Vakarai ir Ukraina turėtų pasiūlyti sandėrį Rusijai

2014, 28 lapkričio, 5:00 | kategorija Ideologija | 5 komentarai | peržiūrų 374 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Būnant šalia priešiškai nusiteikusios Rusijos, ateitis Ukrainai nežada nieko gero.

paveikslėlisDžonas Tornhilas (John Thornhill)

Kariškiai sako, kad bet kuri armija kariauja taip, kaip gali, o ne taip, kaip norėtų. Vakarų lyderiams, stojusiems į konfrontaciją su Rusija, derėtų tai atminti.

Nemandagus elgesys su Vladimiru Putinu Didžiojo dvidešimtuko susitikime Brisbene, matyt, suteikė jiems malonų moralinio pranašumo jausmą, tačiau aiškiai nepadėjo Ukrainai siekti taikos. Politiniai gestai – blogas nuoseklios strategijos pakaitalas, kai kalba eina apie iškilusį rimčiausią pavojų Europos saugumui nuo Tarybų Sąjungos laikų.

Vakarų lyderiai buvo teisūs, kai Rusijai įvedė sankcijas už tai, kad ji vienašališkai perbraižė valstybines sienas. Aneksavusi Krymą ir įsiveržusi į rytų Ukrainą, Rusija įkūrė Europoje anarchijos židinį. Tokia agresija neturi būti palikta be atsako.

Tačiau, nors sankcijos, kaip nuobauda, buvo reikalingos, jos visiškai netinkamos sulaikymui. Jos nepakeitė Rusijos elgesio – nebent į blogąją pusę. Jų dėka, režimas tapo dar populiaresnis, o rusų radikalai izoliacionistai sustiprino savo pozicijas.

Tai kaip elgtis? Žvelgiant iš realistinės pusės, Vakarams ir Ukrainai laikas tartis su Rusija. Sankcijos ir grasinimai jas griežtinti gali pasitarnauti kaip svertas. Stabilumui Ukrainoje užtikrinti, Vakarai turi naudotis tuo svertu ir su jo pagalba pasiekti tą diplomatinį sprendimą, kurio jie ir turi pasiekti, o ne to, kurio jie siekia kaip idealo.

Prioritetinė Vakarų užduotis – Ukraina turi išeiti iš krizės klestinti ir saugi. Tai pasiekti bus ypatingai sunku. Nieko gero Ukrainai nežadama, kol prie jos sienų (ir teritorijoje) bus priešiška Rusija, tvirtai nusprendusi visomis pajėgomis silpninti ją politiškai ir ekonomiškai.

Galima būtų priversti Rusiją atsitraukti. Bet šito padaryti nepavyks, nepradėjus Trečiojo pasaulinio karo. Vakarai nepasiruošę siųsti savo karių ginti Ukrainos, netgi (kol kas) nenori tiekti Ukrainai sunkiosios ginkluotės.

Be to, Vakarai negali suteikti Ukrainai finansinės paramos, kuri padėtų išgelbėti jos ekonomiką nuo kritimo į juodąją skylę. Šiemet, kaip prognozuojama, Ukrainos ekonomika susitrauks iki 7 %. Šaliai gresia defoltas.

Tuomet Minsko protokolas – susitarimas dėl ugnies nutraukimo, pasirašytas rugsėjį tarp Rusijos ir Ukrainos po Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos vėliava – gali būti sandėrio pamatas.

Ekonomikos srityje, Kijevui vertėtų stebėti, kad jo prekybinės sutartys su ES neliestų jo ryšių su Rusija. Iki konflikto, ketvirtis Ukrainos eksporto priklausė Rusijai. Būtent nuo Rusijos labiausiai priklauso Ukrainos ekonomikos atgimimas, juolab kad Rusijos bankai ir eksportuotojai irgi nėra patenkinti dėl nuostolių, kuriuos patiria vienoje iš svarbiausių rinkų.

Be to, vakarams vertėtų sureaguoti į pono Putino pasiūlymą aptarti Europos saugumo architektūrą. Jie privalo priminti Rusijos prezidentui, kad NATO kolektyvinės gynybos principas yra realus ir galioja Pabaltijo šalyse. Visgi Vakarams teks susitaikyti su tuo, kad Ukraina į NATO nepaklius. Aljansui, suteikiančiam saugumą, nevertėtų priimti į savo gretas tokios susiskaldžiusios šalies.

Žinoma, negalima garantuoti, kad ponas Putinas sutiks derėtis ir vykdys sandėrio sąlygas. Gali būti, kad jis siekia visiško Ukrainos suskaldymo. Maskva pažeidė 1994 metais pasirašytą Budapešto memorandumą, kuris garantavo Ukrainos nepriklausomybę ir kol kas nesilaiko Minsko protokolo sąlygų.

Kaip 1947 metais savo įžymiame straipsnyje Foreign Affairs, kuriame kalbėjo apie Rusijos ekspancionizmo sulaikymą, rašė Džordžas Kenanas (George F. Kennan), Vakarai privalo teikti „reikalavimus Rusijos politikai… taip, kad jų laikymasis nežeistų Rusijos prestižo“. Jei jau Rusijos prezidentas tikina, kad rytų Ukrainoje Rusijos kariuomenės nėra, jam nebus sudėtinga padaryti taip, kad jų ten iš tikro nebūtų.

