Gazprom koreguoja dujų tiekimą galutiniams ES vartotojams

2014, 15 gruodžio, 5:00 | kategorija Ekonomika | atsiliepimų (17) | peržiūrų 465 | Spausdinti šį Įrašą | Sarmatai

Rusija patvirtino kalbas apie radikalius pokyčius: Bendrovė „Gazprom“ ketina tiekti dujas tik dviems Europos centrams, o ne galutiniams vartotojams kaip buvo planuojama anksčiau. Vienas centras – Vokietija su „Nord Stream“, kitu turi tapti Turkija. Kaip dujos iš ten pasieks galutinį vartotoją ES šalyse, lieka pačios ES problema. Europiečiams teks patiems statytis dujotiekius ir patiems finansuoti jų priežiūrą.

paveikslėlis

Rusijos energetikos milžinė "Gazprom" nusprendė keisti strategiją Europai. (Nuotrauka: dpa)

Rusija planuoja paskirti Turkiją kartu su Vokietija centrinėmis gamtinių dujų paskirstytojomis Europai. Tokiu būdu Rusija daro spaudimą ES. Jei šią strategiją pavyks įgyvendinti – Europos sąjungos siekiančiai Ukrainai ir ES narei Bulgarijai bus padaryta rimta ekonominė žala.

Po transeuropinio dujotiekio „South Stream“ žlugimo, Rusijos energetikos milžinė „Gazprom“ nusprendė keisti strategiją Europai. Rusijos požiūris į Europos rinką keičiasi iš esmės, interviu Maskvos valstybinėje televizijoje metu sakė  „Gazprom“ generalinis direktorius Aleksejus Milleris,. „Tai mūsų modelio, sutelkiant visą dėmesį pristatymui galutiniam vartotojui, orientuojantis į ES rinką, pradžios pabaiga“, – dėstė Milleris televizijos laidoje „šeštadienio naujienos“.

ES pastoviai „torpedavo“ „South Stream“ projektą, motyvuodama tuo, jog koncernas negali būti ir tinklo operatoriumi, ir tiekėju tuo pačiu metu.

Naujoji strategija yra ekonominių problemų, kurias kelia pats „South Stream“ projektas, pasekmė: Dėl besitęsiančios krizės Europoje „Gazprom“ rizikuoja patirti investicinių sąnaudų nuostolius.

Tačiau pokyčiai gali būti susiję ir su ES, kuri manė, kad gali apmauti rusus neleistinais triukais. Kai Ukraina negalėjo apsimokėti savo sąskaitų, atskiros ES valstybės aplinkiniais keliais pristatė Ukrainai gamtines dujas, įsigytas Rusijoje.

ES komisaras G. Oettinger gyrėsi šiuo rusus apgavusiu būdu, esą europiečiai buvo ypač protingi, į ką „Gazprom“ atsakė, jog tai buvo sutarties pažeidimas. Šis vadinamas Reverse Flow (atvirkštinis srautas) užleis vietą naujoms struktūroms: Vokietija ir Turkija dabar turės pačios rūpintis paskirstymu ir bus pačios suinteresuotos, kad dujos būtų tiekiamos tam galutiniam vartotojui, kuris bus susimokėjęs už tai iš anksto.

Europa boikotavusi „South Stream“ dabar, kaip tranzitinę šalį turės naują galingą Turkiją, sakė Milleris. Turkija, kaip strateginis Rusijos partneris, galės perskirstyti Europos Sąjungai 50 milijardų kubinių metrų gamtinių dujų. Šį „dujų vožtuvą“ šalis gali panaudoti geopolitiniame galios pokeryje prieš ES.

„Tiekimo apimčių atžvilgiu, Turkija užims antrą vietą po Vokietijos“, sakė Milleris. Tuo tarpu, kai Vokietija yra svarbiausias Rusijos dujų tiekimo paskirstymo centras Europos šiaurėje, Turkija tą darys pietuose. Ukrainos vaidmuo – iki šiol svarbiausias kaip Rusijos dujų tiekimo į ES tranzito šalies – taps beprasmiu, pareiškė Milleris.

Kaip skelbė Kremlius, jo vadovas Vladimiras Putinas kalbėjo telefonu su Serbijos prezidentu Tomislav Nikolic ir Vengrijos premjeru Viktoru Orbanu apie „South Stream“ projekto uždarymo poveikį ir tolimesnį bendradarbiavimą energetikos sektoriuje. Su abiem politikais Maskva palaiko glaudžius ryšius. Putinas paskelbė apie „South Stream“ uždarymą lankydamasis Turkijoje pirmadienį (straipsnis rašytas 2014.12.07).

