Koks bus internetas 2040 metais?

2014, 8 lapkričio, 19:44 | kategorija Ideologija | atsiliepimų dar nėra | peržiūrų 301 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlisSpalvingas ar niūrus bus mūsų tinklo gyvenimas po ketvirčio amžiaus? BBC Future korespondentas analizuoja du priešingus požiūrius.

1989 kovą Tim Berners-Lee parašė tarnybinį pranešimą, kurio pasekoje buvo sukurtas internetas. Šiam įvykiui jau sukako ketvirtis amžiaus. Tada, 1980-aisiais, ne kiekvienas galėjo suvokti net paprastą koncepciją dokumentų susietų tarpusavyje hiper-nuorodomis. O kokiu taps internetas dar po 25-erių metų? Kas pasikeis iki 2040-ųjų?

Būsimojo interneto tematika parašyta nemažai utopijų ir anti-utopijų. Tiriant jose išdėstytas baimes ir viltis, galima suformuluoti keletą, iš principo skirtingų, pasaulinio tinklo vystymosi scenarijų.

Vidurdienio pasaulis

2040-“ųjų vasaros rytas. Internetas visur, ir jūsų planai šiai dienai išdėstyti maksimaliai patogiu būdu informacijos tinkle dėka. Visuomeninio transporto maršrutai ir tvarkaraščiai dienos eigoje prisitaiko prie keleivių srauto intensyvumo ir kelio sąlygų. Nupirkti vaikui pageidaujamą dovaną visai paprasta: jūsų internetinė-parduotuvė siūlo idealų pasirinkimą turimos informacijos apie jūsų vaikus pagrindu. Bet labiausiai jus džiugina tas faktas, jog jūs dar gyvas: prieš mėnesį daktarai išgelbėjo jūsų gyvybę po širdies priepuolio – jie ėmėsi reikalingų veiksmų, todėl, kad turėjo momentinę prieigą prie jūsų ligos istorijos.

Neblogai, tiesa? Šiame scenarijuje informacija tampa mūsų kasdienio gyvenimo pagrindu. Ir būtent taip mato interneto ateitį jo išradėjas Tim Berners-Lee. Neseniai, pasisakymo Londone metu jis pridėjo, jog kažkada mes, turbūt išmoksime labiau sumaniai naudotis duomenimis apie mus pačius.

„Aš norėčiau, kad mes sukurtume tokį pasaulį, kuriame galėtume kontroliuoti savo informaciją, ir valdyti ją, – paaiškina jis. – Mes išmoksime kurti kompiuterines programas, kurios rinks duomenis apie įvairius mūsų, musų šeimų ir draugų gyvenimo aspektus“.

Protingos sistemos, kuriose dirbtinis intelektas naudojamas darbo krūvio optimizavimui, padės sukurti labiau efektyvią ir paprastą interneto terpę, kurioje daugiau nebus elektroninio pašto griūčių ir perkrautų darbo kalendorių“.

„Vis didėjant perdavimo-apsikeitimo duomenimis intensyvumui, gali kilti problemų dėl jų saugumo. Tačiau šiandienės konfidencialios informacijos saugumo problemos pilnai gali būti pašalintos iki 2040-ųjų metų, mano Bruce Schneier, kompiuterinio saugumo specialistas, dalyvaujantis BBC organizuotame „Idėjų susitikime“ galinčių pakeisti pasaulį“

„Kada mes galėsime pasiekti juridinės ir techninės privataus gyvenimo neliečiamybės internete? Manau, jog maždaug po 20 ar 30 metų, maždaug sekančios kartos laiku. Dabartiniai špionažo ir duomenų rinkimo mastai bus tiesiog neįsivaizduojami“ – sako jis.

Schneier pareiškia, kad paėjus dešimtmečiams santykis į kompiuterinį sekimą taps maždaug toks pat, kaip dabar – į vaikų darbą. Didžioji dauguma žmonių tokį dalyką laikys tiesiog nepriimtinu.

Vidurnakčio pasaulis

2040 -ųjų žiemos vakaras. Už lango tamsu, o ir visas likęs pasaulis pakankamai niūrus. Internete knibžda kiber-nusikaltėliai, į jį neįmanoma patekti nesukėlus grėsmės savo banko sąskaitos ar asmeninių duomenų saugumui. Socialiniai tinklai pilnai okupuoti trolių, interneto mokestis pakankamai aukštas, o jis pats griežtai segmentuotas: tik turtuoliai gali sau leisti naudotis naudingiausiais ir šiuolaikiškais jo resursais. O kai kuriose šalyse kiekvienas piliečių žingsnis, sekimo programų ir prijungtų prie interneto daviklių pagalba yra kontroliuojamas spectarnybų. Net jei jūs turite visas galimybes prisijungti prie tinklo – jūs nejaučiate didelio noro tą daryti.

