Slaptas Saudo Arabijos – Amerikos sandėris dėl Sirijos, ir naftos – dujų vamzdžių karai

2014, 26 lapkričio, 5:00 | kategorija Metodologija | atsiliepimų (8) | peržiūrų 1 552 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

paveikslėlisAiškėja naujo ir pakankamai kvailo, Saudo Arabų – amerikiečių sandėrio dėl Sirijos ir taip vadinamos Islamo Valstybės smulkmenos. Į jį įeina viso regiono naftos ir dujų kontrolė bei Rusijos ir Irano silpninimas, užtvindant pasaulį pigia nafta iš Saudo Arabijos. Sandėrio detalės aptartos rugsėjo susitikime tarp JAV Valstybės sekretoriaus Džono Kerio (John Kerry) ir Saudo Arabijos karaliaus. Tačiau jie nenumatė, kad to pasekmė – dar greitesnis Rusijos posūkis link Kinijos ir Eurazijos.

Viena iš keisčiausių paskutinės NATO bombardavimo kampanijos anomalijų, nukreiptos, kaip manoma prieš ISIL, ar IGIL – kaip kam patinka, yra tai, kad didelio karo, vykstančio turtingiausio nafta pasaulio regione, fone, smarkiai krinta naftos kaina.

Skaičiuojant nuo birželio, kai ISIL netikėtai užėmė turtingą nafta Irako rajoną prie Mosulo ir Kirkuko, etaloninė naftos „Brent“ kaina nukrito apie 20 procentų, nuo 112 iki 88 dolerių. Tačiau naftos sunaudojimo paros norma 20 procentų nenukrito. Kinijos poreikiai 20 procentų nesumažėjo, o ir JAV skalūnų naftos atsargos nepadidėjo 20 procentų.

Kas vyksta? Ogi vyksta tai, kad senasis Amerikos sąjungininkas OPEC organizacijoje – Saudo Arabijos Karalystė – tvindo rinką pigia nafta, parduodama ją su nuolaida, inicijuodama OPEC viduje kainų karą, kuriame Iranas ima iš jos pavyzdį, o naftos fjūčersų rinkoje vyksta paniškas kainų mažinimo žaidimas.

Sauditai ketina vykdyti pardavimus su nuolaida Azijai, beje ir pačiam svarbiausiam Azijos pirkėjui – Kinijai, kuriam jie, kaip pranešama, siūlo savo naftą po 50-60 dolerių už barelį, o ne už seną, apie 100 dolerių kainą. Ši Saudo Arabijos finansinė nuolaidų operacija, kaip rodo visi ženklai, savo ruožtu yra koordinuojama su JAV finansų ministerijos finansinio karo operacijomis, kurią vykdo antiteroristinės ir finansinės žvalgybos valdyba kartu su uždara vidaus žaidėjų grupe iš Voltsryto, kurie kontroliuoja naftos derivatyvus. Rezultatas – kasdien vis labiau didėjanti panika rinkoje. Kinija džiaugiasi, galėdama pirkti pigią naftą, tačiau suduoda rimtą smūgį savo artimiems sąjungininkams – Rusijai ir Iranui.

Situacija

Pasak Saudo Arabijos strateginio prognozavimo ir energetinės politikos centro, esančio Er Rijade, prezidento Rašido Abanmi (Rashid Abanmy), staigų kainų kritimą specialiai sukėlė sauditai, didžiausi OPEC gamintojai. Publikai skelbiama priežastis – naujų pasaulio rinkų įsisavinimo poreikis, ryšium su naftos poreikio mažėjimu. Tikroji priežastis, Abanmi manymu, yra spaudimo sudarymas Iranui ir jo branduolinei programai, taip pat ir Rusijai, idant ji nustotų palaikyti Bašarą Asadą (Bashar al-Assad) Sirijoje.

Sudėjus kartu Rusijai priklausančių gamtinių dujų, parduodamų Ukrainai praradimą ir JAV provokuojamą rusiškų dujų tranzito milžiniškai Europos Sąjungos rinkai sustabdymą ateinančią žiemą, kai tik baigsis Europos atsargos – naftos kainos mažėjimas Rusijai kerta dvigubai. Daugiau nei 50 procentų Rusijos pajamų sudaro naftos ir dujų eksportas.

