Amerika drasko Kinijos „TikTok” tinklus

2022, 28 gruodžio, 6:51 | kategorija Metodologija | atsiliepimų (2) | peržiūrų 135 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Joe Bidenas ir Xi Jinpingas

foto: AP

Pekinas praranda savo ginklus Jungtinėse Valstijose.

JAV administracija svarsto galimybę priverstinai pakeisti Kinijos bendrovei „ByteDance” priklausančios socialinių tinklų svetainės „TikTok” savininką. Apie tai pranešė „The Wall Street Journal”, remdamasis Baltųjų rūmų ir Pentagono šaltiniais.

Mėginimas atimti iš Pekino jo švelniąją galią, įsitvirtinusią milijonų amerikiečių gyvenime, kelia grėsmę, kad JAV ir Kinijos santykiai, kurie nuo Kinijos prezidento Xi Jinpingo ir JAV prezidento Joe Bideno susitikimo per G20 aukščiausiojo lygio susitikimą Balyje toliau blogėja, dar labiau paaštrės.

Kinijos laikraščio „Global Times” paskelbti naujausi viešosios nuomonės tyrimai rodo, kad vis daugiau Kinijos piliečių praranda tikėjimą santykiais su JAV. Daugiau nei pusė jų kaip prioritetą nurodo santykius su Rusija.

Ankstesnio JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) paskelbtą totalinį karą prieš Amerikoje veikiančią Kinijos tpaslaugą „TikTok” ryžosi tęsti Joe Bidenas. Dienraštis „The Wall Street Journal” pranešė, kad po pirmųjų nesėkmingų Donaldo Trampo bandymų parduoti „TikTok” aktyvus ir užblokuoti ją šalies viduje, Kinijos paslauga, kuria naudojasi daugiau nei 100 mln. amerikiečių, gali tapti naujos atakos taikiniu.

Pagrindinis tikslas – priversti pakeisti Kinijos bendrovei „ByteDance” priklausančio socialinio tinklo „TikTok” savininką.

„Keli Bideno administracijos pareigūnai, remdamiesi susirūpinimu dėl „TikTok” saugumo, siekia parduoti Kinijos bendrovei priklausantį JAV verslą, kad Pekinas negalėtų naudoti programėlės šnipinėjimui ir politinei įtakai daryti”, – rašo „The Wall Street Journal”.

Iš šaltinių Baltuosiuose rūmuose ir Pentagone leidinys sužinojo, kad „priverstinio pardavimo” idėja jau preliminariai aptarta tarpžinybiniame JAV Užsienio investicijų komitete.

Anksčiau gruodžio mėnesį JAV Senatas patvirtino įstatymo projektą, draudžiantį diegti „TikTok” federalinės valdžios elektroniniuose įrenginiuose. Naudotis populiariąja paslauga, skirta trumpiems vaizdo įrašams kurti ir peržiūrėti, uždrausta ir kelių JAV valstijų valstybės tarnautojams.

Be to, į 2023 m. JAV biudžeto projektą įtraukta nuostata, draudžianti JAV valstybės tarnautojams naudotis „TikTok”.

Tačiau, kaip paaiškino „The Wall Street Journal”, Užsienio investicijų komiteto nariai nesutaria dėl to, ar iš „ByteDance” turėtų būti perimtas jos JAV verslas. Tarp radikalaus sprendimo šalininkų yra Pentagonas ir JAV teisingumo departamentas. Pagrindinis jų argumentas – būtina apsaugoti Amerikos naudotojus nuo Kinijos įtakos.

Tačiau komitetui pirmininkaujantis JAV iždo departamentas nemano, kad toks sprendimas yra optimalus, ir nurodo, kad „ByteDance” verslo JAV atėmimas gali būti užginčytas teisme.

Kaip pranešė „The Wall Street Journal”, puolimui prieš  „TikTok” pradėta ruoštis jau po to, kai lapkričio 14 d. Indonezijos saloje Balyje vykusio G20 aukščiausiojo lygio susitikimo metu JAV ir Kinijos vadovai pirmą kartą susitiko akis į akį. Džo Baideno ir Si Dzinpingo derybos, kuriomis siekta nustatyti Vašingtono ir Pekino santykių „raudonąsias linijas”, nesumažino įtampos tarp abiejų šalių.

„Mes aktyviai konkuruosime, bet aš neieškau konflikto, o siekiu atsakingai valdyti šią konkurenciją”, – baigdamas derybas sakė Joe Bidenas. Xi Jinpingas savo ruožtu bandė nuraminti Joe Bideną, kad „Kinija nesikiša į JAV vidaus reikalus ir neketina mesti iššūkio ar pakeisti JAV”.

Kinijos vadovas paragino Amerikos prezidentą „dirbti kartu, kad dvišaliai santykiai grįžtų į sveiko vystymosi kelią abiejų šalių žmonių labui”. Po derybų Joe Bidenas ir Xi Jinpingas susitarė, kad JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas kitų metų pradžioje apsilankys KLR ir toliau spręs per Balio derybas iškeltus klausimus.

