Naujas Perl-Harboras JAV?

2014, 9 lapkričio, 5:00 | kategorija Ideologija | atsiliepimų (2) | peržiūrų 613 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlisRespublikonų pakilimą tarpinių rinkimų metu Amerikoje reikėtų vertinti smurto Artimuosiuose Rytuose, augančio šiandien spiralės principu kontekste. Ir dabar būtina galvoti ne tiek apie tai, kokių žingsnių imsis paskutiniais savo valdymo metais demokratas Obama, kuris išsaugodamas pagrindinius strateginius prioritetus veda labiau nuosaikią, lyginant su neokonais-respublikonais, politiką, kiek apie tai, koks bus respublikonų požiūris į regioną, jei jie ateitų į valdžią.

Čia būtų verta prisiminti tezę, suformuluotą rugsėjo 11 teroristinių aktų išvakarėse projekto „Naujasis amerikiečių amžius“ dokumente (PNAC — Project for The New American Century): Amerikos kariuomenei reikalingas naujas Perl-Harboras. Tarp tų, kurie paruošė aptariamą ataskaitą, buvo tokie artimi Bušui asmenys, kaip Paul Wolfowitz, Donald Kagan, Robert Kagan, Mark Lagon.

2008 metų rinkimų išvakarėse, kažkuria prasme patvirtinantį aukščiau pateiktą tezę prisipažinimą padarė ir kandidatas Makkeinas. Citata iš PNAC ataskaitos jau anksčiau buvo pateikta mūsų puslapyje 2008 metų birželio 26: „Transformacijos procesas, net jei jis atneštų revoliucines permainas, greičiausiai bus ilgas. Pagreitinti procesą gali tik kažkoks katastrofinis ir katalizuojantis įvykis – kažkas panašaus į naują Perl-Harborą“..

Rugsėjo 11 teraktai iš tiesų sukūrė amerikiečiams naujojo Perl-Harboro efektą. Ir gali būti, kad kai kurios šalys buvo okupuotos atitinkamai, pagal iš anksto parengtą strategiją. Net neverta užduoti sau klausimo: ar yra koks ryšys tarp rugsėjo 11 teraktų ir okupuotų regionų, ir, ar tikrai reikėjo užkurti tokią didžiulę karo mašiną su tokiu įspūdingu kariniu kontingentu, kad nubausti tuos, kurie įvykdė teraktą?

Juk, kad suprasti Afganistano okupacijos priežastis – vienos iš vargingiausių pasaulio šalių ir Irako, turinčio didžiausias pasaulyje naftos radimvietes, okupaciją, reikėtų kreipti dėmesį ne į loginius ryšius, o į strateginę būtinybę.

Kadangi horizonte jau sušmėžavo nauja amerikiečių „vadovybė“, kurioje dominuoja respublikonai, o būtent – neokonai, taip ar kitaip iškyla klausimas: ką iš savęs gali pateikti naujas „Perl-Harboras“? Dar daugiau, šis naujas pretekstas (ar pretekstai) reikalingas ne tik respublikonams, bet ir tie, kurie savimi išreiškia amerikiečių „vidinės valstybės“ analogą (įtakingų politinėje sistemoje koalicijų, vykdančių įsikišimo į valstybės valdymo procesus veiklą – aut. past.)

Galima tvirtinti, jog motyvai, esantys Afganistano ir Irako amerikietiškosios okupacijos pagrinduose, aktualūs ir šiandien. Nežiūrint į oficialiai paskelbtą amerikiečių kariškių išvedimą, JAV šiuose kraštuose paliko žymų politinį ir karinį krūvį, o tai leidžia daryti prielaidą, kad amerikiečiai pasiliks regione, turinčiame jiems tokią didelę strateginę reikšmę.

Regionas, kuriame randasi Afganistanas, apsuptas tokiomis turinčiomis branduolinį arsenalą valstybėmis, kaip Rusija, Kinija, Indija, Pakistanas. Potencialiai į šį sąrašą patenka ir Iranas. Ir taip bus iki to meto, kol nepasikeis Afganistano valstybinės sienos kontūrai, o pati šalis išnyks iš pasaulio žemėlapio.

Taip pat savo aktualumą išsaugojo klausimas – kas gi faktiškai kontroliuoja Iraką, ir ne tik Iraką, bet ir tokį strategiškai svarbų, žvelgiant energetikos resursų kontekste regioną, kaip Persijos įlanką ir Artimuosius Rytus. Priežastys dėl kurių po rugsėjo 11 teraktų buvo okupuotos šios šalys, absoliučiai sutampa su pagrindinėmis, leidžiančiomis JAV išsaugoti savo buvimą ir įtaką šiose teritorijose.

