Ekonominė Islandijos revoliucija: spektaklis, kurį surengė pasaulinis skolintojas

2015, 24 gruodžio, 9:14 | kategorija Metodologija | atsiliepimų dar nėra | peržiūrų 849 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

vremya4e.com

Kitas Islandijos ekonominės revoliucijos vertinimo variantas, nei mums jau įprastas, kurį pateikia Maskvos tarptautinių santykių Instituto profesorius Valentin Katasonov.
sarmatas.lt redakcija

Islandijos protestuotojai

Pastaruoju metu vis dažniau yra minimas „Islandijos fenomenas“ – neva šioje šalyje įvyko tyli ekonominė žmonių revoliucija prieš pasaulinę finansinę oligarchiją. Viskas prasidėjo tuomet, kai 2000-aisiais Islandijoje buvo stebimas smarkus ekonomikos augimas, kalvų šalį vadino nauju Europos Sąjungos ekonominiu stebuklu. Tačiau 2008 metų krizės rezultatas – Islandija staiga bankrutavo. Islandijos bankų užsienio skola sudarė 3,5 milijardus dolerių – tai 10 kartų viršijo šalies BVP, krona neteko 85 % vertės, lyginant su euru. Islandai nenorėjo mokėti bankų skolų, išėjo į gatves, prasidėjo protestai, riaušės, ir galiausiai privertė vyriausybę atsistatydinti.

2010 metų kovą buvo surengtas referendumas, islandai nusprendė negrąžinti skolos užsienio kreditoriams – Didžiajai Britanijai ir Nyderlandams – ir paduoti į teismą finansininkus, kurie nespėjo pabėgti iš šalies. Šalies gyventojai netgi perrašė konstituciją ir pagal naują projektą salos gamtiniai resursai yra išskirtinai visuomenės nuosavybė.

Ir štai finalinis akordas – 2015 metų spalio pabaigoje Islandijos Aukščiausiasis teismas nuteisė 26 bankininkus ir valdininkus už nusikaltimus, padarytus iki 2008 metų finansinio kracho, ir tai – ne eiliniai bankų darbuotojai, o aukštieji vadovai.

Kaip Didžioji Britanija „atleido“ islandams skolas ir ar gali bet kuri kita šalis, tame tarpe ir Rusija, dėl „ekonominių žudikų“ kaltės pakliuvusi į „pinigų šeimininkų“ vergystę, pasinaudoti islandų pavyzdžiu, mes paklausėme nuolatinio „nakanune.ru“ eksperto, Valstybinio Maskvos tarptautinių santykių instituto (МГИМО) profesoriaus, publicisto ir žymaus ekonomisto Valentino Katasonovo. Jis mano, jog toje „ekonominėje revoliucijoje“ ne viskas buvo taip paprasta, kaip galėjo atrodyti.

Klausimas: Valentinai Jurjevičiau, Islandijoje įvyko įdomus dalykas ir pasaulio MIP labai mažai apie tai kalba. Galima sakyti, jog ten įvyko ekonominė revoliucija. Ką manote apie fenomenalią islandų pergalę prieš pasaulinį kapitalą?

Valentinas Katasonovas: Mano manymu, tai kažkoks spektaklis, kurį organizavo pasauliniai skolintojai. Sakyčiau, jog tai kaži koks pasiruošimas – precendento pavyzdys ateičiai. Todėl, kad antroji finansinės krizės banga sukels pinigų trūkumą Centriniuose bankuose bei ižduose, o apie tai, kad gelbėti ir tuos bankus, kuriuos jie vadina „too big to fail“, „too big to die“ net nebus kalbama, be to šiuo metu Amerikos kongrese bandomas prastumti įstatymų projektas, vadinamas „too big to fail, too big to live“ – bankai, kurie yra per dideli, kad išgyventų. Kalbama apie tai, kad gal būt reikėtų susmulkinti, suskaldyti bankus, kad žlugęs atskiras stambus bankas nesuduotų per didelio smūgio ekonomikai.