Tuo tarpu pirmadienį, Kinijos laikraščio „Global Times” paskelbti apklausos rezultatai parodė, kad dauguma Kinijos gyventojų nebetiki „sveikų santykių” su Amerika, kuriuos Xi Jinpingas ragino palaikyti Balyje, galimybe.

Gruodžio 8-15 d. 16 didžiųjų Kinijos miestų, įskaitant Pekiną, Šanchajų, Guangdžou, Šendženą ir Harbiną, atliktoje apklausoje 2,2 tūkst. 18-69 m. amžiaus žmonių santykius su Rusija įvertino kaip svarbiausią Pekino užsienio politikos prioritetą.

58% respondentų svarbiausia Kinijos partnere įvardijo Maskvą. Antroje vietoje yra santykiai su Europa (45,9%), trečioje – su Pietryčių Azijos šalimis (39,7%).

Lyginant su ta pačia 2021 m. apklausa, Amerikos rodiklis sumažėjo 5 procentiniais punktais – iki 36,8%, todėl JAV reitinge nukrito į ketvirtą vietą.

Kalbėdamas apie viešosios nuomonės dinamiką Kinijoje dviejų didelių tarptautinių krizių – Ukrainos ir Taivano – metais, Kinijos liaudies universiteto Tarptautinių santykių instituto direktorius Wang Yiwei laikraščiui „Global Times” priminė: „Nuo pat krizės pradžios JAV ir Vakarų šalys kalbėjo apie Taivaną kaip apie kitą Ukrainą”.

„Tai privertė daugelį kinų manyti, kad rytoj Kinija susidurs su tuo, ką šiandien Vakarai daro Rusijai”, – pridūrė ekspertas. Tuo tarpu, pasak jo, „daugelis kinų nenori stoti į vieną ar kitą pusę šiuo sudėtingu klausimu, jie nenori kaltinti vien tik Rusijos ar Ukrainos, ir nenori keisti savo požiūrio dėl Vakarų propagandos”.

Prieš „Global Times” apklausą Kinijos užsienio reikalų ministras Wang Yi, kalbėdamas simpoziume apie Kinijos tarptautinius reikalus ir diplomatiją, apibendrino metų užsienio politikos rezultatus ir išdėstė Kinijos požiūrį į vis sudėtingesnius santykius su JAV.

Jo pareiškimas dar kartą patvirtino, kad apklausoje atskleista Kinijos viešosios nuomonės tendencija yra pastarųjų metų konfliktinės politikos, per kurią Vašingtonas nuolat žaidė kietą žaidimą, vadindamas Pekiną strateginiu iššūkiu, rezultatas.

„JAV ir toliau laiko Kiniją savo pagrindine varžove, ją supa, slopina ir provokuoja, taip sukeldamos rimtų sunkumų Kinijos ir JAV santykiuose”, – pareiškė Wang Yi.

Praėjusį penktadienį Kinijos diplomatijos vadovas telefonu kalbėjosi su valstybės sekretoriumi J. Blinkenu pakeliui į Pekiną ir atvirai pabrėžė, kad abiejų šalių santykių padėtis toliau blogėja. „Reikėtų pažymėti, kad JAV, siekdama dialogo, negali tuo pat metu imtis sulaikymo veiksmų.

Tai ne protinga konkurencija, o nepagrįstas slopinimas; tai daroma ne siekiant kontroliuoti skirtumus, o sustiprinti prieštaravimus”, – piktinosi Wang Yi. „Kinijoje tai neveikė praeityje ir neveiks ateityje. Kinija ir toliau ryžtingai gins savo suverenius saugumo ir vystymosi interesus”, – patikino Kinijos užsienio reikalų ministras.

 

Sarmatai

Jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba PayPal. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.Naujienos iš interneto

Atsiliepimų 2

  1. Vytas says:

    Kad ir kaip bebūtų, JAV nepavyksta pajungti Kiniją savo interesų naudai – JAV neturi ko priešpastatyti Kinijos lygiaverčių santykių politikai. O JAV politika – JAV interesai yra visas pasaulis – Kinijoje neveikia. Kinija budriai saugo savo nacionalinius interesus tiek biznyje, tiek tarptautinėje politikoje.

    • Romas says:

      Šiuo atveju JAV tik ginasi (savo teritorijoje) nuo Kinijos (invazinių) ir net (galimai) žvalgybinių interesų.

Rašyti atsiliepimą

Mums svarbios jūsų nuomonės.
Tuo pačiu norime priminti, kad komentarai nėra tarpusavio rietenų ar keiksmams skirta sritis.
Komentarai nėra cenzūruojami, tačiau programa gali kai kuriuos sulaikyti, jei ras keiksmų, nevartotinų žodžių ar nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "https" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top