Amerikos – Saudo Arabijos manipuliacijos naftos kainomis tikslas – silpninti amerikietiškos globalizacijos priešininkų eiles. Į sąrašą pakliūna Sirija ir Iranas, jos abi – Rusijos sąjungininkės prieš Amerikos viešpatavimą. Visgi pagrindinis tikslas – Putino Rusija – šiandien vienintelė grėsmė Amerikos hegemonijai. Strategija primena tai, ką JAV, kartu su Saudo Arabija iškrėtė 1986 metais, kai jie užtvindė pasaulį Saudo Arabijos nafta ir sukėlė naftos kainos mažėjimą iki mažiau nei 10 dolerių už barelį, palaidojo tuometinio tarybinio sąjungininko – Sadamo Huseino (Saddam Hussein) Irako ekonomiką, ir pagaliau – tarybinę ekonomiką, nutiesdami kelią TSRS griūčiai.

Šiandien pasikliaunama tuo, kad Rusijos pajamos iš naftos, padaugintos iš parinktų taškinių sankcijų, kuriamų JAV Finansų ministerijos antiteroristinės ir finansų žvalgybos valdyboje, kardinaliai susilpnins milžinišką Putino palaikymą šalies viduje ir sudarys sąlygas jį nuversti. Šiai strategijai lemta žlugti dėl daugelio priežasčių, ir ne tik todėl, kad Putino Rusija kartu su Kinija ėmėsi rimtų strateginių veiksmų, mažinančių jos priklausomybę nuo Vakarų.

Iš esmės, spaudimas nafta tik pagreitina pastaruosius Rusijos veiksmus, nukreiptus jos ekonominės galios koncentravimui į nacionalinius interesus ir priklausomybės nuo dolerinės sistemos mažinimą. Jei doleris nustos būti pasauline prekybos (ypač nafta) valiuta, JAV Finansų ministerija susidurs akis į akį su finansine katastrofa. Dėl šios priežasties Kerio – Abdulos (Abdullah ibn Abdilazīz) karą aš vadinu kvaila taktika.

Slaptas Kerio – Abdulos sandėris

Rugsėjo 11 dieną JAV Valstybės sekretorius Keris ir Saudo Arabijos karalius Abdula susitiko jo rūmuose prie Raudonosios jūros. Į susitikimą karalius pakvietė buvusį Saudo Arabijos žvalgybos vadovą princą Bandarą (Bandar bin Sultan). Ten buvo priimtas sprendimas, kad Saudo Arabija palaikys Sirijos antskrydžius prieš ISIL, su sąlyga, kad Vašingtonas palaikys Saudo Arabiją nuverčiant Asadą – nepalenkiamą Rusijos bei de-facto Irano sąjungininką, trukdantį Saudo Arabijos Karalystei ir JAE planams kontroliuoti augančią gamtinių dujų rinką Europos Sąjungoje ir sužlugdyti pelningą Rusijos – ES prekybą.

Wall Street Journal straipsnyje minimi „užkulisiniai Amerikos ir arabų lyderių, susitarusių dėl bendradarbiavimo prieš Islamo Valstybę reikalingumą, o ne „kaip“ ir „kur“ klausimų, darbo mėnesiai. Minėtas procesas suteikė saudams galimybę išsireikalauti iš JAV naujo įsipareigojimo dėl sukilėlių, kovojančių su ponu Asadu, paruošimo stiprinimo. Asado žūtį saudai vis dar laiko didžiausiu prioritetu“.

Sauditams karas vyksta tarp dviejų senovinių konkuruojančių Islamo vektorių. Saudo Arabija, kurioje yra šventieji miestai Meka ir Medina, pretenduoja į faktinę viršenybę Islamo sunitų pasaulyje. Saudo Arabijos sunizmas, susiformavęs kaip ultrakonservatyvaus vachabizmo forma, taip pavadintas Islamo fundamentalisto-beduino, XVIII amžiaus salafito Muchamedo Ibn Abdel Vachabo garbei.

