- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Lenkai sunerimę dėl bandymų prastumti Stambulo konvenciją. Visuomeninės organizacijos inicijuoja jos denonsavimą

Karolina Pavlovska

Lenkijos visuomeninės organizacijos inicijuoja Stambulo konvencijos denonsavimą. Pagrindinės priežastys – gender ideologijos ir radikalių pažiūrų buvimas dokumente. Apie tai interviu agentūrai „Ukrinform“ papasakojo „Ordo Iuris“ instituto Tarptautinės teisės centro direktorė Karolina Pavlovska.

„Žmonės Lenkijoje labai sunerimę dėl to, kaip primetama gender ideologija, ypač vaikams mokyklose. Jie bijo vadinamojo lytinio švietimo, kuris seksualizuoja jų vaikus nuo labai mažų dienų“, – sakė ji.

Pasak Pavlovskajos, visuomeninių organizacijų aktyvistai Lenkijoje stengiasi suteikti vyriausybei pagrindą pradėti pasitraukimo iš Stambulo konvencijos procesą. Be to, Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis nurodė Užsienio reikalų ministerijai pradėti rengti alternatyvų dokumentą – Šeimos teisių konvenciją.

„Mūsų organizacijos pateiktas priešpriešinis pasiūlymas yra Šeimos teisių konvencija. Mes turime daug empirinių žinių apie pagrindines smurto priežastis.Taip pat esame įsitikinę, kad tinkamai veikianti sveika šeima yra geriausia erdvė sveikiems santykiams. Šias žinias patvirtina tyrimai JAV ir Kanadoje. Todėl tai yra atsakymas į klausimą, kas geriausiai užtikrins šeimos teises “, – sako Karolina Pavlovska.

2011 m. gegužės 11 d. Stambule buvo pasirašyta Europos Tarybos konvencija, vėliau pavadinta tiesiog Stambulo konvencija, skirta kovai su smurtu prieš moteris ir smurto šeimoje prevencija. Iki šiol dokumentą yra ratifikavusios 34 šalys.

Tarp neratifikavusių yra Didžioji Britanija, Čekija, Vengrija, Bulgarija, Latvija, Lietuva, Lichtenšteinas, Slovakija ir Ukraina. Lenkijoje konvencija buvo ratifikuota 2015 m. Tačiau 2020 m. liepos mėn. teisingumo ministras Zbigniewas Ziobro paragino pradėti Lenkijos pasitraukimo iš šio susitarimo procesą.

Teisinės kultūros institutas „Ordo Iuris“ yra nepriklausoma teisinė organizacija, įsteigta Lenkijoje ir akredituota Europos Parlamento. Institutas vienija mokslininkus ir praktikuojančius teisininkus, siekdamas sukurti teisinę kultūrą, pagrįstą pagarba žmogaus teisėms ir orumui.

„Ordo Iuris“ veikia kaip trečiasis asmuo tarptautiniuose procesuose, įskaitant Lenkijos Aukščiausiąjį Teismą, Europos socialinių teisių komitetą ir Europos žmogaus teisių teismą. Be to, organizacija teikia savo išvadas pagal Venecijos komisijos, PACE stebėsenos komiteto ir Europos Parlamento Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto (LIBE) užklausimus.