Nusavintas ir palaidotas „Snoras“

2018, 17 lapkričio, 10:18 | kategorija Metodologija | 8 komentarai | peržiūrų 909 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Vladimiras Antonovas ir Raimondas Baranauskas. respublika.lt archyvo nuotr.

Lina VYŠNIAUSKIENĖ

Šiandien sueina septyneri metai po „Snoro“ banko griūties. Indėlininkai, kurių akcijos ar obligacijos neįsigaliojo iki 2011 m. lapkričio 24 d., jau atsiėmė arba gali atsiimti savo įneštus pinigus. Įsigaliojusių vertybinių popierių savininkai pinigus prarado, panašu, negrįžtamai.

Valstybė irgi prarado milijonus. Atrado juos tik skandinavų bankai.

Iki šiol ore tebetvyro klausimas: kas sugriovė, regis, pelningai dirbusį banką?

Kas iš to įsidėjo į kišenes nemenkas sumas? Ir ką veikia buvę banko savininkai?

Dabar jau niekam nekelia abejonių, kad „Snoro“ bankas buvo sužlugdytas tyčia.

Vyriausybė jo akcijas perėmė 2011 m. lapkritį ir jau po penketo dienų buvo paskelbta, kad bankas bankrutavo.

Banko kreditoriai liko, švelniai tariant, su špyga kišenėje.

Banko turtas buvo pardavinėjamas pusvelčiui, jo savininkai – Raimondas Baranauskas ir Vladimiras Antonovas – iš pradžių spruko į Londoną, o kai Londono teismas priėmė sprendimą patenkinti Lietuvos prašymą dėl jų ekstradicijos, išvyko į Rusiją.

Kadangi V.Antonovas turi Rusijos pilietybę, o R.Baranauskas gavęs šioje šalyje politinį prieglobstį, vargu ar galime tikėtis, kad jie kada nors bus teisiami Lietuvoje.

Tiesa, buvęs pagrindinis „Snoro“ banko akcininkas V.Antonovas jau suspėjo įkliūti ir Rusijos Federacijos teisėsaugininkams.

Jis suimtas dėl sukčiavimo stambiu mastu ir prisipažino dėl lėšų grobstymo iš banko „Sovietskij“.

Tačiau „Snoro“ bankrotas, kaip ir Ūkio banko ar „Finvesta“ žlugimas, specialistų manymu, turi gilesnes šaknis, nei banko akcininkų nusikalstami veiksmai.

Taip, jie maudėsi prabangoje, taip, prokuratūra jiems yra už akių pareiškusi įtarimus, tačiau bankų žlugimai nevyksta be aukščiausio rango valstybės veikėjų žinios ir pritarimo.

Pagal visus rodiklius pelningai dirbantis bankas galėjo išsilaikyti „virš vandens“. Tai geriausiai iliustruoja latvių „Pareks“ banko pavyzdys.

Finansinių sunkumų turėjusi valdžia galėjo, kaip tą padarė latviai, tiesiog paprašyti banko įsigyti valstybės obligacijai.

Tačiau kažkam labai prireikė panaikinti konkurenciją.

Ką jau kalbėti apie vėlesnius, sveiku protu nesuvokiamus, veiksmus.

Ženkliai daugiau kaip ketvirtį milijardo litų kainavusį „bankrutavusio „Snoro“ administravimą.

Visko nesuminėsi, bet štai keletas faktų.

Pavyzdžiui, 5 milijonai eurų, kuriuos Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas leido išsimokėti pirmajam administratoriui Saimonui Frykliui (Simon Freakley) kaip atlygį, matomai, už mistinį „Snoro“ turto trūkumą banko balanse.

O juk ir Seimo laikinoji tyrimo komisija savo išvadose aiškiai konstatavo, kad „dokumentas ar kitoks įrodymas, įrodantis AB banko „Snoras“ turto vertės praradimą, komisijai pateiktas nebuvo“.

Matome akivaizdžiai praturtėjusius administratorių Neilą Kuperį (Neil Cooper), jo atsikviestos į Lietuvą gausios užsienio konsultantų komandos narius bei prie jų tyliai prisišliejusius mūsų įvairių advokatų kontorų teisininkus, patarėjus, padėjėjus bei kitokius „veikėjus“.

Visiems jiems išmokėti milijonai. Jau nekalbant apie tai, kad šie administratoriai buvo nelabai kam žinomų ir prastos reputacijos bendrovių atstovai.

Apie visa tai dabar tylima. Nutilo ne tik valdžios veikėjai, nutilo ir prokurorai, vadinasi, kažkam reikia, kad viskas nugrimztų į užmarštį.