Talibanas susidarė vachabizmo religinio mokymo, kurį finansavo sauditai, dėka. Jungtiniai Arabų Emiratai ir Kuveitas taip pat prisilaiko sauditų sunitų vachabizmo kaip ir Kataro pasaulis. Kita vertus, Iranas tradiciškai yra mažesnės Islamo atšakos – šiizmo – centre. Irako gyventojus sudaro beveik 61 procentas šiitų. Sirijos prezidentas Bašaras Asadas atstovauja periferinę šiizmo atšaką, žinomą kaip alavitai. Musulmonai-alavitai taip pat sudaro ir 23 procentus Turkijos gyventojų.

Dar labiau padėtį sunkina tai, kad kitoje, tilto iš Saudo Arabijos pusėje yra mažytė salos tipo valstybė Bahreinas, kurios ne mažiau kaip 75 procentus gyventojų sudaro šiitai, tačiau valdančioji Al Kalifa šeima – sunitai, ir jie tampriai susiję su Saudo Arabija. Be to, turtingiausio nafta Saudo Arabijos regiono gyventojų daugumą sudaro šiitų musulmonai, dirbantys Ras Tanuros naftos išgavimo objektuose.

Dujų ir naftos vamzdžių karai

JAV Valstybės departamento ir CŽV vykdomo „šventojo karo“ dėka, šios nuo seno besnaudžiančios nesantaikos linijos Islamo viduje virto atviru karu. Įsitaisę Obamos administracijoje neokonservatoriai, prisidengę slaptu „giluminės valstybės“ planu, kartu su draugiškomis MIP, tokiomis kaip „Washington Post“, palaiko CŽV projektą, vadinamą „Broliai musulmonai“. Kaip jau rašiau savo paskutinėje knygoje „America‘s Heiliger Krieg“, CŽV palaiko ryšius su „Brolių musulmonų“ teroristiniu kultu nuo 1950 metų pradžios.

Dabar, jei žemėlapyje pažymėtume žinomus Persijos įlankos gamtinių dujų resursus, paaiškėtų Saudo Arabijos vadovaujamų Kataro ir JAE interesas dėl milijardais dolerių finansuojamos Asado opozicijos, taip pat ir sunitų ISIL. XXI amžiuje gamtinės dujos tapo populiariausiu „švarios energijos“ šaltiniu, o ES – labiausiai auganti dujų rinka pasaulyje, ir tai yra pagrindinė priežastis, kodėl Vašingtonas nori sužlugdyti Europos Sąjungos resursų priklausomybę nuo „Gazpromo“, nusilpninti Rusiją ir per savo ištikimus tarnus, tokius kaip Kataras, išsaugoti savo kontrolę ES.

Didžiausios pasaulyje žinomos gamtinių dujų atsargos slypi plačiausios Persijos įlankos dalies viduryje, Kataro ir iš dalies Irano teritoriniuose vandenyse. Irano dalis vadinasi „Šiaurinis Parsas“. 2006 metais Kinijos valstybinė kompanija CNOOC pasirašė su Iranu susitarimą dėl gamtinių dujų išgavimo infrastruktūros „Šiauriniame Parse“ statybos ir jų tiekimo Kinijai.

Katarui priklausančioje Persijos įlankos dalyje, vadinamoje „Šiaurine“, slypi trečdalis žinomų pasaulinių gamtinių dujų atsargų po Rusijos ir Irano.

2011 metų liepą Sirijos, Irano ir Irako vyriausybės pasirašė istorinę energetinę sutartį dėl dujotiekio, kuri NATO, sauditų ir Kataro karo, siekiant nuversti Asadą, įkarštyje liko beveik nepastebėta. Dujotiekis, kurio numatoma vertė – 10 milijardų dolerių, o statybos trukmė – 3 metai, turėjo driektis nuo Irano uosto Asaluje, esančio Persijos įlankos dujų išteklių rajone Pietiniame Parse, iki Damasko Sirijoje per Irako teritoriją. Ši geopolitiškai svarbi strateginė erdvė pirmą kartą atsiveria geografiškai, nusidriekdama nuo Irano iki Irako, Sirijos ir Libano. Kaip pareiškė Asia Times korespondentas Pepe Eskobaras (Pepe Escobar), „dujotiekis „Iranas-Irakas-Sirija“ (jei jį kada nors pastatys) sustiprins šiitų ašį plienine ekonomine bambagysle“.