Legendos ISIL („Irako ir Levanto Islamo valstybė“) atsiradimą galima interpretuoti, kaip naujo „Perl-Harboro“ efektą, skirtą apsaugoti okupacijos stabilumą ir pastovumą. Todėl, kaip ir Al-Quaedos atveju neturi jokios reikšmės – ar egzistuoja ši grėsmė iš tiesų. ISIL aktyvumas regione taps tuo dalyku, kurio pagrindu JAV realizuos savo strategiją.

Tikėtina, kad žaidimas, analogiškas tam, kuris vyko po 2001 metų, nepasikartos. Gali būti, kad Vašingtonas įvykdys naują kombinaciją, kurios pasekoje į priekį išeis kai kurie regioniniai žaidėjai, ir tuo pačiu dabartinis regiono Status Quo, o gali būti, kad ir jo žemėlapis – pasikeis. Kokia bebūtų pasekmė, JAV, kurių jėga ir galybė (kaip ir jų globalios jėgos statusas) šiandien pradeda kelti abejones visame pasaulyje, žinoma pageidaus, išsaugoti paskutinę ribą, už kurios jos galės atsitraukti.

Priešingu atveju joms teks atsitraukti iki savo gamtinių sienų ribų, grįžti prie izoliacionistinės politikos ir paskelbti, kad atsisako globalios jėgos statuso ir daugiau neužima pozicijos, kurią jos buvo išsaugojusios visą antrąją XX amžiaus pusę. Ir tai situacija, kuri galima jau vidutinės laiko trukmės perspektyvoje. Neužilgo.

Tampa suprantama, kad nuo proceso, kuris prasidėjo kartu su arabų pavasariu ir turėjo evoliucionuoti nauju regiono vystymosi periodu, buvo atsisakyta per anksti. Akivaizdu, idėjos kontroliuoti regioną per jo integraciją į globalią sistemą ir pritraukimą prie laisvos rinkos atsisakymas, sugrąžino sistemą atgal prie „gamyklinių nuostatų“.

Žinoma, viskas, kas buvo pasakyta aukščiau nereiškia, jog Artimųjų Rytų likimas absoliučiai priklauso nuo Amerikos valios. Šiame straipsnyje siūlomas tik bandymas kažkiek apšviesti, koks galėtų būti Amerikos požiūris į regioną artimiausiu metu. Visiškai aišku – daugybė priežasčių, leidžiančių daryti prielaidą, kad šiandien, iki pat dabar tęsiasi kažkokio strateginio pagrindo, paieškos. Pagrindo, leidžiančio „matuoti visus vienu matu“ ir neleidžiančio jokio religinio savitumo kaip Al-Quaeda, Talibanas ar ISIL.

Bet klausimas, kuris iš tiesų turėtų mus jaudinti, yra tame, kaip išsaugoti islamo pasaulį nuo pėstininko vaidmens neregioninių išorinių jėgų rankose. Iš esmės, reikėtų užduoti klausimą, kaip šiandien susidarė tokia nuostata, kurios pagrindu nedidelė mažuma kalbanti aramėjų kalba, Jėzaus kalba, musulmonų dėka atsidūrė pavojuje, nežiūrint į tai, kad islamo civilizacija nekėlė grėsmės jos gyventojų gyvybei ištisus 1500 metų.

Scenoje – marginalios grupės, kurias išorės žaidėjai išaugino ir išvedė į pirmą planą, kaip globalios operacijos, formuojant nuostatas, dalinius, o taip pat žaidimo kūrėjai, kurie tokiu būdu surastą priežastį panaudoja realizuojant savo strateginius tikslus.

Kad padėti tam tašką, musulmonai turėtų patys tapti žaidimo kūrėjais, o tam reikalingas strateginis mąstymas ir pasitikėjimas savimi.
Kitu atveju visada atsiras tas, kuris sugebės pasinaudoti patiklumu, suvedančiu viską kas turi santykį su islamu link ISIL retorikos, ir eksploatuoti tikinčiųjų mases, kurių atžvilgiu šis patiklumas-priimtinumas formuojamas.

šaltinis: ABD’nin yeni Pearl Harbor’u?

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 2

  1. Simas Simaitis says:

    Respektas! Jau yra net tokių, sugebančių išversti iš turkų kalbos

  2. Vincius says:

    Pritariu Simui. Respect !!!

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top