Kalbėdamas valstybinėje televizijoje Milleris pažymėjo, kad sprendimas galutinis, nors Rusija savo teritorijoje jau yra investavusi 4 milijardus €urų į šio dujotiekio statybas. Tačiau šie pajėgumai ateityje bus naudojami tiekiant dujas Turkijai. Užsakyti vamzdžiai taip pat bus, kaip buvo planuota „South Stream“ – tiesiami per Juodąją jūrą, kalbėjo Milleris. Galutinė šalis bus Turkija, bet ne ES šalis Bulgarija, kaip buvo planuota anksčiau.

Ateityje, tiekėjas Europoje turės pats rūpintis vamzdynais iki galutinio vartotojo, pabrėžė Milleris. Gazpromas nebesirūpins vamzdyno statybomis pačioje ES. Kurso pokyčius koncerno vadovas pagrindė ES biurokratijos, kuri ir lėmė „South Stream“ žlugimą, trukdymu. Europos Komisija skundėsi, kad „Gazprom“ negali veikti kaip dujų tiekėjas ir linijų operatorius. Tai nesuderinama su ES teise. Todėl „Gazprom“ nusprendė galutinių linijų nebetiesti, palikdamas tą operatoriams.

Pabaigai: ES prezidentas Jean-Claude Juncker bandė įtikinti rusus permąstyti sprendimą susijusį su „South Stream“. Tačiau nedviprasmiški Millerio pasisakymai sudaro įspūdį, jog Maskvai mažai rūpi liuksemburgiečio išvedžiojimai.

deutsche-wirtschafts-nachrichten.de

Parengė: Remigijus Sinkevičius

Sarmatai

Gerbiami skaitytojai, jeigu manote, kad informacija pateikta sarmatas.lt tinklapyje buvo jums nors kažkiek naudinga - jūs galite paremti tinklapį SMS žinute arba piniginiu pavedimu į redaktoriaus sąskaitą. Visos jūsų paaukotos lėšos eis tinklapio plėtrai. Iš anksto dėkojame.

Pasidalinkite su sarmatas.lt savo naujiena ar video siužetu!

Gauti naujienlaiškį per Google FeedBurnerNaujienos iš interneto

Atsiliepimų 17

 1. Mindaugas says:

  Artėja ES pabaigos pradžia. Ko norėjo, tą ir gavo, su savo besaikiu kišimusi į Ukrainos reikalus. Man gaila tik galutinių vartotojų, nes dujų kainos šoktels….

 2. Vincius says:

  Bet kokie pasigailetini durniai, negi jie nenumate kuo viskas baigsis? Matyt viskas taip ilgai pagal ju norus vyko, kad idiotai pamirso, jog jie ne vieninteliai pasaulyje, be to dar ir bankrutuojantys…
  Labai liudna, juk tai lyg ir mes, musu kultura, bet tikrai geda sau prisipazinti, kad is tos luzeriu seimos esi. Neduok Dieve, bus dabar sunkiau ir zydruju uzpakalio reikalais rupintis, kai jis uzsales…

 3. PP says:

  Vakarai tai ne mes. Nors propagandonai tą kalą, o kai kurie zombiai tuo įtikėję. Lietuva yra kur kas artimesnė Rusijai.

 4. Vincius -PP says:

  Dekui uz patvirtinima, ir as taip galvoju. Bet ar bepriims mus Rusija i savo seimos rata po sitokiu spjaudymu i jos puse ir sikimo prie duru?

 5. Ec says:

  Pala pala, stabdykit arklius, nereikia į Rusiją Lietuvos ruošti. Rusija Lietuvai nėra draugas kaip ir Amerika, bet gali būti pagalbininkas atgaunant nepriklausomybę. Svarbu nepult į naują sąjungą

 6. Mindaugas says:

  O kodėl gi Lietuva Rusijai negali būti draugas? (kad dabar ne draugas, tai ir taip aišku, galime dėkoti jankų užpakalius laižančiai valdžiai). Ir kodėl gi Lietuva negali būti sąjungoje su Rusija?

 7. Ec says:

  Žaidėjai ne tos pačios svorio kategorijos :). Geriausiu atveju būtumėm „jaunesnis, mažesnis brolis“, reikėtų ginti jau ne Lietuvą o plačiąją tėvynę, ir bendrai iš visos žinomos istorijos (gal išskyrus Vytauto laikus, kai Lietuva ir Rusija buvo panašaus „svorio“ ir buvo bendras priešas totoriai) Rusija Lietuvai buvo engėjas

 8. Irgi Sarmatas says:

  …atėjo generolas prostatos pasitikrinti. Daktaras sako: vajėtau – pas jus visiškai išangė užakusi :o . Generolas – taip ir maniau, kad tai subinlaižių darbas…
  Subinlaižiavimas – lietuvių nac. bruožas. Kaip tarybmečiu 2 tautiečiai vienas su kitu laužyta rusų kalba šnekėdavo, taip dabar putlusis konCervų atstovas seime ką tai angliškai gromuliuoja.
  Visiškai teisingai – problema yra tiktai mŪSYSe.

