DarGazas – biodujų generatorius arba prielaida energetinei nepriklausomybei

2014, 16 gruodžio, 5:00 | kategorija Alternatyva | atsiliepimų (11) | peržiūrų 1 036 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Praėjo garsas, ėmėme ieškoti, užtikome, ir nutarėme su jumis pasidalinti Petro Dargio sugalvota ir jau beveik realizuota idėja, kuri ją įgyvendinusiam asmeniui leidžia pasijausti – nei daug, nei mažai – nepriklausomu energetiškai nuo bet kurio monopolisto dujų tiekėjo. Suprantama omenyje turimi namų ar sodybų savininkai, turintys kažkiek laisvos žemės ir galintys pasinaudoti šios idėjos teikiamais privalumais. Mintis labai aiški, įgyvendinimas palyginti paprastas ir pakankamai pigus – idėjos autorius detalių negaili – telieka imtis darbo.
——————————–

Žengtas dar vienas žingsnis link energetinės nepriklausomybės nuo Lietuvos Respublikos. Rytą 25 tonų biodujų generatorius dar buvo visai ne generatorius, tai buvo tik tuščia į žemę įkasta metalinė bačka. Bet atvažiavo kaimynų Martynas, atvežė du šūdvežius skysto karvių mėšlo. Ir štai bačka pilna, ji jau uždengta membrana. Dabar tai tikrai generatorius, kuris beveik dešimt kartų padidino DarGazo verslovės pajėgumus.

paveikslėlis paveikslėlis paveikslėlis

Tai jau trečias mūsų pasidarytas biodujų generatorius. Nuo kitų dviejų jis skiriasi ne tik dydžiu, bet ir konstrukcija. Dujos čia kaupsis ne į vandenį panardintuose „varpuose“, kaip tai yra pirmajame generatoriuje. Jos kaupsis pačiame generatoriuje, bet – neišstumdamos darbinio skysčio, kaip išstumia antrajame. Generatorius uždengtas gumine membrana, kuri nuo dujų paprasčiausiai išsitemps, o joms pasibaigus – sugrįš į pirminę būseną. Membranos gamintojai tvirtina, kad ji gali išsitempti tris kartus. Mūsų paskaičiavimu, po membrana galės tilpti 7 kubiniai metrai dujų.

Uždėję membraną, ją suveržėme iš skardos padarytu lanku, o dėl sandarumo patepėme akrilu. Pabaigę darbą, į generatorių kompresoriumi įpūtėme šiek tiek oro sandarumui patikrinti. Oras lyg ir neina lauk…  Bet reikia palaukti savaitę ar kelias diena, kad būtų matyti tikrasis rezultatas. Iš patirties žinome, kad užsandarinti dujas yra gana sunku – daug sunkiau, negu vandenį.

paveiksl4lis paveikslėlispaveikslėlis

Kada jis pradės gaminti metaną? Tiesą sakant, jau gamina. Ten buvom supylę kelias priekabas obuolių išspaudų ir praskiedę vandeniu. Bakterijos jau gyvena. Kai traktorius pradėjo varyti šviežią masę, iš bačkos pasklido toks šlykštus ir toks širdžiai mielas sieros vandenilio kvapas, kad su Vincu vos nesuplojome rankomis. Tas kvapas yra geriausias rodiklis, kad nepriklausomybės procesas prasidėjo. Bakterijos dirba! Ir tegu nesidžiaugia mūsų priešai estetai – uždėjus membraną, generatorius tapo uždaras. Net ir labai norėdamas nieko nebeužuosi.

Dabar reikia laukti, kada metanogeninės bakterijos įsibėgės.

O kada biodujomis virsime valgyti? Tiesą sakant, jau verdame. Juk turime dar du generatorius. Vienas, pirmasis, yra kubinio metro talpos, kitas, antrasis, – jau 2.5 kubo. Jie tiekia tiek dujų, kad nuo pavasario iki šiol užtenka maistui gaminti. Tai kam mums toks didelis, jeigu maistui gaminti užtenka tų dviejų?

Bet juk neužtenka maisto – dar reikia šildyti trobą. O ir maistui tų dviejų žiemą gali neužtekti. Sumažėjus temperatūrai, apsnūsta bakterijos, jos ima gaminti daug mažiau dujų.

Ar mes šią žiemą savo dujomis šildysim trobą? Tikriausiai dar ne, neturime tokių gražių fantazijų. Generatorių pabaigėme jau atvėsus orams, žiemą jis nelabai įsibėgės. Dar gali būti problemų ir dėl membranos sandarumo. Žodžiu, ši žiema – tai dar bandymų laikas.

