- Sarmatai - https://www.sarmatas.lt -

Bloomberg: TVF siekia, kad Ukraina ir Rusija susitartų

bloomberg.com

Arsenijus jaceniukas

Arsenijus Jaceniukas | nuotrauka: REUTERS/Yves Herman

Tikėtina, jog Ukraina visgi teks sustiprinti savo pastangas sprendžiant konfliktą su Rusija, ryšium su jos 3 milijardų dolerių skola pastarajai, kad ir toliau gauti Tarptautinio valiutos fondo finansinę paramą, praneša Bloomberg.

Šią savaitę TVF kažkiek pakeitė kreditų sąlygas toms šalims, kurios prileido defoltą prieš suverenius kreditorius (valstybes). Dabar šie skolininkai privalo vykdyti „sąžiningas derybas“ su savo kreditoriais. Ukraina gi, siūlė Rusijai tas pačias skolos restruktūrizavimo sąlygas, kaip ir kitiems kreditoriams, įskaitant ir 20 procentų skolos nurašymą, tačiau Rusija reikalauja pilnos skolos išmokos.

Nauji TVF reikalavimai, tikėtina, gali stumtelėti Kijevą naujo dvipusio susitarimo paieškoms, siekiant išsaugoti sau teisę į TVF kreditą lygų 17,5 milijardo dolerių. Jis būtinas Ukrainai tam, kad išvesti šalį iš recesijos. „TVF nurodo Ukrainai,kad pastarajai reikia imtis priemonių ir išspręsti šią situaciją su Rusija, – cituoja leidinys kompanijos Nomura International Londono skyriaus analitiko Dmitrijaus Petrovo žodžius. – Fondas nori atrasti tokį balansą, kuriam esant Rusija negalėtų kontroliuoti programos, o Ukraina negalėtų tiesiog sėdėti ir mėgautis TVF gynyba“.

Situacija ėmė kaisti šią savaitę, tęsia leidinys, kai Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas pavadino Kijevo valdžią „sukčiais“ už tai, jog ji, pasak jo žodžių, nesiruošia mokėti savo skolų, o taip pat vėl pagrasino šio klausimo teisminiu nagrinėjimu. Jo ukrainietiškasis kolega Arsenijus Jaceniukas į tai atsakė, kad jo šalis pasiruošusi atsakyti teisme.

Skolininkas privalo vykdyti geranoriškas ir sąžiningas derybas su savo kreditoriumi, ir ši sąlyga turi tapti pagrindine TVF sistemoje, pastebėjo Rusijos finansų ministras Anton Siluanov. Jo ukrainietiškasis kolega atsakė, jog Ukraina būtent taip ir elgiasi.

Rusija irgi pasiruošusi deryboms, pažymi leidinys, ir apie tai liudija tas faktas, jog Rusijos prezidentas pasiūlė Ukrainai kasmet išmokėti po milijardą dolerių, sekančių trijų metų eigoje. Tačiau šis susitarimas neįsigaliojo, kadangi, pasak rusų valdžios, Jungtinės Valstijos atsisakė būti išmokų garantu.

Ukraina, pagal savo kreditų restruktūrizacijos susitarimus yra įsipareigojusi nesuteikti vieniems kreditoriams labiau palankesnių išmokų sąlygų, nei kitiems. Tad, pastebi straipsnio autorius, net jeigu Kijevas ir Maskva pasieks susitarimą šiuo klausimu, – Ukrainai reikės dar ir kitų jos kreditorių pritarimo.

„TVF stumia abi puses sprendimo paieškoms, tačiau ten supranta, jog tai gali užimti pakankamai daug laiko“, – cituoja Bloomberg analitiko Petrovo žodžius.