Parlamentinės „Snoro“ banko bankroto aplinkybių tyrimo komisijos pirmininko Valentino MAZURONIO komentaras:

Dėsninga, kad komisijos tyrimo išvadų negalite rasti: jos nebuvo patvirtintos Seime. Tuometinė dauguma – konservatoriai ir liberalai – užblokavo jų priėmimą. Pagrindinis išvadų teiginys buvo, kad tie veiksmai – nacionalizavimas ir po to praktiškai tyčinis banko bankrotas, jo sunaikinimas buvo akivaizdžiai skubotas, nemotyvuotas ir nepagrįstas.

Visi veiksmai labai primena kovinę operaciją. Manau, šis bankas buvo sunaikintas dėl kitų priežasčių, nei iš tikrųjų teigiama, nei bandė įrodyti savo juokingomis išvadomis pirmasis banko administratorius Saimonas Fryklis. Kuris pats sau išsimokėjo milžiniškus pinigus.

Turiu pastebėti, kad nemaži pinigai iš banko aktyvų buvo labai neaiškiai sumokėti ir kai kuriems asmenims, susijusiems su Lietuvos politikais. Nemanau, kad banko perėmimo ir tolesnio bankroto procedūrą inicijavo mūsų valstybės politikai. Tam įtakos turėjo aukštesnės, pašalinės jėgos.

Tačiau mūsų politikai, o pirmiausia įvardinčiau prezidentę Dalią Grybauskaitę, jos statytinį Lietuvos banko valdytoją Vitą Vasiliauską, tuometę finansų ministrę Ingridą Šimonytę – buvo tik uolūs vykdytojai. Kieno valios? Nenorėčiau daryti prielaidų, tai žurnalistų duona, bet įsitikinęs, kad pirmiausia tai buvo naudinga į Lietuvą atėjusiems skandinavų bankams. Buvo kalbama, neva „Snoro“ banko pinigai dingo, išgrobstyti. Niekur jie nedingo.

Bent jau dalis jų, mūsų komisijos žiniomis, buvo šveicarų bankuose ir visi žinojo, kad jie ten yra. Tačiau labiausiai nukentėjo valstybė. Kadangi indėliai buvo drausti, paprasti indėlininkai nelabai nukentėjo. O valstybės biudžetas – nukentėjo, nes pinigai buvo grąžinti ir dabar grąžinami, iš valstybės, tai yra iš visų mūsų kišenės.

šaltinis: respublika.lt

 

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 8

 1. Stasys says:

  Be jokios abejonės, SNORAS ne bankrutavo, o jį užgrobė plėšikai-Kubilius, Šimonytė, Vasiliauskas Grybauskaitės nurodymu., o jų bendrininkais yra Freakley, N.Cooper ir jų parankiniai, kurie banko užgrobimui ruošėsi iš anksto. Buvo iš anksto paruošti specialiai „Snoro“ užgrobimui reikalingi įstatymų projektai, prokuratūroje pravesti pasitarimai, pasamdytas Freakley ir t.t.. Šias aplinkybes patvirtina ir laikinosios komisijos, tyrusios „Snoro“ žlugimą išvados, kurios objektyviai atspindi įvykių eigą užgrobiant “Snorą”.
  Neginčytinais faktai yra tai, kad:
  1. Pagal įmonių bankroto įstatymą Įmonės nemokumas – įmonės būsena, kai įmonė nevykdo įsipareigojimų (nemoka skolų, neatlieka iš anksto apmokėtų darbų ir kt.) ir pradelsti įmonės įsipareigojimai (skolos, neatlikti darbai ir kt.) viršija pusę į jos balansą įrašyto turto vertės. Iki nacionalizacijos Snoras buvo likvidus ir vykdė visus savo įsipareigojimus pagal pirmą klientų pareikalavimą.
  2. Gribauskistų-kubilistų pasamdytas Freakley 2011-11-16 spaudos konferencijoje viešai pareiškė, kad AB bankas „Snoras“ yra mokus. Kai banko plėšikai paprašė Freakley paneigti šį teiginį, t.y. bendrininkauti nusikaltimo padaryme jis pareikalavo padidinti jam „darbo užmokestį“. Išsiderėjęs, kad darbo užmokestis būtų padidintas kelis kartus Freakley pareiškė, kad neva vertėjai klaidingai išvertė jo žodžius. Taigi, Freakley „darbo užmokestis“ buvo padidintas ne už darbą, o už bendrininkavimą Grybauskaitės vadovaujamoje aferoje-nusikaltimo padaryme.
  3. Lietuvos bankas neleido bankui Snoras registruoti pagal LR vertybinių popierių komisijos patvirtintą akcijų emisijos prospektą pasirašytų ir apmokėtų 380 082 893 vieno lito nominaliosios vertės akcijų emisiją, bet leido išplatinti, nuo 2011 metų gegužės mėn., šešias LR vertybinių popierių komisijos patvirtintas obligacijų emisijas, kurių bendra emisijų vertė – virš 160 mln. litų.
  4. Už banko finansininę veiklą atsako ne akcininkai, o banko vadovas ir vyriausioji finansininkė. Antonovas nebuvo nei AB banko Snoras vadovu nei vyriausiu finansininku, todėl pats jokių finansinių operacijų atlikti negalėjo.
  Kadangi AB banko Snoras vadovui ir vyriausiam finansininkui bylos neiškeltos, tai reiškia kad įrodymų dėl banko neteisėtos finansininės veiklos prokuratūra neturi.
  Taigi, yra pagrindas teigti, kad Grybauskaitės nurodymu bankas buvo užgrobtas ne dėl jo neteisėtos finansinės veiklos.
  5. 2011 m. balandžio 1 d. tarptautinė reitingų agentūra „Fitch Ratings“ patvirtino AB banko SNORAS ilgalaikių įsipareigojimų reitingą „B+“ , jo perspektyva – stabili. Šią informaciją nei viena valstybės institucija neužginčijo.
  6. Pagal AB banko SNORAS 2011 metų 9 mėnesių veiklos ataskaitą grynasis neaudituotas pelnas sudarė 7,08 mln. Lt ir šią informaciją nei viena valstybės institucija neužginčijo.
  7. Prestižinis pasaulio bankininkystės ir finansų žurnalas „The Banker“ pripažino AB banką SNORAS geriausiu banku Lietuvoje 2010 metais. Šią informaciją nei viena valstybės institucija neužginčijo.
  Taigi, yra pagrindas teigti, kad bankas buvo užgrobtas.
  Banką apiplėšti, tai ne vištą pavogti ir net ne bankomatą apiplėšti, todėl tyčinio bankroto organizatoriai ir vykdytojai Grybauskaitė, Vasiliauskas ir Ko turi būti teisiami ir pasodinti į kalėjimą už didelę žalą Valstybei, kaip Timošenko Ukrainoje. Vagys turi sėdėti kalėjime, o ne Prezidentūroje, Seime ar LB.