Kas gi nutiko Islandijoje. 2008 metais pirmoji finansinės krizės banga iš Amerikos atėjo į Europą. Islandija buvo priešakinėse gynybos linijose ir banga kliudė būtent Islandijos bankus, reikėjo veikti greitai. Buvo priimtas sprendimas skelbti tokiems bankams bankrotą, valstybei neprisiimant atsakomybė šių bankų skoloms padengti; šie bankai buvo de-facto ofšoriniai, o jų klientai buvo fiziniai ir juridiniai asmenys, pirmiausia iš Anglijos, Europos ir ne Europos šalių.

Kalbant apie tai, kad maža islandų tauta nugalėjo pasaulio bankininkus skamba gana juokingai, juolab, kad aš (V. Katasonov) išstudijavau kai kurias figūras dalyvavusias šiame spektaklyje. Tai žmonės, kuriuos sieja ne tauta, o bankai. Netgi esu parašęs straipsnį, kuris vadinasi „Revoliucija diktuojant pasauliniams bankininkams“. Šiaip, Islandijoje būtų pakakę išlaipinti vieną batalioną, kad visos tos eitynės liautųsi. Tai nebuvo padaryta. Kitose šalyse dėl gerokai mažiau svarbių priežasčių būdavo išlaipinami ne tik batalionai, bet ir visos armijos. O čia viskas įvyko tyliai ir taikiai, niekas ypatingai Islandijos nespaudė, panašu, kad to reikėjo pinigų šeimininkams, siekiant sukurtų precedentą.

Klausimas: O kaip gi bankininkai – juk teisiami aukštieji bankų vadovai, taip pat precedentas?

Valentinas Katasonovas: Tai iš tikro kažkoks precedentas, įėjęs į šiuolaikinio kapitalizmo anomalijų sąrašą, nes toje pačioje Amerikoje pastaraisiais metais, nuo 2007 metų finansinės krizės pradžios už grotų nepakliuvo nė vienas Voltstryto bankininkas. Nė vienas. Aš specialiai domėjausi šiuo klausimu. JAV kongreso nariai bandė kelti klausimą dėl Voltstryto bankininkų patraukimo baudžiamojon atsakomybėn, tačiau nuo jų galvų nenukrito nė vienas plaukas.

O štai Islandijoje, matyt, nutarė sukurti tokį precedentą. Bet Islandijos įvykiai visiškai nėra afišuojami, net ne visi specialistai žino, jog Islandijoje buvo atlikta bankų nacionalizacija. Na, o štai Kipras – juk ten taip pat buvo sukurtas precedentas, savotiškas pavyzdys, kai buvo atlikta dalinė lėšų ir depozitų konfiskacija. Tai atitinkamu momentu dar „pykštelės“. Mes šiuo metu gyvename epochoje, kai klasikinė bankinė sistema miršta. Ir panašu, kad ji bus kažkuo keičiama, todėl, prasidėjus antrajai finansinės krizės bangai, tie patys milžiniški bankai išmirs kaip dinozaurai. Juos jau bus sunku išgelbėti. Ir tokiu atveju tie aukštieji stambiųjų bankų vadovai taip pat nelabai bus reikalingi pinigų šeimininkams. O ir patys pinigų šeimininkai jau vadinsis kažkaip kitaip. Pavyzdžiui, „naujieji pasaulio vergvaldžiai“ arba „naujieji pasaulio šeimininkai“, ar dar kaip nors. Atsakyti į jūsų klausimus neįmanoma, nepabandžius nupiešti būsimo pasaulio vaizdo, pasaulio ateitis remiasi ne kažkokiais linijiniais procesais, ir čia galimi nenumatyti revoliuciniai pakitimai.

Klausimas: O jei kalbėtume ne apie ateitį, o apie dabartį – ar gali, pavyzdžiui, šalys – PIGS narės (Portugal, Ireland, Greece ir Spain – PIGS, vert. pastaba) – pasinaudoti Islandijos pavyzdžiu?

