderiai teisingai suloš kortomis, kurias laiko savose rankose. Ypač svarbūs du dalykai, per kuriuos pasireiškia tvarkos kolapsas (o kartu ir Turkijos, valdomos TPP, užsienio politikos krachas). Vienas jų – „Irako ir Levanto Islamo valstybė“ (ISIL), kitas – Izraelio – Palestinos konflikto peraugimas į religinį konfliktą. Žiūrint kitu kampu, galima tvirtinti, kad abu šie fenomenai yra JAV politikos regione rezultatas.

Dvigubas fiasko ir daugybė katastrofų

ISIL susiformavo kaip dviejų vektorių, kuriuos sukūrė JAV imperinės politikos fiasko, rezultatas. Pirmasis – šiitų ir sunitų konfliktas, įsiplieskęs tuomet, kai JAV nebuvo pajėgi numalšinti pasipriešinimo Irake (amerikiečiai nesugebėjo suvaldyti religinio ir etninio pasipriešinimo, kilusio pačių JAV provokacijų arba Sadamo nuvertimo metu). Antra, valdžios vakuumas ir nevaldomos teritorijos, atsiradusios Šiaurės Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose (Libijoje, Sirijoje) po arabų sukilimų. Revoliucijos, savo ruožtu įsiplieskė tuomet, kai dėl JAV nesėkmių Irake ir Afganistane amerikietiškoji hegemonija ėmė irti per siūles, o Irakas byrėti.

Jei prie viso šio vaizdo pridėtume katalizatoriaus vaidmenį atlikusį bedarbį jaunimą, kurio nedarbo mastai dėl ekonominės krizės spaudimo ėmė nesuvaldomai augti, tai lieka tik viena neįvardinta detalė – dar vienas fiasko. Juo tapo TPP užsienio politika (politinio islamo) – pasaulėžiūros produktas, vedantis prie klaidingos valstybinio potencialo interpretacijos ir neteisingos istorijos traktuotės. Tokia išorės politika virto pilietiniu karu Sirijoje, įvykiais Egipte, pačiu plačiausiu radikalaus islamo sparnų išskleidimu ir, pagaliau, tradicinių draugų bei sąjungininkų regione ir Vakaruose pasitikėjimo praradimu.

Šių dviejų fiasko priežastis – katastrofa – Islamo Valstybės atsiradimas, kuri šiandien noriai socialiniuose tinkluose demonstruoja žiaurumą visoms šiitų-sunitų valstybėms ir musulmonų lyderiams, paremtą priešiškumu, prievarta, mazchabiniais-etniniais valymais ir genocidu.

Visos pražūtingos šių ISIL veiksmų pasekmės juntamos ne tik Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje. Grasinimai, kuriuos socialiniuose tinkluose platina kovotojai, atvykstantys iš Vakarų ir stojantys į ISIL gretas, rizika, kurią jie gali sukelti grįžę namo, duoda milžinišką indėlį agresyvios nacionalistinės politikos, rasinių fašizmo tendencijų ir atitinkamų politinių partijų Vakaruose vystymuisi.

Kai įsikiša religija

Kita katastrofa vykstanti regione – pasekmės to, jog Izraelio ir Palestinos konfliktas greitaipaveikslėlis ėmė įgauti formą, naikinančią visas jo sureguliavimo galimybes.

Jei politinio islamo iškilimas regione – viena monetos pusė, tai jos reverse – Izraelio vidaus politikos ultrareliginių srovių svorio didėjimas.

Pakankamai plačiai žinoma, jog Izraelio valstybė, o pirmiausia jos saugumo pajėgos, užsimerkė, ir kaip daugelis mano netgi sudarė sąlygas Hamas atsiradimui. Taip jie tikėjosi susilpninti Palestinos išsilaisvinimo judėjimą ir numalšinti palestiniečių kovą dėl nepriklausomybės. Galime tvirtinti, kad po Arafato mirties tokia Izraelio valstybės politika ėmė duoti nuodingus vaisius.

Tuomet Izraelio dešinioji centro partija „Likud“ siekė religinių partijų palaikymo, srovių, kurių vystymosi tempai įgavo pagreitį dėl migrantų, pastaruoju metu atvykstančių iš Rytų Europos ir Rusijos, nuolaidžiavo joms (religinėms partijoms), taip padėdama šioms srovėms iškilti.