Jei Maskva nesutiks derėtis, mums teks dar kartą perskaityti ir panaudoti likusius Kenano receptus. Tokiu atveju, mums teks grįžti į „sulaikymo“ ir „atsvaros jėgų“ pasaulį.

Financial Times

parengė: Darius Dimbelis

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

komentarai 5

 1. Mindaugas says:

  Financial Times-tai sionizmo šauklys. Čia galime atkreipti dėmesį, kad vakarai jaučiasi bejėgiais, o V.Putinas šią sunkią kovą laimi. Dėl to ir atsiranda tokio pobūdžio rašliavos, parengiamos financial times „ekspertų“.

 2. Vincius says:

  Ir juokinga ir tuo paciu slykstu skaityti: „Aneksavusi Kryma, Rusija ikure Europoje anarchijos zidini“. Pasirodo, ne Kosovo okupacija ir Jugoslavijos sudraskymas ta padare, bet Krymas? Arba: “ prioritetine Vakaru uzduotis- Ukraina turi iseiti is krizes klestinti ir saugi“, kada gi ji tokia buvo per paskutini ketvirti amziaus?  „Butent nuo Rusijos labiausiai priklauso Ukrainos ekonomikos atgimimas“, reiskia mes panele dulkiname, o Vladas ja i restorana vedasi ir jos saskaitas apmoka, taip liaudiskai issireiskus?
  Butu slykstu, jei nebutu kvaila ir juokinga, gerai Mindaugai sakote, kad cia desperacinio pobudzio rasliavos, galima vis daugiau tokiu tiketis kol Rusija ant jankiu ir europedu mazolio stoviniuoja.

 3. Irgi Sarmatas says:

  ….Mes nenorime ramiai žiūrėti, kaip naikinama Lietuva, kaip palaipsniui pavergiami jos gyventojai… Tai čia iš sarmatas.lt preambulės „Apie mus“ . Kas netingi, lai (dar kartą) perskaito, kokius tikslus tariamai yra sau išsikėlęs šis psl. Gal Vyr. Redaktorius nepasididžiuotų čia komentaruose ar atskiru straipsniu glaustai paaiškintų, kaip straipsniai apie ukrainas ir rusijas, libijas ir sirijas užkerta kelią Lietuvos naikinimui ir jos žmonių išlaisvinimui iš vergijos?

  Yra ir kitų straipsnių, bet ko gero jūs iki jų dar nepriėjote. „Sarmatai“ svetainėje pateikiama informacija jau kažkiek susigaudantiems situacijoje žmonėms, kurie supranta, jog tam, kad matyti visą paveikslą reikia turėti įvairiapusę informaciją, tame tarpe ir tą, kuri padeda suvokti poveikio žmonių mąstymui įtaką. Propagandą, kitaip sakant. Taip pat ir geopolitinius procesus, kurie vienodi visame pasaulyje. Supratus sakykim Libijoje vykusių procesų priežastis ir ištakas, galima susigaudyti, kas nustato „tvarką“ visame likusiame pasaulyje. Apie tai ne kartą buvo rašyta. „Sarmatai“ nekviečia palaikyti Rusiją ar Vakarus, atvirkščiai – kviečia mąstyti maksimaliai savo smegenimis, atmetant visus primestus įspūdžius, požiūrius ir ideologines nuostatas. Mąstyti iš Lietuvos piliečio pozicijų ir rinktis tai, kas naudinga visai Lietuvai. Tam tiesiog būtina suprasti šiek tiek daugiau, nei supranta vidutinis skaitytojas. Todėl informacija pateikiama labai įvairiapusė ir matyt kai kurie nepasiruošę skaitytojai ją supranta labai tiesiogiai, t.y. kaip kažkokios pusės – Vakarų ar Rusijos propagandą. Jau esame kaltinti tuo ne kartą. Tikiuosi, jog bent iš dalies paaiškinau sarmatas.lt tikslus, o dėl naudojamų priemonių tikimės su laiku susiprasite pats.
  Dėkojame, kad domitės

  administratorius

 4. Manau says:

  Pries 10 metu Kinijos ekonomika sudare tik 50% JAV ekonomikos. Dabar Kinijos ekonomika = JAV ekonomikai. O kas bus po 10 metu? Dabar JAV ginklavimuisi isleidzia tiek, kiek visas likes pasaulis kartu sudejus. Isvada: tik totalus karas gali pratesti JAV dominavima Pasaulyje. Todel taikos Ukrainoje nebus. I kara bus stengiamasi itraukti kuo daugiau JAV sajungininku Europoje. Tokiu kaip Lenkija, Lietuva ir kt.

 5. MIrga says:

  Ačiū už vertimą. Ir čia ne su viskuo sutinku, bet po delfio straipsnių, kurie kviečia ,,traiškyti negailestingai“ ir ,,jokių susitarimų su teroristais ir kvailiais“- jau atgaiva akiai.
  Man tas raginimas ,,traiškyti“ atrodo pusiau klaikiai pusiau juokingai. Kaip žmogus, kuris pirma sunaudoja visą tualetinį popierių ir vandenį, paskiau ,,privaro“, o tada ima galvoti kaip čia išisukti. Ir smirda, ir kitam suverst kaltės neina,nes neišeisi nenusivalęs. Tad ir liks sėdėti ,,fliore“ ir laukti, kol kas nors pro šalį eidamas nepasigailės ir nenupirks tualetinio popieriaus. O smervė dar ilgai drieksis paskui…

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top