Runetas: represijos ir manipuliacijos

2014, 25 lapkričio, 5:00 | kategorija Ideologija | atsiliepimų (3) | peržiūrų 341 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Prancūzų leidinio (Le Huffington Post) požiūris į rusišką politiką vykdomą pasaulyje bei pačioje Rusijoje ir jų valdomą interneto erdvę vadinamą „runet“ gana aiškiai parodo, jog visą kitą likusią interneto erdvės dalį (priklausančią vakarietiškai publikai) ir vakarų vykdomą politiką šis leidinys laiko pilnai priimtinais pasaulio visuomenei. Jei prisiminsime apie vykstantį beveik paskelbtą informacinį karą – tai toks straipsnis tikrai nekelia nuostabos, ir jame net galima atrasti kažkiek tiesos, kaip beje ir visur kitur. Mums (skaitytojams) teks tiesiog išmokti atskirti tiesos grūdus nuo likusio šlamšto (kaip ir visur kitur) ir juos sudėjus į krūvelę bandyti atkurti tikrą situacijos ar įvykių paveikslą.
sarmatas.lt redakcija

Jacques Slimane

paveikslėlis„Internetas atsirado kaip CŽV projektas“. Ši frazė kelia šypseną, nors dabar skamba gana nerimastingai, ypač kai paranoja plinta į tarptautinį lygmenį, o Edvardo Snoudeno atviravimai ilgam sutepė JAV įvaizdį. Na, bet kas gi įgarsino šią frazę? Ne, visai ne miglotos sąmokslo teorijos kastos šalininkų atstovas, o ne kas kitas, kaip pats įtakingiausias planetos žmogus, anot Forbes, – Vladimiras Putinas.

Visur blogis

Nuo įprastų tarybinių įpročių, pasirodo, atsisakyti ne taip  jau ir paprasta. Velniai jos nematė, tos žmogiškosios ir skaitmeninės revoliucijos. 70 metų „made in USSR“ mentaliteto taip paprastai neperbrauksi „propagandos instrumentu“, kuriuo ir yra internetas. Verslo, kalbos ir svarbiausia JAV „kietumo“ (eruditai tą vadina minkštąja galia). Toks Rusijos požiūris, ir bandyti įsivaizduoti kažką kitko neturi jokios prasmės. Ne ir taškas!

Rusija priėmusi pas save Edvardą Snoudeną tapo tikrąja žmogaus teisių ir laisvių gynėja, ir kategoriškai atmeta bet kokius bandymus kėsintis į jos suverenitetą. O kaip dėl kitų suvereniteto? Atsakymu į šį klausimą gali pasitarnauti dabartinis kraujo praliejimas Ukrainos rytuose. (Priklausomai nuo to, iš kurios pusės žiūrėsi- vert.past)

Suverenitetas saugomas, o amerikietiškieji tinklaraščiai visada akylai stebimi. Užsimaskavusios CŽV agentūros kol kas dar pakenčiamos, bet jų matomumas apribotas. Visi saitai turintys milijonus naudotojų iš viso pasaulio turi savo rusiškus analogus. „Yandex“, „Rambler“, „Vkontakte“ ir t.t. – visa tai jums nieko neprimena? Bet juk tai tikrieji runeto poliai… Palyginti uždara bendrija, susijusi su daugeliu kitų buvusių šalių-satelitų rusų kalbos naudojimu, ir kol kas dar nenoriai kalbanti angliškai.

Twitter ir visokie MySpace — nykštukai rusų tinklo erdvėje ir yra akylai stebimi spec-tarnybų. O kalbant apie rusiškus tinklapius – jie laisvi? Ne, jie paklūsta Kremliaus valiai. Kad ir kaip tai tai beerzintų tinklaraštininkus, kurių teisės apkarpomos įstatymais apie interneto ir jo naudotojų saugumą.

Roskomnadzor (Federalinė priežiūros tarnyba, ryšių, informacinių technologijų ir masinių komunikacijų srityje) įpareigojo visus sėkmingus blogerius (sėkmė prilyginama mažiausiai 3000 lankytojų) registruotis.