Tokiu būdu gyventojų išsaugojimas okupuotose teritorijose ir situacija aplink Šventyklos kalną ir Al Akso mečetę – šventas tiek musulmonams tiek ir žydams vietas – pamažu įgavo religinio faktoriaus įtaką tokiuose problemų sprendimuose, kaip „taikos siekimo procesai“.

Iš esmės, Izraelio ir Palestinos konflikto šaltinis yra tai, kad į tą pačią teritorijos dalį pretenduoja dvi tautos. Jei jų požiūris į šį klausimą bus formuojamas nacionaliniu pasaulietiniu pagrindu, tai yra galimybė, kad jis bus išspręstas, ir tokios materialios vertybės kaip teritorija dalybose bus užtikrinti taika ir saugumas. Tačiau, jei klausimas išeis iš už teritorinės problemos – nacijos ribų ir virs kova dėl to, kas yra „šventa“ kiekvienai iš šių dviejų tautų, – tai taikos ir sutarimo tikimybė teritorijos dalybose bus lygi nuliui.

Praeitą mėnesį Jeruzalėje prasidėję konfliktai aplink Šventyklos kalną ir Al Akso mečetę, o taip pat įvykis, kai du palestiniečiai užpuolė sinagogą esančią 1967 metų valstybės sienos ribose ir mėsininkų peiliais nužudė keturis besimeldžiančius žmones, aiškiai parodė kuo gali baigtis religiniai konfliktai.

Šie įvykiai patvirtino, kad spėjimai, esą Izraelio politika siekianti malšinti palestiniečių kovą dėl nepriklausomybės ir silpninti Palestinos administraciją tik labiau įtrauks į kovą jaunus žmones, kurie veiks pavieniui, nekreipdami dėmesio į oficialią valdžią, vadovaudamiesi tik džichadistų ideologija, neturi jokio pagrindo.

Hamas iškilmingai švenčia sinagogos ataką, dalina saldumynus, o Izraelis ir Vakarų spauda tvirtina, kad ši akcija nukreipta ne prieš Izraelio valstybę, o tiesiogiai prieš žydų religiją ir kad žudynės peiliais primena ISIL metodus. Taip pat daugelis autorių pažymi, jog Izraelio retorika taikiniu pasirinko ne tiek palestiniečius, kiek islamo religiją.

Todėl šiandien pagrįstai galime teigti, kad Izraelio ir Palestinos teritorinė problema, virtusi savotišku religiniu karu, yra paskutinė vinis į ankstesnės tvarkos Artimuosiuose Rytuose karsto dangtį.

Naujas strateginis centras

Vykstant tvarkos Artimųjų Rytų regione griovimui, galime pakalbėti apie dar vieną didelio masto įvykį: Rusija ir Kinija, palaikomos kitų besivystančių šalių, abejoja tarptautinės sistemos su centrais JAV ir Europoje, teisėtumu. Veikiamas regioninių ir tarptautinių įvykių, kuriuos lemia ši konfrontacija, Iranas pradeda užimti naujo strateginio centro regione poziciją.

Irano, kurio turtinga nafta ekonomika, susiklosčius naudingai geopolitinei padėčiai, gali eksportuoti kapitalą ir prekes, pirmenybė vis labiau įgauna svarbą Amerikos ir Europos požiūriu. Pavyzdžiui, JAV, Europa ir Iranas šiandien susiduria su bendru priešu (ISIL). JAV gerai supranta kokia svarbi gali būti Irano pagalba keičiant Al Maliko vyriausybę Irake, sudarant sąlygas šiitų ir sunitų suartėjimui bei remiant jungtinės Afganistano vyriausybės stabilumą.

Tuo metu, kai Vakarai spaudžia Iraną atominės pramonės srityje ir dėl Sirijos krizės, Rusija ir Kiniją Iraną laiko savo ištikimu sąjungininku. Tokiomis sąlygomis Vakarų požiūris į Iraną keičiasi.

Vakarų blokui tenka bijoti tokių dalykų, kaip „kad tik nestumtelėjus Irano į Rusijos glėbį“, „kodėl mes negalime pasinaudoti Irano ekonomikos galimybėmis“, „Iranas mums reikalingas tam, kad sustabdytume ISIL, stabilizuotume situaciją Sirijoje“. Derybų metu stiprėja Teherano pozicija, platėja erdvė manevrams. Tačiau ar galime tą patį pasakyti apie Turkiją?

Ergin Yıldızoğlu

cumhuriyet.com.tr

parengė: Darius Dimbelis

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top