 9. Irgi Sarmatui says:

  Dekui uz komentara, ka tik ta pati norejau pasakyti – problema yra musyse. Lietuvai visi visada buvo engejais, ar tai lenkai, ar rusai ar dabar eurojankiai. Kai nezinai kada nustoti lankstytis, tai visi tiesiog nori nenori subines atsuka palaizymui (kad musu, vargseliu, neuzgauti, juk taip storojames…)

 10. Ec says:

  Tai gal pakaks graudentis kas buvom, pabandom bent pamąstyt kas galim būti? Ir ką dėl to galim padaryti kiekvienas asmeniškai

 11. Kestutis says:

  100 procentu pritariu siam komentarui!! Juk ir Maskvos (Rusijos) ir J.A.V ir senoves Romos Imperijos susikure vos ne nuo kaimo. Esme tik pasiryzimas pritaikyti savo naudai susiklosciusias aplinkybes ir ejimas i prieki..

 12. MIrga says:

  Lietuva maža. Bent jau taip teisinasi, kai norima būtinai įsprausti ją į kokią nors sąjungą. O Islandija- didelė? Šveicarija? Kaip išbalansuoja tokios šalys net karų- marų metu? Gudrumu, praktine nuovoka ir savigarba!
  Islandija įstojo į ES. Tvarkoj. Bet kai jai pasiūlė eurą įsivest mainais už pažadą nežvejoti, jie pasakė; ,,kaip tai- nežvejoti? O mes nieko kito ir nenorime daryti!“. Ir tarė eurui ,,ne“. Kariuomenės neturi išvis. Sutarė su NATO, kad mokės jiems ,,duoklę“, bet karuose nedalyvaus. Reiškia galima norint? Įmanoma? Net ir būnant mažai.
  Žinau iškart, kad prieštaravimas bus toks- Islandija toli, o mes ,,buferinė zona“. Ir ką? Tai norit pasakyti, kad mes turėdami kariuomenę (net jei skirtume jai visą biudžetą)- apsigintume?…:D
  Jei ES mus priėmė net ir su akivaizdžiai suklastotais ,,kriterijais“, reiškia MES jiems dėl kažko reikalingi? Matyt dėl politinio svorio. Dėl to ES išlaiko ir tokias nuostolingas nares, kaip Graikija ir Kipras. Tai minėtos narės turi gudrumo už tą politinį svorį bent padoraus gyvenimo išsireikalauti. O Lietuva dar ir primokės! Ir žemę dirbt nustos, ir AE uždarys, ir dar- ką tik paprašysit! Paloti?- prašom! Išvaryti gyventojus, o likusius susukti į ožio ragą?- prašom!

 13. Ec says:

  Pastabos teisingos 100%, pasiūlymų yra?

 14. To Ec says:

  Chirurginiu budu istatyti tautai stubura ir prisiuti kiausius?

 15. MIrga says:

  Bijau, kad ne. Tautos mentalitetas yra toks koks yra. Beribė kantrybė ir nuolankumas. Tai formavosi šimtais metų ir neišmušma per vieną- dvi kartas. Tauta pasirinko tylią protesto formą- emigraciją ir negimdymą. Bet tai save naikinantis kelias.
  Yra maža viltis, kad pasikartos Airijos scenarijus, kai visiškai nustekenus šalį į valdžią pagaliau atėjo žmonės, kurie norėjo Airiją kelti, o ne sau kišenes papildyti (nes ,,vsio uže ukradeno do nas“! Jau nebebuvo KO vogti). Kėlė ir pakėlė! Tik va laikas tiksi…kažkaip per greit.

 16. Ec says:

  Mirga, kaip manai, kuo dabartinė Tauta skiriasi nuo 89 – 91’ųjų Tautos? Ji tuo metu buvo nuolanki ir be stuburo? Ko trūksta dabar, kad žmonės būtų vieningi kaip Baltijos kelyje?

 17. Ec says:

  Kiaušai yra, siūti jų nereikia, reikia tik kad į juos įspirtų :) Ir stuburas išsities, ir spyrėjui atsirūgs :)

Rašyti atsiliepimą

Paaiškinimas,
Atsiliepimų skiltis skirta pasidalinti savo nuomone straipsnio tema, ir mums svarbios jūsų nuomones.
Tuo pačiu norime priminti, kad tai nėra skaitytojų tarpusavio rietenų sritis, todėl prašome valdyti savo
emocijas ir nepaversti šios vietos balaganu ir/ar keiksmų mokykla. Taip pat bus sulaikomi iš PROXY
serverių rašomi komentarai.
Komentarai nėra cenzūruojami, bet programa gali automatiškai išmesti atsiliepimus, su keiksmažodžiais.
P.S. Siekiant apsisaugoti nuo reklaminių robotų, peržiūrai taip pat bus sulaikomi komentarai, kuriuose
bus rasta nuorodų, tad rekomenduojame jas dėti be pradinių "http" ir "www".

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

top