O jei paviešinta informacija pernelyg stipriai atsiduoda opoziciniu tvaiku, tai jus uždarys, ir atmink kuo buvote vardu. Amnesty International paskelbė pavojų dar š.m. gegužę. Bet kvietimas atvirai demonstracijai prieš valdžią priimamas ne geriausiu būdu, netgi, kaip kažkas neteisėto. Nuo to karto garinis įstatymų lokomotyvas pajudėjo, tačiau įvertinti jo padarytą žalą nėra paprasta. Na taip, juk informacija dabar.. kontroliuojama.

Human Rights Watch prezidentas buvo visiškai teisus, kai sakė, jog „šio įstatymo paskirtis priskirti tinklaraštininkams tokius pat apribojimus, kaip ir MIP, nesuteikus jiems tokios pat apsaugos ir privilegijų. Tai naujas etapas begaliniame žodžio laisvės ribojimo procese Rusijoje“

Rusijos įsivaizdavimu internetas visiškai apibrėžtai yra kažkoks amerikietiškas objektas. Bet, kadangi šiandien apsieiti be jo jau nebeįmanoma – juo būtina naudotis pagal pačių susikurtas taisykles. Todėl šalyje priimami vis labiau apribojantys įstatymai, nors rusiški tinklapiai gali gauti pakankamą laisvę manevrui, jei įrodys savo neapykantą „gringo“ atžvilgiu.

Vienas iš labiausiai erzinančių momentų – tai tai pilnai ignoruojamos intelektinės nuosavybės teisės. Internetas tampa neteisine zona, ir jums nebūtina tapti genialiu hakeriu, kad pasinaudotumėte krentančia jums ant galvos dangaus mana. Tūkstančiai tinklapių su skirtinga sėkme siūlo atsisiųsti ar pažiūrėti programas iš viso pasaulio.

Srautas? Filmų ir muzikos siuntimasis? Tai juk visi šiandien tą daro! Tik štai tokie nelegalūs dalykai tapo Rusijoje tikru verslu, o piratiniai tinklapiai klesti. Tokių resursų egzistuoja nesuskaitoma daugybė. Bet tai tai tinka ir „Rutube“ ir „VKontakte“.

To pasekmės daugiau nei juntamos, nes 97% tokių tinklapių (kaip Rusijoje, taip ir kitose šalyse) knibžda kenksmingų programų. Vienas neatsargus paspaudimas, ir prijungtas kompiuteris nupils visą informaciją apie savo savininką. Programišiai negali atsidžiaugti, o pastovių įspėjimų pasirodo vis tiek nepakanka tam, kad apsaugoti žmones nuo tinklo piratų gaudyklių.

RuTube, tai yra rusiškasis YouTube, apriori prieinamas tik tiems, kas bent kažką supranta apie kirilicą (ru raidynas) Bet jis jau išgarsėjo kaip centras visam video srautui ir iš dalies tiems video, kuriems daugiau nebeatsiranda vietos kitoje tinklo erdvėje. Taip, pavyzdžiui, rudenį Dieudonne su savo šlykščiais juokeliais persikėlė po Rusijos sparneliu, kai YouTube administracija uždarė jo kanalą. Rusiškoje platformoje, linksmai ir nuotaikingai kaitaliojasi vietomis kaip legalus, taip ir nelegalus turinys. Atsakomasis smūgis pradeda didinti apsukas.

Rusiškasis Facebook „VKontakte“ ne tai, kad pakliuvo su įrodymais, bet net ir nebandė slėptis. VK ne paprastai yra pasaulyje žinomo saito surogatas (ta pati struktūra, dizainas ir funkcijos), bet dar ir siūlo naudotojams nemokamai žiūrėti bet kurį ten atsidūrusį video. O jų ten priskaičiuojama daugybė tūkstančių visomis kalbomis.

Pasiekęs 230 milijonų naudotojų skaičių „VKontakte“ atsidūrė amerikiečių taikiklyje, kurie nedelsdami priklijavo pastarajam „piratų saito“ etiketę. VK direktorius kategoriškai nesutinka su pateiktais kaltinimais ir prisiekinėja visiems siekiantis autorių teisių apsaugos, nors tuo pačiu metu pabrėžia, kad kontroliuoti visą naudotojų pateiktą turinį būtų tiesiog beprotybė. Kitaip tariant – nieko nemačiau ir nieko nežinau. O kaip dėl „mis Hitleris“ konkurso socialiniame tinkle, kuris aiškiai nepraėjo nepastebėtas?