Tikroji dujų gamyba  turėtų prasidėti vasarą – tokiu metu, kai jų mažiausiai reikia, tik sriubai išsivirti. Bet nebūtina vasarą jas visas deginti. Galima slėgti į rezervuarą ir kaupti žiemai. Galima užkurti variklį ir gamintis elektrą. Daug ką galima daryti, turint savų nemokamų dujų. Sava nemokama energija – tai jau būtų žingsnis link autonominės sodybos. Valstybės palaikomam monopoliui – špygą! Kaip būtų gražu…

Žodžiu, mūsų didysis generatorius – tai didžioji viltis atsiskirti nuo rusiškų, norvegiškų ir lietuviškos valdžios išskiriamų dujų.

petrasdargis.lt

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 11

 1. PP says:

  Valdžia suras būdų kaip tokius dalykus uždrausti. Mokytis turi iš ko – JAV net savo daržovių, vaisių ar gyvuliuko skerdimui negalima auginti – iki 10 metų kalėjimo. Vergas turi būti pilnai priklausomas nuo šeimininko.

 2. Mindas says:

  atsakant PP, viskas priklauso, ar pasiduosim valdžiai, jei USA žmonės pasidavė, ar turim sekti jų pavyzdžiu?

 3. Kęstutis says:

  Šaunuoliai, kas dujų generatorių pasistatys, kas vėjo generatorių, kas saulės… ir viską sujungti išmaniaisias elektros tinklais, štai jums ir energetinė nepriklausomybė… 

 4. PP says:

  Deja, dauguma pasidavė ir jokių prošvaisčių paties be išorinės pagalbos išsivaduoti jau nebėra. O ta išorinė pagalba gali būti tik iš Rusijos.

 5. e says:

  Susižavėjau.Oo kelių mėnesių ieškosiu rezultatų.

 6. Joris says:

  Tik vienas esminis klausimas: koks šio įrenginio naudingumo koeficientas?

 7. MIrga says:

  ,,Žodžiu, mūsų didysis generatorius – tai didžioji viltis atsiskirti nuo rusiškų, norvegiškų ir lietuviškos valdžios išskiriamų dujų.“
  Lietuviška valdžia neleis. Kai didelis kiekis žmonių, pavyzdžiui, išsikraustė į sodų bendrijas, kad galėtų patys spręst kaip kūrensis žiemą, kas (ir už kiek) nukas sniegą, o kokia bendrovė išveš šiukšles, tai tuoj pasigirdo susirūpinę balsai, kad reikia pripažinti bendrijas miesto rajonais ir …? Ką? Teisingai- apmokęsdinti! Didžiausią neteisybę matau dar ir tame, kad kad mes JAU pasistatėm gatvės apšvietimo stulpą (už savo lėšas!), patys sudarėme sutartį su LESTO, patys prasivedėm vandentiekį (po 3 tūkst. nuo namo), arba išsigręžėm gręžinius (dar brangiau) ir t.t. O dabar jie už tą patį (vandentiekius, gatvės apšvietimą ir pan.) atėję mokesčius rinks, kaip už JŲ padarytą darbą.
  Nuo ruso, norvego ar amerikono dar pabėgsi. Nuo savo gimtosios valdžios globos- niekada! Tiksliau, bėga jau, tik palikdami kartu ir Lietuvą.

 8. Petras says:

  Nesupratau klausimo apie naudingumo koefcientą. Ką Joris turi galvoje, klausdamas apie jį?

 9. Ansius says:

  Dar būtų galima naudingumą dujų padidinti, jas išvalius nuo šalutinių dujų , pvz. CO2, N2. Be šlamšo, kaip ir išdžiovintos malkos – daugiau kaitros duoda.

 10. Petras says:

  Jeigu biodujos paprasčiausiai kūrenamos, valyti jų nėra jokio reikalo. Anglies dvideginis yra tik balastas, maža jo koncentracija degimui netrukdo. O valymas reikalautų papildomos energijos. Nuo anglies dvideginio dujas valyti verta, varant jomis vidaus degimo variklį ir norint pasiekti didesnį galingumą.

  Mes savo dujas apvalome tik nuo sieros vandenilio, leisdami jas pro geležies rūdos filtrą. Sieros vandenilis yra degus, taigi degimui netrukdo, bet jis labai agresyvus – ardo metalus, todėl nėra pageidautinas. Mūsų DarGazas jau veikia – verdame, kepame savo dujomis, tačiau planuojamas pajėgumas bus pasiektas tik vasarą, kai veiks saulės kolektoriai ir gerai įšildys biomasę.

 11. bezdzius says:

  Ten pribezdeta ir priperdeta

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top