Valentinas Katasonovas: Na, manau, tai įmanoma, tačiau būtina suprasti, jog pasaulio pinigų šeimininkai leido Islandijai atlikti eksperimentą. O, jei kuri nors PIGS šalis mano, jog eksperimentą pakartoti bus labai lengva, tai jos, žinoma, labai klysta. Čia viskas gali baigtis kruvinu pilietiniu karu.. O ir toks pavyzdys, kaip mūsų (Rusijos – vert. past) Centrinis bankas, rodo, kokia tvirta jų gynybos linija. Todėl, kad formaliai mūsų CB yra ne privatus, o valstybinis, tačiau realiai jis privatizuotas pinigų šeimininkų – JAV Federalinės Rezervų Sistemos, o ji, kaip suprantate, nėra valstybinė struktūra. Tokius dalykus suprasti įmanoma tik globaliu kontekstu. Todėl noriu pasakyti – suprantama, nacionalizacijos lozungas šiandien yra aktualus, tačiau tuo pat metu turime suprasti, jog nacionalizacija galima Rusijos sąlygomis, bet ji sulauks aršaus pasipriešinimo. Labai aršaus.

Klausimas: Na, taip, kažkodėl Islandijai buvo grasinama – Didžioji Britanija ir Olandija, atsisakymo mokėti Islandijos bankų skolas atveju grasino didelėmis ekonominės sankcijomis, net visiška šalies izoliacija. TVF Islandijai grasino nesuteikti jokios pagalbos, britų vyriausybė islandams grasino užšaldyti sąskaitas. Tačiau visi grasinimai liko tik grasinimais. Kodėl?

Valentinas Katasonovas: Matote, pinigų šeimininkai ėmė ir nusprendė, jog gali paaukoti Islandiją. Tuomet reikėjo veikti greitai, kadangi bandė kupiruoti finansinių krizių vystymąsi, ir gali būti, kad dabar jie pasielgtų visiškai kitaip, tačiau tuomet įvykiai klostėsi sparčiai – tiesiog per vieną ar dvi savaites.

Klausimas: Kas gi nutiko 2008 metais? Krizė, ar šalyje padirbėjo „ekonomikos žudikai“?

Valentinas Katasonovas: Islandija 2000-ųjų pradžioje pradėjo naują kelią, ėmė virsti ofšoru, ėmė degraduoti kaip tradicinė ekonomika, kurioje pirmoje vietoje buvo žvejyba, antroje – turizmas. Na, turizmas dar gyvavo, o štai žvejyba ėmė „rauktis“. Jie paprasčiausiai ėmė specializuotis finansinių operacijų srityje, formaliai Islandijos bendro vidaus produkto rodiklis ėmė sparčiai augti, tačiau juk jūs patys suprantate – tai finansinis burbulas. Ir štai tas burbulas 2008 metais subliuško, o štai jei paieškotume archyvuose, pirmojo šio amžiaus dešimtmečio pradžios bei vidurio dokumentuose – Islandija mums buvo pristatoma kaip Europos vitrina, ekonomikos stebuklo šalis, nors ir nepaaiškino, jog tas ekonominis stebuklas iš tikro tik finansinis burbulas. Matyt, paprasčiausiai nenorėjo, kad žmonės sužinotų, jog jokio ekonomikos stebuklo Islandijoje net nebuvo.

Klausimas: Bet „ekonomikos žudikai“ paprastai darbuojasi su trečiojo pasaulio šalimis, teigiama, jog Islandija buvo pirmoji išsivysčiusi šalis, kurioje buvo realizuota tokia schema?

Valentinas Katasonovas: ekonomikos žudikai padirbėjo ir Graikijoje. Taip pat reikėtų suprasti, jog Graikija į tas finansines pinkles pateko dėl to, jog ten atėjo vaikinai iš „Goldman Sachs“ ir jie pasiūlė pinigus, kreditus, kurie nebuvo rodomi Graikijos užsienio skolos statistikoje. Tai yra, jie pasodino Graikiją ant adatos, o tai anksčiau ar vėliau vis tiek turėjo išaiškėti (kas ir buvo) – išaiškėjo, jog Graikija pažeidė visus Marselio normatyvus, kad ją vos ne iš Europos Sąjungos reikia mesti. Taigi, galime teigti, jog Graikija – pavyzdys to, kaip ekonomikos žudikai ateina į šalį ir faktiškai imasi ją kontroliuoti.