Šiuolaikiniame pasaulyje jau egzistuoja kai kurios skaitmeninės katastrofos prielaidos. Kaip rašo New York Times, ne taip seniai, amerikiečių tyrimo centro Pew Research pateiktoje ataskaitoje apie galimą interneto būseną po 10 metų, žodis „grėsmė“ sutinkamas keturis kartus dažniau, nei žodis „viltis“.

Potencialių problemų nemažai. Informacinių paslaugų plėtra verčia skeptikus susimąstyti apie ateitį Spilbergo kovinio filmo „Ypatinga nuomonė“ stiliumi, kur mūsų gyvenimo kelias jau nustatytas neklausiant mūsų, ir nėra vietos laisvam pasirinkimui. Yra ir nuogąstavimų, kad tinklo specialistai gali atsiskirti į elitą, neprileidžiantį į aukščiausius visuomenės sluoksnius tų, kurie neturi tam tikrų įgūdžių.

„Internetas padės turtingiems tapti dar turtingesniais ir taps dar didesnės atskirties instrumentu tų, kas ir taip gyvena skurde, serga psichinėmis ligomis ar turi kitų rimtų problemų“, – pasisakė Pew Research ataskaitai anoniminis socialinio tinklo MetaFilter direktorius.

Tam, kad internetas išliktų demokratišku ir prieinamu visiems, būtina išsaugoti tinklo neutralitetą (angl. Network neutrality, NN) — taip pavadino atvirą, decentralizuotą online erdvę kaip priešybę segmentuotai, padalintai į skirtingos kokybės sektorius. „Mums būtina kovoti už tinklo neutralitetą“ – pabrėžė interneto išradėjas.

Bet pesimistai teigia, jog jo nebus galima išlaikyto tolimoje perspektyvoje. Yra netgi nuomonė, kad svarbiausi mūšiai šioje kovoje jau pralaimėti. Pavyzdžiui, metų pradžioje amerikiečių apeliacinis teismas Vašingtone atmetė tinklinio neutraliteto principą. Teoriškai šis sprendimas gali leisti turtingoms korporacijoms už pinigus stumti savo internetines paslaugas ir blokuoti konkurentus.

Grėsmė kilo ne tik neutralitetui. Ataskaitos Pew sudarytojai taip pat išreiškė nuogąstavimus dėl agresyvių policinių metodų internete naudojimo, kurie leidžia autoritariniams režimams vis efektyviau vykdyti MIP cenzūrą ir šnipinėti savus piliečius.

O jei jums mažai valstybės įsikišimo – visada atsiras nusikaltėliai. Į prijungtus prie interneto buitinius instrumentus, skeptikų nuomone galima įsilaužti. Hakeriai nulauždavo net vaikiškas radijo aukles.

Blaivus žvilgsnis

Realisto požiūriu, 2040 -ieji metai, atneš mums kažką tokio vidutinio tarp šių dviejų priešingų scenarijų. Internete vyks ir geri, ir blogi dalykai. Tą tvirtina Schneier , kai kalba užeina apie kiber-terorizmą. Jo ši grėsmė negąsdina, nes internetas – tai sistema, subalansuota skirtingų, daugybės jo naudotojų interesų sąskaita.

„Visi naudojasi kiber-erdve, – kalba jis. – Visi be išimties. Saulė šviečia ir nuisidėjėliams, ir teisuoliams. Visi mes vairuojame automobilius, susirašinėjame el-paštu, einame į restoranus. Tai daro ir piktadariai ir geri vyrukai. Ir ką?“

Kalbant apie verslą, – tai vargu ar jis kada taps moralės etalonu ekonomiškai sudėtingais laikais. Korporacijos peržengdavo, ir matyt peržengs ateityje kai kurias etines normas. Iš kitos pusės, laisvos rinkos sąlygomis vartotojas gali pareikalauti jų atsakomybės už nusižengimus ir nepriimtinus darbo metodus.

„Konkretūs dalykai žinoma turi būti apriboti įstatymu arba uždrausti, – kalba Berners-Lee. Likusiais atvejais gerai veikia skaidri rinka: žmonės balsuoja kojomis ir eina į kitus tinklapius“.

Atsiranda ir nauji socialiniai tinklai, tokie, kaip pavyzdžiui, Sgrouples ir Ello, kurie pažada elgtis etiškai naudotojų atžvilgiu – skirtingai, kaip sako kritikai, nuo šios industrijos gigantų.

Tokiu būdu, atviro interneto sąlygomis, konkurencija bus ne tik naujovių ir šiaip naudingų dalykų varikliu, – ji padės apsaugoti ir lygybės principus.

Tačiau problemos neišnyks lyg mostelėjus stebuklinga lazdele. Internetas 2040-aisiais bus ne toks, kaip dabar, bet galima būti užtikrintais vienu dalyku: jis kaip ir anksčiau atspindės visą žmogiškos prigimties įvairovę.

bbc.com

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top