Latvis sako: „Pabaltijo vertė tarptautinėje arenoje lygi nuliui“

2014, 14 lapkričio, 15:39 | kategorija Metodologija | atsiliepimų (11) | peržiūrų 829 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Skaitytojų dėmesiui pateikiame Latvijos 5-osios kolonos atstovo požiūrį į ES sankcijas Rusijai ir į Pabaltijo šalių vykdomos užsienio politikos tikruosius vadovus, reguliuojančius tos politikos kryptis. Protu nesuvokiama, kaip galima sakyti tokius dalykus apie savo paties šalies valdančiojo politikos elito kompetenciją vykdant užsienio politiką, svetimos (priešiškos) šalies MIP žurnalistams. Tą reikėtų nutylėti ir tyliai rausti iš gėdos išgirdus bent užuominą apie tai. Perspausdiname šį straipsnį tam, kad skaitytojai žinotų, ko gink dieve, jokiu būdu nevertėtų pasakoti jokioms MIP (net vietinėms) ir net savo giminaičiams. Kad nenešt šiukšlių iš trobos.
sarmatas.lt redakcija

paveikslėlis

ES tarnybos paruošė naujas sankcijas prieš Rusiją, ir jau sekančią savaitę ES Taryba aptars jų taikymo galimybes. Kokiomis gali būti šios priemonės, kodėl Pabaltijo šalys – vienos iš nedaugelio, kurios užsiima lobistine veikla stumiant naujas antirusiškas sankcijas, ir ar nepavargo dar Europa nuo sankcijų karo, Latvijos politologo ir ekonomisto Eijnars Graundiš užklausė rusų portalas rubaltic.ru:

Pone Graundišai, Federica Mogherini pareiškė, kad sekančią savaitę ES aptars naujas sankcijas prieš Rusiją. Kokia priežastis pastūmėjo ES išplėsti sankcijų sąrašą?

– Abejoju, kad sankcijos bus ekonominio pobūdžio. Manau, kad jos bus naudojamos, kaip politinio spaudimo priemonė. O jei tiksliau- tai įprasta diplomatinė retorika, kad Vakarai galėtų atsitraukti iš situacijos, kurioje jie yra šiandien.

Visi sveikai mąstantys Europos politikai supranta, kad amerikiečių žaidimas nukreiptas siekiant įtraukti Rusiją į plataus mąsto karinį konfliktą.

Rusija šiuo momentu yra nugalėtojos pozicijoje. Vos prieš keletą dienų, vienas žinomas europiečių geopolitikas pasakė, jog reikia pripažinti sekančius dalykus: Vakarai ir JAV nuo pat pradžių neįvertino Ukrainos reikšmės Rusijos geopolitikai. Ir paprastai kalbant – jiems nieko nesigavo.

Ar susijęs šis Europos sprendimas su lapkričio 2 dienos rinkimais Donbase? Jūs buvote stebėtoju šiuose rinkimuose – kiek legitimiais juos galima laikyti?

– Taip, iš tiesų, aš turėjau akreditaciją rinkimų stebėjimui DLR. Visiškai tiksliai galiu pasakyti, jog rinkimai įvyko pagal visas taisykles ir demokratines normas. Juose balsavo apie 1 mln žmonių, kurie vienareikšmiškai pasisakė už valstybės formavimą ir, atitinkamai, suteikė pasitikėjimo balsą naujiesiems valstybių vadovams. Juk būtų juokinga tokį skaičių žmonių vadinti „teroristais“, – tiesa?

Jei iki lapkričio 2-osios šios valstybės egzistavo de-facto, tai po rinkimų jos jau tapo de-jure.

Todėl Vakarai dabar ir nerimsta: reikia rasti „kraštinius“. Bet to, į visą šį reikalą buvo sukišti didžiuliai amerikietiškų pinigų kiekiai, – kalba eina apie keletą milijardu per kelis metus.

Tačiau nemanau, kad sankcijos kažką labai pakeistų ar įtakotų. Rusija vargu bau kažką daug praras, – ji save išsilaikanti šalis. Istorija jau ne kartą parodė, kad sankcijos ne toks jau ir veiksmingas ginklas. Pavyzdžiui, apribojimai prieš Jugoslaviją savo laiku suteikė tik tam tikrų rūpesčių, bet tikrai ne didžiulį nuostolį. Diplomatiniai išpuoliai, antirusiška retorika visada buvo naudojama rytinių šalių – Pabaltijo, Lenkijos. Visa tai vyks ir toliau. Tačiau nematau tame didelės katastrofos.

Be to, šio pasaulio galingieji siunčia įvairius signalus apie tai, jog net dabar galiojančios sankcijos priimamos pakankamai negatyviai. Neseniai Vokietijos kanclerė A. Merkel buvo priversta viešai pareikšti, jog jau pavargo nuo daugybės Vokietijos verslininkų skambučių. Visi jie reikalavo atšaukti antirusiškas sankcijas.