 2. konkurencijos nėra says:

  Visiškai teisingai, bet KAIP…?

 3. Ubb says:

  Seniai reikėjo tą šūdbankį uždaryti. Nepraeis nė penkmetis baranauskas bus teisiamas Lietuvoje.

 4. saul says:

  O tai,,,,, Lehman brothers’o gribauskininkai nesuzlugde???? Gal kas atsimenate kokias palukanas Snoras mokejo per krize 2009m.Jiems tu pinigeliu va kaip reikejo.Tie bankieriai visiskai achrienieline.Dabar kokiame nors Swede nori pasiimti SAVO pinigus,turi atsiskaityti JIEMS ka su tais pinigais veiksi.Pasikartosiu…SAVO pinigus.Tik nedekite tu visokiu baranauskininku i uzanti.Ka ,galvojate,kad vietiniai bankininkai moralesni uz svedu ar kitu saliu ?Cia tas pats,kaip ir pas visokias maximas.Musiskiu verslininku ir bankininku marzas patys zinote.Cia tas pats ,kaip is Golden Sachs’ u reikalauti moralumo ar sazines.

 5. Stasys says:

  >Ubb s
  Landsgrybių mafijos šudvabali, kur tavo argumentai??? Penkmetis jau senai praėjo…

  Daugiau: http://www.sarmatas.lt/11/nusavintas-ir-palaidotas-snoras/

 6. Stasys says:

  >>Ubb
  Landsgrybių mafijos š vabali, kur tavo argumentai??? Penkmetis jau senai praėjo…

 7. saul says:

  Tai gal ir Lehman Brothers suzlugde gribauskininkai?Tik nedekite tu bankieriu i uzanti.Manote ,kad lietuviski tautiniai bankai padoresni ir moraliskesni uz skandinaviskuosius ar kitokius? Pasiziurejus i musu verslo gigantus,visokius maximistus ,supranti kokia „marža“ tenkinasi musu verslininkai ir bankieriai.Tie bankieriai isvis achrienieline.Dabar ,norint pasiimti,didesne suma SAVO pinigu is kokio nors swed’o ,prasoma pagristi,kur bus tie pinigai panaudojami.Pasikartosiu-SAVO pinigus norint pasiimti.O gal as noriu tuos pinigelius i kojine isikisti,gal as jais nepasitikiu.Koks skirtumas,kaip as elgsiuosi su SAVO pinigeliais.Tuoj be banko saskaitos nenusipirksime turguj darzoves ar nepaduosi centu…ismaldos paprasiusiajam.Bankieriai gatavi i kiekvienos seimos miegamaji ilisti ir viska uzfiksuoti.Jie labai noretu,kad be ju atsiklausimo niekas net nepirsteletu.Taip ,kad is bankieriu tiketis sazinigumo,tas pats ,kaip is Golden Sachs morales.

 8. obuolys says:

  Karbauskis su Skverneliu giliai kasa, kalnus verčia, bet į Snoro pelkę nosies nekiša… ne šiaip tikriausiai.
  Stiprus komentaras Stasio. SPAUDZIU DEŠINĘ.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top