Revoliucija apie kurią visi nutylėjo.

2011, 29 lapkričio, 6:00 | kategorija Ideologija | atsiliepimų (13) | peržiūrų 5 629 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Islandijos kova su Bankais. Alekso Džonso ir Brigitos Džonsdotier pokalbis. Ugnikalnis

Atnaujinta

(2 d.)

Islandija atsisakė mokėti skolas TVF (tarptautiniam valiutos fondui).

paveikslėlisKodėl apie Islandiją nekalbama žiniose?

Istorija, papasakota Italijos radijo laidose apie nesiliaujančią revoliuciją Islandijoje, yra puikus pavyzdys to, kiek mažai mūsų masinės informacijos priemonės(MIP) pasakoja mums apie pasaulį. 2008 m., finansinės krizės pradžioje, Islandija, tikrąja to žodžio prasme, bankrutavo. Priežastys buvo paminėtos tik kaip tarp kitko ir nuo to laiko, ši maža, pirmoji pripažinusi Lietuvos nepriklausomybę šalis, kaip sakoma dingo iš radarų ekranų.

Kai Europos šalys, viena po kitos atsiduria ties bankroto riba, kas grasina euro egzistavimui, kas vėlgi sukels įvairiausias pasekmes visam pasauliui, paskutinis dalykas, kurio norėtų turintys valdžią, tai, kad Islandija taptų pavyzdžiu kitiems. Ir štai kodėl. Penkeri gryno neoliberalaus režimo metai padarė Islandiją (gyventojų skaičius 320 tūkstančių be kariuomenės), viena turtingiausių pasaulio valstybių. 2003 metais visi šalies bankai buvo privatizuoti, ir siekdami pritraukti užsienio investuotojus jie pasiūlė elektroninę bankininkystę, o minimalios sąnaudos leido pasiūlyti gan aukštus pajamų rodiklius. Sąskaitos, pavadintos IceSave, pritraukė daugybę smulkių Britanijos ir Olandijos investuotojų.Bet, augant investicijoms augo ir vidinės bankų skolos. 2003 metais Islandijos skola buvo lygi 200 procentų jos BVP, o 2007 metais sudarė 900 procentų. 2008 metų Pasaulinė finansinė krizė tapo mirtinu smūgiu. Trys pagrindiniai Islandijos bankai – Landbanki, Kapthing ir Glitnir, „išplaukė pilvu į viršų“ ir buvo nacionalizuoti, o krona neteko 85 procentų savo vertės euro atžvilgiu. Metų pabaigoje Islandija paskelbė bankrotą.

Priešingai tam, ko reikėjo tikėtis, pritaikius tiesioginės demokratijos procesą krizė atvedė islandus prie jų suverenių teisių atkūrimo, ko pasekoje buvo priimta nauja konstitucija. Tačiau tai pasiekti pavyko tik per skausmus.

Socialdemokratinės koalicinės vyriausybės premjeras Geiras Haarde vedė derybas dėl 2.1 milijardo dolerių paskolos, prie kurios Šiaurės šalys pridėjo dar 2,5 milijardus. Tačiau tarptautinė finansinė bendrija spaudė Islandiją, kad ši imtųsi radikalių priemonių. FMI ir Europos sąjunga (greičiausiai turėta omenyje IMF, t.y. TVF mixednews. pastaba) norėjo prisiimti šią skolą sau, tvirtindamos, kad šaliai tai vienintelis kelias atsiskaityti su skolomis Britanijai ir Olandijai.

Protestai ir neramumai tęsėsi, galų gale priversdami atsistatydinti vyriausybę. Rinkimai įvyko 2009 metų balandį ir į valdžią atėjo kairiųjų koalicija, kuri pasmerkė neoliberalią paveikslėlisekonominę sistemą, tačiau iš karto pasidavė spaudimui su reikalavimu Islandijai padengti trijų su puse milijardo eurų skolą. Tam buvo būtina, kad kiekvienas Islandijos gyventojas penkiolika metų kiekvieną mėnesį mokėtų po 100 eurų, jog padengtų privačių asmenų įsiskolinimą kitiems privatiems asmenims. Tai buvo šiaudas, sulaužęs kupranugariui stuburą.