Kalbant apie skambančius Pabaltijo valstybėse atskirus kvietimus paskelbti Rusijai papildomas sankcijas po įvykusių rinkimų DLR ir LLR, nuolatinis Rusijos atstovas ES Čižovas pareiškė: „Aš tikiuosi, kad sveikas protas visgi nugalės. Aš optimistas“. Ar galima pasakyti, kad agresyvi Pabaltijo politika Rusijos atžvilgiu nėra palaikoma didžiosios ES šalių daugumos?

– Čia reikia suprasti realią situaciją, o ji labai specifinė Baltijos šalyse.

Jeigu JAV skelbs kažkokias naujas sankcijas, tai visos trys Pabaltijo šalys rankomis ir kojomis palaikys šiuos siūlomus apribojimus. Mūsų užsienio politikos krypties, juo labiau Rusijos atžvilgiu, nenustato valdantieji politikai. Visa tai priklauso tik nuo JAV Valstybės departamento.

Ar galimos ryšium su tuo atsakomosios Rusijos sankcijos Baltijos šalių atžvilgiu, Jūsų požiūriu?

– Manau, kad Rusija turi elgtis proporcingai, tokiais pat metodais ir būdais. Latvijos atžvilgiu, sakykime, yra keletas niuansų, kuriuos Rusija gali pritaikyti nors rytoj. Vienareikšmiškai galiu pasakyti, kad jų poveikis bus tikrai stiprus. O juk mūsų ekonomika jau ir taip apverktinoje padėtyje.

Bet mes neturime išeities. Visas valdantysis elitas šimtu procentų kontroliuojamas JAV. O Jungtinėms Valstijoms visiškai nėra jokio skirtumo, kokias sankcijas Rusija skelbs Latvijai.

Mes galime stebėti analogiją kaimyninėje Lietuvoje. Ten kalba eina apie dujų pirkimą, kurių kaina gali pakilti keletą kartų. Bet juk svarbiausia – atsikratyti „energetinės priklausomybės nuo Rusijos“, ir visai nesvarbu kiek tai galės kainuoti. Šalies gyventojau užmokės už viską. Taip, kad reikia suprasti šių šalių specifiką.

Ar netrukdo tokia Pabaltijo šalių politika siekiant kompromiso Ukrainos klausimu tarp Vakarų ir Rusijos?

– Pasikartosiu – šių šalių užsienio politiką nustato išimtinai amerikiečiai. Kokia bus jų politika – tokia bus ir mūsų.
Mes nesame žaidėjai tarptautinėje politikoje. Mūsų vertė šiuo požiūriu lygi nuliui.

Jeigu mes norime kažką sužinoti apie Pabaltijo šalių užsienio politiką, tai turėtume skambinti ne šalių valdantiesiems, o amerikiečių pasiuntiniui Vilniuje, Rygoje ir Taline.
Eijnars Graundiš

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 11

 1. Vincius says:

  Na, cia ziauriai, bet teisingai zmogus pasnekejo.

 2. Mindaugas says:

  Žmogus pasakė tokią tiesą, kokia ji ir yra. Lietuva juk yra 51 JAV valstija….

 3. aAlgirdas says:

  Nesupratau tik administratoriaus įžangos, juk latvis pasakė papratą kaip du kart du TIESĄ.

 4. trolis says:

  Na taip.. humorą dabar toli gražu ne visi supranta…

 5. Simas Simaitis says:

  Labai jau mes geros nuomonės apie Lietuvą. Ji ne ne 51, o 101 Amerikos valstija su „plikbajorių“ elitu priešakyje vedamu raudonos dalytės

 6. aAlgirdas says:

  ko gero Jūs teisus – dabar humorą ypač sunku suprasti. Ko gero vėl pradedame kalbėti Ezopo kalba

 7. tiesa says:

  sveiki . problema ta kad, tauta virto Australijos stručiu kaimene. taiki turim beda. gresia pasaulinis naujas karas. tad kaip sakoma sudėjus ranku nebera laiko sedeti. stai pavizdi pateiksiu kapi reikia mums mastyti kad issigelbetume nuo tikru okupantu Lietuvos, nes jau suvereniteto Lietuva neturi. https://www.youtube.com/watch?v=Q51kIl958Ag
  tai reikia žinoti suprasti visiem kaip veikia priešas musu panosei.

 8. tangas says:

  bandžiau žiūrėt įrašą, trečioj minutėj numiriau iš juoko

 9. tiesa says:

  tai jau  lavonu  gali laikiti save- tangas – vaiksciojanciu !!!

 10. tangas says:

  o kas čia tokio, čia tokių dauguma

 11. tangui (ar fokstrotui) says:

  CIA tokiu ne dauguma. Gal prasigerusiame kaime, kuriame trainiojiesi, ir dauguma, bet cia, Sarmatuose, tikrai ne. Ne i ta kompanija uzvalsavai, zombi.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top