Netrukus po Irano ir Irako sutarties pasirašymo, 2011 metų rugpjūčio 16 dieną Bašaro Asado vadovaujamos Sirijos naftos pramonės ministras paskelbė apie dujų gręžinio atidarymą centrinėje Sirijos dalyje, Homso rajone. Jei Asadas išliks valdžioje, „Gazpromas“ bus pagrindinis Sirijos naujų dujų išgavimo taškų investuotojas arba operatorius. Iranas planuoja nutiesti dujotiekį iš Damasko iki Libano uosto Viduržemio jūroje, iš kur dujos bus tiekiamos milžiniškai ES rinkai. Prie susitarimo dėl dujų pardavimo Irakui prisideda ir tai, kad Irano dujas pirks Sirija.

Kataras, šiandien būdamas didžiausiu SGD eksportuotoju į Aziją, taip pat nori gauti ES rinką į kurią nusitaikė Iranas ir Sirija. Todėl jam reikia pastatyti dujotiekį iki Viduržemio jūros, o tam ypač svarbu atsikratyti proiraniškojo Asado.

2009 metais Kataras pasiūlė Bašarui Asadui nutiesti dujotiekį iš Kataro „Šiaurinio“ dujų telkinio per Siriją į Turkiją ir ES. Asadas nesutiko, nurodydamas į senus draugiškus Sirijos santykius su Rusija ir „Gazpromu“. Šis atsakymas, kartu su 2011 metų dujotiekio sutartimi tarp Irano, Irako ir Sirijos, tapo didelio Saudo Arabijos ir Kataro puolimo prieš Asado šalį priežastimi, tame tarpe ir Al Kaidos teroristų – džichadistų fanatikų-rekrutų, pasiruošusių už 100 dolerių per mėnesį „Kalašnikovais“ žudyti „netikėlius“ alavitus ir šiitus.

Vašingtono neokonservatyvūs ereliai, esantys tiek Obamos Baltųjų rūmų viduje, tiek ir išorėje, kartu su dešiniaisiais Netanjahu (Benjamin Netanyahu) vyriausybės sąjungininkais, tribūnose plojo, stebėdami, kaip 2011 metais Sirijoje įsiplieskė ugnis.
Šiandien karai Ukrainoje ir Sirijoje, kuriuos palaiko JAV, yra tik du to paties strateginio karo frontai, kurių tikslas – sužlugdyti Rusiją ir Kiniją, sugriauti bet kokį Eurazijos polių, prieštaraujantį JAV kuriamai pasaulinei tvarkai.

Strateginis tikslas ir ten, ir čia – kontroliuoti energetikos maršrutus, šiuo atveju – dujotiekius į Europos Sąjungą, iš Rusijos per Ukrainą ir per Siriją, iš Irano ir Sirijos. Pagrindinis ISIL, kurį palaiko JAV ir Izraelis, tikslas – sudaryti priežastį Asadui gyvybiškai svarbių grūdų saugyklų ir naftos perdirbimo gamyklų bombardavimui, kuris sugriaus ekonomiką bei padės nuversti Rusijos, Kinijos ir Irano sąjungininką Bašarą Asadą „Kadafio stiliumi“.

Siaurąja prasme, kaip situaciją supranta Vašingtono neokonservatoriai – tas, kas kontroliuos Siriją, tas gali kontroliuoti ir Artimuosius Rytus. Per Siriją – Azijos vartus, galima kontroliuoti Rusijos namų raktą, o per Šilko kelią – Kinijos.

Istoriškai, religiniai karai buvo žiauriausi iš visų karų ir šis karas nėra išimtis, ypač tada, kai ant lėkštelės trilijonai dolerių pajamų iš naftos. Kodėl slapta Kerio – Abdulos rugsėjo 11 dienos sutartis kvaila? Todėl, kad nuostabieji Vašingtono, Er-Riado ir Docho, o kažkuria prasme ir Ankaros taktikai nesugeba matyti visų jų provokuojamų griovimų ir betvarkės tarpusavio ryšio, žvelgti giliau, nei leidžia jų įsitikinimai apie naftos ir dujų srautų kontroliavimą kaip jų galios įteisinimą. Kalbant apskritai – jie sėja savo pačių susinaikinimo sėklas.