Tai, kas nutiko vėliau, buvo tiesiog nepaprasta. Nuomonė, kad piliečiai turi sumokėti už finansinės monopolijos klaidas, kad visoje šalyje turi būti įvesta duoklė, tam, kad būtų padengti privatūs įsiskolinimai, pakeitė piliečių ir jų politinių institucijų santykius, ko pasakoje Islandijos lyderiai stojo į savo rinkėjų pusę. Valstybės vadovas Ólafuras Ragnaras Grímssonas (Ólafur Ragnar Grímsson) atsisakė ratifikuoti įstatymą, kuris Islandijos piliečiams užkabintų atsakomybę už Islandijos bankininkų skolas, ir sutiko surengti referendumą.

Suprantama, kad tarptautinė bendruomenė tik padidino spaudimą Islandijai. Britanija ir Olandija grasino rūsčiomis represijomis, privesiančiomis prie šalies izoliacijos. Kai islandai susirinko balsuoti, TVF grasino palikti šalį be savo pagalbos. Britanijos vyriausybė grasino užšaldyti islandų santaupas ir einamąsias sąskaitas. Kaip sakė Grímsson: „Mums aiškino, kad jeigu mes nesutiksime su tarptautinės bendruomenės sąlygomis, tai tapsime Šiaurės Kuba. Tačiau jeigu mes būtume sutikę – būtume tapę Šiaurės Haičiu“.

2010 metų kovo mėnesio referendumo metu 93 procentai islandų balsavo prieš skolų sumokėjimą. TVF nedelsiant įšaldė kreditavimą. Tačiau revoliucijos (apie kurią beveik nerašė Mainstream media – MIP) įbauginti nepavyko. Palaikoma įširdusių piliečių vyriausybė inicijavo civilinius ir baudžiamuosius tyrimus asmenų, atsakingų už finansų krizę, atžvilgiu. Interpolas išdavė tarptautinį arešto orderį buvusiam Kaupthing banko prezidentui Sigurdur Einarsson, o bankininkai, prisidėję prie kracho, bėgo iš šalies.

Tačiau islandai nesustojo ties pasiektu: jie nusprendė priimti naują konstituciją, kuri išlaisvintų šalį nuo tarptautinių finansų  ir virtualių pinigų valdžios.

Naujos konstitucijos kūrimui Islandijos tauta išrinko 25 piliečius iš 522 suaugusiųjų piliečių tarpo, nepriklausančių jokiai politiniai partijai, kuriuos rekomendavo mažiausiai 30 piliečių. Šis dokumentas buvo ruošiamas ne saujelės politikų, o surašytas internete. Steigiamieji susirinkimai vyko tiesiogiai tinkle (on line), ir piliečiai galėjo rašyti savo komentarus ir pateikti pasiūlymus, bei savo akimis stebėti, kaip jų konstitucija palaipsniui įgauna formą. Konstitucija, kuri gimė dalyvaujant šalies piliečiams, bus pateikta tvirtinti parlamentui po sekančių rinkimų.

Šiandien tie patys pasiūlymai pateikiami kitoms šalims. Graikų tautai sakoma, kad jų valstybinio sektoriaus privatizacija yra vienintelis sprendimas. Tas pats gresia ir italams, ispanams ir portugalams.

Tegul pažvelgia į Islandiją. Į jų atsisakymą paklusti užsienio interesams, kai mažutė šalis garsiai ir aiškiai pareiškė, kad jų tauta yra suvereni.

Štai kodėl apie Islandiją nekalbama žiniose.

Šaltinis: http://vgil.livejournal.com/1543489.html

http://roarmag.org/2011/06/iceland-crowdsources-constitution-investors-spain-greece/

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 13

 1. zoot says:

  Na nejaugi ir mes negalime pasipriešinti šeimininkams?

 2. Antanas says:

  Teisingai padare islandai.Kad taip pat paselgtu Graikija,Ispanija,Italija,Latvija.Gal tada pasaulis istruktu is TFV,PPO ir kitu panasiu organizaciju.

