- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Kaip „išmaniųjų“ papildinys Whisper seka “anoniminius” naudotojus

paveikslėlis

Whisper naudotojas parašė šį laišką vaikšsčiodamas šalia Baltųjų rūmų. Raudonos piktogramos žymi žmogų, paskelbusį Whisper. | foto: Guardian

„Kompanija stovinti už Whisper, socialinių tinklų priedo išmaniesiems telefonams, kuris žada anonimiškumą ir tvirtina, jog yra pati saugiausia vieta internete, seka savo naudotojų buvimo vietą, tame tarpe ir tų, kurie tyčia paprašė, kad jie nebūtų sekami“, – praneša The Guardian

„Taip pat Whisper dalijasi su JAV gynybos ministerija informacija, gauta iš išmaniųjų telefonų, kuriais jų duomenimis, naudojamasi karinėse bazėse, ir kuria papildinio versiją, kuri atitiks kiniečių įstatymus dėl cenzūros“, – rašo straipsnio autoriai Paul Lewis ir Dominic Rushe.

„Amerikietiška papildinio versija, kuri leidžia naudotojams siųsti trumpas žinutes, talpinamas ant fotografijų ar kitų atvaizdų, patraukė milijonus naudotojų ir pasirodė ypač populiari tarp kariškių – būtent šios paslaugos pagalba jie daro prisipažinimus, kuriuos vargu ar patalpintų savo Facebook ir Twitter paskyrose“, – pažymi žurnalistai.

Atsakydami į prašymą pakomentuoti visa tai, Whisper atstovai pareiškė, jog jie „nepersekioja naudotojų ir jų neseka“. Tačiau jau pirmadienį – praėjus keturioms dienoms po to, kai kompanija sužinojo apie The Guardian planus paskelbti šį straipsnį, – Whisper pakeitė paslaugos sąlygas: dabar jos atvirai leidžia kompanijai nustatyti apytikslę naudotojų buvimo vietą, net jei jie yra atjungę papildinio geolokacijos funkciją“.

„Whisper sukūrė geolokacinį būdą vidiniam naudojimui: jis leidžia darbuotojams filtruoti GPS duomenis, vykdyti jų paiešką, 500 m. tikslumu nustatant vietą iš kur buvo siųsti pranešimai.“. – pažymi Luisas ir Rušas.

„The Guardian stebėjo šią praktiką trijų dienų vizito į kompanijos būstinę Los Andžele eigoje, turėdama tikslą išsiaiškinti, ar yra išplėstinio žurnalistų bendradarbiavimo su Whisper galimybė“, rašoma straipsnyje.

Autoriai dalijasi faktais, kuriuos jiems pavyko nustatyti.

„Duomenys apie naudotojus, tame tarpe ir publikacijos Whisper, kurias naudotojai, kaip jie manė, pašalino, papuola į duomenų bazę su paieškos galimybe (juos galima surasti pagal raktažodžius)“, – pabrėžia jie.

Komanda kartu su Whisper vyr redaktoriumi N. Cimmermanu(Neetzan Zimmerman) priešakyje įdėmiai stebi naudotojus, kurie, kaip ji tikisi potencialiai gali sukurti info-priežastį, praneša leidinys. Tarp daugybės šiuo metu sekamų žmonių yra kariškiai ir asmenys, kurie, kaip jei tvirtina, dirba kompanijose Yahoo, Disney, ir ant Kapitolijaus kalvos.

„Whisper politika, duomenų apie savo naudotojus perdavimo atžvilgiu teisėsaugos organams, vertė juos kartais teikti informaciją FTB ir MI-5“ – rašo žurnalistai.

„Kompanija bendradarbiauja su JAV gynybos ministerija, perduodama informaciją iš išmaniųjų telefonų, kuriais, pagal Whisper duomenis, naudojamasi JAV karinėse bazėse, analitikams, tiriantiems užuominų apie savižudybes ar savęs žalojimus, dažnumą“, – rašo autoriai.
„Whisper iš esmės neslepia asmenybės. Kalba eina apie pilną identifikavimo nebuvimą“, – pareiškė generalinis kompanijos direktorius ir įkūrėjas Michael Heyward.

„Whisper, kuris neseniai buvo įvertintas daugiau nei 200 mln dolerių, greitai išsiplėtė po savo starto prieš du metus. Jis randasi vienoje gretoje su tokiais „išpažinčių“ papildiniais, kaip Secret, ir Yik Yak, kurie, anot jų šalininkų, leidžia naudotojams būti labiau atviriems, nei kituose socialiniuose tinkluose“, patikslina autoriai.

paveikslėlis

Whisper vidinių žemėlapių įrankis nustato vartotojus, kurie publikuoja pranešimus Nacionalinės saugumo agentūros, Merilando kaimynystėje, naudojant jų GPS duomenis. Kartais įmonė naudoja IP adresą nustatyti kai kurių naudotojų vietos duomenis, kurie pasirinko iš App geografinės vietos nustatymo paslaugas. | Foto: Guardian

The Guardian anksčiau bendradarbiavo su Whisper – norėdama surasti karo Irake veteranus, norinčius pasidalinti nuomone apie ISIL, surasti neteisėtą imigrantą, kuris galėtų parašyti ką nors skyriuje „Nuomonės“, ir publikuoti šv. Valentino dieną skelbiamus žmonių prisipažinimus, kalbama straipsnyje. Šiuo metu The Guardian nepalaiko santykių su Whisper.

Liepos mėnesį, Izraelio karo veiksmų Gazos sektoriuje metu, Whisper galėjo stebėti Izraelio kariuomenės kariškius fronto linijoje. „Mes sekėme 13 ar 14 kariškių – kiekvieną jų pasakomą ar šnabždamą žodį“ – pareiškė vienas iš Whisper vadovų, perduoda korespondentai tai, ką išgirdo jau minėto vizito į kompanijos štabo būstinę, metu.

„Kitu atveju Whisper sekė naudotoją, tvirtinusį, jog jis – pamišęs dėl sekso lobistas iš Vašingtono. Kompanijos sekimo priemonės suteikia galimybes jos darbuotojams žinoti, kokius sostinės rajonus lanko lobistas.“, – rašoma toliau.. „Tai vyrukas, kurį mes seksime visą jo likusį gyvenimą, o jis neturės jokio supratimo, kad yra sekamas ir jį sekame mes“, – pasakė tas pats Whisper vadovas.

„Dabar kompanija per kelis artimiausius mėnesius planuoja suteikti savo duomenų bazę ir sekimo priemonių versiją išrinktiesiems žurnalistams“ – pabaigiama straipsnyje.

The Guardian