Viljamas Engdalas (William Engdahl)

parengė: Darius Dimbelis

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 8

 1. Anti-NWO says:

  ES rinkos pagrindiniai energetinių resursų tiekėjai:

  A. Afrikos kryptis. Libija nukariauta. Resursai ir tiekimas užgrobti
  B. Vidurinių – Artimųjų Rytų kryptis. Karai Irake, Sirijoje.
  C. Rytų Europos kryptis. Maidanas ir pilietinis karas Ukrainoje.

  Man daugiau jokių paaiškinimų nebereikia – už visų karų stovi JAV siekis kontroliuoti ES žaliavų tiekimo rinką ir patį tiekimą, tuo pačiu susilpninant geopolitinius konkurentus.

 2. Vincius says:

  Teisingai pastebejote, bet sakykit, kodel idiotiska ES sita sau nenaudinga politika palaiko ir stumia pirmyn? Juk net gyvulys kazkoki savisaugos jausma turi, kaip cia yra , kad „progresyvus“ europieciai ji prarado? Ir as turiu galvoje ne tik ekonomika ir energetika, bet ir imigracijos problema, „atskiedziant“ monolitiska visuomene svetimais elementais, zmones murma, bet is tikruju juk to neuztenka padeciai pataisyti. Buvau Prancuzijoje per Hollande rinkimus, iki siol nesuprantu, kodel nelaimejo Marine Le Pen. Kai sneki su zmogeliais, tai atrodo sutinka, kad ji del daugmaz visko teisi, tai ko nebalsavote uz ja urmu?

 3. PP says:

  Nes rinkimų rezultatai visur klastojami. Todėl Le Pen ir nelaimėjo. Ir tikriausiai niekada nelaimės. Deja…

 4. Anti-NWO says:

  Man atrodo, kad ES yra JAV projektas, kuris sunaikins Europos valstybes ir neliks konkurentų JAV viešpatavimui Europoje. Labai gražiai čia įsipaišo Briuselio draudimas Bulgarijai kartu su rusais pastatyti South Stream dujotiekį. Įtarimų kelia ir Braiviko teroristiniai aktai Norvegijoje – gal jie susiję su nafta ir dujomis, kažkokia spaudimo forma?

 5. slove alahui says:

  Tarkim patikejau kad amerika siekia naudos sau. Bet mes lietuviai turim nekest okupantu rusu kutie zude mus visa amziu.

 6. FeelPlanet says:

  Kaliniams, kaip buvo pranesama, jog buvo pasiulytas sanderis – likite ir bukite nuzudyti ar kovokite pries Assada Sirijoje. Kaip dalis sanderio kaliniams buvo pasiulyta „malone ir stipendija ju seimoms, kurioms buvo leista pasilikti Saudo Arabijos karalysteje“.

 7. Виктор says:

  Kaliniams, kaip buvo pranesama, jog buvo pasiulytas sanderis – likite ir bukite nuzudyti ar kovokite pries Assada Sirijoje. Kaip dalis sanderio kaliniams buvo pasiulyta „malone ir stipendija ju seimoms, kurioms buvo leista pasilikti Saudo Arabijos karalysteje“.

 8. Omega_Masha! says:

  Taigi, „kas gali paneigti“, kad buvo pasiektas slaptas Trumpo ir Putino susitarimas principu „ir vilkas sotus, ir avis sveika“. Pamokytas Damaskas, bet islaikyti normalus santykiai su Maskva, kuri del akiu iskart paskelbe grieztus pareiskimus. Bet ji nesieme ryztingu veiksmu, kaip zadejusi. Jos 30 metu senumo priesraketines gynybos sistemos Sirijoje buvo bejeges, nors ir teigiama, kad numuse daugiau kaip 70 raketu. Gali buti, kad V. Putinas del to perspejo ir al Assada, kuris, noredamas islikti, turejo arba pats atsisakyti cheminio ginklo atsargu, arba leisti sunaikinti jo saugyklas.

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top