Kiberkaras

Nenoras laikytis taisyklių duoda atspindį ir kitame, dar blogesniame lygmenyje. RF valstybė turi savo asmeninį kelių žemėlapį, ir kai kokia nors valstybė atsiduria jos taikiklyje, su patrankų trenksmu lygiagrečiai vyksta tinklo atakos. Tos buvusios tarybinės respublikos, kurios, Maskvos nuomone „neteisingai elgėsi“, žino apie tai ne iš nuogirdų.

Nugriovus karinį memorialą Taline, rusai išreiškė nepasitenkinimą plataus masto kiber-atakomis prieš visus plačiau lankomus Estijoje tinklapius. DdoS-atakų bangos tiesiog paraližavo šalies infrastruktūrą 2007 -ais metais. Tai tapo generaline repeticija prieš užpuolant Gruziją praėjus metams. Tankai pradėjo operaciją po teritorinio ginčo, esant ne tokio masto, bet padedant labai efektyviam Kremliaus hakerių palaikymui.

Rusai (Rusijos piliečiai) tapo tinklo trukdžių ekspertais. Jie visada garsėjo kaip puikūs šachmatininkai, o šiandien pavirto klaviatūros virtuozais. Ukrainiečiai štai jau metai, reguliariai išbando tai savo kailiu, ir niekas negali pasakyti, kurioje vietoje baigsis šis mažas žaidimas su didelėmis pasekmėmis. Internetas beribis, kas puikiai sutampa su rusiškosiomis ambicijomis. Sveiki atvykę į Laukinius Rytus.

huffingtonpost.fr

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 3

 1. Sims Simaitis says:

  http://alles-schallundrauch.blogspot.de/2013/11/der-quenelle-das-neue-zeichen-des.html
  Truputis info apie paminėtą straipsnyje vyruką Dieudonne. Prancūzijos kabaretistas sugalvojo pasveikinimo gestą La Qunelle, kas reikštų užsikrušk ir juo sveikina visus prancūzijos politikus.  Visuomenėje jo pasirodymai turi labai didelį pasisekimą, kas suprantama politikams kelia didelį galvojau skausmą.  Vyrukas net nesivaržo atvirai traukt per dantį vietinių žydų aferas. Todėl jo gestą įvertino kaip fašistinį sveikinimo gestą, jį patį nacistu (juokinga tai,  kad vyrukas juodaodis, išeivis iš Kamerūno).
  Kam įdomu galite pasižiūrėti keletą nuotraukų pateiktame internetiniame puslapyje

   

 2. trolis says:

  Jau net nejuokinga darosi, kaip rusus kaltina viskuo kas tik įmanoma.

  Beje, dėl piratavimo, pas mus Lietuvoje pilna dainų, kurias atvirame eteryje įgarsino lietuviškai mūsų „laisvieji dainininkai“. Dainos užsienietiškos, žodžiai lietuviški ir niekas nieko. Čia oficialiu lygiu.

  O šiaip rusai šiandien „kraštiniai“. Į juos visos strėlės bus nukreiptos, kas rodo, jog realiu lygiu jie laimi – jiems nereikia lot ant priešininkų, jie realiai juos padaro.

  Čia pažiūrėkime.. Grybovska lojo, lojo.. nauda kokia Lietuvai nuo to buvo? – Anei jokios, o va bėdų regis tuoj prisidirbsime. Jau mūsų transportas Kaliningrado pasienyje stovi.

  Ir visose srityse taip – kažkas rusams sankcijas, o kenčia mūsų žemdirbiai, gamintojai, transportininkai. Ir negalime skųstis – juk patys prisiprašėme.

 3. PP says:

  Dėl dainų tai perdedi. Yra tokia LATGA, kuri su mielu noru numelš už kiekvieną „pavogtą“ dainą babkes. Dainų perdainavimas ar tik melodijos panaudojimas su originaliais naujais žodžiais nėra joks nusikaltimas, jei tai daroma sumokant dainos autoriui ar su jo sutikimu. O perdainuojamos dainos yra visame pasaulyje. Tik kad pas mus to per daug ir tai rodo, kad šiuolaikinės muzikos „industrija“ Lietuvoje iš esmės nieko pati nesugeba ir nieko naujo nekuria.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top