Klausimas: O štai ekonomikos žudikai – kas jie? Kaip jie griauna šalies ekonomiką?

Valentinas Katasonovas: Ekonomikos žudikai – terminas, kurį į apyvartą paleido Džonas Perkinsas (John Perkins), 2000 metų pradžioje jis parašė knygą „Ekonomikos smogiko išpažintis“. Ten gana aiškiai aprašoma, kas tokie, tie „ekonomikos žudikai“.

Tai žmonės, atstovaujantys stambiausių bankų ir tarptautinių finansų institutų interesus – tokių kaip Pasaulio bankas ir TVF. Jų pagrindinė užduotis – pasodinti šalį ant skolų adatos. Džonas Perkinsas dirbo vienoje tokių struktūrų, kuri, kaip supratau, atstovavo Tarptautinio valiutų fondo interesus. Technologija gana paprasta – meduolio ir rykštės metodas. Tie vaikinai atvykdavo į šalį ir aukščiausiems valstybės asmenims siūlė patrauklias paskolų sąlygas. Patrauklias – turima omenyje, jog buvo siūlomi įvairiausi „otkatai“, ofšorinės sąskaitos. Jei aukštieji vadovai atsisakydavo, tuomet jiems būdavo grasinama, Džonas Perkinsas pasakoja, jog jie buvo pirmoji banga, pirmoji komanda – jeigu jie negalėdavo išspręsti klausimo teigiamai, pasaulinių kreditorių naudai, tuomet ateidavo antroji komanda, o tai – spec. tarnybos, kurios „sutrombuodavo“ pirmuosius šalies vadovus, naudojo kompromatą, bauginimo metodus ir netgi žudė. O štai, jei ir antroji komanda nesusitvarkydavo, tada reikalo imdavosi trečioji komanda, o tai – ginkluota agresija.

Klausimas: O Rusijoje jie jau pasidarbavo, devyniasdešimtaisiais?

Valentinas Katasonovas: Žinoma darbavosi, beje, jiems viskas pavyko jau pirmajame etape. Retais atvejais buvo pasinaudota ir antruoju. Taigi, Rusija neblogai „sėdi“ ant kreditų adatos, bet tie kreditai iki Rusijos net neateidavo – įžymusis TVF 4,8-5 milijardų dolerių kreditas Rusijos iš viso nepasiekė, tačiau skola Rusijai juk priskaičiuota. Tad tai ir yra jie – „ekonomikos žudikai“.

Klausimas: O mes galime taip pat, kaip ir Islandijos žmonės, kažką padaryti?

Valentinas Katasonovas: Žinote, nereikia taip idealizuoti tų islandų, kadangi Islandijoje žmonės „jokie“. Aš specialiai tuo domėjausi, ten premjeru buvo moteris homoseksualė (Jóhanna Sigurðardóttir), susituokusi su moterimi, ir gyventojai nuo 2000-ųjų ten labai iškrypo, nors kažkada islandai iš tikrųjų buvo stiprūs ir tvirti žmonės. Islandiją galime teikti pavyzdžiu to, kaip per trumpą laiką galima iškreipti tautos pasaulėžiūros pagrindus. Todėl juos idealizuoti, vaizduojant kaip kažkokius „kovotojus“ prieš tarptautinį finansinį internacionalą – gana naivu. Jie nėra pajėgūs rimtai susigrumti su tuo finansiniu internacionalu. O mūsų žmonės (rusai), panašu, gerokai stipresni. Mūsų daugiau ir mes stipresni. Tačiau mūsų atžvilgiu pinigų šeimininkai veiks ypatingai kietai.

parengė: Darius Dimbelis

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top