 3. ! says:

  Vertėt, tikriausiai, iš straipsnio anglų kalba, kuris pats buvo kreivai išverstas. Na, bent jau nusišnekėjimus pataisėt, išskyrus vieną-Islandija nebankrutavo, buvo arti to, bet oficialiai nebankrutavo.
  Šiaip, labai reikalingas straipsnis, gerai kad išvertėt.

 4. vaida says:

  ….ach….lietuvis lietuvi parduoda…..šiuo metu manau 1 procentas, kuris suprantas, kad einame i juoda duobe…… kad liaudis pati save naikina…..o apie vienybe, tai lietuviams sunku kalbeti….,,geriau parduos drauga, kaimyna ir tt, bet nieks nemasto, kas musu laukia…..

 5. egis says:

  to vaida nuvaziuok i jav ar siaip civilizuota sali tai suprasi kad lietuviai dar pakankamai vieningi ir vienas kito dar taip nepardavineja , ir maziau delfi straipsniuku reikia skaityti visur zmones vienodi . o pamazgas ant saves pylti proto daug nereikia

 6. jotvingis says:

  Saunuoliai Islandai,o mums,Lietuviams,vertetu is ju pasimokyti! Tik savo tautos naikintojus sedincius aukstuose postuose turetume priremti is karto,isaldyti visas privacias ju saskaitas ir atlikti audita.O vietoje beprotisku mokesciu pasiulyti 3 pirstu kombinacija.Juk nesiruosiame moketi snoro aferistu issvaistytu skolu,ar seimo vagiu isvogtu milijonu,kaip?Na o JAV tikrai zavetis neverta,nors lietuvaiciai ten vieningesni,bet pati salis jau supuvusi galutinai ir pavirtusi demokratinio pasaulio kloaka

 7. jakatau says:

  graikams tai netinka, ju tingejimas ir sukciavimas privede prie bankroto. jie suko ir trauke pinigus is valstybes ivairiomis formomis prie ko ir teko prasyt pagalbos… kirpejas paskelbe pavojinga profesija ir  pensija jiems mokejo nuo 45 metu…. mokytoju mokyklose buvo daugiau nei mokiniu, mirusios dusios dirbdavo metu metus ir dar gaudavo premijas….

 8. MHM says:

  Tai kada bus aisku del visko? Kas tars paskutini zodi ir kada?

 9. gyvūlys says:

  Ir kur Islandija šiandien? Didžiausias nedarbas, badas ir aukščiausias savižudybių skaičius pasaulyje. 

 10. Darius says:

  O tu, ziuriu, visai apie sia sali nieko nezinai… Mes  cia vos spejame apsidirbti, ekonomika kyla, statybu sektorius pleciasi jau 2 metai. Islysk lauk is savo budos ir apsizvalgyk

 11. Dumbldoras says:

  Svarbiausia Che. Tfu.

 12. ESU says:

  Manau, geriau buvo, kad kuo mažiau žmonių žinotų pasaulyje, nes jau matyt tada AUKŠTYBĖSE suprato, kad tautos niekada nesutiks, kad jas supančiotų. O nesąžiningiems politikams geriau girdėti tai, kas jiems patogu ir kada patogu…Islandija pirmoji mus pripažinusi pasaulyje. Tai garbinga tauta.
  Tik vienas yra klausimas, ar mūsų Lietuvos politikai Islandiją palaikė tą sunkų momentą? Ar ….

 13. nelaisvas says:

  Nemyzkite i bata,jei Lietuvai iskiltu beda,gryztu ne vienas tukstantis..bet kol kas esame mulkinami,todel reikia pagaliau pradeti skirti kur melas ,kur tiesa..o kol kas zombinimas tesiasi tv ir ziniasklaidos deka i vienus vartus..Rinkime ne prezidenta- „Iranki“ kazkieno, ir ne Agenta,o paprasta Lietuvi,kuris ir kovos uz savo zemes,tauta bei vaikus,o ne parduos VISKA!!!!

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top